Fretboard tamiri hk. (ağaçtaki kırılmaları onarma)

Gitar onarımı ve yapımı ile ilgileniyorum ve ara ara ucuz ve dandik gitar satın alıp üstünde öğrenme amaçlı çalışıyorum (tesviye, fret uçlarını düzeltme, çeşitli modifikasyonlar). Geçenlerde bir gitarın fretlerini komple değiştirmeye başladım. Kaçınılmaz olduğu üzere fretleri sökerken fretboard'da çatlamalar ve kopmalar oldu ("chipping"). İnternette bolca tamir videosu var. Gördüğüm kadarıyla tamiri için iki şey gerekiyor:

- Orjinal ağaçla aynı görünümde bir ağacın tozu
- Sulandırılmış japon yapıştırıcı (veya benzeri akışkan bir yapıştırıcı)

Tamir, ağaç tozu ile gedik kapatıldıktan sonra üzerine az mıktarda yapıtırıcı döküp, kuruduktan sonra fazlalığı kazıyarak oluyor.

Bu ürünlerin ikisini de internette bulamadım. Nereden bulabilirim bilen var mı?

Yapıştırıcı bol miktarda var, ama çoğu çok yoğun, tozun içinse girebilecek tipte değil. Şu gibi akışkan, yoğunluğu azaltılmış, saydam bir yapıştırıcı bulamadım.

Toz konusunda da fretboard'un üstünü hafifçe zımparalamak aklıma geldi, fakat ağaçtan götürmüş olacağım, onu pek istemedim. (radius bloklarım var, o sorun değil)

Teşekkürler şimdiden.

Merhabalar, Japon yapıştırıcısının farklı çeşitlerini kullanılıyorlar. Marketten akışkan 505 alman yeterli eğer kıvamı yoğun istersen yanında activator olan yapı marketlerdeki japonları denemen lazım. Ana sebin için normal bakkalardaki 505 yeterlidir.

Hangi ağaç olursa olsun birebir olsun istiyorsanız o gitarın tozu gerekir size. Bu da gitarın klavyesini radyus bloğuyla birkaç geçişte (düşük kumlu) size çıkar. Fretleri çıkarırken iyi ısıtmak ve bi miktar su gerekiyor. Parçalar o anda japonla yapıştırılabilinirse eğer, radyus bloğu veya normal elle orta kumda bi zımparayla geçişte de kötü görüntü kaybolacaktır.
Boza boza hocam. Ha gayret.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhabalar, Japon yapıştırıcısının farklı çeşitlerini kullanılıyorlar. Marketten akışkan 505 alman yeterli eğer kıvamı yoğun istersen yanında activator olan yapı marketlerdeki japonları denemen lazım. Ana sebin için normal bakkalardaki 505 yeterlidir.
505 denememiştim, deneyeceğim. Teşekkürler. Yoğun olsun değil tam tersi su gibi akışkan olsun istiyorum.

Hangi ağaç olursa olsun birebir olsun istiyorsanız o gitarın tozu gerekir size. Bu da gitarın klavyesini radyus bloğuyla birkaç geçişte (düşük kumlu) size çıkar. Fretleri çıkarırken iyi ısıtmak ve bi miktar su gerekiyor. Parçalar o anda japonla yapıştırılabilinirse eğer, radyus bloğu veya normal elle orta kumda bi zımparayla geçişte de kötü görüntü kaybolacaktır.
Boza boza hocam. Ha gayret.
Bu proje o kadar değerli değil, %100 aynı ton olmasa da olur. Ağaç gül, o yüzden gül olsa iyi olur, ama bence abanoz da olur gayet.

Yeterince toz bulabilirsem bir başka planım da inlayleri yontup ağaçla doldurmak.

Fretleri çıkarırken havya ile sıcak uyguladım. Her bir fret üzerinde en az bir 30 saniye durmuşumdur havya ile. Yeterince ısınmayınca kolay kolay çıkmıyorlar zaten, altına giremiyorum.

505 denememiştim, deneyeceğim. Teşekkürler. Yoğun olsun değil tam tersi su gibi akışkan olsun istiyorum.

Bu proje o kadar değerli değil, %100 aynı ton olmasa da olur. Ağaç gül, o yüzden gül olsa iyi olur, ama bence abanoz da olur gayet.

Yeterince toz bulabilirsem bir başka planım da inlayleri yontup ağaçla doldurmak.

Fretleri çıkarırken havya ile sıcak uyguladım. Her bir fret üzerinde en az bir 30 saniye durmuşumdur havya ile. Yeterince ısınmayınca kolay kolay çıkmıyorlar zaten, altına giremiyorum.
bende toz çıkmalık gül ağacı var isterseniz

Bu site harikaymış, teşekkürler.

Mesaj atıyorum.
O site güvenilir, daha önce alışveriş yaptım. Maun plakalar almıştım.
Ben de yazacaktım ama gül ağacı ürünlere bakınca renkleri açık geldi biraz, geri durdum o yüzden ihtiyacınızı görmez diye.
Bu arada İstanbulda iseniz bende de akçaağaç ve maun tozu, hatta ufak maun ve akçaağaç parçalar fln var, yardımcı olabilirim.

Cevap yazan ve ağaç konusunda yardımcı olmak isteyen herkese teşekkürler. Mehmet Marangoz'dan sipariş ettim iki parça ağaç :)

Ödeme ve kargo işi biraz garip geldi. EFT ve kapıda ödeme vardı, kart ile ödeme yoktu. Kapıda ödemeyi seçtim. Kargo firmasını da yazmamışlar. Umarım çok geç kalmaz, sabırsızlanıyorum :)

Blok ağaçla da elimdeki gitarın dandik tremolo'sunu bloklamayı düşünüyorum becerebilirsem.

Geri