Sokak müziği

sokak müziğine başlamayı düşünüyorum arkadaşlar deneyimli abilerimiz ve ablalarımıza bir sorum var akustik gitar almayı düşünüyorum sokak için fakat sokakta müzik yapanlar genelde klasik gitar ile yapıyorlar masif kapak bir akustik alsam birde jumbo olsa 0.13 tel taksam biliyorum ağlarım müzik yaparken akustik ile ilk başlar zorlar fakat alışırım kafamdaki soru şu akustik sesini duyurabilirmi ne hiddetli ne gür akustikler var bulmak lazım varmı bir fikriniz seviliyorsunuz :D

biraz da gitarın kasasına bağlı , jumbo kasalar daha çok ses veriyor ama ona rağmen bazen yetmiyor . isterseniz hem mikrofon hem de gitar için girişi olan amfilerden alabilrisiniz işinizi kolaylaştırıcaktır , klasikle çalma sebepleri çalarken daha az yoruyor olması , klasikle 2 saat çalmak akustikle çalmaktan daha kolay özellikle de tel kalınlığı önemli burda , ben sizin yerinizde olsam 0.13 değil de 0.11 seçerdim teli illa akustikle yapıcam diyosanız .

sokak müziğine başlamayı düşünüyorum arkadaşlar deneyimli abilerimiz ve ablalarımıza bir sorum var akustik gitar almayı düşünüyorum sokak için fakat sokakta müzik yapanlar genelde klasik gitar ile yapıyorlar masif kapak bir akustik alsam birde jumbo olsa 0.13 tel taksam biliyorum ağlarım müzik yaparken akustik ile ilk başlar zorlar fakat alışırım kafamdaki soru şu akustik sesini duyurabilirmi ne hiddetli ne gür akustikler var bulmak lazım varmı bir fikriniz seviliyorsunuz :D
Bütçenizi bilmiyorum ama godinin gitarları epey hoşuma gidiyor sokakta vs çalanda görüyorum.

Akustik gitarda tel kalınlığı arttıkça, ses bariz bir şekilde hacim kazanıyor böyle dolu dolu doyurucu geliyor bence. Lakin 11 numaradan sonra ses açısından her gitarda verimli sonuç alınamayabiliyor. Benim de tavsiyem 11 numara ile başlamanız. Tel değişim zamanı gelince 12'yi bir yoklarsınız. Baktınız iyi gidiyor, 13'e çıkarsınız. Ya da belki 11 size yeterli gelir olay orada biter. Zaten gitarı 0 alacaksanız birden 13 numara tel takmak sap sağlığı açısından çok doğru bir hamle olmayabilir. Sokakta ve tramvayda müzik yapan arkadaşlarım var, arada denk geliyoruz eşlik ediyorum. Çoğunlukla klasik gitarı tercih ediyorlar, recobaba20'nin dediği sebepten ötürü biraz ama onlar için tek sebep bu değil. Gitarın sesini insanlara duyurmak zor olmasa hep klasik gitar tercih ederler, çünkü insanlar klasik gitarın sesine daha ılımlı yaklaşıyor müzik kültürümüzle ilintili olarak. Akustik gitarın tınısı biraz sert kaçıyor bizim toplumumuza. Çok kaliteli bi akustik gitarı, yine aynı kalitede bir amfiye bağlayın mesela. Güzelce tonlayın ve ritminizi atmaya başlayın. Yan tarafta, ucuz yollu ve üstünde yıllık teller olan klasik gitarı, ses çıksın diye hırpalayarak çalan arkadaş daha çok ilgi toplayabilir. E tabi burada insanların sokak müzisyenliği konusunda ne tür bir vizyona sahip olduğu da çeşitlilik gösterir. İlk önceliğiniz para kazanmaksa, repertuar dışında ilk aşamada üzerine kafa yorulması gereken çok da bir şey yok. Öncelik para değilse zaten her şey keyfinize göre zamanla şekillenir.

Godin'den söz açılmışken , benim aktif kullandığım art & luthiere akustik gitarda 11-52 tellerle gayet yüksek ve doyurucu ses alıyorsunuz, klavye de rahat ama fiyatlar çok yükselmiş maalesef. Bu fiyata daha iyi ürünler olabilir, bildiğim yerden söyledim sadece.

Geri