Akort sistemi değişitirilirse olabilecek bir zarar var mıdır?

Herkese merhaba. Bir soru soracağım. Sabit köprülü bir gitarım var ve onu standart akort sisteminde kullanıyorum. Yarım ton aşağı alırsam yani D#-G#-C#-F#-A#-D# şeklinde akort edersem gitarıma bir zarar verir mi? Sapı yamultabilir mi? Sap ayarı yapmayı bilmiyorum ve malum bir pandemi var bu yüzden de sap ayarı bozulursa birine yaptıramam. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Yapisal hasar vermez. surekli yarim akord asagida kullanacaksan sap ve entonasyon ayari yaptirmakta fayda var.
misal, cok dusuk bir aksiyon yuksekligi ile kullaniyorsan muhtemel buzzing problemin ortaya cikacaktir. Ama yok toleransli bir yukseklikteyse telin gerginligi disinda bir sey hissetmeyebilirsin bile.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yapisal hasar vermez. surekli yarim akord asagida kullanacaksan sap ve entonasyon ayari yaptirmakta fayda var.
misal, cok dusuk bir aksiyon yuksekligi ile kullaniyorsan muhtemel buzzing problemin ortaya cikacaktir. Ama yok toleransli bir yukseklikteyse telin gerginligi disinda bir sey hissetmeyebilirsin bile.
Çok teşekkür ederim. Sap ve entonasyon ayarı benim tek başıma yapabileceğim bir şey midir? Hiç yapmadım daha önce öğrenebileceğim kolay bir uygulama ya da öneriniz var mıdır? Pandemi olduğundan da birine verip yaptırmak istemiyorum.

Sap ve entonasyon ayarı benim tek başıma yapabileceğim bir şey midir?
Youtube'da binlerce video var. Kendin yaparsın. Gitar çok dandik değilse de bir şey olmaz. Dandik ise kalitesiz malzeme sebebiyle sorun çıkabilir, misal vida sıyırma yapar, boşa döner vs vs.. elini hassas kullan halledersin. Sap ayarı zırt pırt zaten gerek yok.

Ihtiyacin olan seyler,
Alyan seti
Entonasyon vidalarina uygun duz veya yildiz tornavida yada alyan
Kaliteliteli ve stabil bir chromatic tuner.
Ve bu ayarlar icin ozel uretilmis ölcü cetveli.
Tabi gitarin klavyesine gore kopru bilesenlerinin acisini olcen aci olcerlerde var.

Google uzerinde Turkce olarak ' gitar sap entonasyon ayari' olarak aratarak gerekli videolari bulabilirsin. Gayet guzel bizzat ustasinin agzindan anlatan videolar var.

Her gitaristin kendi ayarini yapmasi elzem.
Sahsen ben kendim ogrendim korkulacak bir sey yok. Kendim zamaninda bir klavye uzerinde deneme yaptigimdan sunu soyleyeyim sap ayarlarken ayar vidasi 'beni daha fazla cevirme' diye sana durumu izah ediyor.

Ihtiyacin olan seyler,
Alyan seti
Entonasyon vidalarina uygun duz veya yildiz tornavida yada alyan
Kaliteliteli ve stabil bir chromatic tuner.
Ve bu ayarlar icin ozel uretilmis ölcü cetveli.
Tabi gitarin klavyesine gore kopru bilesenlerinin acisini olcen aci olcerlerde var.

Google uzerinde Turkce olarak ' gitar sap entonasyon ayari' olarak aratarak gerekli videolari bulabilirsin. Gayet guzel bizzat ustasinin agzindan anlatan videolar var.

Her gitaristin kendi ayarini yapmasi elzem.
Sahsen ben kendim ogrendim korkulacak bir sey yok. Kendim zamaninda bir klavye uzerinde deneme yaptigimdan sunu soyleyeyim sap ayarlarken ayar vidasi 'beni daha fazla cevirme' diye sana durumu izah ediyor.
Youtube'da binlerce video var. Kendin yaparsın. Gitar çok dandik değilse de bir şey olmaz. Dandik ise kalitesiz malzeme sebebiyle sorun çıkabilir, misal vida sıyırma yapar, boşa döner vs vs.. elini hassas kullan halledersin. Sap ayarı zırt pırt zaten gerek yok.
Bence o kadar aman aman bir zorluğu yok sap ve entonasyon olayının fakat bir bilene danışmadan uğraşmanı tavsiye etmem. Eğer mümkünse çalacağın şey yarım ton aşağıdaysa bir perde geriden çalabilirsin.
Hepinize çok teşekkür ederim. Bu ayarları ve benzer şeyleri yapmak için bir set buldum acaba bu yeterli midir bu ayarları ve tel yüksekliği gibi benzer şeyleri ayarlamak için. Online Alışveriş Sitesi, Türkiye’nin Trend Yolu | Trendyol Tekrardan çok teşekkür ederim. Son olarak bir sorum daha var. Bir zoom prosesörüm var. Ondaki tuner yeterli midir acaba? Yoksa boos un böyle bir tuner ı var onu mu almalıyım fakat bunda da kaç herz olduğunu göstermiyor. Prosesördeki tuner yeterli değil ise kaliteli ve makul fiyatlı bir tuner öneriniz var mı? https://www.hepsiburada.com/boss-tu...6NMcbMBWLm-4OmhfPIP7Ac79u87TvZJRoCQoIQAvD_BwE

Son düzenleme:
Alyan numaralarini goremiyorum fakat cetveli falan koymuslar. Guzel bir set gibi duruyor ama musait zamanda arayip tekrar ayrintili bir bilgi edin derim.
Zoomun hangi prosesoru? Prosesor tunerlari icerisinde kotu oldugu kadar gercekten guzel is cikaran hassas tunerlarda var. Onu modeliyle yazarsan zoom konusunda tecrubeli birisi dusuncelerini paylasacaktir.
Ama en nihayetinde tek isi akord yapmak olan chromatic tunerlar her daim bir adim daha iyi sonuc verecektir.

Alyan numaralarini goremiyorum fakat cetveli falan koymuslar. Guzel bir set gibi duruyor ama musait zamanda arayip tekrar ayrintili bir bilgi edin derim.
Zoomun hangi prosesoru? Prosesor tunerlari icerisinde kotu oldugu kadar gercekten guzel is cikaran hassas tunerlarda var. Onu modeliyle yazarsan zoom konusunda tecrubeli birisi dusuncelerini paylasacaktir.
Ama en nihayetinde tek isi akord yapmak olan chromatic tunerlar her daim bir adim daha iyi sonuc verecektir.
Sağ olun. Prosesörüm Zoom G1 four. Sizin önerebileceginiz bir tuner var mı?

Ben tc electronic in bir prosesorunun tunerini kullaniyorum, bir kac kiyaslama yaptim hassaslik konusunda yeyerince iyi. Bunun disinda yine google uzerinden bir bakin derim. Ufak bir arastirmayla burada benim yazabilecegimden daha fazla arastirma ve sebep- sonuc degerlendirilmesi yapilmis bir cok tuner marka ve modelini ayri ayri inceleyebilirsin.

Geri