Elektrik bilgisi olan var mı? Evde pedal yapacağım

Youtube'da big muff pedal yapan elemanlar gordüm. Denemek istedim ama anlamadığım için malzemeleri bulamadım. Elektrik bilgim 0. Malum ülkemizde gitar ekipmanları çok pahalı olduğundan bilgisi olan bir arkadaş en basit şekilde gerekli olan malzemeleri yazabilir mi ?

Yapım videosu:
20210302_141529.jpg
Screenshot_20210302-140903_Gmail.jpg

Dostum selam,
Benim de elektronik bilgim gitar ses devresi kurmak ve kendi footswitch vs basit şeylerini yapabilmekle sınırlı.
Diyagramın bir kısmını okuyabiliyorum, ancak ilgili direnç, potans, kapasitör vs'nin değerleri yazmıyor. Yani buradaki bilgilerden sana bir malzeme listesi ben çıkartamam.
Resmin bir kenarında See BOM diye bir ibare var. BOM normalde Bill Of Materials, yani malzeme listesidir. Bu resimleri aldığın kaynağı bir daha inceler misin kıyıda köşede kalmış gözünden kaçan bir link, bir dosya eki vs var mı diye ?
Şu delikli kartlar solderable breadboard olarak geçiyor diye biliyorum. Kendi PCB'ni yapmak ya da yaptırmakla uğraşmaktansa böylesi daha kolay ve ekonomik olur.
R ile gösterdiği şeyler direnç, C ile gösterdikleri kapasitör/kondansatör |> <| şeklinde gösterilen elemanlar diyot vs ama dediğim gibi sayısal değerleri yok. Bunları bilmeden malzemeleri çıkartamayız.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum selam,
Benim de elektronik bilgim gitar ses devresi kurmak ve kendi footswitch vs basit şeylerini yapabilmekle sınırlı.
Diyagramın bir kısmını okuyabiliyorum, ancak ilgili direnç, potans, kapasitör vs'nin değerleri yazmıyor. Yani buradaki bilgilerden sana bir malzeme listesi ben çıkartamam.
Resmin bir kenarında See BOM diye bir ibare var. BOM normalde Bill Of Materials, yani malzeme listesidir. Bu resimleri aldığın kaynağı bir daha inceler misin kıyıda köşede kalmış gözünden kaçan bir link, bir dosya eki vs var mı diye ?
Şu delikli kartlar solderable breadboard olarak geçiyor diye biliyorum. Kendi PCB'ni yapmak ya da yaptırmakla uğraşmaktansa böylesi daha kolay ve ekonomik olur.
R ile gösterdiği şeyler direnç, C ile gösterdikleri kapasitör/kondansatör |> <| şeklinde gösterilen elemanlar diyot vs ama dediğim gibi sayısal değerleri yok. Bunları bilmeden malzemeleri çıkartamayız.

Merhaba
Galiba burada değerler vs. Var

Merhaba
Galiba burada değerler vs. Var
Evet adamlar güzel bir liste paylaşmış.
Buradan yola çıkabilirsin. Diyotlarda ve transistörlerde bağlantı yönü ve şekli önemlidir, hangi uç ne tarafta ona dikkat etmelisin.
Bu parçaları direnç.net, kartalotomasyon, merterelektronik, robotistan vs sitelerde bulabilirsin.

Merhaba,
Elektrik ile ilgili bilgim yok demişsin muhtemelen devre elemanlarını da bilmiyorsun. Şemadaki transistörler npn model ona göre bacaklarını belirleyebilirsin. Arkadaş söylemiş zaten diyot ve LED için bağlantı yönü önemli. Bazı kapasitörler içinde öyledir bu devrede o tip bir tane var. Bence elektrik bilgisi hiç olmayan biri için bir tık zor bir devre. İstersen bass fuzz devresi gibi ufak bir devreyle başla ortalama 6 devre elemanı olduğundan sorun yaşadığında daha kolay tanı koyabilirsin ve de breadboarda parçaları kendi istediğin sekilde yerlestirebilirsin ya da baskı devre yapacaksın.

künefe fuzz yapan arkadaş vardı sahibindende ilanı var. forumda takılıyor mu bilmiyorum site üzerinden danış belki yardımcı olur.

Son düzenleme:
Bu konuyu yukarı taşımak istiyorum. Her ne kadar pedal yapmak çok ileri bir aşama olsa da basit elektronik bilgimi arttırmak istiyorum. Daha doğrusu arttırmak da değil sıfırdan oluşturmak. Biraz okuma yapıp video izleyerek bilgi edinmeye başlayacağım ancak bu işler için temel başlangıç aletleri nelerdir? Hangi aletleri almak lazım ilk etapta öğrenebilmek için (lehim vb)?

Havya + havya standı (tercihen watt ayarlı istasyon)
Lehim teli
Lehim pompası
Yan keski
Çeşitli kablo sıyırıcılar
Farklı renklerde kablo
Daralan makaron
Elektrik bandı
Multimetre
Timsah ağızlı mandal
Dahası da vardır elbet.

Havya + havya standı (tercihen watt ayarlı istasyon)
Lehim teli
Lehim pompası
Yan keski
Çeşitli kablo sıyırıcılar
Farklı renklerde kablo
Daralan makaron
Elektrik bandı
Multimetre
Timsah ağızlı mandal
Dahası da vardır elbet.

Teşekkürler bilgiler için. Ben de hem bu listeden hem de çeşitli yabancı kaynaklardan bakarak bir alınacak malzeme listesi çıkardım. Ancak kafama takılan bir nokta var. Neredeyse tüm DIY pedal işlerini anlatan insanlar önceden bastırılmış PCB'ler içeren kitler kullanıyorlar. Yurtdışından bu kitleri alıp kargo ile uğraşmak beklemek vs. istemiyorum. Bu PCB işini nasıl çözebilirim? Lehimlemeden test etmek için breadboard kullanmayı düşünüyorum öğrenene kadar, ancak iş devreyi lehimlemeye ve metal kutuya yerleştirmeye geldiğinde bu kitlerdeki gibi üretilmiş PCB'lere ihtiyacım olacak.

Kendim boş bir PCB alıp (pedal kutusuna sığacak boyutlarda) devreyi şemadan baka baka lehimlesem çok zor olur gibime geliyor.

Bir ara incelemiştim biriktirdiğim linkleri paylaşayım. öncelikle pcb çizim programı bulmanız lazım basit oalcağı için free programlarla başlıyoruz.

(sizin için bu basamağa gerek yok)

sonra lazer yazıcı+evdeki paslı demirler+çamaşır suyu ile fecl3 yapacaksınız veya elekrnikçiden hazır devre suyu alacaksınız bir de baskı kağıdı parlak-glossy-yağlı--kaygan--kuşe kağıt+ boş epoksi bakır pcb board (n11-hepsi-gitti vs aratın çıkar) olacak.

şöyle birşeyler:

(baya detaylı anlatıyor aslında, adam tütün sarma makinesi pcb'si yapmış sigara ile işim olmaz :D )

biraz iyi olsun dersiniz bulabilirseniz kimlik kaplama makinesi lazım yoksa ütü de olur.

Devreniz varsa çıktı alacaksınız sonrası ince işçilik yani. Temel elekrik bilgilerini de öğrenebilirsiniz yabancı kaynaklar baya açık ve detaylı. https://www.ti.com/lit/df/tidrio5/tidrio5.pdf?ts=1617555408713&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F Yoksa türkçe ile de halledebilirsiniz.( Direnç Nedir? Direnç Renk Kodları, Hesaplama ve Çeşitleri 4.7k direnç renkleri - diyot.net gibi)

Çok zor değil ama biraz teknik bilgi ve detaylı işçilik istiyor. Forumda(turkrock) uygun fiyatlı kopya pedal yapan ustalar var aratırsanız bulursunuz. Kullanacağınız devre ıvır zıvırı toptan bulmak zor bir parça bir sitede başka bir parça başka sitede oluyor kargo fiyatı da binince çok tuzlu oluyor ya da karaköy'de veya kadıköy-yazıcıoğlu gibi yerlere soracaksınız dükkan dükkan gezip de bulamama ihtimaliniz de var. Forumdaki kopya pedal yapanlarda stok malzeme olduğu için onlardan da satıyorlarsa temin edebilirsiniz bence yaptırın verdiğiniz emek ve para ile yaptırmak arası pek fark olmuyor.

yerli üreticiler:

derdim reklam değil üreticileri tanımıyorum zaten aratmayla da ulaşabilirsiniz. ms pozitron oldukça uygun fiyat veriyordu forumda da oluyor veya telefonla ulaşırsınız size bilgi verir tahminim. 2. ellerine bile denk gelebilirsiniz eğer yaptıran varsa. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Vakit ayırıp yazdığınız ve linkleri paylaştığınız için teşekkür ederim. Bende de baya okuyacak yazı, pdf, izlenecek video falan birikti. Bunlara girişmek üzereyim, sizinkileri de listeye ekledim.

Başka birine yaptırmayı düşünmüyorum, niyetim daha uyguna mal etmek değil. Bu işe merak sarmış durumdayım, tamamen amatör olarak DIY mantığı ile uzun vadeli bir şeyler yapmak istiyorum. Gerekli alet edevatları da sipariş vermek üzereyim, ama bir tek bu PCB konusu kafama yatmıyor. Yani bu iş için bir printer alıp devre suyu içi düzenek ayarlamak, ütü ile baskıyı transfer etmek çok meşakkatli görünüyor. Yani emek vermekten kaçınan birisi değilim bu işlerde ama bu vermeyi sevdiğim ve değecek türden bir emek değil gibi geldi bana. Bakalım nasıl yapacağız.

Breadboard veya doğrudan boş devre kartı ile yapılamaz mı bu iş, şimdi onu araştırmaya çalışıyorum. Umarım bir yolu vardır.

Boş devre kartına asetat kalemi ile çizebilirsiniz

sonraları yine aynı işlemleri yapmanız lazım(asitli su, demir3klorür vs vs yazdığım ilk mesajdaki usta tv videosuna bakın)Aksine, en kolay kısmı bence pcb board yoksa Breadboardla da yapabilirsiniz fakat devreyi noktadan noktaya lehimlemeniz lazım o da ayrıca bir iş. Bütün yolu eksiksiz bağlamanız lazım falan.. pcb board bunu sizin için otomatikman yapıyor siz sadece parçaları lehimliyorsunuz yolları değil ama beardboard'da hem parça hem yolları halletmeniz lazım bazı devrelerde iş epey karışıyor ve zorlaşıyor bu yüzden pcb daha kolay oluyor toplam iş gücü maliyeti açısından. Lazer yazıcıyı da 2. el temin edebilirsiniz onun harici ütü zaten evde vardır :)

Zaten konunun ilk video'sunda breadboardla (verobard)yapmış baskı devre değil. Ben olsam pcb'yi öğrenip devam ederdim. Pc programsız hazır şablon da buluyorsanız pcb çok kolay. Ekstra not, Lehimi ve lehim pastasını kurşunsuz kullanın yoksa sağlığa zarar verme riski var. İnternete görüyorum lehim yoğun çalışan yerler bile dikkat etmiyor maalesef. Kurşunsuz 1-2 metrelik lehimlerin birim fiyatı çok yüksek ben robotistan mıyı neydi oradan bir büyük bobin aldım(250/500 gr mi neydi) 80 tl civarı idi sanırım çok uzun süre götürür. 10-15 tllikleri de var ama çok az ve ince. Bir de lehim yaparken dumanı solumak iyi değil o yüzden ufak bir usb fanla size ters yönde fan çalıştırın. Kurşunlu lehimde ekstra dumana dikkat etmek gerekiyor. Bu işin bence en zor tarafı parçaları(direnç-kondansatör çeşitleri vs) temin etmek hele ki şu viruslu dönemde bir çok yerde en basit parçalar bile stokta yok, çinden de alsanız 1 dolarlık paket için en son 15-20 tl gümrük ödüyordunuz. yani temin ve fiyat işi de baya uğraştırıyor. Kopya pedal projeleri bence zor değil. Sayısal öğrencisi iseniz ve fizik-2(bizim zamanımızda adı öyle idi asıl üniversite yerleştirme sorularının sorulduğu kısım) dersine ilginiz de varsa oradaki bilgilerinizle neredeyse bütün parçalara hakim olacak kadar birikim oluyor ben tıpçıyım ama fiziği çok severdim oradan yatkınlığım var yani. Sözelci iseniz bile çok zor değil öğrenmesi 1 hafta sürer direnç,kapasitör, bağlama vs konuları. Tasarım pedal işine girmeyecekseniz evde hobi amacl kopya pedal zor değil yani. internette tonla bilgi mevcut. Vakit, azim, beceri, istek gerek sadece.

Son düzenleme:
Konuya yazdığım bir önceki mesajdan bu yana okuyor ve video izliyorum. Biraz aydınlandım bu süre zarfında, elbette ki PCB'ye çıkıyormuş bu yolun sonu :)

Sanırım ilk etapta bir fotokopiciye gidip elimdeki şablonları kuşe kağıda veya fotoğraf kağıdına bastıracağım, sonra evde 1-2 deneme yapacağım. Madem bir yola giriyoruz tam girmiş olalım. Vermiş olduğunuz video linkleri için teşekkür ederim baya faydalı oldular. Bundan sonra da kafamdaki diğer soru işareti, tabi o aşamaya gelebilirsem, devreyi içine koyacak bir metal şase bulmak :)

@VanHalen Sadece kendi projelerim için kutu yapıyorum bu aralar. İlanı burada unutmuşum.. :)

@radyokafa Altınkaya'nın ithal ettiği alüminyum döküm kutular işinizi görür. Bu arada PCB delme işlemlerini de unutmayın. Delme işlemi için doğru dürüst ekipman edinmezseniz gayet sinir bozucu olabilir... Kolay gelsin..

Son düzenleme:
Geri