Serçe parmak altındaki telin çalınamaması

Tırnağım dibinden kesik hocam. Dediğiniz egsersizde serçe parmağını 90 derecelik açı ile basınca oluyor sadece. Sürekli 90 derece denk getirmekte zor oluyor.
Fotodan normal insan kesimi gibi gördüm. :) Gitaristler genelde alttaki ete kadar baya dipten keser. Anatomik yapı da önemli ama tele dik ve sert basıldığı zaman tırnağın klavyeye değmemesi lazım.

İşte zamanla sürekli 90 derece basmaya alışılıyor. Çalışmak lazım.

Ama hocam diğer gitaristler 90 derece basmadan yapabiliyor 😟 Hocam klavyeye değmiyor tınağım ve kısa ,fotoğrafta uzun mu çıkmış anlayamadım 🧐

parmağının ucu ile değil etli kısmı ile bas tele klasik gitar değil bu dik basman önemli değil (en azından youtubedaki abiler böyle diyor)

attığın fotoğrafta belli oluyor aslında hatan parmğının orta kısmı ile bas tele
aynı sıkıntıyı bende çok yaşadım benim parmaklarımın formu çok garip parmağımın ucu bildiğin löp et hatta çıkıntı var resmen bende çok tel susturuyodum bu şekilde sonra kendi kendine geçti
aslında kendi kendine geçmiyor vucudun ınu aarlıyo bence o duyduğun rahatsızlık parmağını düzelttiriyor yine kendi fikrim bence bu düzeltmelerin en büyüğüde uykuda yapılıyo uyku sırasında beyin onu paarmaklara empoze ediyo sanırsam :)

çalışmaya devam

parmağının ucu ile değil etli kısmı ile bas tele klasik gitar değil bu dik basman önemli değil (en azından youtubedaki abiler böyle diyor)

attığın fotoğrafta belli oluyor aslında hatan parmğının orta kısmı ile bas tele
aynı sıkıntıyı bende çok yaşadım benim parmaklarımın formu çok garip parmağımın ucu bildiğin löp et hatta çıkıntı var resmen bende çok tel susturuyodum bu şekilde sonra kendi kendine geçti
aslında kendi kendine geçmiyor vucudun ınu aarlıyo bence o duyduğun rahatsızlık parmağını düzelttiriyor yine kendi fikrim bence bu düzeltmelerin en büyüğüde uykuda yapılıyo uyku sırasında beyin onu paarmaklara empoze ediyo sanırsam :)

çalışmaya devam
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Parmağın etli kısmıyla basmak için hangi egzersizleri önerirsiniz. Veya bu Petrucci hareketini yapmaya çalışarak mı çalışayım?

Uyku sıkıntısı çekiyorum diyen birine kahve iç demekle aynı şey şu tavsiye. Adam zaten dik basmadığı için alttaki tele parmağı değiyor, sen ucu ile basma diyorsun. :)
ucu ile basmasına gerek yok ben ucu ile basmıyorum arkadaş ucu ile bastığı için tele temas ediyor parmağının geri kalanı . Dik basmak farklı bir şey benim tavsiyem mümkün olduğunda parmağı eğik bassın ama aynı zamanda parmağının uç kısmını kullanmasın biraz daha orta etli kısmını kulansın diyorum

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Parmağın etli kısmıyla basmak için hangi egzersizleri önerirsiniz. Veya bu Petrucci hareketini yapmaya çalışarak mı çalışayım?
kral bence o egzersizi çalışmaya devam et bi süre sonra parmağın oturacaktır ve bence kendi kendine hatanı daha iyi farkedebilirsin bak kimsenin dediği birbirine uyuşmuyor bu forumda ne desen muhalif bir taraf çıkıyor karşına

parmağın etli kısmıyla basmak için bir egzersiz yok kendi kendine alışmalısınn ama belki de dediğim şey yanlıştır benim tekniğim o şekilde ama belki senin için iyi olmayabilir rahat edebildiğin en iyi şekilde çalmaya çalış her zaman .Bir çok tekniğin temelindede" bu var ekonomik hareketler ve daha az efor"

sağlam tekniği olan bir arakadaş daha iyi bir tavsiyede bulunabilir belki ben bu konularda çokda söz sahibi olacak biri değilim

al şu videoyu izle bana serçe parmağı dik bastığı yerlerin sayısını say söyle bana lütfen dik basmak ile ucu ile basmak aynı şeyi ifade etmiyor bu arada . Arkadaş parmağının çok uç kısmı ile çaldığı için parmağın orta kısmındaki etli yer tele temas ediyor biraz daha eğimli şekilde ve parmağının ortası ile basması gerektiğini düşünüyorum

ya bi kere serçe parmak o akorda 2. telde nasıl dik basacak herkes de steve vaideki el yok malesef kendim deniyorum yani o pozisyonda dik basmak bana kolay gelmiyor he dik basınca tel susmuyor da bunun için dik basmaya ihtiyaç duymuyorum

gülücük atmak la olmuyor malesef t****k geçiceğinize bişeyler söyleyin de öğrenelim

Valla çok biliyormuş gibi konuşup sonra bu konularda konuşacak kapasitede biri değilim dersen gülücük de atılır başka şeyler de.

Videoyu izledim. Adamın serçe parmağı ya alt tellere (ince taraf) basıyor ya da böyle aynı anda çalınması gereken clean tonda bir akor basmıyor ama işte bunu anlamak için gitar çalmak lazım.

Her iki akor basıp, 5-7-5-7 diye solo atan kendini virtüöz, her truss rod kapağının vidalarını söken de luthier sanıyor kendini.

fazla tevazu vasattan nasihat dinletir dedikleri doğruymuş sanırsam karşındakini bilmeden hakkında bazı fikirlere sahip olma videoyuda ya tekrar izle yahut benzerivideolara göz at yada yakın zamanda bir göz muayenesine git ayrıca distorted akorlarda susmuş bir telin sesini anlayamıyorsan (hadi sadece dinlesen belki anlamassan tamam derimdem karşında video da var) senin yaptığına gitar çalmak denmez

ince taraf ? aynı anda çalınması gerek akor ? :)

arkadaşın egzersizleri zaten arpej şeklinde çalışılacak . Dediğin laflarla bunu kast ettin bilmiyorum ama yinede söz konusu durumda bi anlam ifade etmiyor videoda gerekli örneği sunuyor zaten

Son düzenleme:
Egsersiz aslında her gitaristin ilk gitarı eline alınca yapması gereken egsersizler olarak belirtmiş Petrucci. Warm-up egsersizliği başlıı altındaki ilk egzersiz zaten. Kendisi bu egsersizin parmakları "strech" yapma amaçlı olduğunu söylüyor. Ek olarak sağ elin bir önemi olmadığını istediğimiz gibi arpej veya düz vuruş yapabileceğimizi söylüyor. Fakat bunu dışında önemli olarak her telin duyulması gerektiğini belirtiyor. 😟

Egsersiz aslında her gitaristin ilk gitarı eline alınca yapması gereken egsersizler olarak belirtmiş Petrucci. Warm-up egsersizliği başlıı altındaki ilk egzersiz zaten. Kendisi bu egsersizin parmakları "strech" yapma amaçlı olduğunu söylüyor. Ek olarak sağ elin bir önemi olmadığını istediğimiz gibi arpej veya düz vuruş yapabileceğimizi söylüyor. Fakat bunu dışında önemli olarak her telin duyulması gerektiğini belirtiyor. 😟
Üstteki üstün yetenekli arkadaşın dediğini yapın. Tele zaten eğik basıyordunuz ya, iyice eğik basın belki alttaki tel insafa gelir ses çıkartır. Petrucci'ye de yazık, arkadaşla tanışsaymış nasıl çalınır öğrenirmiş. Yanlış çalıyor, haberi yok. Yani şu parmağı niye dik basıp kendini yoruyorsun ki? Hatta utanmadan yüzük ve orta parmağını da dik basmış. İşte bunlar hep vasatlık.
123.jpg

Yaşadığım sorunun çözümünü buldum ama ne kadar doğru bilemem bir kaç video izledim RedTheLightning hocam sayesinde. Videoları akustik gitarda gösteriyorlardı ama şuanlık çözümü baş parmağı klavyenin üstünde doğru kavrayıp avucumun içi ile yapışırsam dik basılabiliyorum. Ama bu pozisyonda da hareket kabileyeti çok iyi olmuyor maalesef. Sizce o şekilde mi yapıyım yoksa farklı bir pozisyon bulmaya mı çalışmalıyım?

Tecrübeli bir gitarist gitar calarken parmaklarının ve elinin pozisyonunu parçanın farklı yerlerinde gereksinime gore dinamik olarak değiştirir ve bunu kesinlikle farkinda olmadan yapar. Bunu hem enerji tasarrufu yapıp yorgunluğu önlemek için hem de temiz nota elde etmek için yapar. Yani, mesela solo çalarken alttaki teli çalmıyorsak üst teldeki parmaklar oldukça yatay pozisyonda olabilir, ki bunun alt telleri susturmak gibi bir avantajı var. Arpejde ise coklu tellerdeki temiz notalar icin parmaga alt tele dokunmayacak kadar kavis vermek sart (gonderdigin fotoda hem tele fazlaca aşağıdan basıyorsun hem de yeterli kavis yok serçe parmaginda). Temiz çalım için yeteri kadar egzersiz yaptıkça beynin ve kasların bu işi giderek daha iyi öğrenmeye başlayacak ve ileriki zamanlarda sen de farkında olmadan bunu dogru yapmaya başlayacaksın. Temiz nota duyumu sağlayana kadar serçe parmaginin hangi pozisyonu alması gerektiğini öğrenmelisin. Yeterince kavsi verebilmen için zaten parmaginin tele basabilecegi yer cok sınırlı bir alan ve bu da tırnak kosesinin dikey ekseninden cizilen hayali cizginin uc kısmındaki et kısmı oluyor kabaca. Belki 1 - 2 mm daha içeri olabilir o kadar. Egzersizler zaten temelde senin beynini ve parmaklarıni şaşırtmak, alışık olmadığı pozisyonlara alıştırmak için var. O nedenle ilk başta zorlanman son derece normal. Ara vererek çalıştıkça daha iyisi olacak.

Belki bu video sıkıntımı daha iyi anlatabilir. Serçe parmağına olan şey yüzük ve orta paramağa da olmaktadır,videoda görülüyor zaten.

Belki bu video sıkıntımı daha iyi anlatabilir. Serçe parmağına olan şey yüzük ve orta paramağa da olmaktadır,videoda görülüyor zaten.
selam dostum, benim fikrim; sorunun: parmaklarını doğru açıyla son eklemden dik bükmemek, açık pozisyon akorları basmakta da sorun yaşadığını düşünüyorum? Sen de yazmışsın sorun sadece serçe parmak sorunu değil hepsinde aynı durum var ama serçe parmak en zoru olduğu için öteki parmaklarda bazen durum kurtarıyordur.

Genel olarak hepimizin bildiği gibi bazen clean tonelarda , arpejlerde vb bazen dik basmak ve alttaki tele dokunmamak önemliyken, bazen de özellikle over drive gainlerde alttaki telleri susturmak (izolasyon) için özellikle paralel basmamız gerekmektedir. Tabiki her ikisini de yapabilmemiz gerekiyor.

Sorununu çözmek için en başa dönmek gerekebilir,
1. Açık pozisyon temel akorları temiz şekilde basmak (dik ve doğru açıyla), parmağın en üstteki eklem'inin 90 dereceye getirerek basmak gerekiyor.
2. olarak beni zamanında yanlış basış şekillerimden kurtaran bir egzersiz önerebilirim ; bu egzersizde en önemli nokta abartılı şekilde dik basmaya çalışmak bu sonrasında sende normalize olacaktır zaten. Yukarıdaki bazı yazışmalara istinaden baş parmağı klavye üstüne getirerek klavyeyi sıkı kavramaya güç göstermeye gerek yok. Bu konuda önemli olan parmaklarının açısı. Baş parmağın öne gelmesi üst tel susturma , klavyeyi kavrayıp güç göstermek bend çalışması gibi konuları içeriyor.

Sırayla; (En başta perde sorun değil hangisinde rahat hissediyorsan , sonrasında tüm klavye)
a. 1(re teli)-2(sol teli)-3(si teli)-4 (mi teli) yukarıdan aşağı
b. 1(mi teli)-2(si teli)-3(sol teli)-4 (re teli) aşağıdan yukarı
c. 4(re teli)-3(sol teli)-2(si teli)-1 (mi teli) yukarıdan aşağı
d. 4(mi teli)-3(si teli)-2(sol teli)-1 (re teli) aşağıdan yukarı

Hocam valla çok güzel açıklamış ve anlamışsınız derdimi. Şu yorumunuzun alnı olsa da öpsem 😀. Bu yazdığınız a b c d egsersizleri o sorun yaşadığım petrucci warmup'ının aynısı gibi fakat bunları akor şeklinde mi vurucam yoksa tek tek mi?

Hocam valla çok güzel açıklamış ve anlamışsınız derdimi. Şu yorumunuzun alnı olsa da öpsem 😀. Bu yazdığınız a b c d egsersizleri o sorun yaşadığım petrucci warmup'ının aynısı gibi fakat bunları akor şeklinde mi vurucam yoksa tek tek mi?
Estg hocam umarım yardımcı olur.. Aslında bu egzersiz petrucci'nin sweep picking egzersizi olabilir , emin değilim:) Ama aynı amaçla kullanmıyoruz tabiki, burada amaç parmaklarının dik ve doğru basmasını sağlamak, penayla tek tek vurmak daha iyi olacaktır, sağ el tekniği sana bağlı. Alternate picking yaparsanız sağ el skip string'iniz gelişir , sweep picking için henüz erken bence. Tabi en başta amaç sol el parmaklar için dik basmak olduğu için yavaş bir tempoyla üstten aşağı doğru da tarayabilirsiniz. Hepsini birden yapmak zorlamasın. Ama alıştıktan sonra aynı egzersizde bir kaç tekniği çalışarak zamandan kazanabilirsin.

Bu arada benim naçizane tavsiyem bu egzersizten önce ilk maddedeki akorlara dik basabilmek. Burası en temel yer zaten, olmazsa olmaz. Yine zorlarsa skype'dan da yardımcı olabilirim.

Geri