Ses kartı önerisi

Merhaba herkese,

Ev stüdyosunda kullanmak üzere ses kartı almak istiyorum. 3 ürün arasında kaldım sanırım. VST plugin kullancağım çoğunlukla. Gitar çalıyorum. Aklımdaki cihazlar RME Babyface Pro Fs, Antelope Disrecte 4 Synergy Core ve UAD Apollo Twin X duo. Hangisini tercih etmemi tavsiye edersiniz? Sebebpleri ile birlikte yazabilirseniz çok sevinirim. (ayrıca macOS sistemin Logic Pro X kullanıyorum)

Üçü de güzel kart.
1-) UAD kendi plug-in'leri , Antelope ise FPGA FX 'leri ile simülasyon imkanı sunuyor. RME'de bu özellik yok. Mecburen 3. parti plug-in kullanmak durumundasınız. Discrete4'de ilave olarak ; Antelope'un ürün portföyündeki mikrofonlardan birisini aldığınız takdirde , mikrofon simülasyonu imkanına da sahip oluyorsunuz. Bu şekilde on binlerce dolarlık bir mikrofon dolabınız oluyor.
2-) RME ; üçü arasında en transparan sound'a sahip. Diğer ikisi RME'ye göre daha renkli.
3-) Discrete4 SC ; 4 adet mic-pre'si , 4 adet kulaklık çıkışı ve daha fazla sayıdaki i/o'ları ile kullanıcısına daha geniş bir kullanım esnekliği sağlıyor. Ayrıca macOS kullanıcısı olmanız nedeniyle Discrete'de AFX2DAW aplikasyonunu kullanma avantajınız bulunuyor.
4-) Malum olduğu üzere RME ; driver kalitesi , uzun driver desteği ve tank gibi sağlam yapısı ile sektörde öne çıkan bir marka.
5-) Babyface Pro FS ebatları nedeniyle mobil kullanıma daha uygun bir cihaz. Küçük bir cihaz olmasına rağmen taşıdığı ADAT özelliği sayesinde gerekirse örneğin 8 kanal harici mic-pre bağlama şansınız mevcut. ( Bu özellik Apollo Twin X Duo'da bulunmuyor.)

Umarım saymaya çalıştığım bu özellik farklılıkları ; gereksinimlerinize göre tercih yapmanızda faydalı olur. Sonuç olarak her üç kart da piyasada belirli bir segmentin üzerinde kalitesi bulunan alınabilir kartlar.

Bu arada Antelope Audio 15-20 gün önce Zen Go isminde iki mic-pre'li yeni bir mobil kart çıkarttı. Dediklerine göre amaçları ; Antelope kalitesini kullanıcıya ekonomik olarak sunmak. Özellikle gitaristler için enteresan bir kart olacak gibi duruyor. Benim tahminim bu kartın Türkiye fiyatı 5000-6000TL arası olur. Öğrendiğim kadarıyla Türkiye'ye Mart ayında gelecekmiş. Bence Zen Go'yu da bekleyip kararınızı ona göre verirseniz çok daha isabetli bir sonuca ulaşmış olursunuz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Yabancı forumları da çok araştırdım. Herkesin bir şekilde rme’yi öne çıkarttığını gördüm. Driver desteği, stabil bir yapısının olması ve totalmix’in başarılı oluşu açısından. Ancak uad veya antelop’un kendi pluginlerinin de oldukça başarılı olduklarını (ses bakımından, stabilite açısından değil) ancak bazı çökmeler ve sorunlar çıktığını, kullanılan fpga ve dsp çipletimin çok eski teknoloji olduklarını (uad için) okudum. Kendi pluginlerinde çok iyi latency sunduklarını ancak rme’nin her türlü latency değerlerinin diğer kartlardan daha iyi olduğunu okudum. Açıkçası okuduğum bu bilgiler doğru olmayabilir. O yüzden kullanan birileri varsa bilgilenmek istedim. Sizin yorumunuzdan hangisini alırsam alayım iyi bir kart alacağım yönünde. Açıkçası tekrar teşekkür ederim. uad veya antelope aldığımda pluginler ğöin ayrıca para ödeyeceğim sanırım. Yani kartı almakla bitmicek gibi. Gerçekten kararsız olmak çok kötü :)

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Yabancı forumları da çok araştırdım. Herkesin bir şekilde rme’yi öne çıkarttığını gördüm. Driver desteği, stabil bir yapısının olması ve totalmix’in başarılı oluşu açısından. Ancak uad veya antelop’un kendi pluginlerinin de oldukça başarılı olduklarını (ses bakımından, stabilite açısından değil) ancak bazı çökmeler ve sorunlar çıktığını, kullanılan fpga ve dsp çipletimin çok eski teknoloji olduklarını (uad için) okudum. Kendi pluginlerinde çok iyi latency sunduklarını ancak rme’nin her türlü latency değerlerinin diğer kartlardan daha iyi olduğunu okudum. Açıkçası okuduğum bu bilgiler doğru olmayabilir. O yüzden kullanan birileri varsa bilgilenmek istedim. Sizin yorumunuzdan hangisini alırsam alayım iyi bir kart alacağım yönünde. Açıkçası tekrar teşekkür ederim. uad veya antelope aldığımda pluginler ğöin ayrıca para ödeyeceğim sanırım. Yani kartı almakla bitmicek gibi. Gerçekten kararsız olmak çok kötü :)
Bildiğim kadarıyla UAD cihaz alınca belirli miktardaki standart plug-in paketini free olarak veriyor. Eskiden -özel kampanyalar dışında- böyle bir uygulaması yoktu. Ancak Antelope ile yaşadığı rekabet nedeniyle bir kaç sene önce bahsettiğim ıuygulamayı başlattı. Aynı şekilde Antelope da belirli fx'leri standart olarak free şekilde cihazla birlikte veriyor. Bu fx'lerin adeti cihaza göre artıyor. Mesela şu anda Zen Go 37 adet free fx ile beraber geliyor. Bunun dışında Antelope zaman zaman bu fx'ler konusunda çeşitli kampanyalar düzenliyor.

Biraz daha araştırayım o zaman şu an UAD’yi eledim iki seçeneği iyice araştırıp karar vereceğim. Çok teşekkür ederim.

Başka fikri olan varsa dinlemek öğrenmek istiyorum. Yukarıdaki ses kartları ile tecrübeleri olanlar yardım edebilirse çok sevinirim. (Mesela nesinden memnunsunuz ve değilsiniz gibi)

Geri