Gitar Seçiminde Yardım

Arkadaşlar merhaba, forumda yeniyim. Yaklaşık 1.5 senedir elektro gitar çalmaktayım fakat gitarımı ödünç aldığımdan ve geri vermem gerektiğinden dolayı yeni bir gitar almam gerekiyor. Dinlediğim ve çaldığım gruplar genel olarak Guns And Roses, Pink Floyd, Jimi Hendrix ve Led Zeppelin. Ben de kurmak istediğim sistem ile bu tonları yakalamak istiyorum. H-H Dizilimli bir gitarın isteklerimi daha kolay karşılayacağının farkındayım fakat birazdan bahsedeceğim bütçelerde düzgün gitarlar bulamadım.
Bütçem 2000 TL. Ben de bu bütçe ile 700-800 TL ile 2. el bir prosesör, 800-1000 TL arası bir bütçede de ikinci el Jay Turser- SX Strat gitar alıp kalan 300 TL civarı ile eğer isteğimi karşılamazsa belki bir manyetik veya köprü-nut değişimi yapmak istiyorum. Evde ses kartım bulunmakta, amfi ile çalımı arkadaşımın evinde 100W lambalı bir amfide yapmaktayım. Ses kartından çıkan sesten ziyade amfiden alacağım ses benim için çok önemli. Acaba öneriniz yukarıda belirttiğim gibi prosesör+ucuz halli bir gitara zamanla yapılacak bir modifiye mi olur? Yoksa 2000 TL'nin tamamını iyi bir gitar almaya mı harcamalıyım? Uzun bir süre boyunca bu bütçenin üstüne maalesef çıkamayacağım. Bu yüzden alacaklarımın beni her ne kadar çok mümkün gözükmese de 3 4 Yıl gibi bir süre idare etmesi gerek.
Ek olarak şunu da sormak istiyorum. Alt seviye gitarlarda gövdenin Basswood-Swamp Ash olması veya klavye ve tuşenin Maple-Rosewood olması arasında çok büyük farklar oynuyor mu? Normalde bunların aralarındaki farkları bilmekteyim fakat alt seviye gitarlarda çok büyük rol oynamakta mı bunu bilmiyorum. Aşağıda yazdığım ikililerdeki gitarlarda da aslında görüntü olarak en çok hoşuma giden Jay Turser marka oldu, aldığım gitarın da beni görüntü olarak cezbetmesini, çalma isteği uyandırmasını istiyorum fakat ağacı basswood olduğu ve alttaki Sx Swamp Ash'in daha iyi bir oduna sahip olduğunu bildiğim için arada kalıyorum. Acaba Swamp Ash ile Basswood arasında da aynı şekilde büyük bir fark oynar mı amfi+prosesör ikilisinde, yoksa oynamayacaksa da görüntü olarak hoşuma giden gitarı alacağım.

Jay Turser JT-300 Maple Tuşeli Strat Gitar+ Zoom GFX5 Prosesör = 1400-1500 TL arası
Sx Swamp Ash Strat gitar + Aynı Zoom GFX5 Prosesör= 1500-1600 TL arası
Harley Benton ST62 (0 gitar) + Zoom GFX5 Prosesör = 1700

Zoom GFX5 prosesörü sürekli yazmamın sebebi uygun fiyata ayarlamış olmamdan kaynaklanıyor, başka önerileriniz varsa açığım. Acaba yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler.

Bence 2000 liralık bütçeyle 10000 liralık yazmışsın. 2. El epiphone squier bakabilirsin. Amfi olarak da id core serisi belki.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba, 2000 liralık bütçe ile 10.000 liraliktan kastınız nedir acaba? Yazdığım şeyler de 2. El ve bulabildiğim parçalar. Tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım. Amfiye de ihtiyacım yok, yukarıda zaten evde ses kartı ile çaldığımı, amfiyle çalımı da arkadaşımın evinde lambalı amfi de yaptığımı belirttim.

Sevdiğiniz gruplardan anladığım kadarıyla les paul seviyorsunuz, her yola gelsin diye strat almayı düşünüyorsunuz. Öncelikle alacağınız gitar görüntü olarak sizi tatmin etmeli bence. Bende size ikinci el bir epiphone öneririm. Ses kartınız varsa bence prosesör almanıza gerek yok, prosesöre vereceğiniz parayla iyi bir plug-in alabilirsiniz.

Sevdiğiniz gruplardan anladığım kadarıyla les paul seviyorsunuz, her yola gelsin diye strat almayı düşünüyorsunuz. Öncelikle alacağınız gitar görüntü olarak sizi tatmin etmeli bence. Bende size ikinci el bir epiphone öneririm. Ses kartınız varsa bence prosesör almanıza gerek yok, prosesöre vereceğiniz parayla iyi bir plug-in alabilirsiniz.
Merhaba, aslında tam olarak söylediğiniz şey çok doğru. Tam bir Les Paul hayranıyım, fakat Epiphone Standart Les Paul'ler fiyat olarak çok pahalı. Harley Benton Les Paul gitarları da aslında fiyat olarak uyuyor ama maalesef vergiler ile birlikte çok pahalıya denk geliyor. Yani tahmini olarak 2600-2700 TL'ye gelecek Türkiye'ye ve bu fiyata değer görmüyorum. Bu yüzden Strat bir gitar alıp ileride manyetik modifiyesi ile görüntü olarak olmasa da tonal olarak bir miktar yaklaşabilirim olarak düşündüm. Strat gitarlar da hoşuma gitmekte, SRV, David Gilmour, Jimi Hendrix dinlemekteyim aynı zamanda. Ama tabi en başında belirttiğim gibi en çok hayranlığım Les Paullere :)
2000 TL'ye kadar olan Epiphone Les Paul gitarları denemiştim, çok hoşuma gitmediler açıkcası. Bolt On gitar oldukları için de tam bir Les Paul tadı ve sustaini vermiyor aslında. Bu yüzden maalesef Les Paul hayallerim suya düşüyor :)

Modifiyede olsa strattan istediğiniz les paul tonunu almanız çok zor. SRV, Hendrix, Gilmour seviyorsanız Strat kötü bir seçim olamayacaktır fakat gönlünüzden Les Paul geçiyor. İkinci ele razıysanız bütçenize uygun ve görüntüsünü sevdiğiniz bir les paul u almanızı tavsiye ederim.

[Doremusic Outlet] Epiphone Les Paul Studio LT Elektro [E881]İlan No: 907764205
[Doremusic Outlet] Epiphone Les Paul Studio LT Elektro [E881] - En Uygun Epiphone Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 907764205

Eğer kozmatik olarak takılmazsanız Do-Re müzik güvencesiyle bu gitarı alabilirsiniz.
Kozmetik olarak sıkıntım yok, dediğim gibi ikinci el alacağım zaten. Ben sadece attığınız Les Paullerde şunu söyleyebilirim, mesela bir Epiphone Standart ve türevleri Les Paul'u elime aldığımda evet bu LP diyip o hazzı alabiliyorum. Fakat attığınız tarzdaki sapın vidayla bağlandığı Les Paul gitarlardan nedense maalesef o hazzı, zevki alamıyorum. Baktıkça daha çok çalasım da gelmiyor. Tonal olarak da bir ara kısa süreliğine Cort X-6 çalmıştım, bu Cort marka gitardan farklı gelmiyor. Bu yüzden vidalı Les Paul gitarlara nedense ısınamıyorum.

Ayrıca SRV, Gilmour,Hendrix gibi gitaristleri de bir Led Zeppelin, GNR ve türevleri kadar da dinlemekteyim. Bu yüzden strat'a çok karşı değilim. Les Paul olarak Jay Turser markanın set neck Les Paul gitarları bulunmakta, bu gitarlar hakkında bir bilginiz var mıdır acaba?

Malesef bir bilgim yok ama size verebileceğim tek tavsiye paranızı biriktirip Les Paul almanız çünkü yazdıklarınıza baktığımda hoşunuza daha fazla gittiği anlaşılıyor.

Malesef bir bilgim yok ama size verebileceğim tek tavsiye paranızı biriktirip Les Paul almanız çünkü yazdıklarınıza baktığımda hoşunuza daha fazla gittiği anlaşılıyor.
Aklımın bir köşesinde bu durumu da değerlendireceğim, çok teşekkür ederim yardımlarınız için :) Acaba başka önerisi olan var mıdır? Stagg, Waldman, Jay Turser tarzı Les Pauller hakkında bilgisi olan veya başka öneriler yapabilecek olan?

Arkadaşlar merhaba, forumda yeniyim. Yaklaşık 1.5 senedir elektro gitar çalmaktayım fakat gitarımı ödünç aldığımdan ve geri vermem gerektiğinden dolayı yeni bir gitar almam gerekiyor. Dinlediğim ve çaldığım gruplar genel olarak Guns And Roses, Pink Floyd, Jimi Hendrix ve Led Zeppelin. Ben de kurmak istediğim sistem ile bu tonları yakalamak istiyorum. H-H Dizilimli bir gitarın isteklerimi daha kolay karşılayacağının farkındayım fakat birazdan bahsedeceğim bütçelerde düzgün gitarlar bulamadım.
Bütçem 2000 TL. Ben de bu bütçe ile 700-800 TL ile 2. el bir prosesör, 800-1000 TL arası bir bütçede de ikinci el Jay Turser- SX Strat gitar alıp kalan 300 TL civarı ile eğer isteğimi karşılamazsa belki bir manyetik veya köprü-nut değişimi yapmak istiyorum. Evde ses kartım bulunmakta, amfi ile çalımı arkadaşımın evinde 100W lambalı bir amfide yapmaktayım. Ses kartından çıkan sesten ziyade amfiden alacağım ses benim için çok önemli. Acaba öneriniz yukarıda belirttiğim gibi prosesör+ucuz halli bir gitara zamanla yapılacak bir modifiye mi olur? Yoksa 2000 TL'nin tamamını iyi bir gitar almaya mı harcamalıyım? Uzun bir süre boyunca bu bütçenin üstüne maalesef çıkamayacağım. Bu yüzden alacaklarımın beni her ne kadar çok mümkün gözükmese de 3 4 Yıl gibi bir süre idare etmesi gerek.
Ek olarak şunu da sormak istiyorum. Alt seviye gitarlarda gövdenin Basswood-Swamp Ash olması veya klavye ve tuşenin Maple-Rosewood olması arasında çok büyük farklar oynuyor mu? Normalde bunların aralarındaki farkları bilmekteyim fakat alt seviye gitarlarda çok büyük rol oynamakta mı bunu bilmiyorum. Aşağıda yazdığım ikililerdeki gitarlarda da aslında görüntü olarak en çok hoşuma giden Jay Turser marka oldu, aldığım gitarın da beni görüntü olarak cezbetmesini, çalma isteği uyandırmasını istiyorum fakat ağacı basswood olduğu ve alttaki Sx Swamp Ash'in daha iyi bir oduna sahip olduğunu bildiğim için arada kalıyorum. Acaba Swamp Ash ile Basswood arasında da aynı şekilde büyük bir fark oynar mı amfi+prosesör ikilisinde, yoksa oynamayacaksa da görüntü olarak hoşuma giden gitarı alacağım.

Jay Turser JT-300 Maple Tuşeli Strat Gitar+ Zoom GFX5 Prosesör = 1400-1500 TL arası

Zoom GFX5 prosesörü sürekli yazmamın sebebi uygun fiyata ayarlamış olmamdan kaynaklanıyor, başka önerileriniz varsa açığım. Acaba yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürles

Teşekkürler.
saydığın gruplarda pink floyd dışında les paul gitar kullanılıyor. şu aşamada gövdeden çok sapın maun veya maple olmasına karar vermen daha önemli ton açısından.ve humbucker mı single mı olacağı..bunların ton karşılaştırmaları youtube ta bolca mevcut.

Aklımın bir köşesinde bu durumu da değerlendireceğim, çok teşekkür ederim yardımlarınız için :) Acaba başka önerisi olan var mıdır? Stagg, Waldman, Jay Turser tarzı Les Pauller hakkında bilgisi olan veya başka öneriler yapabilecek olan?
stagg saydığın markalar arasında en stabil olan. ama eski kore yapım les paul düşürebilirsen epiphoneu geç gibsonlarla kapışan tonları var.
örenğin: maison, photogenic, gibi..

saydığın gruplarda pink floyd dışında les paul gitar kullanılıyor. şu aşamada gövdeden çok sapın maun veya maple olmasına karar vermen daha önemli ton açısından.ve humbucker mı single mı olacağı..bunların ton karşılaştırmaları youtube ta bolca mevcut.
Aslında bunun kararını verdim gibi, humbucker dizilim benim için daha doğru gibi, zaten modifiye olarak da strat gitara single boyutta bir humbukcer takmak istiyordum. Tonal farklılık olarak üst seviye gitarlarda değişimi bizzat çalarak deneyimledim, fakat SX, Jay Turser gibi gitarlarda hem deneyimleyemedim, hem de genellikle bu gitarlarin cilalarinin çok kalın olduğu için aralarındaki ağaç farklılıklarının tona çok bir etkisinin olmadığını okuduk birkaç yerde, bu yüzden gövdenin baswood veya dişbudak olup olmasına bu gitarlarda dikkat etmeli miyim yoksa direkt gözüme daha hoş geleni mi almalıyım şeklinde sormuştum.

Les Paul olarak da sahibinden ve letgo üzerinden baya bir araştırma yaptım fakat benim butcemde Kore üretimi düşük bütçeli, modifiye uygun bir Les Paul bulamadım. Acaba görebildiğimiz bir ilan varsa atmanız durumunda çok sevinirim.

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Bahsedilen fiyat aslında bütçeme uygun, fakat internette çok fazla inceleme bulamadım. Gitar şekil itibari ile baya hoş duruyor zaten, bazı videolarda da tonal olarak hoş geliyor kulağa. Acaba bu fiyata alınabilecek uygun bir gitar mıdır? Ve aynı zamanda gitarın özellikleri tam olarak internette bulunmuyor, bir bilginiz var mıdır? Bu gitar da çin üretimi galiba.

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Bahsedilen fiyat aslında bütçeme uygun, fakat internette çok fazla inceleme bulamadım. Gitar şekil itibari ile baya hoş duruyor zaten, bazı videolarda da tonal olarak hoş geliyor kulağa. Acaba bu fiyata alınabilecek uygun bir gitar mıdır? Ve aynı zamanda gitarın özellikleri tam olarak internette bulunmuyor, bir bilginiz var mıdır? Bu gitar da çin üretimi galiba.

Geri