2*12 kabin

arkadaşlar 2x12 kabin almayı düşünüyorum.bu nedenle internette biraz araştırma yapınca avatar adında ilk kez duyduğum çokta pahalı olmayan kabinleri gördüm.memnun olmayana neredeyse rastlamadım.nette baktım ama türkiyede bulamadım.bu kabinler hakkında bilgisi olan, türkiye de satılıyorsa kimlerin sattığını bilen arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim...

kafamda marshallın 1936 sı vardı.aynı fiyat aralığında türkiye de bulunabilen daha iyi 2*12 bilen arkadaşların yazmasını rica edeceğim....

Aynı fiyat aralığı derken keşke fiyat söyleseydin, bende ENGL 2x12 lik Vintage 30 Kabin var, nasıl desem sanki tam benim için yapılmış, Hem yerden tasarruf da sağlıyo, bende 50 Wattlık ENGL Screamer head var, onunla birlikte altta kabin sırıtmıyo ve 4x12lere göre taşıması daha rahat, bir de el yapımı. Fiyat ben aldığımda 1560Ytl idi. Bu arada yatay ya da düşey nasıl aradığın da kozmetik olarak önemli. Bu arada Türkiye'de istediğin gibi bulman özellikle 2x12 için çok zor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1000 YTL civarı kabin için bütçem var.şeklide benim için önemli değil..evde odamda kullanacağım için 2*12 istiyorum.ses problemim fazla yok ama 4*12 fazla olur gibi geliyor .b.kunu çıkarmamak lazım :) marshall 1936 nın fiyatıda 1000 lira civarı.aslında aleti iyi bildiğimden değil alternatif az olduğundan kafamda bu var... bu arada benim kafamda da yurt dışından engl screamer vaya thunder head aldırmak var ama kafama takılan tek şey kargo ücreti(aleter 13-14 kg) uçakla gelirken getirseler bilr dünyanın parasını alacaklar.önce burdan ikinci el bakacam bulamazsamalmanyadan abime aldıracağım....

ali_k demiş ki:
arkadaşlar 2x12 kabin almayı düşünüyorum.bu nedenle internette biraz araştırma yapınca avatar adında ilk kez duyduğum çokta pahalı olmayan kabinleri gördüm.memnun olmayana neredeyse rastlamadım.nette baktım ama türkiyede bulamadım.bu kabinler hakkında bilgisi olan, türkiye de satılıyorsa kimlerin sattığını bilen arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim...

kafamda marshallın 1936 sı vardı.aynı fiyat aralığında türkiye de bulunabilen daha iyi 2*12 bilen arkadaşların yazmasını rica edeceğim....

Avatar kabinler hakkında bildiklerin doğru ama ben Amerika da bile çok fazla bilindiğini düşünmüyorum.Türkiye de distribütörü de yok büyük ihtimal. Marshall yerine yurtdışından bir şekilde Mesa,Bogner,Divided by 13 veya Diezel 2x12 getirtmeni tavsiye ederim.

picassographic demiş ki:
ali_k demiş ki:

Avatar kabinler hakkında bildiklerin doğru ama ben Amerika da bile çok fazla bilindiğini düşünmüyorum.Türkiye de distribütörü de yok büyük ihtimal. Marshall yerine yurtdışından bir şekilde Mesa,Bogner,Divided by 13 veya Diezel 2x12 getirtmeni tavsiye ederim.

1000 ytl den fazla tutar sanırım bu kabinler.verebileceğim enyüksek tutar bu.laneyin,ibanezin, fender in hiç iyi kabini yokmu türkiye de bulunan.bilmediğimden soruyorum...veya bu marshall 1936 ile diğer kabinler arasındaki kalite farkı cidden çokmu fazla...?

arkadaşlar 2x12 kabin bakıyorum ama türkiye de şu an piyasada olan en iyi 2x12 marshall 1936.yurt dışı forumlarda en iyi 2x12 kabin yorumlarına bakıyorum, bırakın 1936 modelini marshall ın adı bile geçmiyor neredeyse....bu nedenle farklı çözümler üzerine yoğunlaşmaya karar verdim...
şu an elimde line 6 spider 2 210 combo ampli var.üzerinde iki tane celestion höperlörler var(2x60 watt).bu elimde ki combo da, ampli katı ile kabinin olduğu kattaki elektrik devrelerini ayırabilirmiyiz.hoparlörlere farklı bir güç kaynağı girişi sağlayabilirimiyiz?ampli yi testere ile ikiye bölelim demiyorum :) bir nevi kafayı kabini ayıracağız, ben de istediğim zaman diğer kafayı elimdeki kabine bağlayacağım. yeni bir kabin almaktan daha mantıklı geliyor, çok masraflı olmaz sanırım.ayrıca marshall 1936 ile kapışır bence...ama asıl sorun bunu istanbulda her elektirikçi yapabilirmi?ampli den anlayan birisine yaptırmak daha mantıklı sanırım.bunu yapabilecek birilerini tanıyormusunuz?

ali_k istediğin olay hiç de zor değil hatta çok kolay ve çok çok ucuza halledebilirsin. Sadece speakerlara giden kabloyu ayırıp araya jack taktırtıcaksın.

KeReMmM demiş ki:
ali_k istediğin olay hiç de zor değil hatta çok kolay ve çok çok ucuza halledebilirsin. Sadece speakerlara giden kabloyu ayırıp araya jack taktırtıcaksın.
speakera elektrik nasıl bağlanacak benim kafam ona takıldı aslında.iki farklı güç kaynağı aolması gerekiyor sanki.biri ampli katına diğeri speakerlara....

Güzel bir başlık ben de şu aralar 2x12 kabin araştırıyordum, yurtdışından speakerları alıp burda kabin yaptırmak geliyor aklıma yoksa çok pahalıya patlayacak sanki :? Yada Marshall MC212 veya Ibanez'in kabinlerine yöneleceğim :D

Buried demiş ki:
Güzel bir başlık ben de şu aralar 2x12 kabin araştırıyordum, yurtdışından speakerları alıp burda kabin yaptırmak geliyor aklıma yoksa çok pahalıya patlayacak sanki :? Yada Marshall MC212 veya Ibanez'in kabinlerine yöneleceğim :D

MC212 için yorumlar o kadar da iyi değil.kendin yaptırman daha mantıklı peki ama ahşapın da sese etkisi fazla sanırım.malzemeyi bulup bu işin hakkını vererek yapan insanlar var mı türkiye de?

i

Aslında kabin yaptırmak derken el mahareti iyi tanıdık bir marangoz da yapabilir herhalde kabini, zaten standart kabin ölçüleri ve şemaları zaten nette buluabiliyor... Şöyle düşünüyorum ki kendi seçtiğim kaliteli 2 speakerla yapılmış customumsu kabin MC212'den daha kötü ses vermez herhalde... :D

Bu olayın birkaç çözümü var ben bildiklerimden bahsediyim:

*Türkiyede alabileceğiniz popüler 2x12 kabinler : Carvin, ENGL, Marshall bunlar arasında ENGL çok kaliteli ama fiyatı çok saçma. Carvin iyidir. Marhall 1936 bana göre değil ama deneyip seveni de olabilir.

*Çizmeli Kedi Gitar Atölyesi ile irtibata geçebilirsiniz. (forumdan nienturi) Kendileri kabin yapabilirler istediğiniz ağaçlarla vs.. Speakerları kendiniz alırsınız sonuçta custom bir kabininiz olur.

*Türkiye'de artık Bogner temsilcisi var. Ben olsam onlardan fiyat isterdim. Mesela Bogner 1x12 Cube var. Son derece kaliteli bir kabin. 500€ civarı bir fiyatı olacakmış geldiğinde. Eğer stereo ekipman kullanmak gibi bir derdin yoksa ben şiddetle tavsiye ederim. 1x12 kaliteli bir kabin diğerlerini kolay kolay aratmaz.

araştırılıp yapılabilir ama bu noktada en büyük sorun speakerlar . mesela vintage 30 lar ın tanesi 125-150 euro falan almanyada.ikisi 300euro bir de getirmesi var....gümrüğe takılmasını hiç hesaba katmıyorum...
netten baktım türrkiye de celestion satan firma yok sanırım.alternatiflerine bakmak lazım...

bu koşullarda türkiye de yine iyi müzik yapılıyor vallahi.yazık yaa insanlara, dışarda insanların yüzüne bakmadığı aletlere burda dünyanın parasını veriyoz .....

Kabine elektrik bağlanmasına gerek yok. İstanbuldaysan amfi tamirat&tadilat işleriyle uğraşan bir kaç kişi vardı forumda onlara götür hallederler.

Ama illede yeni kabin istiyorsan en güzellerini Perfectionist söylemiş zaten ;)

Perfectionist demiş ki:
Bu olayın birkaç çözümü var ben bildiklerimden bahsediyim:

*Türkiyede alabileceğiniz popüler 2x12 kabinler : Carvin, ENGL, Marshall bunlar arasında ENGL çok kaliteli ama fiyatı çok saçma. Carvin iyidir. Marhall 1936 bana göre değil ama deneyip seveni de olabilir.

*Çizmeli Kedi Gitar Atölyesi ile irtibata geçebilirsiniz. (forumdan nienturi) Kendileri kabin yapabilirler istediğiniz ağaçlarla vs.. Speakerları kendiniz alırsınız sonuçta custom bir kabininiz olur.

*Türkiye'de artık Bogner temsilcisi var. Ben olsam onlardan fiyat isterdim. Mesela Bogner 1x12 Cube var. Son derece kaliteli bir kabin. 500€ civarı bir fiyatı olacakmış geldiğinde. Eğer stereo ekipman kullanmak gibi bir derdin yoksa ben şiddetle tavsiye ederim. 1x12 kaliteli bir kabin diğerlerini kolay kolay aratmaz.

teşekürler Perfectionist,

bogner i hangi firma getirecekmiş?zaten ben yapacam edecem diyorum ama bir iki ayı bulur bütün işler.o zamana kadar belki gelmiş olur ve deneriz...

KeReMmM demiş ki:
Kabine elektrik bağlanmasına gerek yok. İstanbuldaysan amfi tamirat&tadilat işleriyle uğraşan bir kaç kişi vardı forumda onlara götür hallederler.

Ama illede yeni kabin istiyorsan en güzellerini Perfectionist söylemiş zaten ;)

kabin için elektrik kafadan mı geliyor? kafa kabinler de kabinin ayrı bir elektrik fişi olduğunu sanıyordum.stüdyolar da hiç arkasına geçip bakmamıştım....ne kadar dikkatsizmişim..

Pasif bir kabin hoperlörlerin barındığı bir kutudur. Ve de sadece hoperlörler güç çeker, ve de dolayısı ile sadece ve sadece bir hoperlör kablosu ile pasif bir kabini amplifikatöre bağlamak yetecektir. Adı üzerinde amplifikatör.

Bazı kabinler pasif değil, kendinden güç amplifikatörlüdür. Gitarcılarda bu hiç olmaz, ama bir POD ile falan bu cins bir kabin barlarda falan bile kullanılabilir, ve o kadar da kötü sonuç vermiyor.

Kabinler hakkında düşünürken bence asıl bakman gereken tarafı açık mı kapalı mı istediğin.

B ;)

Geri