1500TL ikinci el öneri

Arkadaşlar selam,
1500TL'e kadar ikinci el bir gitar arıyorum. Ses kartıyla gr6 vb. programlarla kullanacağım o yüzden klavyesinin rahat olması birinci önceliğim. Benim baktığım kadarıyla bu fiyat aralığını genelde epiphone les paul specialler ve jay turser lpler ve cort x2ler mevcut. Şu an için Jay Turser JT220-D modeli kafama daha çok yatıyor 2 volume - 2 tone olmasından ve biraz da yakışıklı olmasından dolayı. Ama klavyesi nasıldır veya manyetikleri x2 modellerine göre nasıldır o kadar teknik bilgim yok maalesef.

Bir öneriniz var mıdır?

Floyd Rose veya Strat düşünmüyorum. Floyd Rose ile uğraşamam, Strat'ın da tipini beğenmiyorum 😁

slm, jay turseri denemedim ama muhtemelen bu saydığın 3 gitar da kalite olarak birbirine çok yakın ve çöp manyetiklere sahip. Bence şuan 1500 tl civarına en mantıklısı sahibindende ibanez rg3xx ve rgr3xx serilerinden gitar kovalamak olur. Kozmetiği kötü ve hafif paslanma varsa bile önemsemeden alabiliyorsanız alın. Sıfır Cort x2'den kat kat daha iyidir. Epiphone'un bu special serisindeki işçiliğini hiç beğenmiyorum, çok dengesiz oluyorlar. Arkadaşımın sg specialnın perdeleri resmen klavyeden dışarı taşmış durumda, kenarları düzlemeyi unutmuşlar ***

• Konu Sahibi Konu Sahibi
slm, jay turseri denemedim ama muhtemelen bu saydığın 3 gitar da kalite olarak birbirine çok yakın ve çöp manyetiklere sahip. Bence şuan 1500 tl civarına en mantıklısı sahibindende ibanez rg3xx ve rgr3xx serilerinden gitar kovalamak olur. Kozmetiği kötü ve hafif paslanma varsa bile önemsemeden alabiliyorsanız alın. Sıfır Cort x2'den kat kat daha iyidir. Epiphone'un bu special serisindeki işçiliğini hiç beğenmiyorum, çok dengesiz oluyorlar. Arkadaşımın sg specialnın perdeleri resmen klavyeden dışarı taşmış durumda, kenarları düzlemeyi unutmuşlar ***

Selam, yorum için teşekkürler. Ibanez'in 3 seriisine pek denk gelemedim Washburn XM-ST hakkında bir bilginiz var mı? Duncan USM manyetikleri varmış ama Türkçe olarak nasıl olduğuna dair hiçbir kaynak yok.

Son düzenleme:
Hocam eğer LP kasa tarzı bir şey arıyorsanuz, Cort CR serisi gitarlara bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.Çok uzun olmayan bir süre öncesinde aynı bütçeye temiz bir CR280 sahibi oldum ve çok memnun kaldım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@goldenageofturks @Darkjoke merhaba tekrardan, 2000'e charvel ds2-st almak mantıklı mıdır? Aktif manyetiklerde clean tonlar da crunch olarak duyuluyor diye bilgi paylaşılmış böyle bir şey var mı yoksa clean tonları da rahat bir şekilde alabilir miyim? Bir de cort kx5 gördüm 1300-1600 aralığında.

@goldenageofturks @Darkjoke merhaba tekrardan, 2000'e charvel ds2-st almak mantıklı mıdır? Aktif manyetiklerde clean tonlar da crunch olarak duyuluyor diye bilgi paylaşılmış böyle bir şey var mı yoksa clean tonları da rahat bir şekilde alabilir miyim? Bir de cort kx5 gördüm 1300-1600 aralığında.

DS-1 kullanmıştım, o da aktif ama seymour duncan blackouts aktif vardı üzerinde clean'lar sonuçta single gibi değil ama crunch olmuyordu. kötü değildi yani cleanları, hatta bence güzeldi. rahat gitardır kasası incedir ama o inceliğe göre iyi tonları vardır. sustain çok iyi sayılmaz ama yine de fiyat aralığına göre iyidir....sapı rahattır...bence tabi... benim sattığım arkadaşta çok memnun olduğunu gitarı çok beğendiğini söylemişti.

Bu arada floydrose istemem demişsin ama yine de sorayım, elimde bir tane washburn N2 var kore üretimi (manyetiklerini epiphone gothic ile değiştirdim) bir tane de çin washburn n2 var (manyetikleri washburn 154 ile değişti ve komple naturel renge boyandı) ikisini de satıyorum ilgilenirsen...

Aktif manyetiklerle clean ton almaya çalışırsan muhtemelen çok doğal olmayan, biraz sıkıştırılmış ve tizleri ön plana çıkan bir temiz ton alacaksın. Buna bayılanlar var, metallicanın cleanleri genelde bu şekilde mesela(konserlerin tamamı). Ama bir bluescuysan, arada jazz çalarım falan diyorsan ben önermem aktif manyetik. Aktif manyetik var aktif manyetik var bu arada, genel olarak söylüyorum. Bu charvel aktif manyetikleri bilmiyorum ama çok üst düzey birşey beklenmemeli. İdarelik kullanılabilir bu bütçelerde tabii ki. Belki de güzel çıkar, ton beğenilir ömürlük kullanılır. Bu biraz da gitara bağlı.
Gitara gelecek olursak; piyasası pek olmayan ve düşük fiyatlara ilanına bolca rastladığımız bir gitar. Böyle birşey alıyorsan gerçekten kelepir fiyata alman gerekir ki 1 yıl içinde sıkılırsan fazla zorlanmadan gene kelepir fiyata satabilesin. Bence 2000 lira bu gitar için kelepir bir fiyat değil diyim sen anla. Satmak istersen çok zorlanacaksın çünkü. Ucuz bir ibanez alsan bu kadar zorlanmazsın satman gerekirse.

@Gibson_Les_Paul
Maalesef hocam floyd rose'a geçmeyi düşünmüyorum şimdilik, floyd rose kullanıp onunla uğraşacak kadar ilerlemedim gitarda, teşekkürler yine de :)

@goldenageofturks
Piyasa maalesef berbat halde, sıfırı 2500'e satılan gitarı adam almış 2005 senesinde, 1900'e satmaya çalışıyor. Ederinde satılan tek gitar modeli sanırım Ibanez Grg170dx'ler fiyatları 1100-1200 bandında, onların da sıfırı 2300 falan zaten. Ben aslında amfi ile kullanmayacağım, guitar rig 6 ile kullanıyorum manyetikler gr6'da ne kadar önemlidir bilmiyorum ama prs se santana'dan metal tonları çok rahat alabiliyordum program ile, ucuz bir gitarla da birkaç kombinasyonla istediğim sesi alabilir miyim diye düşünüyorum bir taraftan. Onun haricinde üst mesajda da yazmıştım bulunduğum şehirde Washburn xm-std buldum 1800 çekmiş fiyata, sıfır fiyatını hiçbir yerde göremediğim için değer biçmek çok zor. Acaba xm-std yerine xm-std2 olabilir mi tam modeli diye bir yoklayacağım. Satan kişinin gitarla bir ilgisi görünmüyor al-satçılık yapıyor letgo üzerinden :) xm-std2 ise ikinci elleri 200-230$ arası satılmış 3-4 sene önce. En son Türkiye piyasasındaki sıfır fiyatı da 4000 civarıymış.

@Gibson_Les_Paul
Maalesef hocam floyd rose'a geçmeyi düşünmüyorum şimdilik, floyd rose kullanıp onunla uğraşacak kadar ilerlemedim gitarda, teşekkürler yine de :)

@goldenageofturks
Piyasa maalesef berbat halde, sıfırı 2500'e satılan gitarı adam almış 2005 senesinde, 1900'e satmaya çalışıyor. Ederinde satılan tek gitar modeli sanırım Ibanez Grg170dx'ler fiyatları 1100-1200 bandında, onların da sıfırı 2300 falan zaten. Ben aslında amfi ile kullanmayacağım, guitar rig 6 ile kullanıyorum manyetikler gr6'da ne kadar önemlidir bilmiyorum ama prs se santana'dan metal tonları çok rahat alabiliyordum program ile, ucuz bir gitarla da birkaç kombinasyonla istediğim sesi alabilir miyim diye düşünüyorum bir taraftan. Onun haricinde üst mesajda da yazmıştım bulunduğum şehirde Washburn xm-std buldum 1800 çekmiş fiyata, sıfır fiyatını hiçbir yerde göremediğim için değer biçmek çok zor. Acaba xm-std yerine xm-std2 olabilir mi tam modeli diye bir yoklayacağım. Satan kişinin gitarla bir ilgisi görünmüyor al-satçılık yapıyor letgo üzerinden :) xm-std2 ise ikinci elleri 200-230$ arası satılmış 3-4 sene önce. En son Türkiye piyasasındaki sıfır fiyatı da 4000 civarıymış.
Floydu kolayca bloklama şansın var. Hem üst eşik kilitli olduğundan öksürükten teyyare burguları olan sabit köprüleri gitarlardan daha az akort kaçırır. Artık floyda geçeyim dediğin zaman da hazırda floydlu gitarın olur.

Floydu kolayca bloklama şansın var. Hem üst eşik kilitli olduğundan öksürükten teyyare burguları olan sabit köprüleri gitarlardan daha az akort kaçırır. Artık floyda geçeyim dediğin zaman da hazırda floydlu gitarın olur.

Hocam tel değişimi, entonasyon ayarı yaparken de floyd rose beni bloklar. Benim derdim o aslında 😁
Ben henüz sabit köprülü gitarın entonasyonunu bile 1 saatte ayarlayabiliyorum, floyd rose ömrümü yer muhtemelen.

Blokladıktan sonra gitarın tel değişimi string thru tuneomaticten daha basit oluyor. Entonasyon da basitleşiyor. Çünkü artık bir telde artan gerilim diğer tüm telleri olduğu gibi direkt etkilemiyor köprü ileri geri gitmediği için. Sadece sabit köprüde olduğu gibi minimal değişim oluyor.
Ama tabi karar senin.

@Duality2 bence de bu bütçelerdeyseniz frden kaçmamak daha iyi gitarları daha uyguna bulabilmenizi sağlayabilir. Yeni gitaristlerin çoğu kaçtığından dolayı uygun fiyatlara frli gitarlar bulunabiliyor. Saddlelar bir kontrol edilip, ince akort düğmeleri çalışıyor mu diye bakılıp, köprüde de çok fazla pas yoksa alınabilir. Yani başınıza öyle çok sıkıntı çıkartacak birşey değil. Entonasyon ayarını yapmaya çalışan adam frli gitarda da kolaylıkla tel değiştirebilir. Entonasyon ayarı 1 kere yapılır daha ya yapılmaz bu arada çok büyük değişiklikler yapılmadıkça(e std'tan drop a'ya geçmek gibi birşey mesela). Ayarladıktan sonra tel değiştirseniz de artık entonasyon yapmazsınız çünkü gerek olmaz. Ayarı niye bozulsun gitarın tekrardan ? Ha çok hassassınızdır bu konuda(bence gereksiz), böyle olunca da entonasyondan önce takılmanız gereken çok şey var bence. Minicik bir nokta çünkü entonasyon. Şuana kadar aldığım elektro gitarların(25) sadece 2 tanesinde "ay şunu entonasyonunu da yapayim" diyecek kadar ayarsızdı. Onu da orta karar birşeyler ayarladım taktım teli çaldım geçtim. Soloda bend atarken şarkının orjinalinde gelen tonla senin tonun arasında bir fark hissedilemiyorsa fazla uğraşmaya gerek yok bu konuda.(kayıt alarak anlayabilirsin)
Köprüyü bloklamak e standarttan drop d'ye sürekli gel git yapıyorsanız mantıklı. Onun haricinde bu işlem de gereksiz. Çünkü tremolo kolunu kullanmazsan akort kaçırmaz zaten gitarın köprüsü kötü olsa bile. GR kullanıyormuşsun zaten, tellerin yeni eski olmasının pek bir önemi olmayacak ton olarak. Gitarda humbucker manyetik olsun yeter metal tonları için. Alır bi elixir tel takarsın 1 yıl bile kullanırsın düzenli silerek. O korktuğun tel değiştirme de böylelikle aradan çıkmış olur. FR'nin bir avantajı da varki bunu grupla çalarken çok anlayacaksın: her şarkıdan sonra akort etme ihtiyacı duymazsın gitarını. Çünkü üstten de alttan da kilitlidir ve sabit köprüler gibi akort kaçırmaz. Akort bazen burgudan, bazen de eşikten kaynaklı bozulur sabit köprülerde.
Uzun yazıyorum istediğiniz kısmı alın geçin kendinize bu yazıdan :)

Arkadaşlar selam,
1500TL'e kadar ikinci el bir gitar arıyorum. Ses kartıyla gr6 vb. programlarla kullanacağım o yüzden klavyesinin rahat olması birinci önceliğim. Benim baktığım kadarıyla bu fiyat aralığını genelde epiphone les paul specialler ve jay turser lpler ve cort x2ler mevcut. Şu an için Jay Turser JT220-D modeli kafama daha çok yatıyor 2 volume - 2 tone olmasından ve biraz da yakışıklı olmasından dolayı. Ama klavyesi nasıldır veya manyetikleri x2 modellerine göre nasıldır o kadar teknik bilgim yok maalesef.

Bir öneriniz var mıdır?

Floyd Rose veya Strat düşünmüyorum. Floyd Rose ile uğraşamam, Strat'ın da tipini beğenmiyorum 😁
Gitar aldınız mı

Geri