düşük bütçe, iyi işçilik.

Merhabalar bir süredir 350 dolar altı, sabit köprülü elektro gitar almayı planlıyorum.Parayı denkleştirdim sayılır.Aradığım en önemli kriter belirlediğim bütçedeki gitarlardaki işçiliğin ( özellikle fret ) iyi olması.Zaten bu bütçedeki gitarlardan ton olarak pek bi beklentim yok.Önerebileceğiniz marka veya model var mı? Telecaster ve Les Paul kasa gitarları daha çok beğeniyorum.Teşekkür ederim...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sıfır gitar arıyorsan bu fiyata düzgün işçilik bulamazsın. 2. elde kore gitar bulabilirsen düzgün işçiliğe sahip olması yüksek ihtimal olur.
Büyük ihtimal sıfır alacağım olmadı çok daha düşük fiyata bi model alıp tesviyeye gönderirim belki.Aklımdaki modeller şunlar şimdilik.
Jay Turser Jt-220D-Tsb
Cort CR-200
Aria Pro II 615MK2
bütçemin üstündeler hocam

Mesaj düzenlenmiş olabilir 2500 ve 3000 tllik gitarlar vardı 2100 tllik sonradan eklenmiş veya görmemiş olabilirim.Üstelik ikinci el alırsam get yoluyla alacağımdan komisyon ve kargo ile beraber her türlü aşıyor.

3000 yazan 2500 civarına, 2100 yazan ise 1800 gibi tekliflere fit oluyor genelde. Madem GET kullanacaksınız, satıcının ilanda yazan fiyat ile GET ilanı açmasını ve sahibinden'in alacağı komisyonu pazarlık payı gibi kabul etmesini teklif edin. Yani ilandaki gitar ilginizi çektiyse şansınızı denemekten zarar gelmez, kabul edip etmemek satıcının beklentisine kalmış.

350 doların altına 0 km Kore yapımı gitar bulma ihtimalin 0'a yakın :)
Sahibinden'de bir hayırsever olması lazım.
İşçiliği iyi bir Endonezya ya da Hindistan yapımına denk gelebilirsen iyi.

İkinci elde de burada güvenilir arkadaşlar var yüzyüze buluşup alabilirsin. Kargo ve GET ile uğraşmak istemiyorsan.

Endonezya veya hindistan üretim olması Çin'den iyi olduğu anlamına gelmiyor. Çin üretim olması da Endonezya'dan daha iyi olduğu anlamına gelmiyor.
Biri bir laf çıkartıyor herkes aynı şeyi tekrarlıyor.

Son düzenleme:
Ben Çin alma ya da Çin'den daha iyi demedim ki. Bence sen ezbere mesaj yazdın :)
Mesajı düzelttim yanlış anlaşılma olmuş. Genel söylemiştim. :) Yanlışlıkla sizin mesaji alıntı yapmışım.
Demek istediğim şu, biri herhangi bir konuda birşey uyduruyor ve her yere yayılıyor.

Çin, Endonezya vb. Üretim gitarlarda kalite farkı çok aramamak lazım benim düşünceme göre. Ha çin ha Endonezya.
Gitarı deneyip, gitardan anlayan birinin gitarın genel durumuna bakması gerekir bence.

Sağlıklı günler :)

Son düzenleme:
350 doların altına 0 km Kore yapımı gitar bulma ihtimalin 0'a yakın :)
Sahibinden'de bir hayırsever olması lazım.
İşçiliği iyi bir Endonezya ya da Hindistan yapımına denk gelebilirsen iyi.

İkinci elde de burada güvenilir arkadaşlar var yüzyüze buluşup alabilirsin. Kargo ve GET ile uğraşmak istemiyorsan.
Geçen sene 1200 e kore Cort M600 ler vardı piyasa, da.Artık o fiyatlara bulmam hayal biliyorum zaten alacağım gitar ya Çin ya Endonezya olacak mecbur. Demek istediğim düşük bütçe olsa da belli bi markanın veya modelin seri üretimlerinde işçilik kalitesinin muadillerinden çok daha iyi olması ihtimali var mıdır? Yoksa tamamen şansıma mı kalmış bu? Herkes Sx'in aynı modelinde bile ciddi farklar olduğunu söylüyor bunun tam tersi her modelin fix, belli bi standartta olduğu bi marka-model gitar bulabilir miyim bunu merak ediyorum.Bu arada büyük bi yerde yaşamıyorum elden alacak durumda değilim maalesef...

Elbette bazı markalarda biraz daha güvenilirlik yüksek olabilir. Ancak bence yine de deneyerek almakta fayda var.
Aldığın gitarı eğer uzun süre çalmayı düşünüyorsan en azından düzgün bir ağaçtan yapılmış olup olmadığına bakmak lazım.
Mesela bir ara yurtta çalmak için internetten aldığım T&T sisters marka bir strat vardı, gitar o kadar kötüydü ki, aldığım gün parçalarına ayırıp sattım.
Gövde boyasını kazıdım çıkan şey değil ağaca, suntaya bile benzemiyordu. Truss rodu dönmüyordu bile, entonasyon fln rüyanda görürsün ancak.
İlk gitarım da Manuel Raymond diye bir markaydı. Gövdesi sıkıştırılmış sunta üzerine yapıştırılmış ağaç desenli bir kağıttı.
Uzun lafın kısası böyle abidik gubidik markalarda kötü gitarların denk gelme olasılığı elbette çok daha yüksek.
Şu anki kalitesini bilmiyorum ama eski kalite ile devam ediyorsa Cort'ların markaya göre nispeten orta seviye modellerinin (X-11, X Custom, M serisi bazı gitarlar vs) üzmeyeceğini düşünüyorum. Bu benim şahsi düşüncem ve garanti veremiyorum.

Elbette bazı markalarda biraz daha güvenilirlik yüksek olabilir. Ancak bence yine de deneyerek almakta fayda var.
Aldığın gitarı eğer uzun süre çalmayı düşünüyorsan en azından düzgün bir ağaçtan yapılmış olup olmadığına bakmak lazım.
Mesela bir ara yurtta çalmak için internetten aldığım T&T sisters marka bir strat vardı, gitar o kadar kötüydü ki, aldığım gün parçalarına ayırıp sattım.
Gövde boyasını kazıdım çıkan şey değil ağaca, suntaya bile benzemiyordu. Truss rodu dönmüyordu bile, entonasyon fln rüyanda görürsün ancak.
İlk gitarım da Manuel Raymond diye bir markaydı. Gövdesi sıkıştırılmış sunta üzerine yapıştırılmış ağaç desenli bir kağıttı.
Uzun lafın kısası böyle abidik gubidik markalarda kötü gitarların denk gelme olasılığı elbette çok daha yüksek.
Şu anki kalitesini bilmiyorum ama eski kalite ile devam ediyorsa Cort'ların markaya göre nispeten orta seviye modellerinin (X-11, X Custom, M serisi bazı gitarlar vs) üzmeyeceğini düşünüyorum. Bu benim şahsi düşüncem ve garanti veremiyorum.
cortlar idare eder bu yakın yıllarda zamanlarda çıkan modelleri fena değil

malesef yeni başladığım zamanlarda bende baya dandik bi gitarla başladım gövde ağacı portakal kasasından yapılmıştı

belli bi standartta olduğu bi marka-model gitar bulabilir miyim bunu merak ediyorum
şu sorunun cevabı direk ibanez. ibanez'in kalite kontrolü ve düşük sevideki manyetikleri benim gördüğüm kadarıyla diğer markaların benzer fiyatlı gitarlarından açıkça daha iyi. 4 yıl önce elime arkadaşımın grg170dx'ini aldığımda "vay canına, başlangıç seviyesinde böyle bir sap... Baya iyiymiş" diye geçirmiştim.
Ibanez'in iyi olmasının sebebi muhtemelen hem en tecrübeli marka hem de en yüksek üretim hacmine sahip marka olmasından kaynaklanıyor(başlangıç-orta seviyede). Bir şeyi daha fazla üretirsen daha az maliyeti olur, daha az maliyet ise müşteriye daha ucuz satabilmek demektir.
***telesini lpsini bilemem, bunlar geleneksel gitarlar. Gelenek demek fazla para vermek demek gitar enfüstrisinde.

şu sorunun cevabı direk ibanez. ibanez'in kalite kontrolü ve düşük sevideki manyetikleri benim gördüğüm kadarıyla diğer markaların benzer fiyatlı gitarlarından açıkça daha iyi. 4 yıl önce elime arkadaşımın grg170dx'ini aldığımda "vay canına, başlangıç seviyesinde böyle bir sap... Baya iyiymiş" diye geçirmiştim.
Ibanez'in iyi olmasının sebebi muhtemelen hem en tecrübeli marka hem de en yüksek üretim hacmine sahip marka olmasından kaynaklanıyor(başlangıç-orta seviyede). Bir şeyi daha fazla üretirsen daha az maliyeti olur, daha az maliyet ise müşteriye daha ucuz satabilmek demektir.
***telesini lpsini bilemem, bunlar geleneksel gitarlar. Gelenek demek fazla para vermek demek gitar enfüstrisinde.
Bu arada bildiğim kadarıyla Ibanez ve Squier'in düşük bütçeli Endonezya menşeili gitarları Cort'un fabrikalarında üretiliyor.Bu durumda bu 3 markanın da aynı üretim kalitesine sahip olması gerekmez mi?

Bu arada bildiğim kadarıyla Ibanez ve Squier'in düşük bütçeli Endonezya menşeili gitarları Cort'un fabrikalarında üretiliyor.Bu durumda bu 3 markanın da aynı üretim kalitesine sahip olması gerekmez mi?
aynı kalite derken çok şey değişebilir mesela bi quier çok düşük ihtimalle ağacın tınısı rezonansı daha iyi olabilir yada custom shop bir gitarın tnısı kötü olabilir bu çok değişebilen bir faktör bence

Düşün ki bir kasaba gidiyorsun ; sen yağsız et istiyorsun, öteki biraz yağlı olsa fark etmez diyor, başkası gelip bana kenarda kalanları ver kedilere vereceğim zaten diyor :)
Şimdi üç müşteriye de hizmet eden kasap aynı :) Ama isterler farklı. Dolayısıyla ürün bedelleri de farklı. Marka prestijinin getirdiği fiyat farkları da oluyor, ürünler aynı kalitede olsa bile. Ya da atıyorum Fender o fabrikanın üreteceği gitarlarda A-B-C kalite kontrollerini isterken, başka bir X firması bana gitar yap düzgün görünsün tele vurunca ses çıksın diyerek de üretim yaptırabilir. Cort bundan gocunmaz, ikisine de üretim yapar parasını aldığı sürece.

O Kore üretimleri için geçerliydi diye biliyorum. Cort'un Kore'de fabrikası vardı ve Kore Ibanez'leri de üretiyorlardı.
Bu arada dediğin doğru olsa bile bu sadece işçiliğin aynı olduğunu gösterir. Ibanez'in o fabrikaya teslim edeceği ağaçlar muhtemelen Cort'unkilerden farklı bir kaynaktan geliyordur. Zaten büyük markaların olayı bu, iyi ağaç kaynaklarını önceden kapmışlar. Benim de gördüğüm kadarıyla Ibanez sapları ile Cort sapları aynı kalite ağaçlardan üretilmiyor. Büyük bir fark bekleme tabii ki başlangıç seviyesinde.
Markaların kalite kontrolü ve kullandığı donanımlar da farklıdır muhtemelen. Ibanez üretim hacmi çok daha fazla olduğu için ara sıra banttan çıkan bozuk gitarları Cort'a kıyasla çok daha rahat şekilde banda geri gönderiyordur bozuk üretim diye. Cort bunu ibanez kadar rahat yapamaz çünkü Ibanez'e kıyasla daha fazla zarar eder üretimi daha az olduğundan dolayı.

Merhabalar bir süredir 350 dolar altı, sabit köprülü elektro gitar almayı planlıyorum.Parayı denkleştirdim sayılır.Aradığım en önemli kriter belirlediğim bütçedeki gitarlardaki işçiliğin ( özellikle fret ) iyi olması.Zaten bu bütçedeki gitarlardan ton olarak pek bi beklentim yok.Önerebileceğiniz marka veya model var mı? Telecaster ve Les Paul kasa gitarları daha çok beğeniyorum.Teşekkür ederim...
Elinde 200 -400 TL arası bir parayı tutup kalanla beğendiğin gitarı alıyorsun dostum ve aldığın gibi iyi bir luthiere kapsamlı bakım ve ayar (fret seviyeleri dahil) yapması için teslim ediyorsun. Ondan sonra gitarını keyifle ve konforla çalıyorsun yıllarca.

O fiyatlarda sıfır gitarların hiçbiri detaylı fret işçiliği ile çıkmıyor fabrikadan. Bu eksikliği senin kapatman gerek. Benim düşük - orta segment gitar aldığımda rutin olarak yaptığım uygulama bu. Böylece SX strat bile keyifli hale geliyor.

Geri