Şarkının tonu

mesela bir tane şarkı var akorları am dm em falan tonu mi bunu nasıl kendi tonuma çekerim şarkı mi ben re de okuyorum nasıl şarkının akorlarını kendi tonuma getircem yardımcı olabilcek varsa çok sevinirim

akorları am dm em falan tonu mi
Mi ne? Bu akorlar mi minöre uymaz, majör zaten olmaz. Oturup müzik çalışmalısın az da olsa. Çünkü sorduğun şey aslında çok basit.
Ben şu anlık söyleyeyim ama buna alışırsan hep böyle gidersin. Şarkının tonu E diyelim, D ve E arası da bir tam, yani o akorları bir tam ses geriye alacaksın. Am olacak Gm gibi. Bunu isterse o akorları direkt basarak çalabilirsin ya da gitarı bir tam ses pes akortlayıp, çalım pozisyonlarını değiştirmeden de çalabilirsin. Senin yerinde olsam, sesim D ise gitarı da öyle akortlardım.

Son düzenleme:
mesela bir tane şarkı var akorları am dm em falan tonu mi bunu nasıl kendi tonuma çekerim şarkı mi ben re de okuyorum nasıl şarkının akorlarını kendi tonuma getircem yardımcı olabilcek varsa çok sevinirim
Saydığın akorlar A minor tonuna (key of A minor) uygun. Relative major olarak da C major olabilir.
Neden mi dediğini anlamadım. Bu akorlar mi minör ya da majör tonunda normalde yer almıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Mi ne? Bu akorlar mi minöre uymaz, majör zaten olmaz. Oturup müzik çalışmalısın az da olsa. Çünkü sorduğun şey aslında çok basit.
Ben şu anlık söyleyeyim ama buna alışırsan hep böyle gidersin. Şarkının tonu E diyelim, D ve E arası da bir tam, yani o akorları bir tam ses geriye alacaksın. Am olacak Gm gibi. Bunu isterse o akorları direkt basarak çalabilirsin ya da gitarı bir tam ses pes akortlayıp, çalım pozisyonlarını değiştirmeden de çalabilirsin. Senin yerinde olsam, sesim D ise gitarı da öyle akortlardım.
öylesine salladım zaten ne kastın

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Saydığın akorlar A minor tonuna (key of A minor) uygun. Relative major olarak da C major olabilir.
Neden mi dediğini anlamadım. Bu akorlar mi minör ya da majör tonunda normalde yer almıyor.
müzik teorimi geliştirmek için neler önerebilirsin hangi kanallar hangi kitaplar falan nerden başlamalıyım bilmiyorum öğrenmem için önerebileceğin bir kitap varsa çok sevinirim

müzik teorimi geliştirmek için neler önerebilirsin hangi kanallar hangi kitaplar falan nerden başlamalıyım bilmiyorum öğrenmem için önerebileceğin bir kitap varsa çok sevinirim
Selamlar, bu konuda ben de kendimi yavaş yavaş geliştiriyorum. Farkettim ki, çok şey değiştiriyor. Bir çok kapıyı açtı.
Ben hem teknik hem teori açısından şu kanallerı seviyorum, hem eğlenceli hem anlaşılır anlatımları var :

1-) Ben Eller
2-) Gitar Öğren ( Matthew Brett )
3-) @DenizSayman (forumda üye aynı zamanda, kendisinin derslerini de satın aldım)
4-) Creativeguitarstudio (bu adamı anlamak biraz zor, belki sen daha iyi faydalanabilirsin)
5-) Udemy'de Henry Olsen diye bir adamın Practical Music Theory 101 For Guitar diye bir kursu var. Onu aldım, adam biraz değişik bir tip ama çok basit anlattığı için bazı şeyler rahat anlaşılıyor. Açıkçası 5 kişiden izlediğim caged sistem kafamda oturmamıştı, ancak bu adamın videosundan sonra dank etti

Cagdas merhaba. Pratik olarak 3-5 akor bileyim akor bana yeter cok gozum yok diyorsan eger pratik olarak kapo kullanabilirsin. Gitarinin tonunu kullandigin perdeye gore tizlestirecek ama soyleyecegin sarkiyi 1 oktav alttan okuyarak daha rahat seslendirmene fayda saglayacaktir.
Tabi bu kapo kullanmak isin kolayina kacmak gibi anlasilmasin. Onunda yolu yordami yontemi vardir.
Sana cok tiz gelen bir sarkiyi 3. Perdeye kapo takip 1.5 ses tizlestirip alttan okuyabilirsin.
Sesin veyahut soyledigin sarkilar hakkinda bilgim olmadigindan hangi perdeye takacagina senin denemelerin sonunda karar vermen gerekecek.

Şimdi şarkının akorları am dm em ise yüksek ihtimal şarkının tonu la minör dür sen re minörden okuyorsan gitarında 5.perdeye kapo takıp am dm em akorlarını çalabilirsin o zaman ton 2.5 ses incelmiş oluyor. Kaponun yerini kaydırarak o şarkı için tonunu bulabilirsin.

Şimdi şarkının akorları am dm em ise yüksek ihtimal şarkının tonu la minör dür sen re minörden okuyorsan gitarında 5.perdeye kapo takıp am dm em akorlarını çalabilirsin o zaman ton 2.5 ses incelmiş oluyor. Kaponun yerini kaydırarak o şarkı için tonunu bulabilirsin.
Çok teşekkür ederim cevap için , peki şarkının tonunu la minör olduğunu nerden anladın şarkının tonunu gamını bilmek için hangi başlıkları araştırmam gerek
ve müzik teorisi öğrenmem için önerebileceğin bir kaynak var mı ?

Size epey kaynak önerisi yapılmış, ilgili konuları araştırırsanız cevaplarınızı bulabilirsiniz. Araştırılacak konular aslında tüm müzik teorisi, (interval, gamlar, armoni bilgisi ve Circle of Fifths vb). Kaynak olarak troy stetina - fretboard mastery'yi hem gitarı hem müzik teorisini aynı anda öğrenmek için tavsiye ediyorum.

Verdiğiniz örneği detaya girmeden anlatabilirsek (bu konuların sistematik çalışılması gerekir), chord progression Am, Dm, Em akorları ise C key'indesinizdir. 5liler çemberi burada çok pratik bir yol.
ivir-7.JPG

Şarkının tonu veya tonal centeri Am ise i , iv, v chord progression uygulanmıştır.
Şarkının tonal centerı neredenin cevabı ; bu, şarkı dinlenerek bulunabilir, her zaman ilk başlangıç akor tonal center değildir. Kadansları , çözülmeleri bilmek gerekir. Aşağıda troy stetina - fretboard mastery'den bir tanım.

ivir-8.JPG

Şarkıyı transpoze etmek istiyoranız, 5'liler çemberinde simetrik olarak ilgili akorları kaydırabilirsiniz. Örneğin şarkının tonal centerını Am değil de sesinize daha uygun Dm'ye çekmek isterseniz, chord progression, Dm, Gm, Am olacaktır.

Am - Dm- Em (C major key) --> Dm - Gm- Am (F major key)

Eğer bu akorları açık pozisyondan değil bareli pozisyonlardan çalarsanız transpozeyi direk gitar başında pratik şekilde de yapıp tekrar açık pozisyonlara dönebilirsiniz.

Size epey kaynak önerisi yapılmış, ilgili konuları araştırırsanız cevaplarınızı bulabilirsiniz. Araştırılacak konular aslında tüm müzik teorisi, (interval, gamlar, armoni bilgisi ve Circle of Fifths vb). Kaynak olarak troy stetina - fretboard mastery'yi hem gitarı hem müzik teorisini aynı anda öğrenmek için tavsiye ediyorum.

Verdiğiniz örneği detaya girmeden anlatabilirsek (bu konuların sistematik çalışılması gerekir), chord progression Am, Dm, Em akorları ise C key'indesinizdir. 5liler çemberi burada çok pratik bir yol.
148071 eklentisini görüntüle

Şarkının tonu veya tonal centeri Am ise i , iv, v chord progression uygulanmıştır.
Şarkının tonal centerı neredenin cevabı ; bu, şarkı dinlenerek bulunabilir, her zaman ilk başlangıç akor tonal center değildir. Kadansları , çözülmeleri bilmek gerekir. Aşağıda troy stetina - fretboard mastery'den bir tanım.

148072 eklentisini görüntüle

Şarkıyı transpoze etmek istiyoranız, 5'liler çemberinde simetrik olarak ilgili akorları kaydırabilirsiniz. Örneğin şarkının tonal centerını Am değil de sesinize daha uygun Dm'ye çekmek isterseniz, chord progression, Dm, Gm, Am olacaktır.

Am - Dm- Em (C major key) --> Dm - Gm- Am (F major key)

Eğer bu akorları açık pozisyondan değil bareli pozisyonlardan çalarsanız transpozeyi direk gitar başında pratik şekilde de yapıp tekrar açık pozisyonlara dönebilirsiniz.
5li çemberinde ortada kalanı mı o şarkının tonu oluyor onu anlayamadım

5li çemberinde ortada kalanı mı o şarkının tonu oluyor onu anlayamadım
Şarkının tonu dediğimiz yer = tonal center diyebiliriz. Yukarıdaki örnekte Am gibi duruyor. C ise ilgili major gamı.

İşte bu yüzden en baştan bir kaynaktan çalışmanız gerekiyor. Biraz baştan biraz sondan daha da kafa karıştıracak. Yine ucundan bilgiler verelim ama dediğim gibi sıfırdan başlamak gerekiyor.

Batı müziğinde armoni major diatonic (7 nota) gama göre kurulmuş.

C major gamı -> C D E F G A B notalarından oluşur. Bu 7 nota harici diğer notalar kullanılmadan akorlar kurulursa aşağıdaki gibi olur. 5liler çemberi de bu armoni bilgisini içinde bulunduran pratik bir yoldur. 5'liler çemberinde C keyinde etrafını kırmızı ile çizdiğim akorları alabilir. (Borrowed akorlar hariç, başka konu). C major gamındaki 7 nota dışında nota almaması gerekir.

C (I) - Dm (ii ) - Em (iii ) - F (IV) - G (V) - Am (vi) - Bdim(vii*)

Eğer Am'yi tonal center alırsanız, yukarıdaki sırayı bozmadan Am'den başlayarak

Am (i) - Bdim(ii*) - C (III) - Dm (iv) - Em (v) - F (VI) - G(VII)

Örnek şarkıdaki chord progression i - iv - v..

Çok teşekkür ederim cevap için , peki şarkının tonunu la minör olduğunu nerden anladın şarkının tonunu gamını bilmek için hangi başlıkları araştırmam gerek
ve müzik teorisi öğrenmem için önerebileceğin bir kaynak var mı ?
Gamların alacağı akorlarda bellidir sen önce şarkının hangi gamdan calındıgını bil ardından alacagı akorlara gecersin ve Youtube da Burak Canözer gıtar derslerı yaz orada müzik teorisi cok guzel şekilde anlatılıyor.

Geri