Optokuplör Hakkında Acil Yardım..

merhabalar..ben bir optokuplör arıyorum lakin koca izmir'de bulamadım..adı VTL5C4/2, stüdyo plus'tan atilla usta bana dediki bir LDR ve bir LED ile aynı devreyi tamamlayabilirsin dedi,ama değerleri bilmen lazım dedi..bende değerleri bilmediğimden öyle ortada kaldım nette bulduğum Vactec VTL5C4/2 türkiye'De yok,yapmak istediğim pedalda http://www.muzikfakultesi.com/portal/dod-440-envelope-filter-vt953.html bu linkte var..bu opto'nun yerine hangi LED/LDR seçeneğini kullanabilirm :?:

yanlış yer açtıysam özür dilerim,lakin başka bir bölüm bulamadım,yanlış bölümse mod arkadaşlarda taşırsa çok sevinirim :roll:

Re: Optokuplör Hakkında Acil Yardım..

Infern0 demiş ki:
merhabalar..ben bir optokuplör arıyorum lakin koca izmir'de bulamadım..adı VTL5C4/2, stüdyo plus'tan atilla usta bana dediki bir LDR ve bir LED ile aynı devreyi tamamlayabilirsin dedi,ama değerleri bilmen lazım dedi..bende değerleri bilmediğimden öyle ortada kaldım nette bulduğum Vactec VTL5C4/2 türkiye'De yok,yapmak istediğim pedalda http://www.muzikfakultesi.com/portal/dod-440-envelope-filter-vt953.html bu linkte var..bu opto'nun yerine hangi LED/LDR seçeneğini kullanabilirm :?:

yanlış yer açtıysam özür dilerim,lakin başka bir bölüm bulamadım,yanlış bölümse mod arkadaşlarda taşırsa çok sevinirim :roll:
sevgili arkadaşım elektronik malzemecilere git bir adet kırmızı led al bir tanede küçük ldr lerden al. led ldr yi görecek şekilde 3-4 mm aralıklı yerleştir.daha doğrusu siyah bir boru bulman lazım. veya ısı ile daralan makaronda olabilir. yaklaşık 1 cm lik borunun bir ucuna ledi yerleştir bir ucunada ldr yi. geriye devrene montajı kalıyor. nette ararsan bu şekilde yapılmış led ldr resimlerini bulabilirsin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
dostum,atilla usta seri bağlı 2 LDR alman lazım dedi,zira devrede LDR'nin olduğu kısım 3 delikli..ayrıca başka bir arkadaş ise karanlıkta 500k ışıkta ise 5k direnç gösteren bir LDR almam gerktiğini söyledi..doğrumudur?

bu arada orjinal datasheet'te ışıkta 1.5k ohm karanlıkta ise 400 ohm direnç verdiğini öğrendim..hay allahm ya sipariş etsem 15ytl ye falan geleck 1ytl lik şey :cry: :cry:

Infern0 demiş ki:
dostum,atilla usta seri bağlı 2 LDR alman lazım dedi,zira devrede LDR'nin olduğu kısım 3 delikli..ayrıca başka bir arkadaş ise karanlıkta 500k ışıkta ise 5k direnç gösteren bir LDR almam gerktiğini söyledi..doğrumudur?

bu arada orjinal datasheet'te ışıkta 1.5k ohm karanlıkta ise 400 ohm direnç verdiğini öğrendim..hay allahm ya sipariş etsem 15ytl ye falan geleck 1ytl lik şey :cry: :cry:
dostum atilla ustanın dediği gibi iki ldr al ikisini seri bağla al sana üç uçlu ldr karsısına da led koy işin tamamdır.piyasada çeşitli ldr ler var deneme yanılma yöntemiyle sonuca ulasabilirsin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
walla hocam aynen öyle yaptımda devre çalışmadı,sanırım başka parçalar yüzünden :D:D zaten baskılı devreye çalışmadım o yüzden böyle karışık falan oldu,taktım pedalı baktım vızzzzz die 1 geliyor,2 sn sorada bi yanık kokusu geldi hemen kapadım :D:D bikaç parça çok ısınmıştı ama yanma yoktu dışarda..herneyse geçmiş ola :D

Geri