Tellere vurunca çınlama sesi geliyor

Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi bazı tellere vurunca, sanıyorum köprü kısmından bir çınlama sesi geliyor, o sesleri de ekliyorum duyabilirsiniz umarım. Amfiye yansımıyor bu ses ama çok rahatsız etti beni. Neden olabileceğine dair fikri olan var mı? Gitar Ibanez RG350MZ bu arada.

Dosyalar

• WhatsApp Ptt 2021-04-25 at 16.52.30.ogg
    15.1 KB
  • WhatsApp Ptt 2021-04-25 at 16.51.31.ogg
    20.4 KB
Selamlar,

Eğer elektro gitarsa bu tel yüksekliğinden olabilir. Benim gitarımda gibson bridge yapısı olduğu için standart çınlama sesleri geliyordu. Şeffaf oje damlatarak o sorunu çözdüm. Gitarının modelini ve bridge resmini paylaşırsan daha net sorunu anlayabiliriz.

Sevgiler,

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba, evet Ibanez Rg350mz model elektro gitar, gibson bridge değil ama söylediklerinizden anladığım kadarıyla floyd rose yüksekliğiyle alakalı bir durum olabilir. Köprüyü de ekleyeyim.

Dosyalar

• 56afae81-f12b-4647-b400-75b23bd1872c.jpg
    56afae81-f12b-4647-b400-75b23bd1872c.jpg
    66.3 KB · Gösterim: 200
  • bda50600-0265-4ca7-b655-9e42f81d684b.jpg
    bda50600-0265-4ca7-b655-9e42f81d684b.jpg
    146.5 KB · Gösterim: 192
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sıktım hocam, fakat şöyle bir sıkıntı oldu bu da aklıma takılıyordu, akort etmek için çıkardığımda aynı sırayla takmadım tekrar, tel kalınlıkları farklı olduğundan aşınmaları da farklı olabiliyor galiba yani teli tam sıkamıyor olabilir, bu olaya etkisi var mı bilmiyorum ama eşik kilitlerini sıkmam çözmedi sorunu

Sıktım hocam, fakat şöyle bir sıkıntı oldu bu da aklıma takılıyordu, akort etmek için çıkardığımda aynı sırayla takmadım tekrar, tel kalınlıkları farklı olduğundan aşınmaları da farklı olabiliyor galiba yani teli tam sıkamıyor olabilir, bu olaya etkisi var mı bilmiyorum ama eşik kilitlerini sıkmam çözmedi sorunu
Eğer notayı bastıktan sonra da o ses geliyorsa üst eşikten değildir. Ancak basınca tızlama çıkmıyor da boş telde çıkıyorsa üst eşik kilitlerindendir.

Nota basınca çıkıyor hocam evet, floyd rose ayarı daha önce yapmadığımdan çekindim açıkçası yüksekliğini değiştirmekten bir kaç video izledikten sonra deneyeceğim

ses kayıtlarını dinleyemedim ama arkadaki floyd rose yayları da çınlama yapar. Eğer yaylardan kaynaklanıyorsa, içerisine çınlamayı emecek malzemeden bir parça (sünger, peçete, pamuk, kumaş vs..) yerleştirirseniz kesilecektir.

Yayların altına veya arasına sünger, pamuk bir şey koymayı dene. Yay sesi geliyorsa giderir.

Bunun haricinde, saddle ve üst eşikte teller temas noktasından ileride tekrar saddle'a / üst eşiğe temas ediyorsa titreşirken, ses sönümlenir ve bu tarz sitar benzeri ses çıkar. Ben buna benzettim sesi.

Teşekkür ederim cevaplarınız için, söylediklerinizi yapmak için arka kapağı çıkarıp yaylardaki tozu aldım. Toz böyle bir şeye sebep olabilir mi anlayamadım ama şu an için çınlama sesi kesildi ve dediğiniz gibi yay sesi büyük ihtimalle. Eğer tekrar olursa sünger kesip yayların altına koyacağım

Teşekkür ederim cevaplarınız için, söylediklerinizi yapmak için arka kapağı çıkarıp yaylardaki tozu aldım. Toz böyle bir şeye sebep olabilir mi anlayamadım ama şu an için çınlama sesi kesildi ve dediğiniz gibi yay sesi büyük ihtimalle. Eğer tekrar olursa sünger kesip yayların altına koyacağım
Oluyor bazen. Mesela üst eşik kilidi takılmadığında veya üst eşik kilidi yoksa, eşikten sonraki yer de bazen çınlama yapar yüksek gainle çalarken. Oraya da o nedenle sünger koyuluyor veya toka takılabiliyor.

Yay kısmına da türlü türlü şeyler yapılabiliyor, çınlama veya ses geliyorsa.

IMG_20160419_000657.jpg

SSB Audio Noiseless Springs.jpg

Oluyor bazen. Mesela üst eşik kilidi takılmadığında veya üst eşik kilidi yoksa, eşikten sonraki yer de bazen çınlama yapar yüksek gainle çalarken. Oraya da o nedenle sünger koyuluyor veya toka takılabiliyor.

Yay kısmına da türlü türlü şeyler yapılabiliyor, çınlama veya ses geliyorsa.

148695 eklentisini görüntüle

148696 eklentisini görüntüle
Ben de sünger koyunca yayların hareketini kısıtlar mı acaba diyordum, yayların içine bile koymuşlar. Sağ olun çok açıklayıcı oldu 🤘

Birinin başına gelirse diye bir güncelleme yapayım, aynı sıkıntı tekrar nüksetti bu sefer arkadaşların dediği gibi yayları peçeteyle sardım ve çınlama sesi kayboldu

Geri