Neden pedallar amfilerin içinde değil ?

Selam herkese, çok saçma ve sivri bir soru olabilir. Yani bir akıllı sensin diyenler olacaktır eminim ama düşününce fabrika çıkışlı olmasa bile sonradan böyle yapılan bir şey var mı merak ediyorum.

Örnek olarak Elimizde bir adet X overdrive pedalı olsun. Sonuçta bu pedal knoblardan ve ortalama biraz büyüklükte pcbden üretiliyor. Bir amfinin devre sistemine X pedalının pcbsini yerleştirmek ve knobları arayüze yerleştirmek çok daha pratik bir durum oluşturmaz mı ?

Hem 5-10 pedalı ayrı ayrı taşımaya gerek yok. Hem güç bağlantısı konusunda daha rahat olacağını düşünüyorum.

Teorimin size göre negatif tarafı neresi ? Bunları yazarken elektronik bilgim olmadan yazdım düz mantık olarak yani çok vurmayın 😅

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben o pedalı kullanmak istemiyorsam ne olacak?
Bunu düşündüğüm için şu kısmı ekledim hocam "fabrika çıkışlı olmasa bile sonradan böyle yapılan bir şey var mı merak ediyorum." yani marka model belirtmek istemiyorum. Sallıyorum şuan x markasının en çok popüler 3 pedalı en popüler amfisinin içinde olduğunu düşünün. Yani fabrika çıkışlı böyle bir şey mantıklı değil istemeyen olabilir evet ama ana merakım zaten 2.kısım olan custom made bir şey var mı ?

Aklıma ilk gelen Ibanez TSA30 amfisi oldu. Üzerinde tube screamer için bir bölüm yapmışlar. Başka örnekler de vardır belki. Ama genel olarak pedal işi biraz deneme yanılma olduğu için yıllar içinde elimizden çokça pedal gelip geçiyor. Amfilerimizi o kadar sık değiştirmiyoruz. Bir de pedalda sıralama vs. önemli. Hangi pedalı hangisinin önüne ya da arkasına koyacaksın gibi bir konu var. Amfi üzerinde birden fazla pedal bölümü olsa bu sıralama kontrolü için ekstra düğmeler gerekirdi. Çok kalabalık bir görüntü olurdu.

Gayet mantıklı bir soru. Hatta bu fikir yapıldı. Ibanez tsa sersi amfilerinde tube screamer devresi vardı. Çok da güzel amfilerdi ama tutmadı onun yerine o dönemlerde tanıtılan blackstar'ın bi sürü zımbırtısı olan amfileri moda oldu . Bir dönem behringer de böyle bir şey denemişti bol knoblu ve ekranlıydı hatta ama modelini hatırlayamadım.

Son düzenleme:
çünkü eşşeğin sitinden dolayı.

"bağzı" amfilerin "içinde" hali hazırda bir takım switchler var günümüzde. "lead" yazar mesela. misal. hiç soruyor musunuz kendinize, lan neden gitarın içinde yok diye... sormuşlar ki. var. aktif devreler.

Bunu düşündüğüm için şu kısmı ekledim hocam "fabrika çıkışlı olmasa bile sonradan böyle yapılan bir şey var mı merak ediyorum." yani marka model belirtmek istemiyorum. Sallıyorum şuan x markasının en çok popüler 3 pedalı en popüler amfisinin içinde olduğunu düşünün. Yani fabrika çıkışlı böyle bir şey mantıklı değil istemeyen olabilir evet ama ana merakım zaten 2.kısım olan custom made bir şey var mı ?
Yani yapılmıştır elbet, üstte de denildiği gibi ts9 eklenen ibanez amfisi vardı mesela.

Yalnız kullanışlı olmaz. Adı üstünde pedal. Çalarken açıp kapatılan bir şey. Delay amfinin üzerinde olsa hiçbir işe yaramaz mesela. Keza noise gate de öyle. Baştan sona clean tonda olan bir şarkıda gate kullanmak istemezsen yine dönüp amfiden ayar yapman gerekir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani yapılmıştır elbet, üstte de denildiği gibi ts9 eklenen ibanez amfisi vardı mesela.

Yalnız kullanışlı olmaz. Adı üstünde pedal. Çalarken açıp kapatılan bir şey. Delay amfinin üzerinde olsa hiçbir işe yaramaz mesela. Keza noise gate de öyle. Baştan sona clean tonda olan bir şarkıda gate kullanmak istemezsen yine dönüp amfiden ayar yapman gerekir.
Ibanez ile cevabımı aldım, cevap veren herkese teşekkürler :)

Geri