DBZ Diamond Barchetta gitar hakkında

Merhabalar,

Geçenlerde eşimin bir arkadaşından oğlum için Diamond BarLT3-MGP elektro gitarı 1000 TL'ye aldım.(GIGBAG çanta, kablosu ve 5 adet penasıyla birlikte) Gördüğüm kadarıyla bir problemi vs yok. Bu gitar hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa yorumlarını almak isterim. Nasıl bir gitardır, fiyat uygun mudur vs. vs.?

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Bir Gitarın kalitesini belirleyen temel etkenleri ben yazayım. İleri derecede dikkat edilmesi gerekenleri hocalarımız tamamlar.
1- Gitarın gövdesinde kullanılan ağaç cinsi
2- Gitarın sapında kullanılan ağacın cinsi
3- Gitarın klavyesinde kullanılan ağacın cinsi
4- Gitarın gövede ile sapında kullanılan birleştirme tekniği
5- Gitarın üst eşiğinde kullanılan ağacın cinsi ve montajı
6- Gitar üzerine monte edilen köprü çeşidi ve şekli
7- Gitar üzerine montajı yapılan manyetiklerin dizilimi ve manyetiklerin hangi firma tarafından sarıldığı
basitçe aklıma gelen bunlar. Ben sizin gitarınız hakkında birşey sormak istiyorum. Gitarın gövdesinin arkasında bir kapak mevcut o kapağı açtığınızda farklı bir renkte boya dikkatinizi çektimi hiç. Eğer böyle bir renk farklılığı yoksa şuan 2. el olarak sadece temiz bir gitar almışsınız. Ayrıca 13 yaşında ve yeni başlayacak bir evladımız için de bana göre gayet yeterli olacak. İleri seviyelerde evladımızın gözü açıldıkça zaten sizin cüzdan da açılacak ve kendiniz benim gibi bu forum alanında hangi gitarrr tavsiye diye dolanırken bulacaksınız. :)

Köprü ile ilgili birşey daha sorayım. (çok başlangıç seviyesi oldu ama) Mevcut gitarda olan köprü sabit olarak geçiyor anladığım kadarıyla. Diğer türü tremolo olan ve tremolosuz olan gibi bunlar ne fark oluşturuyor? Bir de o üzerindeki vidalar ile bir ayar yapılıyor ama ne işe yarıyor? :)

Muhtemelen oğlumun hevesi çok sürmeyecek. İleride belki ben kendime aramaya başlarım :D

Köprü ile ilgili birşey daha sorayım. (çok başlangıç seviyesi oldu ama) Mevcut gitarda olan köprü sabit olarak geçiyor anladığım kadarıyla. Diğer türü tremolo olan ve tremolosuz olan gibi bunlar ne fark oluşturuyor? Bir de o üzerindeki vidalar ile bir ayar yapılıyor ama ne işe yarıyor? :)

Muhtemelen oğlumun hevesi çok sürmeyecek. İleride belki ben kendime aramaya başlarım :D
Üzerindeki vidalar tel yüksekliği ve entonasyon için olması lazım.
videoda aklınızdaki çoğu soruya yetecek bilgi var.

Gitara yeni başlamış birisi için ki buna kendimde dahilim. Sabit köprünün avantajı Floyd rose köprüye göre en basit anlatımı ile şu.
Bir tel kopması olması durumunda yenilenecek olan tel değişimi sabit köprüde çok daha basit olup diğer telleri akort yönünden çok etkilemezken.
Floyd Rose köprüde bu işlemi yaptığınızda diğer tüm tellerdeki akoru da bozma eğiliminde olduğundan biraz sıkıntı oluyor.
En basit yönü ile izah etmeye çalıştım. Sabit köprü ile Floyd Rose bir köprünün emin olun çalım kalitesine artıları ve eksileri daha fazladır.

Gitar aklımın bir köşesinde kaldı. Kağıt üzerinde özelliklere ve ödediğiniz fiyata göre çok ideal bir seçim olmuş, hatta kelepir olmuş yani. Sağdan soldan bir yerden elime geçerse denemek istiyorum. Acaba soundu nasıl işçiliği nasıl merak ettim. Biraz youtubea bakayım bir kaç video gördüm.

Çok oldum biliyorum ama son birşey daha sorayım. :) Bu gitar için herhangi bir bakım ürünü vs. almadım. Forumda okuduğum kadarıyla limon yağı kullanılıyor. Başka birşey almama gerek var mı acaba?

Bu arada bana gösterdiğiniz sabır için de teşekkürler.

Çok oldum biliyorum ama son birşey daha sorayım. :) Bu gitar için herhangi bir bakım ürünü vs. almadım. Forumda okuduğum kadarıyla limon yağı kullanılıyor. Başka birşey almama gerek var mı acaba?
Limon yağı Rosewood denen Türkçe meali gül ağacından yapılmış klavyelerde kullanılır. Ve yine bu forum alanlarında yapılan bir fikir alış verişi değerlendirmesi sonucunda da Limon yağının Abanoz ağacından yapılmış klavyelerde de kullanılabilir olduğu ortak olarak hem fikir olunmuş.
Öncelikle Limon yağı klavyede kullanılacak bir sıvı, gövde de kullanamazsınız. Gövde temizliği için ayrıca bakım ve temizlik ürünleri var.
Bende sizin gibiydim budan 5 gün öncesine kadar. Bir önceki gitarım başlangıç seviyesinde oldukça ucuz bir gitardı. Her kullanımdan sonra bir havlu ile tellerini ve klavyesini mutlaka silerdim elimde ki ter tellerde oksitlenme yapmasın yaparsa da bu pas klavyeyi kirletmesin diye. Ayda 1 defa da sprey olanından pronto toz savar ve hav bırakmayan bir mikrofiber bez ile gitarın tüm ağaç kısımlarını parlayana kadar dairesel hareketler ile silerek temizlerdim. Tel değişimi yapılmasını anladığım zaman da gitarı aldığım cangöz müziğe giderdim, telleri değiştirirken rica ederdim klavyeyi temizletir ve Limon yağı sürdürüp bir de sap ayarına baktırırdım.
Pronto toz savar kullandığım 1 1,5 yıl boyunca eski gitarımda gerek boya kozmetiği gerek se gövde ve klavye ağacı hususunda hiç sorun yaşamadım.

Özetle kullanmak istediğiniz temizlik ve bakım metodunu gitarınızda kullanılan ağacın cinsine göre belirlemeniz gerekecek. Veya ne gerek var bu kadara derseniz bas prontoyu beze metal, manyetik ve tellere temas ettirmeden temizle :)

Limon yağı Rosewood denen Türkçe meali gül ağacından yapılmış klavyelerde kullanılır. Ve yine bu forum alanlarında yapılan bir fikir alış verişi değerlendirmesi sonucunda da Limon yağının Abanoz ağacından yapılmış klavyelerde de kullanılabilir olduğu ortak olarak hem fikir olunmuş.
Öncelikle Limon yağı klavyede kullanılacak bir sıvı, gövde de kullanamazsınız. Gövde temizliği için ayrıca bakım ve temizlik ürünleri var.
Bende sizin gibiydim budan 5 gün öncesine kadar. Bir önceki gitarım başlangıç seviyesinde oldukça ucuz bir gitardı. Her kullanımdan sonra bir havlu ile tellerini ve klavyesini mutlaka silerdim elimde ki ter tellerde oksitlenme yapmasın yaparsa da bu pas klavyeyi kirletmesin diye. Ayda 1 defa da sprey olanından pronto toz savar ve hav bırakmayan bir mikrofiber bez ile gitarın tüm ağaç kısımlarını parlayana kadar dairesel hareketler ile silerek temizlerdim. Tel değişimi yapılmasını anladığım zaman da gitarı aldığım cangöz müziğe giderdim, telleri değiştirirken rica ederdim klavyeyi temizletir ve Limon yağı sürdürüp bir de sap ayarına baktırırdım.
Pronto toz savar kullandığım 1 1,5 yıl boyunca eski gitarımda gerek boya kozmetiği gerek se gövde ve klavye ağacı hususunda hiç sorun yaşamadım.

Özetle kullanmak istediğiniz temizlik ve bakım metodunu gitarınızda kullanılan ağacın cinsine göre belirlemeniz gerekecek. Veya ne gerek var bu kadara derseniz bas prontoyu beze metal, manyetik ve tellere temas ettirmeden temizle :)

Yanıt için teşekkürler o zaman limon yağı ile klavye kısmını silmem yeterli gibi, o zaman geri kalan kısımları bir mikrofiber bez ile silsem olayı çözüyorum sanki. :)

Yanıt için teşekkürler o zaman limon yağı ile klavye kısmını silmem yeterli gibi, o zaman geri kalan kısımları bir mikrofiber bez ile silsem olayı çözüyorum sanki. :)
Limon yağını sadece klavyeye uygulayabilirsiniz. Klavye neresi derseniz RESİM1- de gösterilen yer. Limon yağını sadece bu alana fretlerin arasına süreceksiniz. Sürmeden önce kuru biz bez ile temizleyin, daha sonra limon yağını sürün

RESİM-1
maxresdefault.jpg

Gitarın ağaç temizliği için sadece bir mikrofiber bez ile temizlemek yetersiz kalacak. Çünkü zamanla üzerinde birikecek toz, iz, kir v.s. elementler gitarın boyasında ve ahşabında tahribata yol açabilir. O yüzden bu temizliği uygun bir temizleyici kullanarak yapmanız daha yararlı olacak. RESİM-2 de nasıl bir ürün kullanmanız gerekiyor bu yer alıyor. Ancak dediğim gibi bu tip ürün kullanmak tamamen sizin tercihinize kalıyor.

RESİM-2
jim-dunlop-654si-formula-65-polish-cleaner-3e804721580bb37725c08c61a7a6ff12-c2ba017ef6d1ba9de1...jpg

Geri