Saddle'da neden iki tane vida var? (tel yüksekliği ayarlamak)

Merhabalar, Tel yüksekliği ayarı yaparken saddle'larda iki vida var aşağıdaki resimde gösterdim(sabit köprü tele). Bu iki vida sayesinde telin yükseliğini ayarlayabiliyoruz. Fakat bu vidaların her ikisini eşit seviyede tutarsak saddle'lar düz bir şekilde alçalıp/yükseliyor. Fakat Saddle Vidalarının her ikisini eşit seviyede yapmazsak saddle sağa/sola yatık duruyor.

Şimdi Örneğin, tel yüksekliği ayarı yaparken teli 1.5 mm yapacağım ama nasıl? Saddle vidaları eşit mi olmalı, yoksa saddle sağa yatık mı duracak, sola yatık mı duracak bilemedim. Bilgili arkadaşlarım yardımcı olursa sevinirim neye göre ayarlıyoruz bunu?

Screenshot_1.jpg

Yatık durmasına gerek yok, ikisi de eşit olursa daha güzel olur. Bilmelik birşey de yok bunda, düz değil de yatık olursa bunun nasıl olumlu bir etkisi olabilir ki ? Tek vida koyamadıklarından dolayı 2 tane koymuşlar. Tek koysalar telin o tek vidanın üstünden geçmesi lazım ki bunu pek istemezler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yatık durmasına gerek yok, ikisi de eşit olursa daha güzel olur. Bilmelik birşey de yok bunda, düz değil de yatık olursa bunun nasıl olumlu bir etkisi olabilir ki ? Tek vida koyamadıklarından dolayı 2 tane koymuşlar. Tek koysalar telin o tek vidanın üstünden geçmesi lazım ki bunu pek istemezler.
Ayar yaparken radiusa göre balık sırtı gibi yapılması falan söyleniyor ama?

Klavyenin eğimine uygun ayar yapabilme şansını veriyor çift vida. Böylece klavyenin radius una uygun bir şekilde durabiliyorlar.

Örnek olarak.

Dosyalar

• images.jpeg
    images.jpeg
    24.3 KB · Gösterim: 168
Saddle değil klavyenin açısına uygun olması gereken, telin kendisi. Yani her saddle farklı yükseklikte olmalı ki eğime uygun olsun. İki vida ise denge için. Saddle'ın bir tarafı daha düşükse tel de gözünle görmesen bile saddle yuvasında o yöne doğru milimetrik de olsa yatacaktır fizik kuralı gereği.
İki tren düşün yamaç boyu ilerleyen. Altta giden tren zeminden yüksekte olamayacağına göre üstte gidene göre daha alçak gibi duracaktır ama rayları yamacın eğimine göre değil, deniz seviyesine paralel dizersin, raylar yamaca göre eğimli olmaz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Saddle değil klavyenin açısına uygun olması gereken, telin kendisi. Yani her saddle farklı yükseklikte olmalı ki eğime uygun olsun. İki vida ise denge için. Saddle'ın bir tarafı daha düşükse tel de gözünle görmesen bile saddle yuvasında o yöne doğru milimetrik de olsa yatacaktır fizik kuralı gereği.
İki tren düşün yamaç boyu ilerleyen. Altta giden tren zeminden yüksekte olamayacağına göre üstte gidene göre daha alçak gibi duracaktır ama rayları yamacın eğimine göre değil, deniz seviyesine paralel dizersin, raylar yamaca göre eğimli olmaz.
@yucelyilmaz beyin dediği ile aynı kapıya çıkıyor bu dedikleriniz?

Son düzenleme:
Tasarım meselesi. Mesela Kahler'de bu iş tek set screw ile yapılıyor. Saddle Height Adjustment olarak gösterilen yer bu amaçla kullanılıyor. Floyd rose ise malesef bu özelliğe sahip değil. Sadece entonasyon için ileri geri oynatılabilen bir saddle bulunmakta.

features.gif

@yucelyilmaz beyin dediği ile aynı kapıya çıkıyor bu dedikleriniz? (Yanlış anlamadıysam)
Hayır.
Onun resmine bak, saddle'lar adeta küre yüzeyi gibi bir eğik hizada, yani 8 tel olsa en dıştakiler neredeyse çapraz duracak. Ben ise birbirinden farklı yükseklikte (kabaca küre veya yay eğrisi gibi) ama hepsi zemine paralel demek istiyorum.

Hayır.
Onun resmine bak, saddle'lar adeta küre yüzeyi gibi bir eğik hizada, yani 8 tel olsa en dıştakiler neredeyse çapraz duracak. Ben ise birbirinden farklı yükseklikte (kabaca küre veya yay eğrisi gibi) ama hepsi zemine paralel demek istiyorum.

Aynı şeyden bahsediyoruz evet. Resim google dan. Biraz abartılı bir şekilde ayar yapılmış ama olay telin klavyeye olan yüksekliğinin ayarlanması.

Soran arkadaş anlamıştır sanırım.

@yucelyilmaz anlatmak istediğin benimle aynı olabilir ama resimden çıkan anlam o değil ...

saddle.JPG

Bass resmi buldum kolayda .... senin google resmi soldaki gibi ve YANLIŞ. Benim anlatmak istediğim sağdaki gibi ve DOĞRU demek istiyorum. Ha soldaki gibi yaparsın bir şey olmaz çalarsın eyvallah ama yüksek ihtimal soldaki gibi olunca buzzing dediğimiz tel çıtlaması yapacaktır.

Saddeların üst yüzeylerinin, klavye radiusuna teğet olmasına gerek yok. Üst yüzeyler birbirine paralel olsa ve sadece yükseklikler farklı olsa da yeterli.
Linkteki resme bakın isterseniz : https://sydneyguitarrepairs.com.au/wp-content/uploads/2018/06/Guitar-Setups.jpg
123.JPG
Amaç, tellerin klavye radiusunu (eğrilik yarıçapı) takip etmesi. Saddelar takip etmese de çok dert değil.
Saddleları eğerseniz, telin saddledaki oyukta düzgün oturmasına engel olabilirsiniz. Hoş, bu şekilde setup yapan luthierler de gördüm. Dan Erlewine amca yanlış yapmaz diye düşünüyorum.
11.jpg

İki vidalı olmasının amacı hakkındaki tahminlerim :
-Telden gelen kuvvetin iki vida tarafından karşılanmasını sağlayıp, vida ve yuvadaki dişin ömrünü uzatmak
-Köprü plateine gelen yükü azaltmak.
-Belki saddleın bendler sırasında hafif yana yatmasını engellemek
-Yukarıda @solitude71 tarafından paylaşılan resmin solundaki gibi bir setupa izin vermek

@yucelyilmaz anlatmak istediğin benimle aynı olabilir ama resimden çıkan anlam o değil ...

147119 eklentisini görüntüle

Bass resmi buldum kolayda .... senin google resmi soldaki gibi ve YANLIŞ. Benim anlatmak istediğim sağdaki gibi ve DOĞRU demek istiyorum. Ha soldaki gibi yaparsın bir şey olmaz çalarsın eyvallah ama yüksek ihtimal soldaki gibi olunca buzzing dediğimiz tel çıtlaması yapacaktır.
Bu elekro gitar içinde geçerli değil mi? Öyleyse Tamamdır, saddle'ın her iki vidası da eş yükseklikte olacak. Teller ise radiusa Uygun olacak. Yani sağdaki gibi.

Durduk yerde oynama ... bu işin ideali yeni tel takınca saddle ayarlayıp (yükselteceksen telleri hafif gevşeterek) sonra akort edip gerekiyorsa yeniden ayarlayıp, son olarak da entonasyonu yapmak. Teller akortlu iken saddle yükseltmeye çalışırsan o incecik vidaları gereksiz zorlarsın. Ben iki üç sent akort düşürüp sonra yükseltiyorum zaten o sırada tuner'dan da ne kadar hareket ettiğimi görmüş oluyorum. Ya da resimdeki ölçme zımbırtısından varsa onunla ölçüp de yapabilirsin.

Radius ölçer varsa, bu iş nasıl yapılır anlatmaya çalışayım. Elimde görsel yok, kusura bakmayın.

Gitarın tuşesinin belli bir eğrisi var. Aslında bunu bir dairenin çeperinden alınmış bir kesit gibi düşünebilirsiniz. Eğri fazlaysa kesit alınan daire küçük, eğri azsa kesit alınan daire büyük gibi.

Bunun neden böyle olduğunun çeşitli sebepleri var. Akor basmayı kolaylaştırması, tel cızlamasını azaltması vb. gibi. Bu bilgi bizim için sadece arkaplan.

Her neyse, normalde sizin yolladığınız resimdeki vidalar kullanılarak gitarın köprüsündeki tellerin eğimi klavyenin eğimi ile uyumlu hale getirilir. Burada doğru bilinen iki yanlış var: 1. gitarın köprüsündeki eğim ile klavyenin son perdesindeki (compound radius denilen, değişken eğimli klavyeler de olduğu için son perde referans alınır) eğim aynı olmalı. Bu yanlış çünkü köprü ve tuşe (klavye de diyorum, aynı şey) birebir aynı eğimde olursa orta telleriniz fazla yüksek kalabiilir. İdeal olan köprü eğiminin klavyenin son perdesine göre %20-%30 arasında daha az olmasıdır. Yani 9.5 inçlik bir klavye eğrisi varsa, köprüde 12 inçlik bir eğri çoğu durumda daha iyi sonuç verir.

Gelelim ikinci doğru bilinen yanlışa: Bu yukarıda yazdıklarım Tanrı kelamıdır. Değildir. Bu işlerde kişisel tercihler nihai belirleyicidir. Şimdilik dediğim kurala göre ayar yapın. Fakat kurcaladıkça sizin için ideal ayarı bulursunuz.

Benim gitarlarım 14" radius, ama en rahat çalım köprüyü 20"'e yakın yaptığımda oluyor. Diğer türlü, örneğin sweeplerde, ilk tel alçak, sonra yükseliyor, sonra yükseliyor, sonra azalıyor ... bu şekilde pena hareketimi de ayarlamak çok zor oluyor. Köprüyü 20" yaptığım zaman da perdeler 14" tabii, penayı vurduğum kısımlar bu ikisinin araında, kabaca 17" gibi oluyor mesela. Çok daha rahat oluyor penalaması.

Durduk yerde oynama ... bu işin ideali yeni tel takınca saddle ayarlayıp (yükselteceksen telleri hafif gevşeterek) sonra akort edip gerekiyorsa yeniden ayarlayıp, son olarak da entonasyonu yapmak. Teller akortlu iken saddle yükseltmeye çalışırsan o incecik vidaları gereksiz zorlarsın. Ben iki üç sent akort düşürüp sonra yükseltiyorum zaten o sırada tuner'dan da ne kadar hareket ettiğimi görmüş oluyorum. Ya da resimdeki ölçme zımbırtısından varsa onunla ölçüp de yapabilirsin.
tel değiştireceğim zaten. Ama tavsiyeniz için teşekkür ederim, Yükseklik ayarını yaparken telleri çok germeden ayarlayacağım. Sağ olun.

Son düzenleme:
O değilde, yurt içinde Yükseklik ayarı cetveli bulamadım iyimi :D Yurt dışından almakta çok zahmetli ufacık şey için bir sürü bekleyeceğim falan. Bilemedim

Geri