Elektro gitar buzz

3-4 gün önce Cort X100 OPBB elektro gitar aldım. Akort falan yaptım ama tellerde bir cızırtı var. E A D tellerine vurduğumda buzz sesini alıyorum. Sİzce amfi olmadığından mıdır, eğer değilse bir çözüm önerebilir misiniz ?

Gitarların ilk 3 perdesi en kalın tellerdir, 5, 6, 7. Perdelerdeki E A D tellerine bak. Eğer yeniysen gitarda parmakların alışıncaya kadar öyle sesler çıkması çok normal ve sert basman lazım tellere bayağı o Buzz sesi çıkmasın diye. Bol bol egzersiz yap hocam.

3-4 gün önce Cort X100 OPBB elektro gitar aldım. Akort falan yaptım ama tellerde bir cızırtı var. E A D tellerine vurduğumda buzz sesini alıyorum. Sİzce amfi olmadığından mıdır, eğer değilse bir çözüm önerebilir misiniz ?
Sarımlı teller kontrolu daha zor olduğu için başlangıçta buzzlama yapması gayet normal ancak tele doğru şekilde tam bastığınızi düşünüyor buna rağmen böyle bir ses alıyorsanız bunun çeşitli nedenleri olabilir.
1- tel yükseklik(action) ayarı teller klavyeye uygun yakınlıkta veya uzaklıkta değilse tele vurduğunuzda fretlere çarpıp bu sesi çıkarabilir. (Gitardan amfisiz ses almak zordur ses fazla çıksın diye tele sert vurursaniz yine buzzlama yapar.)
2- sap ayarı gitarın sap kısmı hafif içe dönük olmalıdır. Eğer sap dışa dönük, düz veya fazla içe dönük ise yine tellerden cızırtı almanız muhtemel.
Gitara yeni başladınız ise bu ayarları kendiniz yapmayi şuanlik denemenizi tavsiye etmem. Genelde sıfır gitarlarda da sap bozuk olması muhtemeldir çoğu firma sap ayarı yapmadan veriyor bir luthiera götürüp veya aldığınız yere götürüp kontrol ettirebilirsiniz gitarın genel tüm ayarlamalari (sap, entonasyon, action, manyetik yükseklik) 50-100 TL gibi fiyata yaptirabilirisiniz aldığınız yere ücret ödemeniz bile gerekmeyebilir. Yine ben yapacağım derseniz YouTube da bunun için videolar mevcut ancak dikkatli olmamaniz durumunda gitara elveda demeniz gerekebilir.

Geri