Alıyor musunuz yoksa çalıyor musunuz ?

Soru gayet net :)
Alıyor musunuz yoksa çalıyor musunuz?

Bir çok kişi için yeni bir gitar, amfi, pedal vs. almak, denemek işin en keyifli taraflarından biri. Burada da müzik icrası dışında sürekli yeni bir şeyler edinmekten, denemekten ve onlarla ilgili araştırmalar yapmaktan keyif alan kişiler illa ki vardır. Hatta bazıları için işin araştırma, kovalama ve alım aşaması çalım aşamasından daha tatmin edicidir.

Konu ile ilgili görüşlerinizi, alım-çalım maceralarınızı burada paylaşabilirsiniz. Saygılar, sevgiler...

Bugün kendi kendime bunu düşünüyordum. Sanırım ben de çalandan çok alan tayfaya daha yakınım galiba.
Neden gitar arıyorum kaç gündür diye sordum kendime açıkçası "daha iyi ve daha güzel görünen bir entsrüman deneme isteği" dışında çok da bir cevap bulamadım. Elimdeki gitarlar yetersiz seviyede değiller. Sadece daha farklı, daha güzel görünen, işçiliği ve çalımı daha rahat olabilecek ve henüz denememiş olduğum enstrümanlar çekici geliyor. Bunun ayrı bir heyecanı var. Bu bir tek gitarda var bende. Özellikle maple top.... Diğer harcamaları ihtiyaç ve mantık çerçevesinde yaparım hep. Keyif için telefon, bilgisayar, TV vs almışlığım yoktur yani, hatta amfide ve pedalda bile bu kadar tutkulu değilim. Bozulmadan ve gerçekten ihtiyaç olmadan pahalı ve yeni bir şey aldığım yoktur pek.

Günlerdir Thomann, Sweetwater, Sahibinden, Letgo vs yerlerden 0 ve 2.el Japon Jackson ve ESP kovalıyorum. 0'larda stok sıkıntısı var, ikinci eller de 0'a yakın fiyatta falan. Yoğun bir düşünce süreci hakimdi kaç gündür. Bugün kendimi bu şekilde sorgulamam sonucu bu arayışa kısa süreli bir ara verme kararı aldım, ama aklımın bir kenarında duruyor yine de... Bir ara şımartacağım kendimi...

Ülkede x miktarda çalan adam 10x ekipman meraklısı oluyor, 100x çalan adam 10.000x ekipman meraklısı oluyor. Kayıt ve performans dinamiklerine hakim olmak, teorisini öğrenmek, amatör birinin tahayyül bile edemeyeceği kavramlar için çok ciddi meblağlar harcatıyor gözündeki/kulağındaki perde kalkmış insana. Hiç denk gelmedim aksine.

@Lord_of_the_strings Bu ara birkaç Jackson eksiltiyorum bakımlarına yetişemediğimden. Niyeti bozunca bir PMle istersen.

Çalmaya çalışanlardan biri olarak çalıyorum diyeyim. Bugün gitarıda yeniledim çok şükür. Schecter Damien 6 platinium aldım. @solitude71 senin bir başlığın vardı Dore ve Zuhal deneyimi diye. Bende o başlığa yazmıştım do re ve zuhal deneyimim olmadı diye. Hah işte abi bugün Do Re deneyimim oldu. Aldığım gitarın etiketi 6.400-TL idi abi valla param yok abi valla param yok dedim %20 indirim yaptılar 5.000-TL dediler. Abi bende nakit ne arar abi kalsın abi napıyım abi diye diye 5.000-TL yede vade farksız 11 taksit yaptılar dunlop mxr kabloda hediye ettiler. :)

Çalmaya çalışanlardan biri olarak çalıyorum diyeyim. Bugün gitarıda yeniledim çok şükür. Schecter Damien 6 platinium aldım. @solitude71 senin bir başlığın vardı Dore ve Zuhal deneyimi diye. Bende o başlığa yazmıştım do re ve zuhal deneyimim olmadı diye. Hah işte abi bugün Do Re deneyimim oldu. Aldığım gitarın etiketi 6.400-TL idi abi valla param yok abi valla param yok dedim %20 indirim yaptılar 5.000-TL dediler. Abi bende nakit ne arar abi kalsın abi napıyım abi diye diye 5.000-TL yede vade farksız 11 taksit yaptılar dunlop mxr kabloda hediye ettiler. :)
Thomann ve Sweetwater fiyatının altına almışsın vay be :)
Pazarlığa beraber gidelim bundan sonra, komisyon veririm sana da :)

Yok yahu inanmadığımdan değil. Cidden çok iyi fiyata bırakmışlar.
Ben olsam en fazla düz 6000 e düşürtebilirdim.
İşin açıkçası bende beklemiyordum düşse düşse %10 düşerler dedim. Yanlız ben Tünelde ki Do Re den almadım. İstanbul Ataköy A Plus AVM içerisinde ki Do Re den aldım. Gerçi onlarda fiyat almamız lazım diyerek bir yeri aradılar. Fiyat verilince orada bana gitarı gösteren kişide çok şaşırdığını belirtti. Sorumlu kişi Fatih'ti sanırım ama Sinan diye birisi de var orada. Sinan adından eminin. Oldukça ilgili ve alaklı davrandılar. İlk başta tereddütüm vardı AVM diye denettirmeme veya kutulu alamama gibi birşey olurmu dedim ama , ayrı oda yapmışlar envai çeşit amfi pedal içerisinde dilediğin modeli alıp çalıp deniyorsun hoşuna giden kutulu varsa ayarlarını ve temizliğini yapıp teslim ediyorlar illa kutulu istiyorsan da izmiri arayıp depodan getirtiyoarlarmış.

Güle güle kullan ... demek ki indirim yapacak payları ve niyetleri varmış, kendini çok havaya sokma :) ..... yok eğer dersen ki abi karizmam ve ikna gücüm hayvan gibi, yarın buluşalım Dore Zuhal dolaşalım. Aldığımız her indirimin yarısı senin :)

Güle güle kullan ... demek ki indirim yapacak payları ve niyetleri varmış, kendini çok havaya sokma :) ..... yok eğer dersen ki abi karizmam ve ikna gücüm hayvan gibi, yarın buluşalım Dore Zuhal dolaşalım. Aldığımız her indirimin yarısı senin :)
Abicim at tel. arayayım seni. Kafalarını kıra kıra alırız gitarını. Ağlamak bizim işimiz :) Amfi parasını çıkarırım yahu. senin gibi 3 kişiye yardımım dokunsa ohhh miss Boss Katana alırım yahu :)

Ülkede x miktarda çalan adam 10x ekipman meraklısı oluyor, 100x çalan adam 10.000x ekipman meraklısı oluyor. Kayıt ve performans dinamiklerine hakim olmak, teorisini öğrenmek, amatör birinin tahayyül bile edemeyeceği kavramlar için çok ciddi meblağlar harcatıyor gözündeki/kulağındaki perde kalkmış insana. Hiç denk gelmedim aksine.

@Lord_of_the_strings Bu ara birkaç Jackson eksiltiyorum bakımlarına yetişemediğimden. Niyeti bozunca bir PMle istersen.
Müdür aklımdasın. Kendimi zor tutuyorum zaten :) Sende bayağı güzel KV'ler vardı bir ara, şu anki envanterini bilmiyorum ama :)

Almak da çalmak da ayrı zevk. Yıllardır ufak tefek melodiler, 1-2 dakikalık mini veya 6-7 dakikalık uzun şarkılar da yaparım ama almaktan da ayrı zevk alırım. @Lord_of_the_strings gibi ben de gitar fetişistiyim. Özellikle 2. elde anası ağlamış gitarları alıp adam etmek çok zevkli. Gerçi dolar ve euro yükseldiğinden beri almaktan çok bakmak kısmıyla ilgileniyorum. :)
Aynı kafadayız. Alayım hepsini adam edeyim iyileştireyim kafası da var nedense :) Özellikle kaliteli gitarları biraz yıpranmış halde iyi bir fiyata denk getirebilirsem.. :)
Gitarların o hatasız görüntüleri aşırı hoşuma gidiyor. Bir Ferrari'ye ya da Lamborghini'ye bakar gibi keyif alıyorum.
Hatta işin cılkını çıkardım bu ara. Kaplaması atan metal donanımları yeniden kaplayabilmek için evde elektroliz denemeleri yapıyorum :) Bugün saf nikel plaka siparişi verdim aliexpressten. Gelince elimdeki potans düğmeleri, jackplate ve floyd rose ilk kurbanlar olacak.

İşi profesyonel olarak yapanlara asla lafım yoktur ama enstrüman bile olsa çalınmayacaksa (ya da çalma keyfi alma keyfinden azsa diyeyim) edinilmesinin yeni ayakkabı alma "keyfinden" farkı yoktur.

Bir de bir şeyler üretmek ile üretim araçları arasında belli bir "denge" olmalı diye düşünürüm. Yani sonsuz sayıda araç varsa üretim imkansızlaşabilir. Enstrümanlar araçtır, sınırlıdır. Sınırsız olan üretebilme gücü olmalı. Aksine bir gidişat zaten tüketim çılgınlığı, mutluluğu başka yerlerde aramak gibi olur.

Tekrar ediyorum. Atıyorum adam tonmayster, hem alıp hem de bundan istediği kadar keyif alabilir :)

Çok da ayıramıyorum aslında iki hadise de birbirinden besleniyor sanki. Müzik de motivasyon bence gayet önemli. Öyle kitlelere filan çalmıyorsanız geriye eldeki ekipmanın görsel ve duysal tatmini önem arz ediyor.

Hatta üretimin kitlendiği noktada, tekrarlamalar başladığında ekipman yenilemek yada küçük katkılar yapmak bilinen bir taktiktir.

Renkli pedal kablolarından bile motivasyon kapan vardır.

Neticede bir de araştırma olayı var, bence teorik olarak insanı teknik bilgi ile de donatan bir hadise. Nice yiğitler, marangoz gibi ağaçtan anlar oldu, kimler kimler elektrik ustası gibi lehim atar durumda.. Her zaman alışveriş de gerekmiyor.

Hatta çoğu arkadaşın o en ünlü enstrüman mağazalarında ki kimi çalışanlardan yetkinliği fazladır tahminim.

Netice de,
İkisi de aynı amaca hizmet ediyor sanki, çok da ayırt edemiyorum. Ama önerim, dengenin 80 üretim 20 tüketim bandında kalması.. Efor olarak tabi:)

Son yıllarda ben de kendimde çalmaktan çok almayı sevdiğimi farkettim. Bir şeyi kafaya koyunca araştırma, değerlendirme, seçme süreçleri o kadar heyecan veriyor ki "çalmak" çok çok geri planda kalıyor.
Geçenlerde bundan rahatsızlık duyup bir şuursuzluk anımda eşime önümüzdeki 5 sene gitar almayacağıma söz verdim :) hatta 2021 yılı için gitarı amfiyi geçtim, pedal bile almayacağımı iddia ettim :)
Şu ana kadar sözümde duruyorum, ama nasıl pişmanım bir bilseniz :)

Geri