Pitbull string ton kaybetme süresi ?

Merhabalar, uzun yıllardır hiç şaşmadan Ernie ball 10-46 regular slinky kullanıyordum. Ancak son 2 tel değişiminden sonra tonlarda öncekilere göre çok daha çabuk ton kaybettigini gördüm. Son zamanlarda bir çok kişi yerli marka pitbull strings kullanıyor. Aranızda kullanan ve ton kaybetme süresi olarak tecrübe edinen oldu mu yorumlarınızı alabilir miyim bir şans vermeye değer bir markamidir ?

Kessinlikle evet. ernie ball çok çabuk ölüyor. kararma had safhada. pitbull silver deneyin. bi gitarımın üstüne taktım 10-46 silverları. 5marttan itibaren arada kullandım. alt tellerde kararma yok kesinlikle. fakat üst teller 4-5 haftada ölüyor diyebilirim. pek çıtırlığı kalmıyor ama tel genel olarak çok iyi

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ernie ball kaliteyi düşürdü diye tahmin ediyorum. 2 ay önce asla vazgeçmem dediğim bir tel markasıydı son iki seferdir 9-10 günde ton kaybetmeye başladı.

Silver 9-42 ve long life gold seri 9-42 satın aldım. Gelince bi takıp çalıp test edicem ikisini de.Ne kadar gidecekler merak konusu.
Bu arada kendi kullandığım stratıma 10-46 silver takmıştım Mart 5 gibi. Ellerimin terlemesi ortalamanın altında ve telleri çaldıktan sonra silmem hiç. Ona rağmen 29 Mayıs itibari ile tek bir kararma yok alt üç telde. Üst teller de çıtırlığı idare eder durumda. Gitarı 1 ay boyunca çok çok az kullandım (durduğu yerde de kararmadı). Fakat 2 haftadır aktif olarak günde 1 saat çalıyorum teller hala bana mısın demedi.
Bu telleri kötüleyen veya beğenmeyen arkadaşların dönüp de ernie ball aldıklarında 3 günde kararan telleri bunda da başlarına gelebilir. Ha 5 günde kararır ha 10 günde. Sizin eliniz terliyosa tel ne yapsın :D . Elixir aldım fakat 2 aydır rafta bekliyor. Kararınca takayım dedim kararmadı.
Bu gibi bi analizi 9-42 silver ve long life gelince de yazacağım.
Teller hakkında yorum yapan arkadaşlar parmaklarının terleme durumunu da göz önünde bulundurarak yazarsa daha bilgilendirici olabilir.

En son pitbull gold series 9-42 aldım daha önce ben de ernie ball meşhur mor paket olandan kullanıyordum. Elim çok terlemez günde 2-3 saat gitar çalarım. Pitbull güzel tel ama ernie ball ile hemen hemen aynı yani aman aman mucizeler yaratmaz. Biraz daha geç karardı az daha dayanıklı geldi bana da ernie balldan. Sarımlı tellerde kararma olur zaten alt teller kararmaz hemen her telde böyledir alt teller parlaklığını yitirir zamanla. Ernie ball ile aynı fiyatsa pitbull tercih edebilirsin ama beklentin büyük olmasın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Silver 9-42 ve long life gold seri 9-42 satın aldım. Gelince bi takıp çalıp test edicem ikisini de.Ne kadar gidecekler merak konusu.
Bu arada kendi kullandığım stratıma 10-46 silver takmıştım Mart 5 gibi. Ellerimin terlemesi ortalamanın altında ve telleri çaldıktan sonra silmem hiç. Ona rağmen 29 Mayıs itibari ile tek bir kararma yok alt üç telde. Üst teller de çıtırlığı idare eder durumda. Gitarı 1 ay boyunca çok çok az kullandım (durduğu yerde de kararmadı). Fakat 2 haftadır aktif olarak günde 1 saat çalıyorum teller hala bana mısın demedi.
Bu telleri kötüleyen veya beğenmeyen arkadaşların dönüp de ernie ball aldıklarında 3 günde kararan telleri bunda da başlarına gelebilir. Ha 5 günde kararır ha 10 günde. Sizin eliniz terliyosa tel ne yapsın :D . Elixir aldım fakat 2 aydır rafta bekliyor. Kararınca takayım dedim kararmadı.
Bu gibi bi analizi 9-42 silver ve long life gelince de yazacağım.
Teller hakkında yorum yapan arkadaşlar parmaklarının terleme durumunu da göz önünde bulundurarak yazarsa daha bilgilendirici olabilir.
Hocam long life edition almayı bende çok düşündüm. Kaplamalı tellerin fretleri erittigi gerçeği var elixir de yaşadığım için almaya cesaret edemedim hem tele normalin 2 katı para ver hemde ortalama 1-1.5 yılda yapılan fret bakımları 3-4 ay gibi bir süreye düşsün. Bu yüzden 3 marka farklı tel aldım. Dean markley blue , pitbull silver ve Fender. Dean markley takali yaklaşık 15 gün oldu üst teller şuan idare eder seviye de tahminimce 1 hafta sonra ton gidecek ardından pitbullu takacağım bakalım neler olacak

çoğu markanın telini denedim. luthier olduğum için fret erime gibi bi korkum pek yok fakat benim istediğim uzun ömür uygun fiyat herkesin istediği gibi. ayda 1 fiyatı 50 olan tel takacağıma elixir alırım 4-5 ay gider kafasındayım biraz. fakat bu silver seri 2 ay gidiyor ve hoş yani kararma da sıfır.
Hocam long life edition almayı bende çok düşündüm. Kaplamalı tellerin fretleri erittigi gerçeği var elixir de yaşadığım için almaya cesaret edemedim hem tele normalin 2 katı para ver hemde ortalama 1-1.5 yılda yapılan fret bakımları 3-4 ay gibi bir süreye düşsün. Bu yüzden 3 marka farklı tel aldım. Dean markley blue , pitbull silver ve Fender. Dean markley takali yaklaşık 15 gün oldu üst teller şuan idare eder seviye de tahminimce 1 hafta sonra ton gidecek ardından pitbullu takacağım bakalım neler olacak

çoğu markanın telini denedim. luthier olduğum için fret erime gibi bi korkum pek yok fakat benim istediğim uzun ömür uygun fiyat herkesin istediği gibi. ayda 1 fiyatı 50 olan tel takacağıma elixir alırım 4-5 ay gider kafasındayım biraz. fakat bu silver seri 2 ay gidiyor ve hoş yani kararma da sıfır.
Fret tesviyesi yapabilsem belki bende tercih ederdim

Ortalama 5-6 saati buluyor.
Pro gitaristler bile her gün 5-6 saat gitar çalmıyorlar. Tebrikler azminiz için ama 5-6 saat çalınsa bile fretlerin 1 senede erimesi çok çok zor hatta neredeyse imkansız. Paslı tellerle ve torun çekici kıvamındaki tuşe ile belki olabilir. Bu bahsettiğiniz süreler sizin başınıza mı geldi yoksa duydunuz mu? Çünkü ben ne duydum ne de başıma geldi.

Pro gitaristler bile her gün 5-6 saat gitar çalmıyorlar. Tebrikler azminiz için ama 5-6 saat çalınsa bile fretlerin 1 senede erimesi çok çok zor hatta neredeyse imkansız. Paslı tellerle ve torun çekici kıvamındaki tuşe ile belki olabilir. Bu bahsettiğiniz süreler sizin başınıza mı geldi yoksa duydunuz mu? Çünkü ben ne duydum ne de başıma geldi.
Yanılıyorsunuz pro gitaristlerden günde 9 saat çalışan dahi var.Ben 45 dakika çalışma 15 dakika mola periyodlari ile çalışıyorum. Gelelim diğer olaya. Şuan ki ESP marka gitarımda henüz fret bakımı yapmadım. Ancak daha önce ki bc rich gitarımi 1 sene 5 ay gibi bir süre de fret bakımına götürmezsem orta perdelerde bozulma yaşıyordum. Ha fret değişimi yaptırmadım daha önce törpületiyordum yalnızca. Elixir ile olan sorunumdan bahsedeyim. Yine fretlere bakım yaptıktan sonra luthier in önerisi üzerine elixir kullandım 2 kez sol ve si tellerinin 7-8-9. Perdelerinde garip sesler çıkmaya başladı. Fretlerden suphelenmedim kendi imkanım ile action ayarları ile oynadım düzelme olmayınca forumlara baktım forumlarda kaplamalı tellerin fretleri erken erittigi sorununu okuyunca tekrar bakıma götürdüm. Belki kullanılan malzeme kalitesinden kaynaklıdır bilemem. Şuan ki gitarımi 1 yıldır kullanıyorum henüz sorun yaşamadım.

Dipnot: önceki gitarım çok kaliteli değerli birşey olmadığı için ortalama 2-2.5 ayda bir tel değişimi yapıyordum şuanki gitarıma ise 25 gün civarında. Bundan kaynaklı da olabilir.

Geri