Luthierlere Fazla Güvenmeyin...

Gitarı düzgün bir şekilde boyamak en çok uğraş gerektiren ve en zor işlerden biri. Eski boyayı söküp yeniden boyamak ise aman aman, o zımpara işi bazı gitarlarda insanı hayattan soğutur. Düzgün boyama düzgün ekipman haricinde tecrübe de gerekiyor, kolay değil, işçiliğine fazla para istemeleri bana normal geliyor. Gövdede kırık dökük dolgu denilen şeyler daha basit işler.

850TL'ye bu işi yapıyorlarsa, eğer iyi bir iş çıkıyorsa, çok pahalı değil bence. (haa, ben gitar boyatmak için o kadar para veremem o ayrı) Arabanın bir parçası aynı fiyata boyanıyor ki (parça başı 800tl istediler. Derin anahtar çizikleri ve boya çatlamaları yüzünden baştan sona boyanması gereken parçalar vardı) gitara oranla daha kolay bir iş.

Son düzenleme:
Hocam işçilikle ilgili fiyatları yurtdışıyla kıyaslamak doğru olmaz, zira aynı iş için saat ücreti Türkiye'de Avrupan'nın Amerika'nın neredeyse onda biri. Neck reset de 500 Dolara kadar çıkıyor yurtdışında, Türkiye'de 250 TLye yaptırmıştım 4 sene önce. 400 Dolara Türkiye'de araba bile boyatabileceğiniz yerler var.

Ustanın yaptığı işler iyi görünüyor internette, işçiliğine lafım yok zaten ama 850 TL bence pahalı. Bunu kendi kazandığım parayı gitarı boyatmaya ayırabileceğim bütçeye orantılayarak söylüyorum. Yurtdışında olsam 400 dolar belki düşük belki yüksek gelir, 850 TL ise uygun gelir ama Türkiye'de yaşıyorum malesef.
Maalesef yurtdışı ile karşılaştırmak zorundayız zira kullanılan malzeme hep ithal. İşgücü fiyatı farkını hesap etseniz bile ithalat masrafları orayı dengeliyor. Bir de şu var: Bu iş ölçek işi değil, zanaat işi. Tek kişinin 1 ayda boyayabileceği gitar belli, sabit gider belli. Kendi tecrübeme dayanarak sanmıyorum ki tek başına çalışan biri atölyesinden 7-8 gitardan fazlasını çıkarabilsin (haftada bir gün tatil yaptığını varsayarak). Haliyle ölçek ekonomisi olmaması maliyetleri yukarı taşır. Hadi diyelim insanüstü bir çabayla ayda 10 gitar boyandı. Bunun en az yarısı sabit gider ve malzeme maliyeti olsa gerek. Hal böyleyken bence yapılan iş için fiyat çok çok az. Bunu yanlış anlamayın, yapılan iş için diyorum. Yoksa evet, gitarı baştan boyatmasak gayet olur. Kendi adıma bu konuda çalışan işine özenli, sorumlu vs. 2-3 usta biliyorum Türkiye'de. Umarım hepsinin yolları açık olur. Kendi emeği, zanaatiyle geçinen, işine saygı duyan insanlara büyük saygım var. Emeklerinin hakkını almalarını isterim.

Ha bir de kaporta boyasıyla karşılaştırma yapılmış. O farklı bir alan. Yatırım maliyeti çok daha fazla ama baya ölçekle yürüyor o atölyeler. Çok anladığımdan değil ama bana elma armut karşılaştırması gibi geldi o biraz.

İşini iyi yapana lafımız yok ama
Yaptıkları gitarlar bile elveriyor kendilerini
En kralında bile hep bişeyler noksan, gerek finish olsun gerek tip olsun hep bi sonradan eklemiş havası var bariz
Bir kaç luthierin yaptığı Relic çalışması ve Custom gitarlara baktım. Relic finish yapacağım diye gitarı sulu boyayla boyanmışta,boyası akmış gibi yapmış. :)
Zaten estetikten uzak işler yapıyor bir çoğu. Güzellik göreceli bir kavram ama çirkin gitarlar yapıyorlar.

ıvır zıvır muhabbete girmeden.

kenan turgut candır diyeceğim. her istediğimi hatta fazlasını yaptı şimdiye kadar. boş muhabbeti sevmez, az lafla ne istediğinizi de anlar. al gülüm, ver gülüm. sorunlarınızı çözer.

ps: sap ayarınızı falan da kendiniz yapın bir zahmet. amarikada insanlar garajlarında şanzıman indiriyor.

ps2: çöp gitar da vardır, bolca hatta. oğluşuma kimse çöp diyemez diye bir şey yok. çalınamayacak gitarı çalınabilir hale getirmek de ayrı ücrete tabidir, her gitar hemen hemen o duruma gelebilir ne kadar ödeme yapabileceğinize bağlı. ücretin fazlalığından bağımsız olarak. 500 liraya gitar aldım, vay benim gitarıma çöp dedi. aman bızlamasın, orası cızlamasın. iki lira daha ver de kırmızısı olsun. kolpa lütiyeeeelik ayrı bir şey de biraz çuvaldız lazım.

Son düzenleme:
ıvır zıvır muhabbete girmeden.

kenan turgut candır diyeceğim. her istediğimi hatta fazlasını yaptı şimdiye kadar. boş muhabbeti sevmez, az lafla ne istediğinizi de anlar. al gülüm, ver gülüm. sorunlarınızı çözer.

ps: sap ayarınızı falan da kendiniz yapın bir zahmet. amarikada insanlar garajlarında şanzıman indiriyor.

ps2: çöp gitar da vardır, bolca hatta. oğluşuma kimse çöp diyemez diye bir şey yok. çalınamayacak gitarı çalınabilir hale getirmek de ayrı ücrete tabidir, her gitar hemen hemen o duruma gelebilir ne kadar ödeme yapabileceğinize bağlı. ücretin fazlalığından bağımsız olarak. 500 liraya gitar aldım, vay benim gitarıma çöp dedi. aman bızlamasın, orası cızlamasın. iki lira daha ver de kırmızısı olsun. kolpa lütiyeeeelik ayrı bir şey de biraz çuvaldız lazım.
Sanki 50 lira atmışız da 500 liralık gitarı usa seviyesine getir demişiz gibi konuşuyorsun
Sizin gibiler yüzünden isim vermiyoruz
İsim versek bi şakşakçı gelecek yok o öyle değil yok bu böyle değil diyecek
Burada konuşan kişiler sanki 3 aylık gitarist
Elindeki gitarlar da başlangıç gitarıymış gibi konuşuyorsun, bi zaten siz en iyisini biliyorsunuz geri kalan herkes noob
Kimse de hayır işi beklemiyor ayrıca tabiki herkes emeğinin hakkını alacak, emeğininn!!
Gördüğünüz gibi yine biz ve gitarımız suçlu çıktık!

Sanki 50 lira atmışız da 500 liralık gitarı usa seviyesine getir demişiz gibi konuşuyorsun
Sizin gibiler yüzünden isim vermiyoruz
İsim versek bi şakşakçı gelecek yok o öyle değil yok bu böyle değil diyecek
Burada konuşan kişiler sanki 3 aylık gitarist
Elindeki gitarlar da başlangıç gitarıymış gibi konuşuyorsun, bi zaten siz en iyisini biliyorsunuz geri kalan herkes noob
Kimse de hayır işi beklemiyor ayrıca tabiki herkes emeğinin hakkını alacak, emeğininn!!
Gördüğünüz gibi yine biz ve gitarımız suçlu çıktık!
tamam ben de diyorum ki alınsın bir tornavida, bir alyan yapılsın. 50 lira verilecek bir iş bile değil. daha öte bir iş varsa, çok şey bekleniyor DİYORUM. USA seviyesi diye bir şey de yok USA gitar da çalınamayacak durumda olabilir. biliyorsanız. yapın. bu kadar. gerek yok fakir edebiyatına tornavida 20 lira, alyan seti 5 lira. youtube bedava.

kürtaş yaparken 155'i arayan dayı moduna girme hemen.

EY CEMAAATİ MÜSLİMİN DUYDUNUZ MU NE DİDİİİİ

Hayatımda hiç bir kez bile luthiere gitmedim. Elimden çoğu şey geliyor. Hiç bir zaman yapamam diye çekindiğim bir şey olmadı gitar tamiratıyla ilgili.
Fakat bunun sebebi sadece yetenekli olmam değil.
İsmini vermiyorum ama Adana'da çok iyi bir gitarist vardı zamanında. Adam gitar çalarken ağızımız açık izlerdik resmen. O adama arkadaşım gitarını verdi tel değişimi ve sap ayarı için. Gitarı aldığında gitarın tellerinin yüksek olduğunu ve benim desteğimi rica etti (tabi ben o dönem de bile yapabiliyorum bu tarz işleri). Ben de gitara baktm. Ne göreyim. Floyd rose köprüsü vidadan kaymış. Ve bu gitarı bu şekilde teslim etmişler arkadaşıma. O günden sonra asla bu tarz işlerde başkalarına güvenilmeyeceğini anladım. Çevrendeki bildiğin gördüğün sevdiğin en iyi gitarist bile olsa. Bu işler duygusal.

En başından beri hep kendim yaptım. Kendim çözdüm. Herkese de tavsiye ederim. İlk gitarımı ibanez grg270b bu olayları öğreneceğim diye yalama ettim ama. En azından şimdi çevremdeki insanlara bile yardımcı olarak kadar bilgili durumdaydım.

Asla çekinmeyin. Deneyin hiç bişe olmaz.

Hayatımda hiç bir kez bile luthiere gitmedim. Elimden çoğu şey geliyor. Hiç bir zaman yapamam diye çekindiğim bir şey olmadı gitar tamiratıyla ilgili.
İsmini vermiyorum ama Adana'da çok iyi bir gitarist vardı zamanında. Adam gitar çalarken ağızımız açık izlerdik resmen. O adama arkadaşım gitarını verdi tel değişimi ve sap ayarı için. Gitarı aldığında gitarın tellerinin yüksek olduğunu ve benim desteğimi rica etti (tabi ben o dönem de bile yapabiliyorum bu tarz işleri). Ben de gitara baktm. Ne göreyim. Floyd rose köprüsü vidadan kaymış. Ve bu gitarı bu şekilde teslim etmişler arkadaşıma. O günden sonra asla bu tarz işlerde başkalarına güvenilmeyeceğini anladım. Çevrendeki bildiğin gördüğün sevdiğin en iyi gitarist bile olsa. Bu işler duygusal.

En başından beri hep kendim yaptım. Kendim çözdüm. Herkese de tavsiye ederim. İlk gitarımı ibanez grg270b bu olayları öğreneceğim diye yalama ettim ama. En azından şimdi çevremdeki insanlara bile yardımcı olarak kadar bilgili durumdaydım.

Deneyip başarma kısmına sonuna kadar katılıyorum fakat herhangi bir luthier floyd rose vidalarından kayık bir gitarı o şekilde teslim etse veya 'bu oldu' dese, haşat ederler o adamı. Herhangi bir luthierin böyle bir şey yapması söz konusu bile değil. Ki sizde sadece gitar çalan biri olduğunu söylemişsiniz fakat luthierlere sövme başlığı olduğu için bi ufak söz etmek istedim.

Böyle bir adama luthier denmez. Geçen günlerde hayatımda ilk defa Floyd Rose blokladım. O vidadan kayma olayını yaşadım yaparken ancak çok da basit şekilde telleri takarak çözdüm. Gerilince yerine oturdu. Böyle bir şeyin bir luthier ve iyi bir gitarist tarafından yapılması kabul edilemez.

Anlaşılan o ki emek, tutku, özveri ve bir şeyi yapma isteği zaman zaman "luthier" adı altında bu işleri meslek olarak yapan bazı insanlardan daha iyi işler çıkarttırabiliyor, ilgili eğitimi almamış olsak bile.

kadıköyde 2 tane yere gittim, 2 side benim evde yapacağım bakımı temizliği yapıp bu gitardan bu kadar olup diye geri yolladır. sonra kendim giriştim gitara birazcık zımpara ile akort tutmayan gitar akmaya başladı, buradan bütün işini düzgün yapmayanların allah belasını versin diyorum.

eklemede yapim : fret tesviyesi öğrenmek için çöp gitar aldım deneme yapmak amaçlı 200-250tl, birde aliexpressden tesviye için aletler. şuan 5 yıldır luthierim diye dükkan açan o hıyara sesleniyorum, gelde tesviye nasıl yapılır öğretim sana sayın ordinaryus çocuğu. 2-3 haftada öğrenilen birşey.. öyle bir abartıyorlarki anasını satim sanki anti madde bulacak bana yaprak kafalı.

Peki kim bu insanlar veya işletmeler. Bir çok kişi bir şekilde buralara gitmek durumunda kalmış. Sonuç hüsran olmuş.
Bari paylaşın bu adamları ve yerlerini de bir gün bizim de bir işimiz falan düşerse gideceğimiz yolu yordamı bilelim. Haksızmıyım ?

dava açarlar uğraşılmaz diye paylaşmıyoruz. çünkü hakkımızı yasal yolla aramamız lazım bu işletmeleri kötülemeden önce, o yollara başvurmaya değmeyecek rakamlar soktukları için böyle üstü kapalı yazmak durumundayız, onlarda bunun farkında ve işlerini yapmıyorlar yada tel değiştirmeyi bilen luthierim diye dükkan açıyor 2sinden biri.

Şikayetiniz varsa isim vererek de paylaşmakta sorun olmaması lazım sonuçta adam sana şahsi ismi adı altında ticari bir hizmet veriyor.
Hakaret ya da kendi kişisel tecrübenize dayalı yorumlar hariç. Yani ben Arçelik'e gittim, müşteriyi hoş karşılamadılar, ücretsiz olması gereken hizmete para istediler memnun kalmadım Vestel'e gittim gibi bir cümle kurabilirim ama mağaza müdürü xxx bey dallamanın tekiydi diyemem. Luthiere olunca özel kişi / tüzel kişi ayrımı zorlaşıyor, o durumda da vay şerefsiz, dolandırıcı lan bunlar gibi laflar ederseniz adam da hukuken hakkını arar, bunda sorun yok.

dava açarlar uğraşılmaz diye paylaşmıyoruz. çünkü hakkımızı yasal yolla aramamız lazım bu işletmeleri kötülemeden önce, o yollara başvurmaya değmeyecek rakamlar soktukları için böyle üstü kapalı yazmak durumundayız, onlarda bunun farkında ve işlerini yapmıyorlar yada tel değiştirmeyi bilen luthierim diye dükkan açıyor 2sinden biri.
Dava açabilecekleri konusuna kesinlikle katılmıyorum. Bu yönde bir harekette bulunması için öncelikle işletmesinin T.T.K.'na uygun açılmış olması, meslek grubunun ticaret odasında kayıtlı olması, kuruluşunda ticaret sicil gazetesinde ilan ettirdiği meslek grubuna uygun hizmet veriyor olması, Meslek eğitimli üniversitelere bağlı çalgı yapımı bölümünden sertifikalandırılmış olmalıdır. Bunlara sahip olmayan bir kişi zaten gidip kapısına Luthier diye tabela asmasın, camına her türlü gitar bakım onarım ve tadilat işleriniz de yapılır yazsın.

Kendi açtığım konumdan alıntı:
D'Addario NICKEL WOUND EXL110 10/46 elektro gitar teli fiyatı 50 TL. Gitarımı tamire verdiğim yer 80 TL yazdı. Yalan yok ben 60 TL biliyordum, dolar yüzünden artmış sandım. 10 € manyetik tuşu (tamir gördü, değişmedi), yaklaşık bu fiyatta teli tutan köprü parçası değişimi, paslı manyetiklerin temizlenmesi masrafının toplamı 320 lira tuttu, 300 lira olsun dedi. 300 liranın yarısı işçilik dedi. Sizce bu tamir tutarı doğru mudur? 50 TL'lik tele 80 TL yazmak, üstüne diğer şeyler için de bu kadar işçilik almak hak mıdır?
İzmit'te yaşadım bu olayı. Hangisine üzüleyim bilmiyorum. Üstelik o dönem öğrenci kredim ile yaptırmıştım...

Ya bu kadar gitarcıyız burda bir isim verilmemiş deneyim paylaşılmamış çok acayip hakkaten.
Biri işini kötü yada pahalı yapıyorsa bunu söylemek hakaret değildir. İyi yapıyorsa nasıl söylemekte sorun yok tam tersi de geçerli.

Şimdi yazacaklarım mecbur olmadıkça ustalara gitmeyen biri olarak kişisel tecrübelerimdir.
Rıfat Türen: İşini iyi ve tam yapar bazen geyik muhabbetini fazla kaçırır. Fiyatı yüksektir. Tüm işlemlerini kayıt altında tutar.
Mile Guitar: Bir kere gittim bir daha da gitmem iş ile alakalı değil üslup ile alakalı bir durum.
Mothership Guitar: Tüneldeyken gitmiştim şu an kadıköy'de sanırım uygun fiyat laga luga yapmadan işini yapan biriydi.

memnun kalmadığınız kişileri yazın da insanlar öğrensin. üstü kapalı yorum yapmanın çok fazla bir anlamı yok. kişinin anasına falan küfür etmediğiniz, şahsına hakaret etmediğiniz sürece kimse size bişey yapamaz. şuraya gittim şu işlemi yaptırdım, şu nedenlerle memnun kalmadım, demeniz yeterli. eminim bir çoğunuz okumuş etmiş eğitimli insanlarsınız, neyin ne olduğunu biliyorsunuz. bu kadar korkmanızı gerektirecek bir şey yok.

Geri