Mini potans ve potans arasındaki fark nedir?

Arkadaşlar merhaba bir telecastera sahibim fakat potans girişi ufak olduğu için yalnızca mini pot giriyor. O kısmı kestirip normal potta koyulabiliyormuş. Mini pot ve normal pot arasındaki fark nedir? Sizce orayı kestirip normal pot mu koymalıyım yoksa orijinali gibi mini pot mu satın alıp koymalıyım

Dosyalar

• IMG-20210312-WA0009.jpg
    IMG-20210312-WA0009.jpg
    191.4 KB · Gösterim: 158
İki türden de potans kullandım boyutları dışında bir fark hissedemedim. Belki bilmediğim bir avantajı vardır. Belki full size olanı lehim yaparken aşırı ısınmaya karşı daha dirençlidir bilmiyorum. Bu da tamamen tahmin bazlı bir düşünce.

Bence esas dikkat etmen gereken şey potansın şaftının uzunluğu ve tipi.
Long shaft olanlar carved top gitarlarda kullanılıyor genelde. Les paul gibi mesela.
Standart shaft olanlar görece ince gövdeli gitarlarda kullanılıyor.
Solid shaft olanlar var, potansın shaft kısmı tırtıksız, dolayısıyla buna uygun knob seçmek gerekiyor.
Knurled shaft olan tırtıklı shaftlar var.
Split shaft var kafası yarıklı oluyor vs. Elinizdeki knoba ve potu yerleştirdiğinizde shaftın ne kadarı dışarıda kalmalı ona bakarak seçin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Peki bir pot bir gitarı ne kadar değiştirir? Değiştiğinde oh be iyi ki değiştirmişim dedirtir mi yoksa çokts bir fark olmaz mı? malum gitarımda sx'in bir kaç liralık potları var muhtemelen

Aynı değerdeki başka bir potu takmanın tona olan etkisi çok da aşırı bir şey değil. Total tona olan etkisi devede kulak. Yani bir köprü ya da manyetik değiştirmiş olmanın sağlayacağı değişikliğin yanında epey minimal kalır. İyi ki bu potansı almışım manyetik değiştirmeme gerek kalmadı gibisinden bir durum beklemek hayal yani. Tone potansına bağladığın kapasitör ve kullandığın potansın değeri, aynı değerde olup markaları farklı olan potlardan daha fazla etkiler tonunu.
Ancak sağlamlık olayı başka. Pot fonksiyonunu yerine doğru getiriyorsa, cızırtı çıtırtı fln yapmıyorsa, dönüşünde verdiği his ve rahatlık da OK ise bence çok da değiştirmeye gerek yok. Benim en sevdiğim marka Alpha, sağlamlık, hissiyat, fiyat/performans olarak. Hiç sıkıntı yaşamadım kendileriyle. Potans değiştirdiğimde de ton için değil, saydığım diğer şeyler için değiştiriyorum.

Biz de manyetikleri değiştirdik potları değiştirecektik ki potlar yuvaya büyük geldi bir iki mm zımparaladık girsin diye ama işe yaramadı. Şimdi mini pot almayı düşünüyorum ama işçilik falan derken yine cepten para gidiyor epey. Potların cızırtısı vesairesi yok ama değişirse acaba tonda seste kulakla duyulacak bir değişim olur mu diye düşündüm buraya sormak istedim fakat sanırım sizin de dediğiniz gibi pekte bir şey beklememek lazım

Dediğim gibi A-B-C markaları arasında pek fark duyman zor. CTS, Alpha, Bourns, Dimarzio vs markaların aynı değerli aynı tip potlarından birini seçecek olsam ilk bakacağım şey fiyatı olur. Pot markaları arası ton farkıyla uğraşmaya değmez. Oraya gelene kadar çok daha fazla şey var. Daha iyi bir pena al o bile daha büyük bir etki yapar genel ton ve çalıma. Ya da farklı bir değerde kapasitör bağla, ya da logaritmikten lineere, lineerden logaritmiğe geç o çok daha fazla fark ettirir.

Ancak değer değişirse elbet ton değişiyor. 500k ile 250k aynı olmaz. 0.1 mikrofarad ile 0.33 mikrofarad da aynı olmaz. Ton kapasitörünün etkisini anlarsın zaten, tone knobunu 0'dan 10'a çekerken.

Bazen bu tip detaylara dalıp çalmayı unutuyor insan, ben de benzer çukurlara düştüm zamanında.

Elektronikçilerde 50 kuruşa satılan hariç, bir çok potans mutlu edecektir seni. O ucuzların da direnç eğrileri ve değerleri tutmuyor bazen, ondan.

Peki hocam bunlar arasından hangisini seçeceğim a ve bnin farkı nedir? Bana bir volume bir ton potu gerekiyor gitarım telecaster 25 olanı mı seçmeliyim 50 olanı mı?

B tipi pot lineerdir. Şöyle diyeyim, basit anlatımla, potans toplam turunun tam ortasındayken direnç değeri de yaklaşık toplam değerin yarısıdır.
A tipi pot ise logaritmik eğriye sahiptir. Potansın turu ile direnç değeri arası ilişki lineer değil, logaritmik gider.

Genel-geçer bir kural olmamakla beraber, A tipi volume için B tipi ton için tercih edilir.
Aksi mümkün değil mi ? Mümkün.

Seçeceğin direnç değeri manyetiğine göre değişir.
Yine istisnaları olmakla beraber :
Aktif humbucker manyetikler için 25k
Singlelar için 250k
Pasif Humbuckerlar için 500k seçebilirsin.

Mesela pasif humbuckerda 500k çok kapalı, koyu ve muddy ton verdiği zaman 1 megaohm pot kullananları gördüm.
Ya da çok tiz olduğu zaman tersine daha düşük dirençli pot kullanan.

Dediğim gibi A-B-C markaları arasında pek fark duyman zor. CTS, Alpha, Bourns, Dimarzio vs markaların aynı değerli aynı tip potlarından birini seçecek olsam ilk bakacağım şey fiyatı olur. Pot markaları arası ton farkıyla uğraşmaya değmez. Oraya gelene kadar çok daha fazla şey var. Daha iyi bir pena al o bile daha büyük bir etki yapar genel ton ve çalıma. Ya da farklı bir değerde kapasitör bağla, ya da logaritmikten lineere, lineerden logaritmiğe geç o çok daha fazla fark ettirir.

Ancak değer değişirse elbet ton değişiyor. 500k ile 250k aynı olmaz. 0.1 mikrofarad ile 0.33 mikrofarad da aynı olmaz. Ton kapasitörünün etkisini anlarsın zaten, tone knobunu 0'dan 10'a çekerken.

Bazen bu tip detaylara dalıp çalmayı unutuyor insan, ben de benzer çukurlara düştüm zamanında.

Elektronikçilerde 50 kuruşa satılan hariç, bir çok potans mutlu edecektir seni. O ucuzların da direnç eğrileri ve değerleri tutmuyor bazen, ondan.

Bugün ,022 yf ,0015yf,05 yF. değerleri olan direnç almak için gittiğimde kaç voltluk olacak sorusu geldi. Gitar için dedim. İla volt nedir diyorlar. Nasıl tanımlamam gerekir. Fotoğraf çekip göstereceğim. Bir öneriniz varmı. Teşekkürler

Geri