doğaçlama solo çalma

evet arkadaşlar elektro gitarda backing tracklerin üzerine doğaçlama olarak solo çalmak istiyorum. 6-7 senedir sürekli olarak gitar çalıyorum ama bu doğaçlama solo olayını bir türlü kavrayamadım gam bilgim de gayet yeterli olduğunu düşünüyorum ama bu backing track üstüne çalma olunca yapamıyorum. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz ?

Haddimi aşarak birkaç soru sorayım izninizle. Notalarla aranız nasıl, klavyeye tam olarak hakim misiniz? 6 7 sene iyi bir süreç. Yoksa gamları sadece şekil olarak mı ezberlediniz? Teknik olarak yeterli olduğunuzu varsayıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Haddimi aşarak birkaç soru sorayım izninizle. Notalarla aranız nasıl, klavyeye tam olarak hakim misiniz? 6 7 sene iyi bir süreç. Yoksa gamları sadece şekil olarak mı ezberlediniz? Teknik olarak yeterli olduğunuzu varsayıyorum.
Klavye üzerinde de hakimim şekil olarak da fakat bazı blues backing tracklerde gördüğüm a#m olsun b7 olsun bu tarz notalar var bunları nasıl kullanıcağımı bilmiyorum

Akor nedir, akorlar nasıl oluşur, bir akor hangi notaları içerir bilgilerini araştırarak başlayabilirsin.

Örnek; B7'yi ele alalım. B7 akoru altında B-D#-F# ve A notalarını çalabilirsin mesela. Tabii ki sadece bu notalarla sınırlı kalınacak diye bir kural yok. 9'lusunu ekleyebilirsin veya sonraki akor E ise 11'lisini ekleyip oraya bağlayabilirsin. Bunlar sonraki aşama. Tavsiyem, ilk başta yazdığım gibi akor kurmayı öğrenip, sonra 4 ölçülü basit bir kalıp kurup sadece akorların içerdiği notaları kullanarak basit bir solo çalmaya çalış. Sonra başka notalar ekleyip ne oluyor diye görmeyi dene.

Akor nedir, akorlar nasıl oluşur, bir akor hangi notaları içerir bilgilerini araştırarak başlayabilirsin.

Örnek; B7'yi ele alalım. B7 akoru altında B-D#-F# ve A notalarını çalabilirsin mesela. Tabii ki sadece bu notalarla sınırlı kalınacak diye bir kural yok. 9'lusunu ekleyebilirsin veya sonraki akor E ise 11'lisini ekleyip oraya bağlayabilirsin. Bunlar sonraki aşama. Tavsiyem, ilk başta yazdığım gibi akor kurmayı öğrenip, sonra 4 ölçülü basit bir kalıp kurup sadece akorların içerdiği notaları kullanarak basit bir solo çalmaya çalış. Sonra başka notalar ekleyip ne oluyor diye görmeyi dene.
bunlar nasıl oluyor diye düşünüyodum çok güzel bir yanıt verdiniz sorunuma teşekkür ettim deniyeceğim 😊

Bir kac eklemede ben yapayim.
-Klavyedeki notalarin yerlerini bilmelisiniz. Calarken dusunmemeniz gerekir.
-Kullanacaginiz gama hakim olmalisiniz ve gam uzerinde kullandiginiz riffleri rahatlikla yapmalisiniz.
-Teorinizi ne kadar cok gelistirirseniz standart kaliplardan kurtulmaniz bir o kadar kolaylasir.
-Altyapidaki akorlarin arpejlerini kullanabilirsiniz.
-Dogaclama yaparken altyapiyi dinlemek akor gecislerini duymak onemlidir.
-Arpej notalarini kullanirken kromatik yaklasim kullanilabilir.
-Tonik notanin 3 4 5 ci dereelerini kullanarak melodiler olusturulabilir.

Kendinize sınır koyarakta calisma yapabilirsiniz. Şöyleki; 4/4 luk bir altyapi uzerine calisacaksiniz. Tum altyapi boyunca gam notalarindan 4 vurusluk birlik nota kullanin. Sonrasinda tum altyapi boyunca ikilik notalari sonrasinda ucleme, dortleme vs.. zamanlama calismasi yapilabilir.
Baska bir calisma seklide bir gamdan bir kac nota secin ve o notalari kullanin sadece..
Bunlarin yaninda o an aklinizdan gecenleri klavyeye yansitmakn icin teknigide ilerletmeniz gerekir.

Bir kac eklemede ben yapayim.
-Klavyedeki notalarin yerlerini bilmelisiniz. Calarken dusunmemeniz gerekir.
-Kullanacaginiz gama hakim olmalisiniz ve gam uzerinde kullandiginiz riffleri rahatlikla yapmalisiniz.
-Teorinizi ne kadar cok gelistirirseniz standart kaliplardan kurtulmaniz bir o kadar kolaylasir.
-Altyapidaki akorlarin arpejlerini kullanabilirsiniz.
-Dogaclama yaparken altyapiyi dinlemek akor gecislerini duymak onemlidir.
-Arpej notalarini kullanirken kromatik yaklasim kullanilabilir.
-Tonik notanin 3 4 5 ci dereelerini kullanarak melodiler olusturulabilir.

Kendinize sınır koyarakta calisma yapabilirsiniz. Şöyleki; 4/4 luk bir altyapi uzerine calisacaksiniz. Tum altyapi boyunca gam notalarindan 4 vurusluk birlik nota kullanin. Sonrasinda tum altyapi boyunca ikilik notalari sonrasinda ucleme, dortleme vs.. zamanlama calismasi yapilabilir.
Baska bir calisma seklide bir gamdan bir kac nota secin ve o notalari kullanin sadece..
Bunlarin yaninda o an aklinizdan gecenleri klavyeye yansitmakn icin teknigide ilerletmeniz gerekir.
Teşekkür ettim yardımınız için dediklerinizi de dikkate alarak çalışacağım

Blues'dan örnek verdiğiniz için örneğin I-IV-V 12 bar blues için ilgili minor'un pentatonik box
Klavye üzerinde de hakimim şekil olarak da fakat bazı blues backing tracklerde gördüğüm a#m olsun b7 olsun bu tarz notalar var bunları nasıl kullanıcağımı bilmiyorum

Doğaçlama soloda bir çok yöntem var ama bu işe yeni girdiğinizi varsayarsak , özellikle blues'da pentatonic gamın yer aldığı 5 box'ı öğrenip tüm klavyede dolaşabilirsiniz. En başta inip çıkmak ve box'lar arasındaki bağlantıları kurmak, alışana kadar iyi bir yöntem olabilir. Blue notaları olaya katmayı unutmayın. Bend'lerle notaları zenginleştirin. Kuağınıza güvenip olayın keyfini çıkarın. Sonrasında da lick çalışılabilir.

Pentatonic haricinde ilgili key'in mode'larında gam üzerinden doğaçlama yapailirsiniz. Veya chord geçişlerinde ilgili akorlara arpej yapabilirsiniz. En başta bu sizei zorlarsa
akor geçişlerinde sadece akoru veren notalara odaklananilirsiniz. Bu biraz sıkıcı olabilir :)

Benim tavsiyem önce pentatonic boxlar , sonrasında da gamlar üzerinden ilerlemeniz.

Teknik ve teori konusunda söylenmesi gerekenler söylenmiş. Ben de olayın özü ve pratiği hakkında bir iki ekleme yapmak isterim. Bir müziği dinlediğinizde kafanızda başka melodiler çalmaya başlamalı. Sonra bu melodileri gitara aktarmaya çalışmalısınız. Temel teoriler ve tekniklere sahip olduktan sonra bu kendi kendine yavaş yavaş gelişir. Bunun için öncelikle çalanı dinleyip üzerine eklediğiniz sesin nasıl bir hissiyat yarattığını dinleyerek işin içinden çıkmak mümkündür. En azından ben öyle yapmaya çalışıyorum.

Doğaçlama konusunda devamlı bir şeyler yapmaya çalışan biriyim. Bir adet internet radyosunda doğaçlama performanslar için de bir alan açmaya çalışıyorum. Bunu ninbot sitesi üzerinden yapmak mümkün. Tabii zaman zaman açılan "backing track" meselesinden daha karmaşık ve kaotik işler ortaya çıkıyor ama atıyorum canlı doğaçlama halinde davulcunun da sizi dinleyip ritmi ona göre verdiğini duyduğunuzda çok tatmin edici oluyor. Eğer ilginizi çekerse ayarlar konusunda yardımcı olabilirim.

Bahsettiginiz ayni anda internet ortaminda jamsession gibi anladim?. Dogru anladiysam bunu bir baslik altinda anlatirsaniz eminim bir cok kisinin ilgisini ceker. Ek uygulama gereklimi nedir nasildir, ayarlar, calarken gecikme durumlari oluyor mu, calarken herkese acik dinleme durumlari varmi vs gibi. Merak ettim..

Bahsettiginiz ayni anda internet ortaminda jamsession gibi anladim?. Dogru anladiysam bunu bir baslik altinda anlatirsaniz eminim bir cok kisinin ilgisini ceker. Ek uygulama gereklimi nedir nasildir, ayarlar, calarken gecikme durumlari oluyor mu, calarken herkese acik dinleme durumlari varmi vs gibi. Merak ettim..

Biri ilan iki tane konu oluşturdum ama açıkçası pek kimsenin ilgisini çekmedi. Ninbot sitesi eski bir site. Nadiren Türkiye'den çalanlara rastlamak mümkün. İnternet ortamında jam session tam olarak açıklaması denebilir. Gecikme meselesini ölçü bazında düzelterek aşmışlar. Bu tarz uygulamalarda gecikme meselesi sıkıntılı bir konu. Muadillerine baktığımız zaman iyi bir internet bağlantısı yanında konum olarak da yakınlık istiyor. Sonuçta mesafe arttıkça doğal olarak bir gecikme sorunu oluyor.

Bir de olaya ninbot tarzı yaklaşan siteler var. Bunlar gecikme sorununu dediğim gibi ölçü bazında düzeltme yaparak gidermişler. Anladığım kadarıyla canlı çalımda düzeltilmiş ölçüleri bir ölçü geriden takip ediliyor. Bunu çalarken hissetmiyorsunuz. Tabii doğaçlama akışı içinde fark edilmiyor. Normal bir şarkı akışı sıkıntı yaratır.

ninbot.com sitesine bağlanıp çalmak için reaper ya da jamtaba diye iki uygulamadan birine ihtiyacınız var. reaper içinde reaninjam eklentisi üzerinden bağlanıp çalabiliyorsunuz. Ufak tefek ayar gerekebiliyor. Jamtaba tek başına ya da vst olarak da çalışırım diyor ama mac için sadece au olarak çalışıyor. Windows için vst olarak denemedim. Yani reaper kullanıyorsanız zaten ek ayar yapmadan hemen bağlanabilirsiniz. Benim gibi cubase kullanıyorsanız ve tekrardan repear içinde ayar yapmak istemiyorsanız, vst tarzı bir şeyler olsun diyorsanız mac için yok. Windows için var deniyor, deneyemedim. Bu durumda da cubase'deki sesi sanal ses bağlantısı ile reaper içine aktarıp oradan bağlanmanız mümkün. Ben böyle kullanıyorum.

Çalarken ninbot.com sitesi üzerindeki listeye düşüyorsunuz. Oradan herkes dinleyebilir. Ben de onu işte bir tık öteye taşımaya çalışıyorum. Sonuçta audio stream olarak orada çalınanları internet radyosunda yayınlamak da mümkün. Bu konuda çeşitli ilanlar da bıraktım. Bakalım zamanla ilgi çekerse güzel bir doğaçlama mecrasına da dönüşebilir. Hem anlık olarak dünya çapında denk geldiğiniz insanlarla çalmak mümkün hem de tanıdığınız ya da en azından daha önceden çaldığınız insanlarla internet üzerinden online bir grup gibi çalmak mümkün. Durum özetle böyle. Takıldığınız yer olursa iletebilirsiniz, elimden geleni yaparım.

Geri