9 Eylül Müzik Teknolojisi Yetenek Sınav Soruları hakkinda...

Merhaba arkadaşlar.Bu sene yeni açılmış olan Müzik Teknolojisi Bölümü 10 öğrenci alcak ve herşeyin kusursuz olması gerekiyor ki 10 adayın içine girebilesin.

Sınav formatı: http://www.deu.edu.tr/DEUWeb/Icerik/Icerik.php?KOD=14454

Sorular arasında anlamadığım bazı noktalar oldu.Onu size danışmak istedim.Bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Soru-1: II Aşama - Mesleki İşitme Sınavında :
"Bu sınavda. kaydedilmiş örneklerden yola çıkarak adayın tını ayrıştırma ve ses karşılaştırma becerisi ölçülür." demiş.Acaba ses karşılaştırma ve tını ayrıştırmadan kastı nedir?Bunu tam olarak anlayamadım:\

Soru-2: III. Aşama Test Sınavında:
"Sınavda ağırlıklı olarak mesleki genel kültür, sektörel yaklaşıma yönelik ayrıştırma ve bilgi becerisi, detay donanım-yazılım bilgisi, dört işleme dayalı temel matematik hesaplamaları vb. konuları içeren sorular sorulur."denmiş.Bu sorulara bir kaç örnek verebilir miyiz?

ITU'de falan deneyimi olanlar karşılaştıkları soruları paylaşırsa süper olur ve eğer 9 Eylül hakkında da bilginiz varsa ve paylaşırsanız daha da süper olur.

Şimdiden ilginize ve yardımlarınıza çok teşekkür ediyorum...

Soru 1 de benzer iki melodi çalınıp bunlar arasındaki nota farklılıkları sorulur yada aynı melodiyi çalan iki farklı tonlu enstrüman kullanılır ve aradaki fark sorulur. Bu gitar diğerinden tiz en kaba cevap yani sizden daha iyi birşeyler bekleyeceklerdir sanırım.

Soru 2 de ise ses mühendisliği ile alakalı sorular varmış gibi geldi bana. Ses mühendisliği nedir den başlayıp ne iş yaparla devam eden sorular. Kullanacağınız cihazlarla ilgili bilginiz. Haliyle çalışırken matematik kullanmanız gerekeceğinden bu beceriniz.

kulak sınavında normal konservatuvar kadar "hartkor" olmasa da eş zamanlı 1 , 2 , 3 ,4 sesi duyup duymadığınızı ölçebilirler , ki zaman zaman atonal tınlamayan sesleri duymak zoruda kalabilirsiniz, piano ile duzenli bi solfej çalısmasıyla gayet rahatlıkla aşılabilir bi sınavdır :)

sevgiler,

merhabalar, aynı okul bünyesindeki diğer departman olan müzikolojide yüksek lisans yaptım. çok emin olmamakla birlikte yukarıdaki metinden de anladığım kadarıyla sınav şöyle oluyor.

1. aşamada piano ile kulak sınavı değil 'kaydedilmiş' örnekler üzerinde bir tını ayrıştırma testi yapılıyor. enstrümanları ayrıştırma, kayıtların dinamikleri arasındaki farkların tanımlanabilmesi gibi.

2.aşamada ise adayın kayıt teknolojileri konusundaki ilgisi ve yeteneği sınanıyor.

merhaba rakadaşlar..bende bu bölümü istiyorm acaba ses teknisyenliği ile aynımı işlevde mi bu bölüm? ses tekn. yetenek ile almıyormu öğrenci??
normal seviyede elektirik gtar çalan biri direk girse tökezlermi acaba sınavdaaa :roll: :roll: teşekürlerr..

benim şahsen hiçbir becerisi olmayan bir hatun arkadaşım, hiçbir girdiğimiz ilgilendiğimiz sınavda başarısı olmayan arkadşaım bu sınava girip geçmiş. ben duydum şaşırdım inanasım gelmiyor. bu bölümün sınavının pekde bişiy olduğunu sanmıyorum gözünüzde büyütmeyin gerçekten. ve o arkadaşım girdikten sornada hiçmi hiç ilgimi çekmiyor benimde :D kolay gelsin

zoRg demiş ki:
benim şahsen hiçbir becerisi olmayan bir hatun arkadaşım, hiçbir girdiğimiz ilgilendiğimiz sınavda başarısı olmayan arkadşaım bu sınava girip geçmiş. ben duydum şaşırdım inanasım gelmiyor. bu bölümün sınavının pekde bişiy olduğunu sanmıyorum gözünüzde büyütmeyin gerçekten. ve o arkadaşım girdikten sornada hiçmi hiç ilgimi çekmiyor benimde :D kolay gelsin
İşte bunun gibi insanlar yüzünden benim abim okadar çalışmasına karşın hiçbiyerde kazanamadı.2. girişydi bu sene. Büyük ihtimal torpille giriyorlar zaten 10 kişi alma olayı olduğundan ortalama 5 kişi hakkıyla giriyordur...

SchismetaL demiş ki:
zoRg demiş ki:
İşte bunun gibi insanlar yüzünden benim abim okadar çalışmasına karşın hiçbiyerde kazanamadı.2. girişydi bu sene. Büyük ihtimal torpille giriyorlar zaten 10 kişi alma olayı olduğundan ortalama 5 kişi hakkıyla giriyordur...

Çok iyimsersin :)
Tanıdığın olmadan giremezsin diyebilirim.

Geri