Sap ayarı hakkında yardım

Yıllardır gitar çalan birisi olarak gitarımın bakımlarını hep ustalara yaptırıyordum. Şuan yoğun bir çalışma hayatım olması ve pandemi nedeniyle bazı bakımları artık kendim yapmaya başladım. Müzisyenliğe ek olarak olayın ustalık tarafınada ufaktan giriştim. Tel yüksekliği, entoansyon gibi ayarları sorunsuz yapabiliyorum. Fakat bu ayarların yapılması için en önemli unsur sap ayarıdır, farkındayım. Önce sap ayarı düzgün olacak. Sonra tel yüksekliği sonra entonasyon...

Benim sorunum ise şurada, Ben sap ayarı yapamıyorum :D Onca kaynak aradım taradım araştırdım izledim falan ama sapa bakıyorum konvekslik konkavlık falan göremiyorum. Kısacası olması gereken ile olmaması gerekeni ayırt edemiyorum. Bakmak ile görmenin farkı sanırım :) Yakınımda konuya hakim kimse yok. Bilemedim ne yapsam...

Sap ayarını bakarak değil de tellerin düz bir hat olmasını kullanarak, 1. ve alt perdelere bastığımızda sapın üst eşik ile sap bağlantısı arasındaki orta kısmında (8-9. perde civarı) fret ile telin alt kenarı arasındaki mesafeye bakarak anlıyoruz. İdeali çok hafif bir boşluk olmasıdır. Gitarın fiziki durumuna göre artı ya da eksi olabilir. Kredi kartı kalınlığı kadar bir mesafeyi referans olarak alabilirsin.

Eğer sapa bakarak kestiremiyorsan sapının konveks konkav ya da düz olduğunu anlamanın en basit yolu şu :
Birinci perdeye bir parmağını bastır. Sonra gövde ile sapın birleştiği yere yakın bir noktadaki frete diğer elinle bastır.
9. fret civarında telin altı ile fretin üstü arasındaki boşluk sapın konkavlığını gösterir. Tele o frette basarak boşluğu hissedebilirsin.
Boşluk hiç yoksa ya sap çok düz ya da konvekstir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer sapa bakarak kestiremiyorsan sapının konveks konkav ya da düz olduğunu anlamanın en basit yolu şu :
Birinci perdeye bir parmağını bastır. Sonra gövde ile sapın birleştiği yere yakın bir noktadaki frete diğer elinle bastır.
9. fret civarında telin altı ile fretin üstü arasındaki boşluk sapın konkavlığını gösterir. Tele o frette basarak boşluğu hissedebilirsin.
Boşluk hiç yoksa ya sap çok düz ya da konvekstir.
Sap ayarını bakarak değil de tellerin düz bir hat olmasını kullanarak, 1. ve alt perdelere bastığımızda sapın üst eşik ile sap bağlantısı arasındaki orta kısmında (8-9. perde civarı) fret ile telin alt kenarı arasındaki mesafeye bakarak anlıyoruz. İdeali çok hafif bir boşluk olmasıdır. Gitarın fiziki durumuna göre artı ya da eksi olabilir. Kredi kartı kalınlığı kadar bir mesafeyi referans olarak alabilirsin.
1.perdeye kapo takayım ozaman. en sondan bir önceki frete basayım.(örneğin 21. perde) 9.fret ile telin altının arasına Kredi kartından biraz daha ince bir kart koyup check edeyim o halde?

Birde, bu söyledikleriniz klasik gitar için de geçerlidir elbette değil mi?

Sondan bir önceki dersem çok doğru söylemiş olmam. Çünkü truss rod ayarı gitarın sapla birleştiği noktadan sonrasını çok etkilemez. O kısım düz kabul edilebilir kısmen. Dolayısıylla, gövdenin sap ile birleştiği noktayı esas alabilirsin. Bir Les paul düşünürsen, üst yuvarlak boynuzun klavyeye değdiği nokta gibi mesela.

Edit : Görsel eklendi

1.perdeye kapo takayım ozaman. en sondan bir önceki frete basayım.(örneğin 21. perde) 9.fret ile telin altının arasına Kredi kartından biraz daha ince bir kart koyup check edeyim o halde?

Birde, bu söyledikleriniz klasik gitar için de geçerlidir elbette değil mi?
Tele parmağınla dokun inip kalkıyor mu diye, aradaki boşluğa bak. Kart filan koymana gerek yok aslında, öyle anlaman o kadar da kolay olmayacaktır. Klasik gitarda da elbette bu yöntem işe yarar ancak bazı klasik gitarlarda truss rod çubuğu olmuyor.

kapo olmadan da olur...
ben sol el ile ilk frete basıyorum, sağ elimi karış açar gibi açıp serçe parmak ile 22/24 frete basıp boşta kalan başparmak ile 12'ye basıyorum - 22/24 değil ama sapın gövdeye geldiği 17/18 gibi de olur - ... tel mıh gibi sapa yapışıksa zaten ayarsızdır. Çok az bir pay olmalı, yani basınca hafif tık tık edecek kadar. Benim açımdan kredi kartı girecek kadar boşluk varsa o da fazla...

Bu arada ESP Owner's Manual 0.3 ve 0.5 mm civarında boşluk (bow) yeterlidir diyor.
kapo olmadan da olur...
ben sol el ile ilk frete basıyorum, sağ elimi karış açar gibi açıp serçe parmak ile 22/24 frete basıp boşta kalan başparmak ile 12'ye basıyorum - 22/24 değil ama sapın gövdeye geldiği 17/18 gibi de olur - ... tel mıh gibi sapa yapışıksa zaten ayarsızdır. Çok az bir pay olmalı, yani basınca hafif tık tık edecek kadar. Benim açımdan kredi kartı girecek kadar boşluk varsa o da fazla...
Tele parmağınla dokun inip kalkıyor mu diye, aradaki boşluğa bak. Kart filan koymana gerek yok aslında, öyle anlaman o kadar da kolay olmayacaktır. Klasik gitarda da elbette bu yöntem işe yarar ancak bazı klasik gitarlarda truss rod çubuğu olmuyor.

Hepinize ayrı ayrı teşekkürler çok sağ olun. Benim klasik gitarda truss rod var.

Şimdi baktım, evet 17.18. perde ideal(elektro gitarda)

klasik gitarda ise sap ile gövde bilindiği üzere 11-12-13. perde civarlarında birleşiyor. O zaman klasik gitarda ise 12. perde ideal.

Aklıma şöyle bir yöntem de geldi, Sapı yeterince dümdüz veya dışbükey olunca 17.perdede tel ile fret yapışık olacaktır dediğiniz gibi. Sapı bu şekilde düz-Dışbükey hale alayım diyorum.. Sonra yavaş yavaş kontrol ederek içbükey yapayım ve her aşamada 17.perdeyi kontrol edeyim. Dediğiniz gibi az bi boşluk oluştuğunda işlem tamam olur sanırım.

Tabi truss rodu çevirirken sakin, nazik olmak ve sapı ara ara dinlendirmek lazımmış bunu da öğrendim.

Bir de çalım pozisyonunda ayar yapman daha sağlıklı olacaktır. Yatay pozisyonda hem headstock masa vs bir yere temas edebileceğinden hem de tel bir miktar yerçekiminden etkileneceğinden bu pozisyonda yapacağın ayar gitarı çalım pozisyonuna aldığında ufak bir miktar da olsa değişecektir. Ve evet çeyrek tur civarı dönüşler ve bir süre dinlendirme tavsiye ediliyor.

Aklıma şöyle bir yöntem de geldi, Sapı yeterince dümdüz veya dışbükey olunca 17.perdede tel ile fret yapışık olacaktır dediğiniz gibi. Sapı bu şekilde düz-Dışbükey hale alayım diyorum.. Sonra yavaş yavaş kontrol ederek içbükey yapayım ve her aşamada 17.perdeyi kontrol edeyim. Dediğiniz gibi az bi boşluk oluştuğunda işlem tamam olur sanırım.
Dostum yanlış anlamışsın ya da ben anlamadım yazdığını. 17. perdede sap ayarı ölçümü diye birşey yok. Üst eşik ile sap-gövde birleşimi ortasına bakman gerekiyor.

Geri