klasikle başladım rock istiyorum?

Konu sahibine dönersek, doğrusu yanlışı yok ama hayat şunu gösterdi bana, rock/metal çalacaksan, gönlün ondaysa bir an önce elektroya kavuş yoksa %90 ihtimalle mutsuz olursun bir noktada. Bu klasik gitarla ilgili değil, o da bir enstrüman sonuçta, bu sen ne yapmak istiyorsun ile ilgili.
Bu crossover örneklerin tamamı (flütlü çocuk hariç) enstrümanına ve müziğe hakim olduktan sonra şunu da deneyeyim veya harmanlayayım diye yapılacak şeyler. Öyle baştan haa öyle de olurmuş hadi ben klasikle yola çıkayım nasılsa metal de çalınırmış diye İsviçre çakısı kafası ile yola çıkılacak şeyler değil.
Bir müzik türü "yapılır" ya da "yapılmaz" demek hiçbirimizin haddi değil ama bazı şeylerin de cılkını çıkarmamak lazım, uç örnekleri gösterip bak oluyor diye coşmamak lazım. Rock ve metal çalacaksan elektro gitarı öğreneceksin o kadar. Sonra metal şarkı yaz ama içine istersen zurna solo yerleştir. Sen bunu yaparsan senden sonra gelenler haa zurna ile de metal yapılır yahu mu diyecek o zaman?

Konu sahibine dönersek, doğrusu yanlışı yok ama hayat şunu gösterdi bana, rock/metal çalacaksan, gönlün ondaysa bir an önce elektroya kavuş yoksa %90 ihtimalle mutsuz olursun bir noktada. Bu klasik gitarla ilgili değil, o da bir enstrüman sonuçta, bu sen ne yapmak istiyorsun ile ilgili.
Bu crossover örneklerin tamamı (flütlü çocuk hariç) enstrümanına ve müziğe hakim olduktan sonra şunu da deneyeyim veya harmanlayayım diye yapılacak şeyler. Öyle baştan haa öyle de olurmuş hadi ben klasikle yola çıkayım nasılsa metal de çalınırmış diye İsviçre çakısı kafası ile yola çıkılacak şeyler değil.
Bir müzik türü "yapılır" ya da "yapılmaz" demek hiçbirimizin haddi değil ama bazı şeylerin de cılkını çıkarmamak lazım, uç örnekleri gösterip bak oluyor diye coşmamak lazım. Rock ve metal çalacaksan elektro gitarı öğreneceksin o kadar. Sonra metal şarkı yaz ama içine istersen zurna solo yerleştir. Sen bunu yaparsan senden sonra gelenler haa zurna ile de metal yapılır yahu mu diyecek o zaman?
Benim örneklendirerek vermeye de çalıştığım durum tamda bu. Flüt çalan çocuk videosu bir ironi. Hani klasik gitar ile sert bir heavy metal yada rock çalınmak isterse ortaya nasıl bir sonuç çıkarın göstergesi.
Onun dışında ki örneklemeler de her tür enstrüman ile her tür parça çalınır ama işin fıtratı gereğidir ki işin kompedanı elektro gitardır demek istemekteyim.

Konu dağılmasın uzamasın dedikçe daha kötü oluyor sanırım :) Anlaşamadığımız yerlere odaklanmaya çalışıyorum ama sonra dönüp bakıyorum içimi bir hüzün kaplıyor. Bunları içinde doğası gereği deneysel işlere açık olması gereken Rock-Metal forumu içinde tartışıyoruz. Ne diyeyim bilmiyorum.

Yeni başlayan birini yanlış yönlendirdiğimi de düşünmüyorum. Bu işler tam da bu şekilde düşünerek başlanması gereken işler olarak görüyorum. Aksi durumda devamlı yapılan şeyleri yapmaya devam ederiz. Sınırlar çizip onun içinde kendimizi daha rahat hissediyor olabiliriz ama bence hatalı bir düşünce, bunu burada bile anlatamıyor olmak cidden beni üzüyor.

Paylaşılan videolar içinde arkada Metallica çalmasa flütlü çocuk da harika çalmış. Gayet de enstrümanına hakim. Komiklik olsun diye yapmış ama bu kötü çaldığı anlamına gelmiyor. Rock-Metal içindeki o sert tutumu aktaracak en kestirme yol elbette distortion sesi ama işte bundan ötesi var. Sadece çalınmış şarkıları çalacağız, ahanda Rock-Metal budur dersek bence hata ederiz.

Tabii ben iki Metallica çalayım rahat edeyim, aradığım ses budur denirse boşa konuşuyorum. Küçümsemek için söylemiyorum. Bir ifade biçimi olarak yola çıkıp Rock ifade biçmi bu tarz kalıpları zaten baştan kabul etmemeli diyorum. Gelen tepkilere bakınca bunları derken bile utanıyorum artık.

Özetle tam da cılkını çıkarıp istediğiniz kadar coşabileceğiniz alan bunlardır. Bunlarda kurallar çizeceksek zaten bırakalım gidelim :) Bu müzik türünde de uç örnekler veremeyeceksek...

Bunlar ötesinde ses aralıkları engellerini aşıp türler arası bir müzik ortaya çıkabilir diye düşünmekteyim. Batı müziğinin bize bahşettiği perdeler arasında sıkışmış olabiliriz. Bırakalım Rock-Metal'i yani... Neyse dediğim gibi konu metal ekseninde ilerledi ama soru rock idi. Hele hele Progresif Rock dersek mesela zaten içinde gitar olmayan örnekler var. Tabii ki uç örnekler ama bu örnekleri çıkartan ülkelerin Rock-Metal forumlarında olmaz işler bunlar, vazgeç bu sevdadan diyen olmamıştır herhalde :) Ya da abi sen yan flüt çalıyorsun onla rock olmaz, yavaşça o flüdü yere bırak falan diyen olmuş mudur acaba?

Bas gitar da elektro gitar gibidir o da olmasın denirse:

Geri