Dijital Davul dışarıya giden ses durumu

Merhabalar, ben davul öğrenmeye başladım yaklaşık 1 ay kadar önce. Evde de pratik yapmak için Alesis CompactKit 7 aldım ancak çok memnun değilim. Pedallarının kötü oluşu ve masa tipi olması sebebiyle, derse gittiğimde kas hafızasını kazanamamış oluyorum. Ayrıca pedleri de çok ses yapıyor.

Klasik Davul standı tipinde dijital davullardan almak istiyorum. Ancak evimin ses izolasyonu da çok iyi değil. Yani bagetleri vurduğunda çıkan ses bile etrafı rahatsız edebiliyor. Bundan dolayı dışarıya en az ses çıkaracak bir sistem arayışındayım. Sanırım bunlar için en iyileri mesh derili olanlardanmış. Araştırmalarım sonucu, Alesis Turbo Mesh Kit ve Alesis Nitro Mesh Kit arasında kaldım. Nitro mesh in kick pedalında davul vuruş sistemi de var. Ancak o sistemin dışarıya ses yaptığından bahsediliyor. Bundan dolayı da pedalında vuruş sistemi olmayan sadece basma etkisiyle kick sesi veren Turbo Mesh bir adım öne geçiyor.

Bu işte henüz yeni olduğum için aranızda tecrübeli olanların tavsiyelerini almak istedim. Dediğim gibi birinci önceliğim dışarıya verilen sesin minimum olması :)

Not: Arkadaşlar ben yaşı 30 u geçmiş bir müzik severim. :) Amacım sadece evde hobi amaçlı olarak davul çalmak. Herhangi bir profesyonelleşme,sahne alma amacım yok. O yüzden Roland,Yamaha gibi uçuk kaçık fiyatlı,çok profesyonel enstürmanlara ihtiyacım yok. Max 5000 liraya çıkarım. Tavsiyelerinizi bu yönde şekillendirmenizi rica ediyorum.

Doğrudan tecrübem yok ancak grubumuzun davulcusu ile geçtiğimiz aylarda benzer konu hakkında araştırma yapmışlığımız var. Oradan öğrendiklerime dayanarak; elektronik davulda en büyük gürültüyü twin pedal, doğrudan zeminde olduğu için yaratıyor. Bununla birlikte üst kısım çalınırken de yine bir ses gidiyormuş aşağıya. Kendisi eski tip bir lojmanda oturduğu için ekstra özen göstermesi gerekiyordu. Bu nedenle internetten bu iş için tasarlanmış 1 - 2 adet halı sipariş etti ve üst üste koyduğunda sorunun tamamen ortadan kalktığını söyledi. Benzer ürünler sizin de derdinizi çözecektir muhtemelen.

Davul konusunda, bahsettiğiniz ürünlere Instagramda denk geldim ve kendisine ilettim. O sırada bahsetti, alacağınız ürünün mesh headlere sahip olması tuşe hissiyatını çok ciddi oranda arttırıyormuş eski tip kauçuk yüzeyli headlere kıyasla. Ancak kendisi sizin istemediğiniz Roland ve Yamaha'lara bakıyordu. Bunun sebebi de hem modüllerini bağımsız trigger modülü olarak sahnelerde ve kayıtlarda shell set üzerinde kullanmak hem de bir head bozulması durumunda yedek parça bulabilmekti. Siz bu 2 özelliğe de muhtemelen ihtiyaç duymayacaksınız, Alesis ile de bir problem yaşadığınızda aldığınız yerin garantisi ile muhtemelen DTL elektroniğe yollanıp tamir edilecek zaten.

Sorduğunuz 2 seçenek arasında da önerim pahalı olan Nitro olur. Sanıyorum Turbo'daki kick mekanizması biraz daha farklı. Nitro biraz daha "doğru" bir çalım hissi verecek gibi duruyor. Ancak bu kısmı tamamen "Ben, bir gitar meraklısı olarak eve davul alsam hangisini koyardım" sorusuna verdiğim öznel cevapla yanıtlıyorum. Bir de sanki mesh headler aynı modüller farklıydı, o da bi ufak fark yaratır sanki.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yorumunuz için teşekkür ederim. Sanırım dediğiniz gibi yalıtımlı halı alıp nitro kiti satın almak daha mantıklı. Gerçekçi kick pedalı mekanizması olarak nitronun mekanizması çok daha iyi cidden. Ama işte yaratacağı ses konusu beni şüpheye sokuyordu. Akustik halılar bu sorunu çözüyorsa en mantıklısı nitro+halı almak.

yere spor mağazalarındaki yoga mat'inin kalını olan kare sert köpüğümsü altlıklar oluyor ondan koydum rahat ettim ... süper pimpirikli alt komşu bizde davul olduğunu bilmiyordu ama tabi gece 1'in sessizliğinde çalmadım, normal gün içi saatler

Roland deme demişsin... benim için konu kapandı o zaman .... bu işin hakkı Roland... ama evet oldukça pahalı

mesh varken başka malzeme boş iş, evdeki yastıklara vur daha iyi kauçuk pad yerine

baget olarak yumuşak plastik uç tavsiye derim, tahta veya keçe mesh yüzeyi kötü yapıyor ama iyi baget seç, çapaklı plastik dandik ürünler olmasın

ben de aynen gitar ile ilgilenen ama bir davul sevdalısı olarak yazdım .... 10 yıl kadar Roland TD-9k2 ve ekstraları ile güzel bir set yaptım ve çaldım

Teşekkür ederim yorumun için. Evet Roland'lar işin piri davul konusunda ancak benim o kadar profesyonel bir amacım yok. Biraz hobi amaçlı yapacağım için ayırmak istediğim bütçe de ona göre az :)

Merhaba, ben de midi triggerlama amacıyla evde turbo mesh set kullanıyorum. mesh headler oldukça sessiz olsa da, zillerin kauçuk kısımlarından ciddi ses çıkabiliyor. gürültü problemi varsa bu da sizi düşük bir tuşeyle çalmaya itebilir. ben de kalın bir mat kullanıyorum ancak komşulara gürültü gidiyor mu bilemiyorum. o tak tak tak plastik sesi alt komşuya gitmiyorsa da üste gidiyordur heralde :)

benim bu seti almamda belirleyici olan, kick pedalı oldu. daha fazla gürültü ve titreşim yaratmaması adına nitro yerine turbo tercih ettim. ancak o kick tepkisi tabi ki yok ve çok da sessiz olduğu söylenemez. ama gene de diğerinden daha sessiz. eğer fırsatınız varsa bir mağazada en azından benzer bir ürünü denemenizi tavsiye ederim. şansım olsa uygun izolasyon ve nitro tercih ederdim.

Merhaba, ben de midi triggerlama amacıyla evde turbo mesh set kullanıyorum. mesh headler oldukça sessiz olsa da, zillerin kauçuk kısımlarından ciddi ses çıkabiliyor. gürültü problemi varsa bu da sizi düşük bir tuşeyle çalmaya itebilir. ben de kalın bir mat kullanıyorum ancak komşulara gürültü gidiyor mu bilemiyorum. o tak tak tak plastik sesi alt komşuya gitmiyorsa da üste gidiyordur heralde :)

benim bu seti almamda belirleyici olan, kick pedalı oldu. daha fazla gürültü ve titreşim yaratmaması adına nitro yerine turbo tercih ettim. ancak o kick tepkisi tabi ki yok ve çok da sessiz olduğu söylenemez. ama gene de diğerinden daha sessiz. eğer fırsatınız varsa bir mağazada en azından benzer bir ürünü denemenizi tavsiye ederim. şansım olsa uygun izolasyon ve nitro tercih ederdim.
Peki daha önce nitroyu deneyimlediniz mi? Yani zillerde, pedlerde nitro ile turbo arasında bir fark var mı kalite vs açısından?

Benim bulunduğum şehirde pek deneyimleme yapma şansım bulunmuyor. O yüzden yorumlarınız önemli benim için :)

Peki daha önce nitroyu deneyimlediniz mi? Yani zillerde, pedlerde nitro ile turbo arasında bir fark var mı kalite vs açısından?

Benim bulunduğum şehirde pek deneyimleme yapma şansım bulunmuyor. O yüzden yorumlarınız önemli benim için :)
Merhaba tekrar, yan yana denemedim o yüzden ne desem yalan olur. Ancak kağıt üzerinde baktığımızda nitrodaki padlerin dual zone olması lazım. zilleri susturabiliyorsunuz da sanırım. internette de vstler ile daha iyi anlaştığını ve her bir pad i ayrı ayrı modelleyerek kit oluşturabildiğinizi yazmışlar. turboda bu özellikler yok mesela. zuhalde şu an indirim var aralarında da 900 lira fark var. bu özellikler bence aradaki farka değecek şeyler. benim için yalnız mesh bir kontrolcü gerekmiyor olsaydı, nitro tercih ederdim.

Yaklaşık 20 senelik davul tecrübem var. Bunun son 3 senesi elektronik davul üstünde geçti. Öncelikle kesinlikle mesh head sistemini kullanan rack sistemli bir elektronik davul secmelisiniz (ki bu noktaya zaten gelmişsiniz) Kick sistemi için standart bir kick pedalı bağlayabileceğiniz, vuruş mekanizmasıyla çalışan standalone kick sistemine sahip davul ise sizin durumunuzda 2. kriter. Davulun yapısı akustik davul çalım deneyimine ne kadar yakın olursa o kadar rahat edersiniz. Bu da bizi Nitro Mesh'e yönlendiriyor.

Bahsettiğim gibi belli süredir davul çaldığım için hali hazırda piyasada olan e-davullar bana bir türlü aynı hissiyatı vermiyordu. "Bu vakitten sonra bana tat verebilecek" en üst seviyeler ise 30.000$ civarında gezdiğinden kendi davulumu yaptım. Bir miktar elektrik/elektronik, marangozluk, malzeme mühendisliği, kalıpçılık, torna tesviye, 3 boyutlu düşünme yeteneği, ufak bir atölye ve bolca sabrınız varsa sizde bu yöntemi seçebilirsiniz. Görselde yaptığım davulu görebilirsiniz (iş yerinde olduğum için yanımda hi-res fotolar yok. akşam atarım)

WhatsApp Image 2021-03-04 at 14.08.27.jpeg

Diğer bir konu yalıtım. Alt komşuya gidecek ses için şu videodaki yöntemi kullanabilirsiniz. Ben bu sistemi kullanıyorum. Öğlen 12 akşam 9 arası davul çalıyorum. Henüz şikayet almadım. Üst komşuya giden ses içinse, mesh headlerden çıkan ses zaten gitmez. Zillerde ise davulu kendim yapmış olmanın verdiği rahatlıkla zilleri 8mm kalınlığında spor matı ve üzerine 2mm kalınlığında darbeye dayanıklı soft mat ile kapladım. Gecenin bir yarısı çalıp risk almadım ama gün içinde bir şikayet olmadı.

İyi Günler

Yaklaşık 20 senelik davul tecrübem var. Bunun son 3 senesi elektronik davul üstünde geçti. Öncelikle kesinlikle mesh head sistemini kullanan rack sistemli bir elektronik davul secmelisiniz (ki bu noktaya zaten gelmişsiniz) Kick sistemi için standart bir kick pedalı bağlayabileceğiniz, vuruş mekanizmasıyla çalışan standalone kick sistemine sahip davul ise sizin durumunuzda 2. kriter. Davulun yapısı akustik davul çalım deneyimine ne kadar yakın olursa o kadar rahat edersiniz. Bu da bizi Nitro Mesh'e yönlendiriyor.

Bahsettiğim gibi belli süredir davul çaldığım için hali hazırda piyasada olan e-davullar bana bir türlü aynı hissiyatı vermiyordu. "Bu vakitten sonra bana tat verebilecek" en üst seviyeler ise 30.000$ civarında gezdiğinden kendi davulumu yaptım. Bir miktar elektrik/elektronik, marangozluk, malzeme mühendisliği, kalıpçılık, torna tesviye, 3 boyutlu düşünme yeteneği, ufak bir atölye ve bolca sabrınız varsa sizde bu yöntemi seçebilirsiniz. Görselde yaptığım davulu görebilirsiniz (iş yerinde olduğum için yanımda hi-res fotolar yok. akşam atarım)

146944 eklentisini görüntüle

Diğer bir konu yalıtım. Alt komşuya gidecek ses için şu videodaki yöntemi kullanabilirsiniz. Ben bu sistemi kullanıyorum. Öğlen 12 akşam 9 arası davul çalıyorum. Henüz şikayet almadım. Üst komşuya giden ses içinse, mesh headlerden çıkan ses zaten gitmez. Zillerde ise davulu kendim yapmış olmanın verdiği rahatlıkla zilleri 8mm kalınlığında spor matı ve üzerine 2mm kalınlığında darbeye dayanıklı soft mat ile kapladım. Gecenin bir yarısı çalıp risk almadım ama gün içinde bir şikayet olmadı.

İyi Günler

Teşekkür ederim hocam. Çok detaylı bir açıklama yapmışsınız. Emeğinize sağlık. Bu ses izolasyonu için belirttiğiniz stand güzel bir yöntemmiş cidden. Peki bunun benzeri bir ürün satışı mevcut mudur? Zira bu ürünü yapmak alet edevat istiyor. Ben de pek tadilat,tamirat, el işleri yapmaya ilgi duyan biri olmadığım için alet edevat yönünden neredeyse hiçbirine sahip değilim.Sanırım sadece cetvel bulabilirim evin bir köşesinde :D Bu davul halısı diye do-re müzikte vs. satılan halılar var. Onlar izolasyon için işe yarar mı? Veya herhangi bir izolasyon satıcısından örneğin 2 kat izolasyon halısı alsam, sesi absorbe edebilir miyim? Sizin bahsetmiş olduğunuz stand arada boşluk bırakarak sesin hava boşluğunda yayılmasını ve zemine iletilmemesini sağlıyor. İzolasyon halıları da farklı bir işlevde sesin emilmesini sağlar diye tahmin ediyorum ancak davulda yeni olduğum için çokta emin olamıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Dip not: Yalan yok kendimden utandım şuan. Ucuz bir yolla aslında bu işi çözebilecekken, el emeğiyle uğraşmadığımdan ve aletlere sahip olmadığımdan dışarıdan satın alma işine giriyorum. Tüketim çılgınlığının bir üyesi olduğumu bu mesajla kendi yüzüme çarptım :D

4 parça çıkıyor. İki parçayı üstüste yaptım tüm davul sığdı. Taburem dışında tabi.
Eline sağlık hocam. Cidden gym zemin döşemeleri bu işi görür. Adamlar o kadar halter vs fırlatıyor yere. Onları bile kesiyorsa, bizim kick pedalını rahat rahat keser.

Teşekkür ederim hocam. Çok detaylı bir açıklama yapmışsınız. Emeğinize sağlık. Bu ses izolasyonu için belirttiğiniz stand güzel bir yöntemmiş cidden. Peki bunun benzeri bir ürün satışı mevcut mudur?
Sarı sitede biri yapıp satıyordu.
Eline sağlık hocam. Cidden gym zemin döşemeleri bu işi görür. Adamlar o kadar halter vs fırlatıyor yere. Onları bile kesiyorsa, bizim kick pedalını rahat rahat keser.
Yanlış yönlendirmeyeyim ama o gymlerin alt katında yaşayan olmayacak şekilde, zamin kat vb oluyor sanırım. Zemine koydukları pedler de sesi kesmekten öte atılınca zemine ve haltere zarar gelmesin diye olabilir. (Bkz: 1987 tarihli Kemal Sunal filmi "Kiracı"da üst kata taşınan halterciler.)

Gym, halter filan o kadar büyük değil iş.... benim eski setup şöyleydi.... Roland TD-9kv2, hem kickdrum hem de pad olmadan sadece kendi pedal olarak çalışan bir kick de var modeli unuttum, kendinden davullu pedal ... neyse iki türlüsü de vardı. Bunlar ve davulun esas rack kısmı parke üzerine 2 kat koyduğum bu gym mat üzerinde duruyordu. Ha bir de komple hi-hat, ayaklı filan olan model ismini unuttum. Bu düzende alt kattaki yere kibrit düşse komşuuuu diye gelen herif davulum olduğunu bilmeden yaşadı orada 2-3 sene. Ama ben de efendilik ettim gece 22'den sonra hiç çalmadım, ancak evde olmadığını biliyorsam çaldım. Gece sessizliğinde illa ki ses gider, hiçbirşey olmasa baget sesi gider.

Sarı sitede biri yapıp satıyordu.

Yanlış yönlendirmeyeyim ama o gymlerin alt katında yaşayan olmayacak şekilde, zamin kat vb oluyor sanırım. Zemine koydukları pedler de sesi kesmekten öte atılınca zemine ve haltere zarar gelmesin diye olabilir. (Bkz: 1987 tarihli Kemal Sunal filmi "Kiracı"da üst kata taşınan halterciler.)
Fitness a gitmeyeli epey süre oldu ancak sanki darbeyi emen bir yapısı vardı süngerli yapısı sebebiyle. Çift katlı konunca bu daha da artacaktır diye kafamda canlandırıyorum.

Slmlar Yamaha dtx 450 baterim yüksek voltajtan dolayı çıkışları yandı yaptırdık ama sesler randumansiz patlak patlak geliyor sorun ne sizce entegrelerini değiştirdik ne yapabiliriz

Geri