Ürünlerin fiyat / performansları , beğendikleriniz / tavsiye etmedikleriniz

Merhabalar,

Forumda ucuz, pahalı her türlü ekipmanı kullanan tecrübeli, tecrübesiz değerli üyeler var. Tecrübe ve/veya gözlemlerinize göre memnun kaldığınız/kalmadığınız, aldığınıza pişman olduğunuz/iyi ki almışım dediğiniz, kesinlikle tavsiye ederim/etmem dediğiniz, fiyat/performans oranının iyi veya kötü olduğunu düşündüğünüz gitar, amfi, pedal, processor, yazılım, tel vs. vs. görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

Konuyu tartışırken yardımcı olabileceğini düşündüğüm bazı ipucu ve sorular:

* F/P oranının iyi olduğunu düşündüğünüz, tavsiye ettiğiniz ürünler
* F/P oranının kötü olduğunu düşündüğünüz, tavsiye etmediğiniz ürünler
* Fazla şişirilen (overrated) ürünler
* Değeri fazla bilinmeyen(underrated) ürünler
* Başlangıç gitarı, amfisi diye satılan ürünler zaman ve para kaybı mıdır?
* "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim" sözü konumuz özelinde ne kadar doğrudur?
* Fender alırsam paramın ne kadarını markaya, ne kadarını performansa vermiş olurum? Schecter alırsam durum nedir?
* 2.000 dolarlık bir gitar ile 10.000 dolarlık bir gitar arasında kişiye özel olma, özel üretim olma, prestij vs. gibi durumları göz ardı edersek ne kadarlık gerçek bir performans farkı vardır?

Saygılar, sevgiler, İyi forumlar :)

Prosesör konusunda yaklaşık 4 yıldır benimle birlikte olan line 6 pod xt live adlı ürünü tavsiye ederim. Bugüne kadar boss,zoom,digitech vb. markaların değişik modellerini kullandım. Bu fiyat aralığında- şuan sıfırı yok ikinci el fiyatları 1000-1500 lira arasında değişiyor- bence en kullanışlı alet budur. Line 6 benim özellikle footswitch düzeni konusunda çok takdir ettiğim işler yapmış yapmaya da devam ediyor. Tabi şuan mooer, headrush, kemper, axe fx bir sürü üst seviye ürün çıkardılar. Benim bahsettiğim 1000 lira civarı bir bütçeyle böyle fonksiyonlu bir alet bulmanın hayli zor olduğu. Şuan piyasada zoom g1 gibi giriş seviyesi bir aletin bile sıfırı 1000 liraya yakın.
Alette en sevdiğim özellik daha önce de belirttiğim gibi footswitch düzeni ve çeşitliliği.
1614549277885.jpeg

Ahanda fotoğrafta gördüğünüz gibi bank tuşu bankalar arasında ileri geri gitmeyi sağlıyor 32 tane bank var. A,b,c,d diye sıralanan tuşlar da her bankanın içindeki 4 tane alt bankayı/tonu temsil ediyor. Her tonun içindeki amfi ve pedalları da üstteki amp,stomp,mod,delay tuşlarıyla kapatıp açabiliyorsunuz. Yani ayağınızın altında 4 tane pedal setupı var ve hepsine tek tuşla geçerek her pedalı ayrı ayrı kapayabiliyorsunuz. Bu fiyatta şuan bunu yapabilen başka alet görmedim varsa bilen arkadaşlar yazarsa bilgileniriz.
Hep butonlara değindim ton konusuna gelirsel bu konu göreceli olmakla birlikte tonları bence doğal olarak biraz günümüz teknolojisinin ve kalitesinin gerisinde kaldı. Amfi+kabin tonları fena değil sert amfilerin tonları güzel ancak fender, vox gibi yumuşak amfilerin tonları beni çok sarmadı. Modülasyonlar da iş yapar chorus güzel, flanger çok yapay geldi bana, phaser da orta karar. İçerisinde zaten bir sürü garip modülasyon pedalı var çoğunu kullanmadım. Aletin en beğenmediğim yönü reverb kısmı. Reverb sesi çok yapay ve mono geliyor. Large hall seçseniz bile o genişliği yaratmıyor. Boğuk uğultulu bir reverb efekti var tonu açsam bile ya da ben çözemedim. Olumsuz diyebileceğim yönlerden biri de xlr çıkışı yok alette. Bu fiyata normal de olabilir eski alet sonuçta ama olsa fena olmazdı.

Sonuç: Çok uzattım sadede gelirsek. İkinci el sitelerinde baktığım aletler içerisinde 1000-1500 bandında en alınası aletlerden biridir bana göre. Ha bu fiyatlara x3 live bulursunuz o daha kalite tabi şans işi. Ben severek kullanıyorum kullanımı pratik iş görüyor. Tonlar arasında çılgınlar gibi geçişler yapabiliyorsunuz.
Biraz inceleme gibi oldu 😀

Son 10-15 yıldır Gibson açık ara en overrated marka. Onda biri fiyat etiketine sahip gitarlardan daha kötü sap ve finish işçiliği olan gitarları var. Üst kapağı doğru düzgün eşlemeyi beceremiyorlar, yarısı flamed maple, yarısı plaintop neredeyse. Çok gerekli(!) innovasyonların peşinde koşup olmayan problemlere çare üretirlerken, headstock dayanıklılığı, kalite kontrol gibi gerçek problemleri pek sallamıyorlar. 50 yıl önce bazı büyük isimlerin tercih etmelerinin bugün hala ekmeğini yiyorlar. Sağı solu hatta klavyesi bile laminated olan gitarlar, neredeyse egzotik ağaç kullanılmış gitarlara yakın fiyatlarda seyrediyor.

Bugün güzel bir 'Gibson' sahibi olmak için sadece para değil, bir de şans ve doğru zamanda doğru yerde olmak gerekiyor.

Suhr Custom gitarın gelmesini beklerken HSS strat sevdamı bir süreliğine idare edecek olan Squier Classic Vibe 70s HSS aldım geçende.

İlk Classic Vibe serisi denemem oldu ve gerçekten şaşırttı beni. Sap profili inanılmaz rahat geldi. Her ne kadar farklı ölçülerde olsalar da US Stratımdan daha rahat bir çalıma sahip. Köprü ve manyetiklerin değişmesi gerekir ileride ama bu hali ile bile fiyat/performans olarak iyi bir noktada.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@ktlcn
@Dog The Bounty Hunter
@ozibozi
Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Arkadaşlar, konunun bir hedefi de ekipman arayışı ve karmaşasından kafası karışmış ve özellikle bu işlere yeni girişen arkadaşların panik havasında bir şeyler almaya çalışmadan önce tecrübeyle elde edilmiş değerli bilgiler ışığında olaya daha geniş bir bakış açısıyla bakmalarına yardımcı olmaktır. Elbette burada da farklı görüşler, fikir ayrılıkları olacaktır, olması da gayet normaldir. Önemli olan farklı tecrübeler ışığında kendi kararlarımızı daha sağlıklı bir şekilde verebilmek ve tabi ki aynı zamanda güzel bir sohbet ortamında hoşça vakit geçirmek.

Son 10-15 yıldır Gibson açık ara en overrated marka. Onda biri fiyat etiketine sahip gitarlardan daha kötü sap ve finish işçiliği olan gitarları var. Üst kapağı doğru düzgün eşlemeyi beceremiyorlar, yarısı flamed maple, yarısı plaintop neredeyse. Çok gerekli(!) innovasyonların peşinde koşup olmayan problemlere çare üretirlerken, headstock dayanıklılığı, kalite kontrol gibi gerçek problemleri pek sallamıyorlar. 50 yıl önce bazı büyük isimlerin tercih etmelerinin bugün hala ekmeğini yiyorlar. Sağı solu hatta klavyesi bile laminated olan gitarlar, neredeyse egzotik ağaç kullanılmış gitarlara yakın fiyatlarda seyrediyor.

Bugün güzel bir 'Gibson' sahibi olmak için sadece para değil, bir de şans ve doğru zamanda doğru yerde olmak gerekiyor.

Üstad, Gibson alacak kişi belli bir bilgi birikimine sahiptir diye düşünüyorum. Sizinle benzer görüşte pek çok insan olduğunun da farkındayım. Peki bu durumda sizce bir çok kişinin nihai hedefinin bir Gibson sahibi olmak olmasını nasıl değerlendirirsiniz?

Peki bu durumda sizce bir çok kişinin nihai hedefinin bir Gibson sahibi olmak olmasını nasıl değerlendirirsiniz?
Fetiş ... statü sembolü ... imaj kaygısı .... ticari beklenti (değerlenirse diye) ....ya da sadece o gitarı istemek?
Aklı başında insan evladının yapacağı şey değil BENCE Gibson almak ama kimseyi eleştiremem bu konuda, hepimizin guilty pleasure veya dirty secret'ları var :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fetiş ... statü sembolü ... imaj kaygısı .... ticari beklenti (değerlenirse diye) ....ya da sadece o gitarı istemek?
Aklı başında insan evladının yapacağı şey değil BENCE Gibson almak ama kimseyi eleştiremem bu konuda, hepimizin guilty pleasure veya dirty secret'ları var :)
Aynen, amacımız kişisel tercihleri eleştirmek değil kesinlikle...
Herkesin tercihi için kendince mantıklı bir nedeni vardır.

Örneğin eşime bilgisayardan birkaç gitar gösterip hangisini alayım dediğimde şöyle bir odanın dekorasyonuna göz atıyor :)

Oo yine Gibson gömmece..
Ben beğeniyorum valla... Buradaki gibi yaw Gibson işciliği yow esp nin sapı kaymak bilmen ne deyip yıllar sonra abi Gibson hakkaten başka diyen çok eşim dostum da oldu.. Neyse, hayırlı muhabbetler..

Mutlaka olmuştur ... zaten sonu yok marka kapıştırmanın ... benim de Gibson için kurşun yerim diyen, sonra sayemde PRS ile tanışıp lan bunca yıl neetmişiz biz diyen arkadaşım da oldu .... dedim ya her tercih başım üstüne :)

Ben de ikinci el temiz ibanez prestijleri f/p katagorisinde çok iyi bulmuşumdur. Gerçekten çok komik fiyatlara üst seviye sayılabilecek gitarlar bulunabiliyor. Premiumları denemedim hiç fakat onlarda iyi gözüküyor bu konuda.

Premium bence poor man's Prestige olma hayali ile yola çıktı ve orta vadede yok olacak, ya da her Ibanez Premium olacak, yukarı Prestige Plus filan gelecek. Prestige pahalı diyen ama düz Ibanez de almak istemeyenler için biraz "etiket" gitarı. Hiç etkilenmedim.

biraz "etiket" gitarı
Gakki Reyis'in endonez gitarları bi çabayla 1k dolares civarı fiyatlara ittirmeye çalışmasının sonucu bu isimlendirmeler :) Altı bunla doldurdular prestigeleri de biraz daha yukarı çekebildiler bu sayede. Biraz daha deneysel işler yapabiliyorlar Premium serisinde-çok parçalı sap, ultra renkli ve desenli kapak ağacı, yeni donanımlar falan-. Prestige'lerden pahalı premiumlar da var diye hatırlıyorum bu arada, modele göre değişiyor.
Galiba Premium fabrikası ve düz Ibanez fabrikası birbirinden farklı Endonezya'da. Belki aynı binadır da üretim bantlarını ve çalışanları ona göre ayırmışlardır. Endonez Jacksonlar'dan kalite kontrolü olarak daha iyi iş çıkartıyor benim gördüğüm kadarıyla Ibo.
Benim için önemli olan gitarı çalarken verdiği hissiyat, 2001 Prestige'den aldığım hissiyatı 2018 RGAIX6FM'den alamadım mesela.

İbanez rg prestige 2570e vsl vardı elimde, 6 7 sene oldu. Birkaç yıl kullanıp satmıştım. Passat gibiydi, hiçbir şeyde en iyi değildi, ama her yola gelen, ortalama bir gitaristi her açıdan memnun edebilecek çok yönlü bir gitardı. Sapı çok ince yea diye diye kafaya takıp satmıştım. Satmasaydım diyorum bazen. Güzel gitardı.

Bence şu an en overrated gitarlar su anki TL fiyati ile satilan Epiphone les paul standard ve custom LP'lar. Ne oldu, ne ara bu kadar yükseldiler anlamak mümkün değil. Kötü gitarlar mi, kesinlikle değil ama ne bir tam les paul (maple cap yok ve manyetikleri orta karar sıradan manyetikler) ne de işçilikleri cok üst sınıf.

fp açısından overrated olma durumu konusunda şu an kimse jacksonın eline su dökemez. ne yapmak nereye varmak istemekteler? gibson'ın fender'in tahtını aldılar çok müteşekkirim kendilerine. hep fender'in bok yemesi bence. "asıl markada warmoth gitarını 2500 dolara iteliyoruz, o zaman bunlar 2500 dolar olamaz 4000 yapalım" kafası. amerikan enflasyonundan bağımsız.

Başlangıç gitarı, amfisi diye satılan ürünler zaman ve para kaybı mıdır?
Evet. Gitar başlığına da yazdığım üzere:

- "başlangıç" diye yapılan sınıflama size az komplikasyon çıkartacak, temel işlevleri yerine getiren, cihazla değil öğrenme ile vakit geçireceğiniz ortamı sağlayacak cihazlardır.
- "başlangıç" demek dandik, kalitesiz, ayar tutmayan, kolay eskiyen ve sorun çıkartan ... genelde çok ucuz ve tatmin olmayıp 6 ayda elden çıkarmaya bakacağınız alet demek değildir, olmamalıdır.
- lütfen ama lütfen kendinize değer verin, paranıza ve vaktinize saygı duyun ve çöp almayın. Bu demek değil ki herkes ESP alsın ama bu işin ideal ve optimum bir çözümü var.
- herhangi bir sitede, mağazada veya tavsiye üzerine "başlangıç seti" denilen ikili üçlü paketlerden uzak durun.

Fender alırsam paramın ne kadarını markaya, ne kadarını performansa vermiş olurum? Schecter alırsam durum nedir?
Fender için Schecter'den daha fazlasını markaya, Schecter için Fender'den daha azını markaya ... formülü yok bunun, bazen de markaya vermek iyidir, görmediğin hissetmediğin detaylarda uzun vadede farkı ortaya çıkabilir :) .... zaten ayrıca sormuşsun, ucuz mal alacak kadar zengin değilim.

Over/Underrated konusuna devam edeceksek, bence kullandığım cihazlar içinde;

Underrated:
Mooer Preamp Live .... gerçek bir cevher
irig hd2 ... apple cihazlarla ve envai çeşit amfi/hoparlörle kullandım, isviçre çakısı mübarek, ses kartı aramadım hiç.
Neural DSP ... çok tercih edilmeme sebebi muhtemelen pahalı diye ama bilinmemesi çok yazık .... zihin açan cinsten bir plug-in.

Overrated:
Ibanez Satriani modelleri ... kötü değil ama çok da etkilenmedim. Üstadın gitaristliği ile orantılı değil süksesi.
Gibson'ın son 40 yılda ürettiği herşey :) ... şaka şaka, kişisel ve taraflı görüş bu
ID:Core v1 ve v2 ... sadece ulaşması kolay ve kullanımı basit diye çok coşuluyor. Kesinlikle kötü değiller ama bu kadar da aspirin gibi önerilmesi Oooo Kadarrr da iyi olduğu anlamına gelmez. v3'ten beklentim biraz daha yüksek. THR'yi tahtından indiremez ama güzel bir güncelleme olmuş.

Bir nefeste aklıma gelenler, elbet vakit olsa 25'er tane sayarım da, bir demlensin bunlar hele...

* 2.000 dolarlık bir gitar ile 10.000 dolarlık bir gitar arasında kişiye özel olma, özel üretim olma, prestij vs. gibi durumları göz ardı edersek ne kadarlık gerçek bir performans farkı vardır?
2500-3000 dolara kadar düzgün bir ivme ile artan ne kadar para o kadar kalite eğrisi, bu fiyatlardan sonra bence düşmeye başlıyor. Hatta bir noktadan sonra getirisi götürüsünden fazla oluyor. Zevk meselesi tabii, altın kaplama donanım, egzotik ağaçlar falan.

Overrated:
Ibanez Satriani modelleri ... kötü değil ama çok da etkilenmedim. Üstadın gitaristliği ile orantılı değil süksesi.
JS diye çok alt model çıkardılar ne yazık ki. Vai'de JEM "Junior" adından da belli ediyor bazı şeyleri, hatta çoğu kişi boyutu ufak mı falan diye düşünmüştür adından dolayı ama direkt vurguyu yapmışlar bu gitarla Vai'nin elindekinin zerre alakası yok diye ama Satriani'de birazda adamın klasik Ibanez konforu dışındaki tasarımı ile gitarda düşük model ve kalitede olursa "bu ne be" diyebiliyor insan.

Geri