Marshall DSL 1CR ve 5CR Harici Kabin Bağlama

Herkese selam

Bu iki amfiyi harici bir kabin ile kullandığımızda (ikisini de aynı kabinle kullandığımızı varsayarsak) ton açısından bir fark olur mu?

Eğer fark olmazsa ev kullanımı için daha düşük watt olduğundan 1cr almak hem ses yüksekliği için hem de ekonomik anlamda daha iyi olur diye düşünüyorum. O yüzden fikirlerinizi almak istedim.

Deneme imkanın olsa da deneyip alsan keşke ama lambalı amfilerde 1w ve 5w diğerlerine nazaran evde çalınmaya daha fazla müsait aletler. 25w mesayı ikinci seçenek olarak 10w a indirebiliyorum, onu bile doğru dürüst açamıyorum malesef.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet farklı bir 5 watt lambalı kafa amfim var çok fazla açılmıyor. 1cr ve 5cr aynı model olduğundan harici bir, örneğin v30 içeren, bir kabinle kullanıldığında aynı tonlar alınabiliyorsa 1watt seçeneği daha cazip gelecek benim için.

Malum pandemi koşulları ve bulunduğum il sebebiyle deneme imkanı olmuyor. Belki benzer deneyimleri olanlar vardır.

0.1w amfim var, o da açılmıyor evde zaten. 5 yada 1 arasında zaten çok çok az volume farkı var. Alacağın kabin veya speakerla o sorun çözülmez. Mesele lambalı amfi olması. Güç düşürücü veya fx loop volume pedal, eq pedal vs olur anca. Zorlama işler.

Sanırım soru, sonrasında yaptığım açıklamadan dolayı yanlış anlaşıldı.

Bu iki amfiyi 1x12 kabine bağladım. dsl1 ile 5 arasında ton farkı olur mu?

Olabilir ama genelde kabinle dsl1 head kullanıyorlar. 5w ve 1w arasında headroom farkı olur biraz, 1w daha çabuk kırılıp çamurlaşır ama aman aman fark değil. Bende var ordan biliyorum. 1w biraz daha yüksek ses yerine, 5w kısık ses daha kulağa hoş geliyor sanki. Watt düştükçe birşeylerden ödün verirsiniz. Speaker vs gibi başka etmenlerden bağımsız konuşuyorum tabi.

İkisini de kullandım, harici kabinle de denedim. Aradaki ses seviyesi farkı yok denecek kadar az, ancak 5w olanın diğerine göre tonları daha derli toplu, baslarının derinliği falan daha iyi gelmişti bana, 1w olanın tonu cılız gibi hissetmiştim, ben 5w olanı tercih ederdim.

Daha önce peavey'in lambalı bir kafasını kullanmıştım. 3 ayrı watt ayarı vardı. Bence idare ediyordu.

Head yerine konvoyu baglamaktaki maksadım. Gerekirse bir yere giderken kombo olarak da yanıma alırım düşüncesi. Aynı modelin kombosunu harici kabine bağlamakla kafasını bağlamak arasında ton farkı oluyor mu onu da bilmiyorum.

Öncelikle ne çalacaksınız? Clean tonlarda takılacağım, efendi gibi caz açalacağım derseniz farklı, gain istiyorum derseniz farklı. İkincisi, ev de nasıl bir ev? Apartman dairesinde çalacaksanız yüksek ihtimal 1 watt da fazla gelir. Ben hiçbir yerin ortasında minik bir bahçeli evde oturuyorum mesela. Çocuğum olmasa bir köklerim ki ev sallanır ama etrafta en fazla inekler ürker. Neticede demek istediğim şu: Amfinin watt'ı yerine master volume var mı yok mu bence evde çalacaklar için daha geçerli bir kriter. İlla amfi istiyorsanız.

Zaten sadece kulaklıkla çalabilecekseniz o zaman düzgün bir ses kartı ve plug in bence çok daha iş görür, mesele mümkün olduğunca gitar çalmaksa.

Öncelikle ne çalacaksınız? Clean tonlarda takılacağım, efendi gibi caz açalacağım derseniz farklı, gain istiyorum derseniz farklı. İkincisi, ev de nasıl bir ev? Apartman dairesinde çalacaksanız yüksek ihtimal 1 watt da fazla gelir. Ben hiçbir yerin ortasında minik bir bahçeli evde oturuyorum mesela. Çocuğum olmasa bir köklerim ki ev sallanır ama etrafta en fazla inekler ürker. Neticede demek istediğim şu: Amfinin watt'ı yerine master volume var mı yok mu bence evde çalacaklar için daha geçerli bir kriter. İlla amfi istiyorsanız.

Zaten sadece kulaklıkla çalabilecekseniz o zaman düzgün bir ses kartı ve plug in bence çok daha iş görür, mesele mümkün olduğunca gitar çalmaksa.
Daha çok drive kullanıyorum. Transistörlü 75 watt bir randall var şu an evde kullanabiliyoruz. 5 watt lambalı epiphone var. Sadece volume potlun pedallara dengeleyip kullanabiliyorum. Daha önce farklı lambalı da kullanmıştım. Plug in vs. Belki ev için çok daha işlevsel ama hafta 1-2 saat gitara ayırabilen biri olarak amfiye dokunmak da bana keyif veriyor.

Master volume kesinlikle hesaba katılmalı. Dsl düşünürken bu aklıma gelmeyen bir şeydi.

Dsl5cr oldukça kullanışlı ev için. Ultra gain channel. Ben fx loopta boss sd1 kullanıyorum master volume olarak. Level saat 9 10, gain 0, tone saat 11 civarı. Amfide volume saat 11 12 arası, gain 12 13 civarı, treble saat 13, mid 12, bass 10. Reverb yok. Delay var. Amfinin önünde ise ehx crayon, level full, gain isteğe bağlı. 70-73 db. Bu şekilde çok beğeniyorum aldığım tonları. Tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Dsl5cr oldukça kullanışlı ev için. Ultra gain channel. Ben fx loopta boss sd1 kullanıyorum master volume olarak. Level saat 9 10, gain 0, tone saat 11 civarı. Amfide volume saat 11 12 arası, gain 12 13 civarı, treble saat 13, mid 12, bass 10. Reverb yok. Delay var. Amfinin önünde ise ehx crayon, level full, gain isteğe bağlı. 70-73 db. Bu şekilde çok beğeniyorum aldığım tonları. Tavsiye ederim.
Güzelmiş. Master volume olarak normal bir volume pedal da kullanılabilir değil mi? Bir de bu ayarlarla aldığınız drive tonunu merak ettim. Video varsa paylaşır mısınız? Ya da özelden numara verebilirim gönderirseniz.

Olur ayarlamaya çalışırım birşeyler. Pasif volume pedal da olur ama boss sd1 farklı bir ton katıyor marshall a. Volume pedal transparan olduğu için düşük volume biraz fizzy geliyor kulağıma.

Video paylaşabilirseniz biz de dinlemek isteriz.

Olur ayarlamaya çalışırım birşeyler. Pasif volume pedal da olur ama boss sd1 farklı bir ton katıyor marshall a. Volume pedal transparan olduğu için düşük volume biraz fizzy geliyor kulağıma.

Ben jhs black box türevi basit bir volume pedal girdim fx looptan, onu en düşükte tutup amfiyi saat 9 gibi açıyorum 25w modunda. Inputtan da od ve noise pedalları girilmiş durumda.

Ben jhs black box türevi basit bir volume pedal girdim fx looptan, onu en düşükte tutup amfiyi saat 9 gibi açıyorum 25w modunda. Inputtan da od ve noise pedalları girilmiş durumda.
Demek ki iyi iş görüyor bu volume pedal olayı. Looptan gireceğini diğer pedalları volume pedalına göre nasıl koyuyorsunuz.

Sizden de bir video olsa güzel olur.

Geri