Kargo Hüsranı

Merhaba, iyi forumlar öncelikle. Yaklaşık 1-1.5 aydır gitar bakınıyorum. Çok güzel gitarlar buldum ve bir tane güzelce paketlenmiş cr250 satın aldım. Kargoyu paketleyen arkadaş paketlerken video attı bana ve kutusunda en ufak bir ezilme vesaire yoktu. Ürün kargolandı, uzlaşma sağlandı ve ürün nihayetinde cuma günü öğlen sularında dış kapıma geldi. Kargocu arabadan bile inmedi, eliyle kargoyu hazırlamış arka kabinden alıp ön koltuğa koymuş. Bana transitten "sözde" gitarı verip gönderiyi kendisi imzalayıp basıp gidecek(haftada yaklaşık 2-3 adet kargo alıyorum farklı firmalardan ve bu pandemi dolayısıyla artık imzayı bile kendileri atmaya başladılar. Birini sırf bu yüzden işinden edecektim ) Kargoyu camdan uzun uzadıya uzattı bana hemen parayı istedi, ki ne göreyim. Ayrıntılı bakmama bile gerek kalmadan fark ettim ezik, büzük, patlamış paketi. Bildiğiniz, gitarın gövde kısmında koca bir ezilme vardı ve paket bakılmak için açılmıştı. Çünkü gitarın gövde kısmındaki ezik bile koliden fırlamıştı. İçinde ne köpük vardı ne de başka bir şey. Açmadan geri yollamak istediğimi, bu ürünü bu şekilde alamayacağımı, tutanakla falan da uğraşamayacağımı, kesinlikle onların hatası olduğunu söylüyordum ki adam hiçbir şey demeden gitarı da aldı, bastı gaza gitti. Gitar alırken hardcase ile alınmalı muhabbetine hak veriyorum da bu ne kardeşim ya? Bu ne ya ? Anlayışla karşılarım hep, zor koşullarda çalışanları da var da 60 yaşında adamı hala orada çalıştırıyorsan ve suratsızlık yapıp kargoyu itelemeye çalışıyorsa iyi olmamı bekleyemez değil mi ? İade talep ediyorum dediğimde iade almıyoruz demez mi. Kıssadan hisse, önceki kargo deneyimim başarısız oldu ve ben Cort CR serisine özellikle gözümü kestirmiş bulunmaktayım ama aldığım kişiyi de Samsun içi bulamıyorum, laptop için İzmir'den Ordu'ya gitmiştim. Yine öyle mi yapmam gerekiyor yoksa alacağım kişiye hardcase aldırıp öyle mi kargolatmalıyım ? Başka tavsiyeleriniz var mıdır ?

Not: Aras Kargo Samsun/Kutlukent şubesi.

Edit: Beavis'ten şöyle bir şey bırakayım. Sonuç bölümü için üzgünüm, yazıyı düzenledim. Gecenin bir saatinde açmamak gerekmiş, uykulu gözler yaramıyor.

beavis-on-computer.gif

Son düzenleme:
Pakette sıfır hasar olarak gelmesi inanılmaz olurdu zaten, gitarda sorun yoksa gereksiz polemik bence. Onun dışındaki şeylere (kuryenin istifini bozmayıp arabaya çağırmasına vs.) bir şey diyemiyorum, haklısınız tabii ki.

Bu pandemiden dolayı kargo işleri çok artmış bunlar da taşerona devretmişler. Yani, uygun saatlerde doblo vs gibi kargo taşıyabilecek ticari aracı olan esnaf kişisi gidip kargo ile anlaşabiliyor yani o 60 yaşında dediğiniz adam normalde kargo'da çalışan değil, işi kendisine paslamışlar. Hatta bazen mesai saatleri dışı akşam 8-9-11 gibi falan teslim edildiğini gördüm. 60 yaşında göbekli amca aslında çorap dükkanı işletiyor olabilir yani. Küçük paketlerde sorun olmaz ama büyük paketlerde böyle sıkıntılar çıkabiliyor gerçi normalde de kargoda sorun çıkar ya neyse.. gitarın dış görünüşümnde sorun yoksa bile kulakçık, sap açısı, köprü vs gibi ayar yerlerine iyi bakın darbe almışsa, kozmetiğine hasar gelmeden gitara hasar gelmiş olabilir. Amfiye takıp denemek gerekli ve sap ayarına, vidalarına, lehimlerine, metal parçalarına göz atın.

En azından kargon senin eline teslim edilmiş.
Çok değil 1 ay kadar önce alenen isim vermekten de çekinmiyorum hepsiburada dan robot süpürge aldım. Satıcı Enplus. Kargo hepsijet. Ürün zamanında kargoya verildi. Tahmini teslim süresinden 1 gün önce kapımız çalındı. Kim o ? Kargo efendim. Apt. kapısını açtık. Kapıda yaklaşık 10 dk. bekledik ne gelen var ne giden. Allah falan derken, zaten gününden önce geldi yanlış geldiler herhalde falan dedik. Aradan 3 saat geçti dışarı çıkıyoruz. Apt. girişinde merdivenlerde bir paket duruyor. Üzerin de adım soyadım yazıyor. Yok ulan dedim olamaz yani. Paketi bir açtık bizim robot süpürge. Adam kargoyu Apt. merdivenlerine bırakmış gitmiş, haber bile vermedi. Kargo saatlerce durmuş orada. Bana gelen ne bir temassız teslim kodu vardı nede bir şey.
Kargo teslim edildi smsi geldi. Geldiği gibi aradım hepsiburadayı. Bana ürün teslim edilmedi v.s. v.s. verdim veriştirdim. incelemeler şunlar bunlar derken haklılığım ortaya çıktı.
Bana ürünün parasını iade ediyoruz dediler. Dedim hoooop orada durun. Durumu anlattım ve bu size ders olsun şimdi. Kimi kovacaksanız kovun kardeşim o birimden dedim. Sonrasını bilmiyorum. Ama bana 300-TL hediye çeki verdiler. :)

Şimdi iyiler hakkını vereyim ama covid öncesinde Yurtiçi kargoyu dağıtıma çıkarmıyordu. Yürüyen bir eleman eline geldik bulamadık kağıtlarından almış kapıya koyup gidiyordu. Sen salak gibi şubeye gidip alıyordun. Birgün bahçe kapısında yakaladım, hacı ne iş dedim daha zili çalmadan benim adım yazılı kağıdı elinde ebeledim ... garibanın teki, adama vermişler göndermişler ne diyecem ... gidip şubeye çemkireyim dedim ama orada da onların insafına kalıyorsun. Aradık merkezi filan ama gak guk klasik özür, mazeret... neyse herhalde çok şikayet oldu ki değişmişler biraz.

Ben bu yazıyı anlamadım, siz anladiniz mi?

- Cort CR250 aldın kargo ile.Paket sorunlu geldi. Gitarda kirik vs bir sorun mu var?

- Tekrar Cort CR mi almak istiyorsun? Elindekine ne oldu?

Son olarak kargo hakkında, son birkaç yılda en az 10 gitar kargolamis ve teslim almis biri olarak tecrübelerime dayanarak yazıyorum, bilmen gerekir ki kargo şirketleri tamamen özensiz tasirlar ve çok sağlam paketlenmemis bir gitarin eline sorunsuz ulaşması taşıyıcı elemanların ve araca yükleme yapanların özenli olanlarına denk gelmen şansına kalır. Bu yüzden satıcı aşırı özenli paketlemelidir. Eger bu konuda yüksek hassasiyet göstermeyen ve ambalaj malzemelerini bol tutmayan birinden gitar alırsan kargo mağduru olma ihtimalin artıyor.

- Cort CR250 aldın kargo ile.Paket sorunlu geldi. Gitarda kirik vs bir sorun mu var?

Son olarak kargo hakkında, son birkaç yılda en az 10 gitar kargolamis ve teslim almis biri olarak tecrübelerime dayanarak yazıyorum, bilmen gerekir ki kargo şirketleri tamamen özensiz tasirlar ve çok sağlam paketlenmemis bir gitarin eline sorunsuz ulaşması taşıyıcı elemanların ve araca yükleme yapanların özenli olanlarına denk gelmen şansına kalır. Bu yüzden satıcı aşırı özenli paketlemelidir. Eger bu konuda yüksek hassasiyet göstermeyen ve ambalaj malzemelerini bol tutmayan birinden gitar alırsan kargo mağduru olma ihtimalin artıyor.

Yalnız değilsin :) Giriş gelişmeden sonra sonuç eksik kalmış. Ama hala aradığına göre teslim almamış , gerçi kargocu iade almam demiş ama sonrası belirsiz:) paketin içi açılıp gitar sağlam görüldükten sonra , tekrar uğraşmamak için alınabilirdi. Bir de bu durumda gitar zarar görmüşse asıl mağdur, gitarı gönderen kişi olurdu. Kargoyla bir sürü uğraş dur.

Kargo şirketlerinin VIP durumları veya hassas kargo departmanları oluyor ama onlara da güvenmek zor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu pandemiden dolayı kargo işleri çok artmış bunlar da taşerona devretmişler. Yani, uygun saatlerde doblo vs gibi kargo taşıyabilecek ticari aracı olan esnaf kişisi gidip kargo ile anlaşabiliyor yani o 60 yaşında dediğiniz adam normalde kargo'da çalışan değil, işi kendisine paslamışlar. Hatta bazen mesai saatleri dışı akşam 8-9-11 gibi falan teslim edildiğini gördüm. 60 yaşında göbekli amca aslında çorap dükkanı işletiyor olabilir yani. Küçük paketlerde sorun olmaz ama büyük paketlerde böyle sıkıntılar çıkabiliyor gerçi normalde de kargoda sorun çıkar ya neyse.. gitarın dış görünüşümnde sorun yoksa bile kulakçık, sap açısı, köprü vs gibi ayar yerlerine iyi bakın darbe almışsa, kozmetiğine hasar gelmeden gitara hasar gelmiş olabilir. Amfiye takıp denemek gerekli ve sap ayarına, vidalarına, lehimlerine, metal parçalarına göz atın.

Yanlış cümleler kurmuşum, gitarı anında kargocuya geri iade ettim. Gitarda sağlam darbe izleri vardı ve açılmıştı. Israr etmesem elime ürünü verip basıp gidecekti. Arabanın üstünde Aras kargo logosu vardı ama bunlar aracı işletme sahibine kiralamış bile olabilir artık onu da beklerim.
Çok değil 1 ay kadar önce alenen isim vermekten de çekinmiyorum hepsiburada dan robot süpürge aldım. Satıcı Enplus. Kargo hepsijet. Ürün zamanında kargoya verildi. Tahmini teslim süresinden 1 gün önce kapımız çalındı. Kim o ? Kargo efendim. Apt. kapısını açtık. Kapıda yaklaşık 10 dk. bekledik ne gelen var ne giden. Allah falan derken, zaten gününden önce geldi yanlış geldiler herhalde falan dedik. Aradan 3 saat geçti dışarı çıkıyoruz. Apt. girişinde merdivenlerde bir paket duruyor. Üzerin de adım soyadım yazıyor. Yok ulan dedim olamaz yani. Paketi bir açtık bizim robot süpürge. Adam kargoyu Apt. merdivenlerine bırakmış gitmiş, haber bile vermedi. Kargo saatlerce durmuş orada. Bana gelen ne bir temassız teslim kodu vardı nede bir şey.
Kargo teslim edildi smsi geldi. Geldiği gibi aradım hepsiburadayı. Bana ürün teslim edilmedi v.s. v.s. verdim veriştirdim. incelemeler şunlar bunlar derken haklılığım ortaya çıktı.
Bana ürünün parasını iade ediyoruz dediler. Dedim hoooop orada durun. Durumu anlattım ve bu size ders olsun şimdi. Kimi kovacaksanız kovun kardeşim o birimden dedim. Sonrasını bilmiyorum. Ama bana 300-TL hediye çeki verdiler. :)
"En azından kargon senin eline teslim edilmiş." :D Ben de 0 işlemci aldım 2020 Mart'ta. Benimki de pinleri ellenmiş halde gelmişti. Hepsiburada ile irtibata geçip değiştirttim ürünü. Bu havuzdaki paranın hesaba gelmesi vesaire derken 1 ay kadar süre geçti. Aldığım işlemci 0 1000 tl iken sadece 1 ayda indirimi de bitti 1450 tl oldu. Size yine çek vermişler. Acı durum gerçekten.

İlk mesajınıza istinaden, "Güncellendi". Benim anlamadığım, satan kişi bu ürünün geri gelebileceğini düşünmüyor mu ? Bir kat koli, içinde köşelere sıkıştırılmış köpük, yetmiyor demek ki. Ben ilk defa kargo ile gitar alıyorum da çok tecrübesizim bu konuda.

Yalnız değilsin :) Giriş gelişmeden sonra sonuç eksik kalmış. Ama hala aradığına göre teslim almamış , gerçi kargocu iade almam demiş ama sonrası belirsiz:) paketin içi açılıp gitar sağlam görüldükten sonra , tekrar uğraşmamak için alınabilirdi. Bir de bu durumda gitar zarar görmüşse asıl mağdur, gitarı gönderen kişi olurdu. Kargoyla bir sürü uğraş dur.

Kargo şirketlerinin VIP durumları veya hassas kargo departmanları oluyor ama onlara da güvenmek zor.
Kusura bakmayın anlam karmaşası için. Sabah yanıt alabilmek için sabaha karşı yazdığım bir yazı. Evet düşündüğünüz gibi, Müfettiş Gadget'çılık oynattım forumda iyi mi :) Gitarı aldığımda mecburen çalışmayan aksamı var mı diye fişe takıp denemem gerekiyor, GET ile de ilan açmıyorlar. Hadi bakalım, sonumuz hayır olsun.

"Gitarda sağlam darbe izleri vardı ve açılmıştı"
Ben yine anlamadım, bu gitarı kabul edip sonra geri mi gönderdiniz ?
Hasar gitarda mıydı kutuda mı ?
"mecburen çalışmayan aksamı var mı diye fişe takıp denemem gerekiyor,"

Son düzenleme:
Olayı en başından çözmüşüm :D Neyse geçmiş olsun, napacaz bu kargoyla müzik aleti gönder/alı bilmiyorum. Güvenilir siteden sıfır harici online alış veriş yapmak istemiyorum bu yüzden. Şuan kargoyu size yollayan kişiye üzüldüm, sorumsuz kargo firmasıyla uğraşacak gitarının bedelini alabilmek için.

Fakat bu yaptığınızdan dolayı satıcıya ceza gelmiş olabilir(hediye çeki satıcıya kesilmiş olabilir) sebebi şurada (özellikle hepsijet ile kargo taşıması olduğunda durum daha da vahimmiş) doğru-yalan ötesini bilemem tabi ki fakat adam görsellerle falan baya desteklemiş.

Alıntı:

''

15) hepsijet'in kaybettiği / kargo hareketlerini sistemden sildiği bir paket için tazmin talebinde bulunursanız aylarca dönüş yapmıyor. hatırlattığınız zaman "inceliyoruz bakacağız" diyerek birkaç ay daha bekletiyor ve takriben her iki başvurudan birinin üstünü örtüyor, hiç olmamış gibi davranıyor. ama daha güzel kısmı şu; kayıp olan paketlerinizi sizden daha iyi bildikleri halde size söylemiyorlar. hepsiburada'ya bildiriyorlar, hepsiburada sessiz sedasız "hepsijet bildirdi paket kayıp iade onaylandı" diyerek iadeyi onaylıyor (tabii başlığına "iadeyi siz onayladınız" yazarak). yani kaybolan paketlerin bilgisini hepsiburada ile paylaşıp sizden gizliyor. görsel

17) hepsijet kargoyu teslim ediyor, bir ay sonra hepsiburada "bu kargoyla ilgili bilgi bulunamadı" diyerek siparişin parasını satıcıdan kesiyor. tahmin edeceğiniz üzere "gizli" olarak yapıyor kesintiyi. "bu kargo teslim edilmiş <<bilgi bulunamadı>> ne anlama geliyor, bakınca gayet de bilgileri görünüyor, neden parasını geri aldınız" diye sorduğunuzda kargonuzla görüşün diyor kargo dediği de kendisi, hepsijet. onlara soruyorsunuz onlar da "biz bunu teslim etmişiz neyini kontrol edelim, hepsiburada ile görüşün" diyorlar. yani hepsiburada topu kendi içindeki diğer birimlere atıp kasten çözümsüz bırakıyor.

18) hepsijet personeli denetime tabi olmadığı için ve kayıp kargoların hepsiburada tarafından gizlice iade yapıldığını bildikleri için beğendikleri ürünü direkt çalıp ya sistem üzerinden size teslim edildi gösteriyor ya da kargo kaybolmuş gibi davranıyorlar. çünkü satıcının haberi bile olmadan hepsiburada onu zaten müşteriye iade ediyor. müşteri parasını aldığı için sorun çıkarmıyor; satıcının da zaten parasının çalındığından haberi olmadığı için sorun çıkarmıyor. böylece her iki durumda da (yani ister kargo teslim edildi girilmiş olsun, ister kayıp kaydı girilmiş olsun) hepsiburada parasını sizden kestiği için ürün onu çalan kişiye kalıyor. eğer çalmak istediği ürün büyük boyutlu bir şeyse depodan kolay çıkaramayacağı için üzerindeki etiketi söküp ürün sahipsizmiş ve kime ait olduğu tespit edilememiş gibi bir köşeye atıyor. aradan kısa bir süre geçtikten sonra da "sahipsiz ürün" denilerek atıyorum 1000 liralık ürünü hepsijet kendi personeline 100 liraya satıyor.

bunu nasıl tespit ettik? kaybolan ürünlerinizle ilgili çok ısrarcı olursanız ürün içeriğini bildirdiğinizde depodaki sözde "sahipsiz" ürünler arasında benzer bir ürün var mı diye bakanlar oluyor; bazen başkasına ait bazen de size ait ürünlerin fotoğrafını atıp "bu mu" diye soruyorlar. fotoğraflardan ürünü tespit edebilirseniz mecbur kalıp size getiriyorlar; ancak sizin ürünlerizi seri numarasından tespit edebildiğinizi fark ettikleri zaman bir sonraki seferde tespit edememeniz için ürünlerin seri numarasının olduğu kısmı da yırtıyorlar. bu durum çok sık yaşandığı için hepsijet personellerinin bazıları da bu hırsızlığın planlı şekilde yapıldığını doğruluyor.

19) hepsijet ile ilgili yaşadığınız hiçbir problemi hepsiburada sahiplenmiyor bizi ilgilendirmez orası ayrı bir firma diyor. hepsijet ise bizimle yaşadığınız sorunlarda hepsiburada ile görüşün sonuçta biz hepsiburada firmasıyız diyor. mesela hepsijet şubesine bir şey sormak istediğinizde bizi aramayın hepsiburada ile görüşün diyerek sizi ortada bırakmaya çalışıyor. her ne kadar hepsiburada "orası ayrı bir firma" dese de, yukarıda söylediğim gibi kendi kargo uygulamaları ile çalışanlara rüşvet teklif ediyor ve hileli şekilde diğer satıcılardan önde çıkacağını söylüyor.

20) hepsiburada zamanında kargoya verdiğiniz siparişler için "kargoya vermediniz" diyerek habersiz şekilde "ceza" faturaları kesip habersiz şekilde hesabınızdan tahsil ediyor. bunları tek tek tarayıp uğraşırsanız "pardon yanlışlık olmuş bize geri fatura edin" diyerek paranızı iade ediyor; ama bunu sürekli yapmaya devam ediyor. bazen daha 2 gün kargo süresi olan siparişlere bile bu şekilde ceza kestiği oluyor. hatta bazen "biz sizi uyarmıştık" diyebilmek için önden mail atıyor "bu kargo gecikmiş kargoya vermediniz" diye. tabii cevap yazıyorsunuz ne gecikmesi sipariş yeni gelmiş daha 2 gün gönderim süresi var diyorsunuz, çoğu zaman cevap vermiyor, cevap verdiği zaman da "tamam bir dahakine daha dikkatli olun" diye dalga geçiyor. yıllardır bunu sürdürüyorlar; nasılsa bir kısmını gözden kaçıracaksınız, binlerce siparişle tek tek uğraşamayacağınızı biliyorlar.

21) iade talepleri için belli bir süre geriye sayım yapıyor, ancak geriye sayımın bitmesini beklemeden ve fark ettirmeden listeden kaldırıp parasını kesiyor. talep açıp sorduğunuz zaman "biz uygun görürsek süre dolmadan da iade talebini onaylarız" diyor. örneğin iade talepleri ekranına bakıyorsunuz 20 tane talep var; 2 dakika sonra bakıyorsunuz 10 tane talep kalmış. bunu özellikle geceleri çok sık yapıyor. sonra da "biz talep oluşturduk siz zamanında dönüş yapmamışsınız" diyerek talebinizi kapatıyor, nasılsa sürekli ekran başında beklemediğiniz için gerçekten doğru söylediklerini zannedeceğinizi biliyor. sonra bu iade taleplerini açtığınızda bakıyorsunuz ki fark etmemeniz için "iade talebini siz onayladınız" yazıyor.

24) yoldaki siparişe iade talebi oluşturuyorlar. sonra ürün sonuçta yolda olduğu için müşteriye teslim ediliyor, ancak hepsiburada bir kez buna iade talebi açtığı için teslim olan iade paketmiş gibi davranıyor ve satıcıya "iade ürün size teslim oldu" diye mesaj atarak otomatik iade onaylıyor. oysa ki ürün müşteriye teslim oldu. yani hem ürün gidiyor, hem de paranızı alamıyorsunuz.

25) müşteriyi arayıp durumu izah ettiğinizde "ben ürünü kullanıyorum param iade edilmedi ki" diyor, yani hepsiburada satıcıya "ürünün parasını müşteriye verdik" diyor ancak müşteriye başka satıcıya başka bir şey söylüyor. yani para müşteriye iade edilmiş gibi yalan söyleyerek parayı kendi hesabına çekiyor. bazen sistem müşteriye otomatik para iadesi yaparsa müşteriyi arayıp "ürünü geri göndermeyin size hediyemiz olsun" diyor. (hatta müşteri arayıp iade talebi oluşturmuşsunuz ben öyle bir şey istemedim üründen memnunum diye ısrar ettiği halde yine de onaylıyorlar. örke olarak iki kişinin gönderdiği mesajlardan iki tanesini paylaşıyorum: görsel1görsel2) müşteriyle görüştük "ürünü geri göndermeyin hediyemiz olsun" demişsininiz neden öyle bir şey yaptınız diye sorduğunuzda "size dönüş yapacağız" deyip talebinizi haftalarca bekletip unutturmaya çalışıyor. talebi tekrar açarsanız "artık olan olmuş yapacak bir şey yok geçmişse dönük işlem yapamayız" diyorlar.

26) eğer çok ısrarcı olursanız sizi susturmak ve gazınızı almak için onlarca sorunlu siparişten bir tanesini seçip "tamam peki bunu bize fatura edin ödemesini yapalım" diyorlar. size ilettikleri rakama bakıyorsunuz, sizin sattığınız ürün 450 lira, ama onlar sizin 290 lira gibi bir rakam fatura etmenizi istiyor. benim sattığım ürün bu fiyat değildi niye öyle bir rakam ödeniyor diye soruyorsunuz, komisyonu düştük diyorlar. komisyon bu kadar değil ki diyorsunuz, sözü uzatıp bıktırmaya çalışıyorlar. eğer çok ısrarcı olursanız 8-10 yazışmadan sonra "pardon yanlış hesaplamışız tamam 410 lira fatura edin" diyorlar. böylece onlarca siparişin üstü örtülüp 200-300 lirayla gazınızı almış oluyorlar.

''

Peki sizce müzik aleti alışverişlerinizde gördüğünüz en iyi kargo şirketi hangisi ? Ben de uzun süredir gitar arıyorum ve hangi kargo şirketi daha güvenilir olur bilmiyorum. Ha bir de 3000tlye bir gitar alıcam ve sahibi gibson hard case (fiyata dahil ve sonradan ekledi) ile göndereceğini söyledi sizce gerçek midir , gerçek değilse bile kargoda idare eder mi ?

"Gitarda sağlam darbe izleri vardı ve açılmıştı"
Ben yine anlamadım, bu gitarı kabul edip sonra geri mi gönderdiniz ?
Hasar gitarda mıydı kutuda mı ?
"mecburen çalışmayan aksamı var mı diye fişe takıp denemem gerekiyor,"

Gitarı geri aldığı gibi bastı gaza gitti, ne tutanak tuttu ne de başka bir şey. Gitar da kutu da felaket derecede yıpranmıştı. Açılmış, belliydi. Gitarın gövdesi görünüyordu paketin içinden, ezilmişti. Paketleyen kişinin videosunda özellikle gövde kısmında ebatına göre kesilmiş köpük vardı. Paketi alıp imzalasam uğraştıracaktı, hiç uğraşmadım kargocuya aynen teslim ettim ne yaparsa yapsın artık.

Olayı en başından çözmüşüm :D Neyse geçmiş olsun, napacaz bu kargoyla müzik aleti gönder/alı bilmiyorum. Güvenilir siteden sıfır harici online alış veriş yapmak istemiyorum bu yüzden. Şuan kargoyu size yollayan kişiye üzüldüm, sorumsuz kargo firmasıyla uğraşacak gitarının bedelini alabilmek için.
Evet, neden GET açmıyorlar onu da anlamıyorum benim göremediğim karanlık bir kısmı mı var acaba bu GET sisteminin ? Ciddi ciddi Samsun-İstanbul uçak biletlerine bakmaya başladım, laptopu aldığım gibi gidip elden görüp alıp geleceğim sanırım, böyle aletler için değer bence. Zaten PTT harici firmalar 250 TL+ fiyat biçiyor, Yurtiçi hariç diğer tüm kargoları aradım bir tek PTT kargo 85 TL gibi bir rakam söyledi.

Evet, neden GET açmıyorlar onu da anlamıyorum benim göremediğim karanlık bir kısmı mı var acaba bu GET sisteminin ? Ciddi ciddi Samsun-İstanbul uçak biletlerine bakmaya başladım, laptopu aldığım gibi gidip elden görüp alıp geleceğim sanırım, böyle aletler için değer bence. Zaten PTT harici firmalar 250 TL+ fiyat biçiyor, Yurtiçi hariç diğer tüm kargoları aradım bir tek PTT kargo 85 TL gibi bir rakam söyledi.
Get açınca da komisyon bedelini ürüne ekliyorlar, komisyon oranları da biraz yüksek açıkçası. Ama ben yine de hiç bilmediğim bir kimseden bir şey alırken GET olmasını isterim tabi. Bence GET komisyonları elden geçirilmeli daha düşük olmalı ve standart hale gelmeli. Diğer türlü sahibinden.com bir forum sitesinden daha farklı olmuyor. Hatta burası daha güvenli bir sürü kişi ile etkileşim halindeyiz sürekli.

Peki sizce müzik aleti alışverişlerinizde gördüğünüz en iyi kargo şirketi hangisi ? Ben de uzun süredir gitar arıyorum ve hangi kargo şirketi daha güvenilir olur bilmiyorum. Ha bir de 3000tlye bir gitar alıcam ve sahibi gibson hard case (fiyata dahil ve sonradan ekledi) ile göndereceğini söyledi sizce gerçek midir , gerçek değilse bile kargoda idare eder mi ?

Tamamen sizin adresinize hizmet veren şubenin kalitesi ile ilgili. Yurtiçi Kargo'nun en çok şikayet alan dönemlerinde 3-4 yıl boyunca hiç bir sorun yaşamadım ben mesela, çünkü paketlerimi getiren şubedeki elemanlar şansıma düzgündü. Öğlen beni evde bulamadıkları için şubeye geri giden kargoyu arayıp rica ettiğim için tekrar dağıtıma çıkardıkları da oldu, normalde dağıtıma ertesi gün çıkması gereken kolimi yine rica ettiğim için öğleden sonra dağıtımına verdikleri de oldu. Ama bu süre zarfında başka bir adreste oturan ailem illallah etmişti. Kısacası bu işin bir standardı yok.

Şimdi yeni bir adrese taşındım ve buradaki Aras Kargo ile büyük problem yaşıyorum. Yalandan evde bulamadık diye mesaj atmalar, şubeye gelen kargoyu 2 gün dağıtıma çıkarmamalar falan.

Şuan aklıma geldi de otobüs firmalarıyla koli moli yolluyorduk o da denenebilir:) otobüsün içinde sağa sola savrulmadan gelir bi de muavine gözün gibi bak diye tembihlendi mi, kargoyu gonderen bunlarla uğraşmak ister mi o da başka konu :)

Herkes çok rezil olaylar yaşamış ama şöyle bi anlatayım: Çok uzun zamandır ptt ile anlaşmam olmadan kargo alıp yolluyorum. Şubeden teslim alıp gönderdiğim için ücret 40 tl yi geçmiyor gitarda. Bu şekilde de hiç sorun yaşamadım. Eğer bolt on ise vidalar sökülüp sap gövdeye yapışık patpatla sarılmış şekilde alıp yollamaya gayret gösteriyorum. Set neck veya neck tru ise s.çtık. Bi ton patpat ve kılıfla yollayıp kırılacak yazdırıyoruz ki dikkat edilsin. Ve evet kırılmıyor ve gayet güzel bir şekilde gidiyor. Kısacası a.s. memleketin!

Geri