A Drop 9 numara tel

Arkadaşlar selamlar. 9 numara tel kullanıyorum ernie ball, gitar schecter avenger. Gitarı drop a yaptığım zaman bilmiyorum tellerden kaynaklı mı ama sound hiç düzgün gelmiyor. Sap ayarımda bir problem de yok. Daha kalın bir tel mi kullanmam gerekiyor böyle tuninglerde ?

25.5" scale 6 telli bir gitarda Drop A için 12-60'lık tel seti kullanıyorum ki bu bile birazcık yetersiz kalıyor diyebilirim. En kalın telde .60mm B standard için daha ideal, Drop A için .62 veya .64mm gibi ölçüler daha da güzel olabilir. Yani biraz daha tight veya loose feel seviyor olmak kişisel tercihe girer ama 12-56'dan daha ince setler de kurtarmaz diye düşünüyorum.

Telin gerginliği aşağı yukarı optimal bir seviyede olmalı .... drop ederek gerginliği azaltıyorsan kalınlığı arttıracan, iki değişkenli formül.
9-42 set ile 42'lik teli A yaparsan muhtemelen eskimiş don lastiği gibi olmuştur o tel.
Bu soruyu sorduğuna göre bilmediğini farzettiğim sap, tel yüksekliği ve entonasyon ayarları yapman gerekecektir. Onlar da önemli.

Geri