Zuhal ve Dore online alışveriş deneyimi.

Sektörün iki büyük firmasından Covid dönemi içerisinde yaptığım online işlemler ile ilgili tecrübelerim:
Öncelikle belirteyim Covid dönemi diye özellikle belirttim. Yani normalde hızlı da bu sefer paketim geç yola çıktı diye sızlanacak değilim.

İletişim:
Gerek online destek gerek mail'lere cevap anlamında Dore kesinlikle bir adım önde. Hatta mail ile süren bir iletişimde bir noktada telefon ettim ve ilgili kişiye kolayca ulaştım. Zuhal bu açıdan devlet dairesinde bir memura ulaşmaktan hallice hizmet veriyor. Bir SGK veya vergi dairesinden telefonla bilgi almaya çalışın anlarsınız.

Stok bilgisi vs:
Dore ne zaman elinizde şu ürün var mı ve varsa hangi mağazada görebilirim diye sorsam mağaza stoklarını göremiyoruz arayıp sormanız lazım diyor. Yıl 2021, ben 10 tane mağazayı arayıp tek tek soracaksam kapatın işi. Ama hakkını vereyim iki sefer ısrar edince (telefonda) hangi mağazda olduğunu öğrendim. Bu arada gitardan bahsediyorum, yani kablo, pena için uğraştırıyor değilim kimseyi. Zuhal de aynı ama orada bugüne kadar herhangi bir stok/mağaza bilgisi öğrenebilmiş değilim. Daha önemlisi Zuhal sitesindeki stok durumunun doğru olduğunu tarihte görmüş değilim. Var yazanı soruyorum yok, olmayanı soruyorum var diyorlar, peki alacam diyorum yine bulamıyorlar vs vs ...

Paket / kargo:
Covid'in ilk günleri aksamalar olması zaten çok normal, o dönemde zaten ben de bir şey almadım özellikle ama sonrasında iki firma da genelde sipariş +1 veya en geç 2. işgünü yola çıkardı kargomu. Adresiniz müsaitse yani mağaza dağıtım aracı güzergahına yakınsa Dore kendi aracı ile getirebiliyor talep ederseniz. Kargo firması zulmüne maruz kalmak zorunda değilsiniz yani.

Ürün / sunum / teslim:
Her iki firma da depodan gönderiyor ya da duruma göre mağazadan.
Dore'den gelen ürün tertemiz ve gitar sözkonusu ise bakımlı ve ayarlı. En azından depoda beklemiş gitar ne kadar ayarlı olursa. Zuhal ise bu konuda çok geride. Depo olsa bir derece anlarım ama mağazadan gelen ürün olunca eh artık diyor insan. Kargo'nun tozlu kirli gelmesi kargocu sıkıntısı olabilir ama gelen gitarı adam etmek için luthiere düzeyinde bilgi sahibi olmak gerek. Depo nerede arkadaş, 3. havaalanının su basan şantiye sahasında mı belli değil. Online satış yapmak depodaki koliyi adrese kargolamak değildir, malının da markanın da arkasında duracan. İade gerektirecek bir sorun yok ama açıkçası Zuhal'den bir daha gitar alır mıyım (online) bilemedim. Eski usül mağazaya gitmek şart.
Bu arada bu konuda parantez açayım - Zuhal'e kargo yapmayın mağazanıza çekin ben ödeyeyim gerekirse ama gidip görüp teslim alayım dediğimde olmaz depodan gidecek diyorlar ama Dore aynı teklife istediğiniz mağazayı söyleyin oradan teslim alabilirsiniz dedi. Hani en azından kusurlu mal çıkarsa geri kargo süreci ile uğraşmamak için süper bir uygulama.

Bu konuyu belki birilerine fikir verir ya da kafasındaki soru işaretlerini / tereddütleri çözer diye yazdım amacım firma kıyaslamak veya birine yönlendirmek değil. Sadece eşit şartlarda benzer taleplerim karşısındaki performanları sonucunda izlenimlerimi yazdım. O yüzden lütfen başlığı sulandırmayın. Yani buraya Zuhal'de bilmemne ürünü xxx TL, thomann'dan alsam YYY lira veya Dore kabotaj bayramı indirimi yapmış oranlar düşük geldi hiç yapmasaymış vs diye dertleriniz varsa onlarla ilgili başlıklar açabilirsiniz.
Teşekkürler.

Ben de pandemi sürecinde büyük ölçüde online siparişe yöneldim.

Zuhal'in en büyük sıkıntısı mağazaları derebeylik gibi çalışıyor. Evime yakın olan mağazayı aradığımda, ellerinde stok görünmesine rağmen bizde yok deyip üstüne aradığım için azarlamadıkları kalıyor. Ama merkezi aradığımda gayet kibar ve ilgili şekilde yardımcı olup isteğim ürünü hemen online alışverişe açıyorlar (belki biliyorsunuzdur, bazı ürünlerde satın al butonu çıkmıyor, arayıp açtırmanız gerekiyor). Aynı şekilde mağazaya gidince de farklı mağazalarda farklı yaklaşımlar görüyorum. Kargolar şimdiye kadar hep güzel paketlenmiş ve hızlı şekilde geldi.

Kadıköy Pera kapandığından beri Kadıköy Dore'den alışveriş yapıyorum. Hep pozitif ve arkadaşça yardımcı oldular sağ olsunlar. Online konusunda tek eksikleri, stok yönetimleri karışık, mesela bir ürünü ana sayfada görüyorum ama ilgili ürün gruplarını filtrelediğimde ürün yok oluyor. Haliyle mağazaya gittiğimde stoklarda görünmeyen ürünleri bulabiliyorum. Kargolar hep hızlı ve güzel paketlenmiş geldi.

Haricinde pandemi sürecinde sescibaba, cangöz, yonka, solomusicankara firmalarından online alışveriş yaptım. Hepsinde de telefonla stok bilgisi onayı aldıktan sonra sipariş verdim ve en ufak problem yaşamadım.

Büyük Zuhal indirimi dedikleri şeyden sipariş verdim. Öncesinde arayıp stokta var mı durumu nasıl özellikleri vs. her şeyi öğrenip teyit ettim. Hatta telefondaki arkadaş ben gidip baktım dedi. Ödemeyi yaptım ve beklemeye başladım. 1-2 gün sonra baktım hala kargoya verilmemiş aradım, o ürünün stokta olmadığını söylediler, nasıl olur dedim hatta konuştuğum arkadaşın ismini de verdim, kendisi gidip ürünü gördüğünü söyledi dedim, maalesef bir hata olmuş dediler ve ödememi iade ettiler.

Çok sinirlendim bir daha aradım, yine kusura bakmayın vs. dediler, hediye olarak roland ürünleri hariç %10 indirim verdiklerini söylediler ki biliyorsunuz mağazaya gitsem zaten pazarlıkla çoğu zaman %10'un çok üzerinde indirim alabilirsiniz. Bu arada Zuhal indirimi bitmişti, indirimli ürünlerden de istediğim varsa indirimli fiyatından yararlanabileceğimi de söylediler.

2 gün geçince aradım cebimde bir miktar para var batıyor malum, gözüme 2 senedir kestirdiğim bir gitar vardı; indirimi biten bir gitarı eski fiyatından alabileceğimi söylemiştiniz almak istiyorum dedim, bu sefer de biz öyle bir şey demedik sadece %10 indirimli alabilirsiniz o da roland fender jackson vs. değilse dediler. Ben ne konuştuğumu çok iyi biliyorum, yine sinirlendim ama böyle demiştiniz dedim tabii kabul etmediler. Bu arada Zuhal Müzik özellikle İzmir'de düzgün enstrüman alışverişini öğreten firma olmuştur ki bugüne kadar sıfır USA ve Mexico Fender, Marshall Dsl amfiler başta olmak üzere onlarca alışverişim oldu.

Kendi görüşüm; ilk alacağım ürün kelepirdi ve kıyıda köşede kalmış bir üründü muhtemelen bir tanıdığa gitti. Bu arada daha iyi oldu ben gittim Thomann'dan aldım kafam rahat oldu. Ayrıca kendilerine de söyledim, yurtdışında bir siteye giriyorsunuz ürünün bütün özellikleri yazıyor, bizde ya yanlış ya eksik ya da hiç yok. Böyle online alışveriş olmaz !

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada iki firmanın da internet sitesi ve stok yönetimi leş.... Thomann olsun, Sweetwater olsun daha nice örnek var önlerinde. Yani ellerinde ne var ne yok öğrenmek için neredeyse araya tanıdık sokmak gerektiği yetmiyormuş gibi en basit filtreleme ve arama çalışmıyor. Zuhal özellikle kötü ama Dore de bir adım peşinde bu konuda. Anasayfada ARA yaptığım ürünü mesela gitarlar menüsünden gidince asla bulamıyorum. Ya da tam tersi bir ürün bulup kategorisine çıkmak istediğimde yine saçma sapan yerlere çıkıyor. Aradığınız cihazın tam adını girmeden bulmak da epey zor. Fiyata göre filtre yapınca ikinci bir filtre kriteri koymak da mümkün değil, yine kafasına göre sıralayıp fiyatları rastgele alıyor. Ben genelde tüm listeyi hızlıca tarayıp bakmak istediklerimi yeni Tab'da açıyorum. Arama yapmaktan daha verimli oluyor.

Ortalık tasarımcı kaynıyor, sadece benim tanıdığım kaç tane grafik ve internet sayfası tasarımcısı var ama bunlar şu milattan kalma sitelerini bi yenileyemediler. Mydukkan bu konuda en iyisi. Adamlar 2007-8 civarı bir tasarım yapmışlar, onu kullanıyorlar hala. Zuhal mesela, bir gitara tıklıyorsun sadece fiyat var. Gitar hakkında başka bir bilgi yok. Adamlar niyetlerini belli etmiş aslında. Ver parayı al gitarı. Gitarın özelliği, müşteriye teslim ederken her şeyinin ayarlı olması bizim umurumuzda değil sizin de olmasın diyorlar sanırım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
mydukkan gerçekten kurulduğundan beri kalitesini bozmadı. En çok alışveriş yaptığım yer orası aslında. Bazı marka ve modelleri distribütör nedense oraya vermiyor. Zuhal veya Dore denemeden önce genelde mydukkan'a bakarım ama dediğim gibi olumsuz cevap aldığım epey ürün oldu. Sitesi basit de olsa en azından ne var ne yok adam gibi arama yapmak mümkün. İki büyüğe dönersek gerçekten 2021 yılında ayıp ... benim kızım amatör olarak (yazılımla filan da ilgisi yok sadece milennial / Gen Z kendisi) bunlardan daha güzel site tasarlıyor.

Zuhalin sitesi altyapı anlamında o kadar kötü değil işlev görüyor ama görsel olarak leş. Sweetwater bu konuda 1 numara.
- Zuhal'in stok var/yok olayı biraz sıkıntılı ama olduğunda hangi mağazada olduğunu göstermesi bence çok iyi. Ki genelde stok yoksa bile telefonda biraz ısrar edince o gitarı bir şekilde bir yerlerden buluyorlar :) Mağazada da aynı durum var bu arada. Satıcı eleman siteye bakıp hangi şubede görünüyorsa orayı arayıp bilgi alıyor.
- Dore'nin genelde gitarların özelliklerini yazması iyi. En azından bunu yapıyorlar. Zuhalde orta seviye neredeyse hiçbir gitarın özellikleri yazmıyor.
- Bence telefonla iletişimleri fena değil iki şirketin de. Ben aradığımda hep amacıma ulaştım.
Bu yaz Zuhalden indirim döneminde rekor bir indirimle bir jackson aldım. Almadan önce aradım stok sordum foto istedim hepsini hızlı şekilde yaptılar ve sonra da ödemeyi aldılar. 30 saat sonra evimdeydi ki en yakın kargo şubesi 1 saat buraya. Tunç soyer olmasa allahın unuttuğu yerdi burası. Gitara söyledikleri gibi bakım yapıp tellerini değiştirmişlerdi. Kaliteli olmasa da yeni bir tel olması hoştu. Kargo kutusu baya sağlamdı. Jackson kolilerini çok beğendim. Gitar da dedikleri gibi çıktı: minik bir vuruğu vardı. Ben sıfır değildir teşhirdir diye almıştım ama gitar hakkaten sıfır çıktı. 8 yıl depoda beklemiş, muhtemelen unutmuşlar. Sonra da mağazada nasıl olduysa minik bi vuruk olmuş. Perdelerde kullanım izi bile yoktu.

Saat 3 gibi Zuhal'in internet sitesinden satışı olmayan ama üç mağazada gözüken bir ürün için kendilerini aradım. Mağazalarda olsa bile bazen demo ürünler olabiliyor, detayını öğrenip sizi arayalım dediler. Yarım saat sonra aradılar, kapalı bir tane varmış. Şu an sipariş verebilecek durumdaysanız açalım internetten dediler. Verdim siparişi, kapattık telefonu. EFT yapmama rağmen hemen onay geldi sayılır, saat 5 gibi de kargoya vermişler. Valla gözlerim yaşardı, tebrikler. :)

Dore'den dün tel almıştım, sitelerinde kargoya verilmeyi bekliyor yazıyordu. Az önce yani saat akşam 10 civarı kayıtlı olmayan bir numara aradı. Telinizi getirdik, adresi tam bulamadık dedi. Seslerini pencereden de duydum, aşağıya geliyorum dedim. Dore Express diye bir araba vardı. Firmalara vermiyor musunuz dedim, artık vermiyoruz her şeyi kaybedip müşterilere rezil ediyorlar dedi. Ben de hayırlı olsun dedim. Bakalım, belki şu an sadece büyük şehirlerde bu dağıtım olayı vardır ama güzel düşünmüşler.

Üstte yazdım ya... not kısmına yazınca kendi arabası getiriyor, demek ki yazmasan da öyle yapıyorlar. En azında İstanbul'da bir sürü mağaza var ve kendi araçları zaten var, iyi olmuş.

Karantina sürecinde Dore üzerinden gerçekleştirdiğim tek alışverişe dair tecrübemi paylaşayım. İnternet sitelerinden şu ürünü 26.02.2021 tarihinde sipariş ettim. Bugün (4.3.2021) elime ulaştı. Öncelikle internetteki bilgi ekranı facia. Şu an bile Siparişiniz hazırlandı, kargoya verilmeyi bekliyor şeklinde görünüyor. Ancak biraz scrolladığımda Gönderim Tarihi: 01.03.2021 bilgisi var ama takip no yok ortalıkta. Eğer bu bilgilere önem veriyorsanız tavsiyem gün içinde sağ alttaki canlı yardımı kullanmanız. Derdinizi de öncesinde yazıp bağlandığınız gibi ctrl+v yaparsanız 1 dk içinde sonuç sağlayacak kadar hızlı ve ilgili şekilde geri dönüş alıyorsunuz. Ben takip numaramı bu şekilde aldım bu sabah, gün içinde de paket geldi.

Şimdi asıl tatlı durum şu, ürün monitör standları ve tr to xlr kablo içeren bir set. Ancak sadece monitör standları paketten çıktı. Bunun sebebini ürünlerin tekli olarak da satılması ve yoğunluğa bağlıyorum. Gel gelelim monitör standları o kadar efsane bir fiyat/performans ürünü çıktı ki, Ge300ü Scarlet Solo ile eş zamanlı olarak HS7lere bağlayabildiğim bir haftasonu eğlencesinin yalan olması hiç tadımı kaçırmadı. Tekine 400 Tl istenen LastVoice ürünleri tercih etmek yerine denk gelirse 350 Tlye bunun alınmasını önereceğim çok bütçe dostu bir ürün.

Yarın sabah yine online yardımdan mesaj atacağım, kablonun eksikliğini bildireceğim. Çifti 90 Tl eden bir ürün için "Vay efendim teslimat sırasında kontrol edilseymiş." gibi diyaloglara girileceğini düşünmüyorum. Şimdilik bir fotoğraf eşliğinde günceli paylaşalım, gelişmeleri ekleriz.

Çok iyi a** ya

signal-2021-03-04-214755.jpeg

Zuhalden geçtiğimiz hafta Fender Squier aldım. Telefonda ödeme için yönlendirdiler, sonra kargolayıp gönderdiler. Bir sıkıntı yaşamadım. Gitarın ayarlarını mutlaka yapın diye belirtmiştim önden belki de ondandır. Bu arada Aras Kargo ile çalışmaları pek hoş değil. Her ne kadar sağlam kargolansa da yaklaşık 5k'lık alışverişi kendilerinin getireceği bir şekilde teslim almayı tercih ederdim. Gitar bu, belli olmaz.

Karantina sürecinde Dore üzerinden gerçekleştirdiğim tek alışverişe dair tecrübemi paylaşayım...
Sabah Dore ile iletişime geçtim, haftasonu kablolara ihtiyacım olduğunu söyleyip gün içinde Kızılay Ankara şubesinden teslim alıp alamayacağımı sordum. Kendileri kolaylık sağladılar, kabloları elden aldım. Şu dönemde insanların bıktıran tatsız deneyimleri arasında, yoğunluk kaynaklı basit bir paketleme hatası ve hızlı geri dönüş sağlayarak çözüm sundu Dore. Emeğe saygı + rep.

Uzun süredir arkadaş çevremde dile getirdiğim bir sürü noktaya değinmişsiniz. Maalesef bizim ülkemizdeki enstrüman mağazaları, dijital platformu kullanma konusunda dünyadaki birçok örnekten çok gerideler. Sayfa tasarımları baştan savma. Aradığınız ürün yok. Mesela ben şahsen alma ihtimalimin olduğu ürünleri aradığımda sürekli olarak " iletişime geçiniz " tadında mesajlar var.

Bakıyorsunuz adamlar bayağı bayağı baba markaların distribütörü aynı zamanda. Bir tane elle tutulur ürün yok. Yurt dışından o ürünü getirtmeye kalkmak üzere ana firma ile temasa geçersiniz, TR'deki distribütörü adres gösterirler. E zaten sorun orada.

Ben açıkçası çok mecbur değilsem ihtiyaçlarımı Thomann ve Warmoth gibi kredi kartı kabul eden sitelerden sağlıyorum. Gitar gibi büyük ve maliyetli parçayı kargo ile almak gibi bir tercihim de olmadığı için Almanya'dan en fazla 10 günde; ABD'den de en fazla 1 ayda elime ulaştırabilen yerleri tercih ediyorum. Olanağı olan herkese de tavsiye ederim. Yaptığınız tek şey kapıya gelen PTT memuruna vergiyi ödemek. Ürünle ilgili bir sorun mu çıktı; ışık hızında ilgileniyorlar. Yani öyle nasıl olsa başka bir ülkeye göndermişim, salla gitsin durumu yok.

TR'deki alışverişimi ise mecbur kalmadıkça bizzat mağazaya giderek yapıyorum. Malum, var gibi gözüken ürün olmayabiliyor.

Do Re ve Zuhal alışveriş tecrübem olmadı ama Mydükkan adlı siteden alışveriş deneyimim oldu. Satın almak istediğim ürün için forum alanında bir soru sordum bilgi talep ettim. Yorumumun altına iletişim bilgilerimizden bize ulaşırmısınız yazmışlar. Aradım. İsmini şuan hatırlayamadığım bir bayan (kadın mı yazmalıyım bilemedim kibarlık olsun diye bayan yazdım) hiç sıkılmadan her soruma cevap verdi. İstanbul içinde ürünü aynı gün teslim etme imkanınız var mı ? diye bunda bir kolaylık sağlarmısınız gerekirse kargo kurye masrafını da ben öderim dedim. Bayan almak istediğiniz ürünün siparişini verin, biz değerlendirelim geri dönüş yapalım, gerekirse tarafımızdan ürünü iptal eder ücreti iade ederiz dedi. Öğlen 13:00 gibi siparişimi geçtim. Akşam 20:00 civarı motokurye ile ürün geldi ve EK KURYE V.S. ÜCRETİ istemediler. Ne aldın da derseniz öyle abartılıda bir şey değildi distortion pedalı aldım. Şimdi kendime yeni gitar alma arayışındayım. Kendime uygun gitarı Mydükkanda bulursam gözüm kapalı sipariş veririm.

1- Satıcı Do Re Schecter Siyah Gloss Black Sgr C-7 Elektro Gitar Fiyatı, Yorumları - Trendyol
2- Do Re Schecter SGR C-7 Elektro Gitar (Gloss Black) | doremusic
satıcı aynı fiyatlar farklı. Ticaretten anlamam ama bu satış fiyatını belirleyen yine satıcı değil mi ? yani ben bu bilgi ile mağazasına gitsem desem ki " ama sen bu ürünü alış veriş sitesinde bu fiyata satıyorsun aynı fiyattan bana şimdi mağazanızdan da satın " desem kim bilir ne anlatırlar.
Hiçbir izahat vermek zorunda değiller. Ama haklısın bazen hata da olabiliyor, sormaktan da zarar gelmez.
Neden izahat vermezler dedim: Aynı gofreti ya da deterjanı bakkal ve BIM'den farklı fiyata alıyorsun, kasada sorabiliyor musun, ya da marka / firmaya telefon edebiliyor musun? Serbest piyasada her satıcı rafında veya teşhirinde istediği fiyatı koyar. Trendyol kendisi marjından kesip sürüm olsun diye o fiyatı girmiş olabilir bilemeyiz. İşte fiyat araştırması yapmanın bir faydası bu olabiliyor bazen :)

Do Re ve Zuhal alışveriş tecrübem olmadı ama Mydükkan adlı siteden alışveriş deneyimim oldu. Satın almak istediğim ürün için forum alanında bir soru sordum bilgi talep ettim. Yorumumun altına iletişim bilgilerimizden bize ulaşırmısınız yazmışlar. Aradım. İsmini şuan hatırlayamadığım bir bayan (kadın mı yazmalıyım bilemedim kibarlık olsun diye bayan yazdım) hiç sıkılmadan her soruma cevap verdi. İstanbul içinde ürünü aynı gün teslim etme imkanınız var mı ? diye bunda bir kolaylık sağlarmısınız gerekirse kargo kurye masrafını da ben öderim dedim. Bayan almak istediğiniz ürünün siparişini verin, biz değerlendirelim geri dönüş yapalım, gerekirse tarafımızdan ürünü iptal eder ücreti iade ederiz dedi. Öğlen 13:00 gibi siparişimi geçtim. Akşam 20:00 civarı motokurye ile ürün geldi ve EK KURYE V.S. ÜCRETİ istemediler. Ne aldın da derseniz öyle abartılıda bir şey değildi distortion pedalı aldım. Şimdi kendime yeni gitar alma arayışındayım. Kendime uygun gitarı Mydükkanda bulursam gözüm kapalı sipariş veririm.
Sahibi de çok kral adamdır. Kurulduğu günden (hatta kurulmadan) beri müşterisiyim, çok özenli ve ciddi çalışıyorlar.

Hiçbir izahat vermek zorunda değiller. Ama haklısın bazen hata da olabiliyor, sormaktan da zarar gelmez.
Neden izahat vermezler dedim: Aynı gofreti ya da deterjanı bakkal ve BIM'den farklı fiyata alıyorsun, kasada sorabiliyor musun, ya da marka / firmaya telefon edebiliyor musun? Serbest piyasada her satıcı rafında veya teşhirinde istediği fiyatı koyar. Trendyol kendisi marjından kesip sürüm olsun diye o fiyatı girmiş olabilir bilemeyiz. İşte fiyat araştırması yapmanın bir faydası bu olabiliyor bazen :)
Cidden tuhafıma gitti. Benimki si düz tüketici mantığı işte. o satıyor sende satacaksın müşteriyiz ya velinimetiz sonuçta :)

Geri