Amfiler üzerindeki active - passive girişler

arkadaşlar hep merak ederim bu anfilerdeki aktif ve pasif girişleri arasında ne fark var ya da hangisi ne fayda sağlıyor bi de gitarlarda ve baslardaki bu aktiflik olayı nedir hani pille çalışıyor falan..
beni aydınlatabilirseniz sevinirim

basslardaki bildiğim kadarıyla; aktif bass'larda processor tarzı üniteler kullanılabiliyor; passive de yok böyle birşey; bu girişler de ona göre yapılmış.
( benim bildiğim bu kadar) pil olayını zaten hiç bilmiyorum; ayrıca, elektrik gitarda manyetiklerdeki actif pasif hadisesi manyetik nedir, o da merak konusu

Ben de bu manyetik işinin uzmanı değilim ama bildiğim kadarıyla anlatıyım. Pasif manyetiklerde sadece bir materyalin (seramik, alnico vb.) üzerine sarılmış bobin türü bir yapı vardır, teller titreştiğinde bu sarımda bir akım oluşur, sinyal seviyesi düşük olduğu için (bildiğim kadarıyla 200-400 mV civarı olması lazım manyetiğine göre değişiyor) gürültüye karşı daha hassastırlar.

Aktif manyetiklere gelince, bu olayın öncüsü EMG firması, bunlar gürültü olayını azaltmak ve de çıkış seviyesini de arttırmak amaçlı olarak aktif manyetik tasarlamışlar, bunlarda aktif bir elektronik devre var sarımların haricinde, bu devrenin çalışması için de pil gerekiyor. Büyük olasılıkla opamplarla falan signal conditioning -sinyal düzenleme- yapıp noise immunity -gürültü bağışıklığı- olayını arttırıyorlar ama çok ayrıntı bilmiyorum.

Re: active - passive giriş?

cakewalker demiş ki:
arkadaşlar hep merak ederim bu anfilerdeki aktif ve pasif girişleri arasında ne fark var ya da hangisi ne fayda sağlıyor bi de gitarlarda ve baslardaki bu aktiflik olayı nedir hani pille çalışıyor falan..

Basit olacak sanırım ama şöyle cevap vereyim aktif manyetikli gitarın varsa aktif girişe takabilirsin eğer gitarın pasif manyetikli ise pasif girişe takmalısın zaten aktif girişe pasif bir gitarı bağlarsan ses çıkmadığını görebilirsin. Basit oldu ama sorunun cevabı bu sanırım...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Re: active - passive giriş?

fjallstorm demiş ki:
cakewalker demiş ki:

Basit olacak sanırım ama şöyle cevap vereyim aktif manyetikli gitarın varsa aktif girişe takabilirsin eğer gitarın pasif manyetikli ise pasif girişe takmalısın zaten aktif girişe pasif bir gitarı bağlarsan ses çıkmadığını görebilirsin. Basit oldu ama sorunun cevabı bu sanırım...

Sağolasın hocam,ama gerçi başlığı açalı 1,5 sene oldu gerçi.O sürede baya bişey öğrendim forumlarımız sayesinde.Şimdi aktif gitar bile yaparım 8)

aktif gitarlar hakkında(yani pil takmalılar) bildiğim birşey; hiç1 amfi,pedal kullanmadan direk kulaklıklada ses alabiliyosun. ev gibi ortamlarda ve gece ortamlarında (yani herkesin yattığı gece ortamında :) çalışmak istediğinde direk yatağında kulaklığı gitarına tak çala çala uyu :D

Geri