Akustik gitarımın entonasyonu bozuk...

Merhaba forumdaşlar. Başlıkta söylediğim gibi gitarımda bir entonasyon problemi var. Şöyle;

En üst (kalın mi ) telinde örneğin boş telde doğru akortladığımda, ilk perde olan Fa ya basınca akort tutmuyor. Neredeyse fa dieze kadar kayıyor. Ama baze tellerde ve bazı perdelerde bu problem olmuyor.

Acaba luthier bu işlemden kaç para alır, tavsiyeleriniz nelerdir? Yardımınızı bekliyorum.

Elektro gitar olsaydı birkaç şey söyleyebilirdim, elektro gitarda işimiz biraz daha basit. Fakat akustik-Elektrolarda entonasyon gibi ayarları anca ustalar yapar sanırım

Merhaba forumdaşlar. Başlıkta söylediğim gibi gitarımda bir entonasyon problemi var. Şöyle;

En üst (kalın mi ) telinde örneğin boş telde doğru akortladığımda, ilk perde olan Fa ya basınca akort tutmuyor. Neredeyse fa dieze kadar kayıyor. Ama baze tellerde ve bazı perdelerde bu problem olmuyor.

Acaba luthier bu işlemden kaç para alır, tavsiyeleriniz nelerdir? Yardımınızı bekliyorum.
Akustik gitarda entonasyon ayari için yapılabilecekler sinirli. Hele ki ust perdelerde yapılabilecek yegane iki şey sap ayari kontrolü ve daha önemlisi, abarti derecede yuksek üst eşik varliginda tellerin makul seviyeye kadar alcaltilmasi. Bu işlemler de çok para tutmaz.

Geri