Tellere vurunca çınlama sesi geliyor

Selamlar,

Aynı sorun benim Fender Telecaster'ımda sadece Sol telinde var. Floyd rose olmadığı için FretWrep ile çözüyorum. Takmayınca çınlama devam ediyor. Taktığımda ise anında kayboluyor. İlk aldığımda yoktu. Entonasyon ayarını yapmaya çalıştığımda çınlamaya başladı ve öyle kaldı. Belki telleri yenilediğimde geçer diye düşünüyorum.

WhatsApp Image 2021-06-02 at 19.15.19.jpeg

Pek bilgili olduğum bir konu değil hocam, eşikteki tel yuvasının aşınmış olabileceği geldi aklıma sadece. Daha bilgili biri net cevap verir umarım

Son düzenleme:
Selamlar,

Aynı sorun benim Fender Telecaster'ımda sadece Sol telinde var. Floyd rose olmadığı için FretWrep ile çözüyorum. Takmayınca çınlama devam ediyor. Taktığımda ise anında kayboluyor. İlk aldığımda yoktu. Entonasyon ayarını yapmaya çalıştığımda çınlamaya başladı ve öyle kaldı. Belki telleri yenilediğimde geçer diye düşünüyorum.

149527 eklentisini görüntüle
Merhaba,
Çınlama böyle kulak çınlaması gibi tiz ve parlak bir çınlamaysa genelde metal aksamlarla ilgili, özellikle tellerin oturduğu olukların aşınmasıyla olabiliyor (Genelde sonuçları çok daha tatsız ama böyle çınlayarak başlayabiliyor). Daha düşük ihtimalle burgulardan da olabilir. Ya da herhangi bir vida, elektronik aksamlardan da kaynaklanabilir. Sol'ün alt ve üst oktavlarında da aynı çınlama oluyorsa bu ihtimal daha da kuvvetleniyor. FretWrap'i bu şekile takınca ses kesiliyorsa burgudan olma ihtimali de kuvvetleniyor galiba tam kestiremiyorum. Eğer ki çınlama dediğiniz daha çok hırıltı gibiyse üst eşikten kaynaklanma ihtimali daha yüksek diye düşünüyorum. Vidaları ve burguları kontrol edip düzelme sağlayamazsanız, her ne kadar sağlıklı olmasa da sol telini biraz gevşetip, üst eşikteki yuvasına kurşun kalemi aşırı olmayacak şekilde sivriltip hafif oluğa bastırarak karalayın. Üst eşik oluklarıyla ilgili sorunları genelde böyle hallediyorum. Umarım faydalı olur.

Geri