bu kararsızlık ne zor şey ve arkadaş... Ibanezler arasında kaldım.

çok uzun zamandan sonra (yaklaşık 15sene) tekrardan hobi amaçlı bir gitar alasım var.
ortamlardan çok koptuğumdan dolayı şuan kendimi sıfır biri olarak görmekteyim.

şu iki yakışıklı arasında baya kalmış durumdayım.

1. IBANEZ GRG121DX BKF
Fiyat olarak 2000 tl civarı ve başlangıç seviyesinde bir gitar (aslında tam da bana göre diye düşünüyorum)

2. Ibanez RG420EG (spider olabilir çok da önemli değil)
fiyat olarak 4200 tl civarında.

sert tonlarda ses almak istediğim için bu ikisi arasında kaldım

aralarında ki fiyat farkı 2 kat ne gerek var pahalıyı almaya dediğinizi duyar gibiyim.
belli bir zaman sonra başlangıç gitarı olarak kullanacağım 1. seçenekte ki gitar beni kesmemeye başlar diye tahmin ediyorum ve olmuşken 1 tık üst olsun diye düşünüyorum. o yüzden de 2. seçenekte baya kararlı gibiyim. Ancak kafamı kurcalayan şey şu... 2 kat pahalı... arada ki bu fiyat farkına değer mi?

bu 2 gitar arasında ne gibi farklar var? videoları izlemeye çalışıyorum ses tınısı olarak evet biraz fark var gibi ama sanki yok gibi gibide???
siz olsanız terhiciniz hangisi olurdu?

İki gitarıda denemedim fakat rg serisini kullanan tanıdıklarım var iyi olduğunu söylüyorlar. Gitarları denemenizi tavsiye ederim, ton farkını siz duymasanız bile çalım rahatlığı farklı olabilir.

iki gitar arasında sınıf farkı var. Biri dümdüz başlangıç gitarıyken diğeri orta seviyenin en ucuz gitarlarından biri. Manyetikleri farklı, sapları görünürde aynı olsa da sap ayarı gerektirme süreleri farklı olacaktır yapım tekniğinden dolayı. 5 yollu switchlisini bulduysan rg420 daha mantıklı ama o gövdesinin üstünde desenler olan modelini alacaksan zamanı gelince satamazsın. Elinde kalma ihtimali yüksek gitarın, kelepir fiyata vermek zorunda kalırsın. FR'den korkmuyorsan rg420 daha iyi bir gitar. Daha iyi gitarla başlamak çoğu zaman daha iyidir.
Böyle karar vermekte zorlanıyorsan 2. el grg121 almak çok daha mantıklı olur 1k civarına yakın bir fiyata. 1 yıl takılırsın sonra gene aynı paraya satıp kafanda net olarak istediğin gitarı alırsın ki o zamana kadar kafan şekillenir zaten. Yoksa bunu aldıktan sonra sıkıldığında para kaybı yaşayacaksın onu göze al.
Youtube videolarından ses farkını anlamaya çalışmak çok mantıklı birşey değil.

Son düzenleme:
Youtube videolarından ses farkını anlamaya çalışmak çok mantıklı birşey değil.
Aynen öyle. Aynı ortamda aynı ekipman ve ayarlarla ikisini peşpeşe test edip dinlemek lazım. Araya bir ton faktör giriyor. YouTube'un sıkıştırma algoritmasından, adamın kullandığı kayıt ekipmanlarına, senin kullandığın hoparlör ve kulaklığın kalitesinden çalan kişinin tekniğine kadar bir çok değişken var.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

gece gece bir de buna denk geldim...
bu da fena gibi duruyor bilemedim ki... 2000 tl bütçe ile yola çıktım 5300 lük gitar bakarken buldum kendimi..

FR'den korkmuyorsan rg420 daha iyi bir gitar. Daha iyi gitarla başlamak çoğu zaman daha iyidir.
terimler hakkında hiç bilgim yok. FR?

Floyd Rose ... hareketli köprüler için kullanılan jenerik isim ama aslında bir marka .. tüpe Aygaz, mendile Selpak demek gibi.
Bence şu aşamada gitar almayı ve fiyat bakmayı kesinlikle bırak ve elektro gitar temel bilgileri ve nüansları için kendine 1-2 gün temel araştırma süresi ver. Yoksa saçma sapan bir şey alıp sonra ondan nasıl kurtulurum başlıkları açacaksın burada.

gece gece bir de buna denk geldim...
bu da fena gibi duruyor bilemedim ki... 2000 tl bütçe ile yola çıktım 5300 lük gitar bakarken buldum kendimi..

Dostum bence önce ayırabileceğin bütçeyi belirle. Hem kendine yardım etmiş olursun hem sana öneride bulunmamız kolaylaşır. Yoksa sen bu gidişle 25.000 TL verip USA Select Jackson alıp çıkacaksın :)

2007 de bir anlık gazla cortx 6 almıştım... askere gidene kadar dıngırdattım... şimdi nedense canım İbanez çekiyor. tamam sanırım ben kararımı verdim gibi gibi...
şimdi anfi bakma zamanı ... marshall 15w lık bir anfi hayli hayli işimi görür ama hangi modeli ondan emin değilim...

2007 de bir anlık gazla cortx 6 almıştım... askere gidene kadar dıngırdattım... şimdi nedense canım İbanez çekiyor. tamam sanırım ben kararımı verdim gibi gibi...
şimdi anfi bakma zamanı ... marshall 15w lık bir anfi hayli hayli işimi görür ama hangi modeli ondan emin değilim...
Dip not : Alacağın amfinin fişinin topraklı olmasına dikkat et. Yoksa pasif humbuckerlarda dahil dip gürültüsü yaşarsın. Daha da önemlisi, amfide bir kaçak olduğunda akımın senin üzerinden geçip seni çarpma olasılığı var. Elimden Roland Cube 15x , Cube 20x gibi bazı Roland modelleri geçti. Bunların fişleri "two prong" yani bildiğimiz iki kutuplu, topraksız fişlerdi. Geçen amfiyi açıp güç kablosunu değiştirip kendim toprak hattı çektim. Şu an full gainde bile dip gürültüsü yok.

Geri