Uzun süre kullanılmamış gitar alınır mı?

Merhaba herkese,
Uzun süre kullanılmamış (5-6 yıl), kenarda köşede bakımı yapılmadan durmuş bir gitar almak mantıklı mıdır?
Zamanla ağaçta sıkıntı oluşmuş mudur yoksa bir sorun olmaz mı?

Eğer gitarı aldıktan sonra luthier tarafından ayarları yapılırsa neden sorun olsun.

Ağaç konusunda ise günümüzdeki çoğu gitar poliüretan kaplı. Dışardan hava almıyor.

Ayrıca, zamanla ağaç zarar görseydi, vintage kavramı olmazdı 😄.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer gitarı aldıktan sonra luthier tarafından ayarları yapılırsa neden sorun olsun.

Ağaç konusunda ise günümüzdeki çoğu gitar poliüretan kaplı. Dışardan hava almıyor.

Ayrıca, zamanla ağaç zarar görseydi, vintage kavramı olmazdı 😄.

Merak ettiğim buydu aslında hocam, ne bileyim içeriden çürür mü kötü olur mu vs. diye aklıma takıldı bir an. Baktığım çoğu ilanda öyle yazıyor adam 5-6 sene önce almış, atmış kenara hiçbir bakım yapmadan. Peki manyetikte bir sıkıntı olur mu o süre zarfında paslanma vb.?

Ben çok eski bir gitar almıştım mesela, bakımları yapılmazsa çok kötü durumda olur.

Burada şunu demek istemiyorum, eski ama düzelir. Gidip de her yeri paslı, ölü bir gitar almayın elbette.

Ama temiz duruyorsa, köprüsünde pas vs çok az veya yoksa alınır.

Pas elbette olabilir, manyetiğin çalışıp çalışmadığını anlamak için amfiye takmanız lazım.

Dün akşam 10 seneden fazladır el sürülmemiş bi gitar aldım. Perdeler falan yosun tutmuş. Galiba nemli ortamda kalmış, manyetikler hafif paslanmış. Telleri söktüm, klavyeye bi limon yağı sürdüm mis gibi oldu. Şimdi köprü manyetiğini değiştirip bi de tel takacağım, evladiyelik gitar olacak. 😅
IMG-20210416-WA0006.jpeg

IMG-20210416-WA0012.jpeg

Geri