gitara yeni başlayıp solo çalmak

Selamlar,ben elektro gitar çalmaya başlayalı yaklaşık 4-6 ay oldu ilk başlarda programlı ilerliyordum ama egzersiz tarzı şeylerin sıktığını fark ettim ve şarkı üzerinden çalışmaya başladım.Daha sonra farkında olmadan işler ilerledi ve solo öğrenmeye başladım bu 5 6 ayda bohemian rhapsody,dont cry,november rain,sweet child o mine(hala öğreniyorum),nothing else matters ve godfather sololarını öğrendim çok kusursuz olmuyor ama yine de pek fena değil gibi geliyor dinlediğimde.Yanlış mı yapıyorum başlangıç için bu kadar solo üstüne yoğunlaşarak?Aynı zamanda tekniğimi de ilerletiyorum evet ancak youtubedaki gitar progress videolarında insanlar ilk sololarını en erken 8 ay 1 yıl da çalmaya başlıyorlar benim bu kadr kısa sürede bu kadar solo öğrenmem yanlış mı?Ama dediğim gibi çok hatalı ve kötü gelmiyor kulağa çaldıklarım.

Selamlar,ben elektro gitar çalmaya başlayalı yaklaşık 4-6 ay oldu ilk başlarda programlı ilerliyordum ama egzersiz tarzı şeylerin sıktığını fark ettim ve şarkı üzerinden çalışmaya başladım.Daha sonra farkında olmadan işler ilerledi ve solo öğrenmeye başladım bu 5 6 ayda bohemian rhapsody,dont cry,november rain,sweet child o mine(hala öğreniyorum),nothing else matters ve godfather sololarını öğrendim çok kusursuz olmuyor ama yine de pek fena değil gibi geliyor dinlediğimde.Yanlış mı yapıyorum başlangıç için bu kadar solo üstüne yoğunlaşarak?Aynı zamanda tekniğimi de ilerletiyorum evet ancak youtubedaki gitar progress videolarında insanlar ilk sololarını en erken 8 ay 1 yıl da çalmaya başlıyorlar benim bu kadr kısa sürede bu kadar solo öğrenmem yanlış mı?Ama dediğim gibi çok hatalı ve kötü gelmiyor kulağa çaldıklarım.
Bundan 13 yıl önce gitara başladığımda aynı bu şekilde ilerlemeye başladım. Egzersizler çok sıkıcı geliyordu sonra direk şarkılara tab üzerinden çalışmaya başladım. Aradan uzun yıllar geçti ben gitar çaldığımı yalnızca zannediyordum notalar diziler gamlar akorlar hepsini atladım. Nota üzerinden mi çalışıyorsun bilmiyorum ama egzersizleri atladığıni söylediğin için bunları da atladığıni varsayarak söylüyorum. Selim Işık in birinci metodunda bir sözü var bir baştan bir sondan çalışırsanız karambole gitarist olursunuz. Normalde bu gamlar diziler akorlar tamamını kavramak gitara yansıtmak vs ortalama 2 yıl zaman alıyorsa yanlış yol ile atlayarak kolay yönden ilerleyip sonradan geri başa döndüğünde bu sürece alışman 5 yılını alıyor. En azından bende öyle oldu. Hiç bilmediğin birşeyi öğrenmek yanlış bildiğin şeyi düzeltmekten her zaman daha kolaydır birşeyleri yanlış oturttugunda kolaya alıştığında bunlar İki katı daha zorlaşıyor. Note bilmeden elbette ki gitar çalabilirsiniz ancak müzisyen asla olamazsınız , diğer müzisyenler ile iletişim kuramazsiniz ve beste yapamazsınız. Tavsiyem çok zaman geçmeden en başa dönerek eksikleri tamamlayarak ilerlemen. İlerde çok pişman oluyorsun neyin ne olduğunu bilerek çalmak gerekir...

Geri