Macbook ile crackli yazılım kullanmak

Son cümleme bak, nanometrenin kaç olanı makbul mesela ona bir cevap ver, görmezden gelme ;). Hangi nanometreler yan yana konulur, hangileri konulmaz mesela?
Cısc
Bir çok komut barındırır buda bellekten konut istememek demektir ki belleğe yük binmesini engeller.
Repeat commandlarda performansı çok daha iyidir.
Yüksek işlem gücüne sahiptir.
Çok ısınır ve fazla güç tüketirler

RISC
Kısa ve az komutlara sahip oluğu için daha hızlıdır.
Fazla ısınmazlar, fazla güç harcamazlar, ağır iş ve işlemler için yetersizdir. Bu yüzden taşınabilir basit cihazlarda kullanılıyor (telefon tablet, tv)

ARM
RISC tabanlıdır, 32 ve 64 bit olarak 2 tiptir, düşük güç tüketimi ile birlikte RISC tabanlı işlemcilere göre yüksek performanslıdır x86-x64 işlemcilere göre daha ucuz olduğu için gömülü sistemlerde, taşınabilir aygıtlarda kullanılan yonga setlerinde ARM işlemci kullanılıyor genel olarak.

NM nanometre
bir güç ölçüm değeridir. Transistörden transistöre elektrik iletilir. Elektrik iletim mesafesi azaldıkça daha az gider yani az sürtünür. Sürtünme elektriği ısıya çevirdiği için iletim mesafesi ne kadar uzun olursa o kadar çok elektrik harcanır. iletim mesafesi azaldıkça da sürtünme azalacağı için daha az elektrik tüketir.
14 nm ile üretilmiş bir işlemcide ki transistörler arası mesafe 14 nm olur, bu mesafe ne kadar azalırsa işlemci daha az ısınacağı içinde işlemci daha yüksek performansta çalışır. Ancak işlemci üzerinde ki transistörleri ne kadar çok birbirine yakın tutulursa işlemci üzerine bu sayede daha çok transistör koyma imkanı olacak. Buda işlemcinin daha geç ısınmasına ve daha az güç tüketimi ile daha yüksek işlem performansına erişmesine olacak sağlıyacak
Özetle ne kadar kısa nm mesafesi okadar az güç tüketimi ve performans sağlayacak. Ancak şuanda bile İ9 işlemciler de halen 14 veya 22 nm tercih ediliyor. 8 çekirdek 4 işlem için 4 enerji için.

apple M1 ile ARM kullanmaya başladı ancak adını şuan anımsayamadığım bir çinli üretici ile 2020 yılında bir anlaşma yaparak yeni nesil iphonelarda kullanılmak üzere 3nm ve 5nm mimari yapıya sahip işlemcileri kullanacaklarmış. kısaca 7nm den sonra 3 ve 5 e kadar düşecek ama şuan için bu sadece telefonlar için geçerli.

Son düzenleme:
Hiçbir monster notebook bir macbook pro ile karşılaştırılabilir değil. Özellikle konu grafik, fotoğraf&video edit, müzik kayıt&düzenleme ise hiç değil.

Her donanım belirli bir kullanım amacı ön planda tutularak tasarlanır. Donanımsal ve yazılımsal olarak bu kartlar belli başlı amaçlar için optimize ediyorlar. Bazı özellikler oluyor ya da olmuyor. Örneğin RTX kartlar real time raytracingde iyi, ancak CAD performansı daha iyi olan kartlar var. Quadro / Titan kartlar CAD'de iyiyken oyun performansı daha iyi olan donanımlar var. Bir alandaki performansları daha öne çıkarken diğer alandaki performans geride kalabiliyor. Benzer şekilde konsollar için geliştirilen GPU ve CPUlar grafik ve oyun performansları iyi iken normal matematiksel hesaplarda PC'lerdeki CPU'lardan daha zayıflar. One size fits all durumu yok maalesef.

Bununla birlikte grafik ve prodüksiyon'da Apple'dan başka hiç bir şey kullanılmaz kafasına da karşıyım. Bu ezbercilikten öteye gitmek lazım. Bunun gibi tercihler ne Windows PC'leri ne de Apple PC'leri ilgili sektörün ya da kullanım alanının tamamen dışına iter. Burada amaç, hedef , bütçe ve kişisel seçimler giriyor işin içine.

P.S = Bir yazılımı kullanarak yazılım bedelini ödeyebilecek kadar para kazanıyorsanız o yazılımı korsan kullanmanız hem suçtur hem etik dışıdır.

2 yada 3 ay önce intel tüm dengeleri değiştirecek yeni bir çekirdek mimarisine geçti adıda sanırım cypress cove tek bir çekirdek üzerinden işlemci 5,3 - 5,5 Ghz hıza çıkıyor. 14Nm yapıya sahip.
Sanırım çok emin değilim ama şuan bu işlemci monster notebookun bir serisinde kullanılıyor. Asus rog modellerinde kullanıyor ve yine tam emin olmamakla birlikte sanırım şuan bu işlemciye uygun tek anakartta asusta. Asus bu rog modeli Türkiye'ye getirmiyor aşırı pahalı oluyor (şimdi baktımda monster semur mu semurkmu ne o modelinde var bu işlemci cihazlar 36kdan başlıyor 99k ya kadar. kafayı yemiş bunlar :) )

Öncelikli alternatif varsa ücretsizleri kullanmak olmalı.
Bazı şirketler özel lisanslar sunuyorlar girişimci, Indie studio vs. Mesela Epic Games'in gelşitirdiği Unreal Engine 1.000.000 USD gelir elde etmedikçe sana ücretsiz veriyor programı. Ticari amaçla da kullanabiliyorsun. Bunun gibi kotaya sahip başka programlar da var.
Benzer şekilde Dassault Systems'ın girişimci lisansı var. Yıllık gelirin X doların altındaysa 5'de birinden daha ucuza özel bir lisans veriyor sana. Bazıları da kiralama şansı sunuyor. Bunları değerlendirmek lazım ancak her yazılım firması bu imkanı vermiyor maalesef.

Şahsen ben takıntılıyım bu konuda. Söylediğim gibi önce ücretsizlere daha sonra gücümün yettiği yazılımlara yöneliyorum. Sırf bu yüzden sıfırdan farklı bir yazılım öğrendiğim oldu. Bazı yazılımların ise alternatifi yok. Lisans satın almadan bir iş yaptıysam ve ondan para geliri elde ettiysem o parayı harcamayıp ayrı bir hesapta tutuyorum. Lisans bedeline ulaştığı zaman ise o meblağı yazılımı almakta kullanıyorum. Ancak para kazanıp kazanamayacağın belli bile olmayan bir alanda ilk etapta 20.000 USD gibi bir meblağı peşinen cepten çıkartmak zor. Mecbur böyle bir yol izliyorum.

Abiimmm unreal engine i ücretsiz sunmasının sebebi 250 minyon usd karşılığında küçük bir hissesini sonynin satın almış olması. Aynı şekilde epic games şerefisiz gitti rocket league satın aldı. çünkü artık yüzüne bakan yoktu. Herifler anında bedava sundu. gitti fortnite ile entegre etti işte şu görevleri roecket üzerinden yapanlara sırt süsü yok bilmem ne dedi. 5 görev dedi 4 görevi güle oynaya yapıyorsun eee 5. görev nerde e sen git bir bilet al öyle diyor şerefsizler :) epicgames uyanık oyun içi satım alımlardan eşek gibi para kazanıyor. mesela fortnite 2. bölüm 6. sezona bir açıkladılar yeni skin neymar jr. diye hurra millet deli gibi savaş biletine çöktü.

Abiimmm unreal engine i ücretsiz sunmasının sebebi 250 minyon usd karşılığında küçük bir hissesini sonynin satın almış olması. Aynı şekilde epic games şerefisiz gitti rocket league satın aldı. çünkü artık yüzüne bakan yoktu. Herifler anında bedava sundu. gitti fortnite ile entegre etti işte şu görevleri roecket üzerinden yapanlara sırt süsü yok bilmem ne dedi. 5 görev dedi 4 görevi güle oynaya yapıyorsun eee 5. görev nerde e sen git bir bilet al öyle diyor şerefsizler :) epicgames uyanık oyun içi satım alımlardan eşek gibi para kazanıyor. mesela fortnite 2. bölüm 6. sezona bir açıkladılar yeni skin neymar jr. diye hurra millet deli gibi savaş biletine çöktü.
Unreal Engine Sony'nin hisse almasından çok daha önce ücretsiz oldu. Sonrasında kotayı arttırdılar.

Bu konuda yetkin biri sayılmam. Hayatımda hiç PC toplamadım. Parçaların teknik detayına hiç hakim değilim. Coding desen ucundan az R biliyorum sadece. Fakat bu sistemler arasında yakın zamanda geçiş yapmak zorunda kalmış biri olarak kendi tecrübemi aktarayım.

Yaklaşık 9 yıldır Apple bilgisayar kullanıyorum. İşyerim öyle veriyor. Bir adet 2012 Macbook Air, bir de 2018 Macbook Air kullandım. Air modellerin epey yerildiğini görmeme rağmen ben pek sorun yaşamadım. Oyun pek oynayan biri değilim o ayrı ama gerek Photoshop gerekse Logic kullandım. Bilgisayarın bu uygulamalarda epey zorlandığını görmeme rağmen takılma, kitlenme vs. karşılaşmadım. Ha ama bu işleri profesyonel yapan biri olsam kesinlikle adı üstünde pro modelleri tercih ederdim. Apple sisteminin bana göre en büyük avantajı streamlining ve kullanıcı dostu olması. Değiştirmem gerekmese değiştirmezdim.

Gelelim Apple sistemleri sevmeme nedenime. Bence de Apple sistemler haddinden fazla pahalı. Bu konuda sayısız araştırma var zaten, maliyet konusunda öyle aman aman farklar olmamasına rağmen Apple o elma premium'unu satıyor. Bunu kenara koyalım. Bir ikinci sebep ise Apple ekosisteminin agresif bir şekilde kapalı olması. Buradan yakın zamanda neden tekrar PC'ye geçtiğime geleyim. Pandemiden hemen önce bir gün tatil günü ofiste çalışıyordum ve saat 14:30 sularında fark ettim ki şarj aletini unutmuşum. Saat 15:00'da ise erteleyemeyeceğim bir toplantım var tee dünyanın öbür ucu ile. Telefondan vs. de giremiyorum, sunum yapacağım. Normal şartlarda ofiste birinden şarj, bilgisayar vs. bulur işime bakarım ama dedim ya tatil günü. Lanet gibi kimse de ne şarj aleti ne bilgisayar bırakmış etrafta. Yapabileceğim tek şey çıkıp mahalleden bir şarj bulmak. Elbette etrafta Apple ürünü satan mağaza yok. Bir tane yan sanayi satan bir yer var. Adam yan sanayi mal satıyor ama kalitesiz diyemem. Ürünler belkin mi ne ve öyle ucuz da sayılmaz hani. Elinde de benim işimi görecek şarj cihazı var. Voltajı amperi vs. kontrol ettim aldım. İşimi gördü.

Fakat benim bilgisayarın pili o günden sonra ölmeye başladı. Şu an hiç şarj tutumuyor. Fişi çekince kapanıyor. İstanbul'da değilim bilgisayarı tamire yollamak minimum 10 gün. Baktım internetten pil alıp kendim değiştirebilir miyim, olur duruyor ama pilin gelmesi haftalar sürer. Gümrüğü osu busu... Kafam attı bir tane Monster bilgisayar aldım. İ7, 32GB Ram. DAW, plug in, fotoşok, vs. aslanlar gibi çalşıyorum. Aynı Apple gibi basar basmaz açılıyor. Takılmaca etmece yok. Sadece browser kullandığımda dahi uçak motoru gibi ses yapıyor. Olsun. Apple'ı da üşenmediğim bir vakit tamir edeceğim/ettireceğim. Geri döner miyim bilmiyorum.

Yazılım meselesine gelince. İtiraf etmeliyim ki bu konuda gelgitler yaşadım. Beş param olmadığı dönemlerde korsan yazılım kullanımına daha farklı bakardım elbette. Bunu kendi kullanımımdan bağımsız söylüyorum. Ancak, o dönemlerde alternatif yazılım bulmak çok zordu. Günümüzde ise genelgeçer yazılımların hemen hepsinin ücretsiz veya uygun fiyatlı alternatifleri mevcut. Çok özelleşmiş yazılımları kullanıyor iseniz zaten yüksek ihtimal o işten para kazanıyorsunuz. Yine kendimden bir örnek vereyim: Bir podcastim var. Apple gidene kadar Logic bile değil, Garageband ile hallediyordum işimi. Fakat PC'ye geçince bir audio edit programı ihtiyacı doğdu. Seneler önce Adobe Audition kullanıyordum. O dönem çalıştığım yer lisanslamıştı. Tekrar baktım ayda 130 TL diyor. Benim kısıtlı kullanımım için çok gereksiz bir masraf. Bir google araması sonucu Audacity'i buldum. Bir ikinci google araması ile 15 dakikalık bir video buldum. Gayet memnunum. Demek istediğim şu biraz arayınca alternatif bulmak kolayken korsana gerek var mı? Öte yandan fikri mülkiyet konusuna çok daha sert baktığım dönemlere göre şu an farklı bir yerdeyim. Mesela Hindistan'da ya da burada olanı biteni görünce ilaç firmalarının aşı IPO'larına çok fena ifrit oluyorum. Kamu yararı olan yerde IPO kaldırılabilmeli/askıya alınabilmeli. Bu da benim görüşüm, naçizane.

Apple cihazların bu kadar stabil çalışmasının nedeni bir abimizin sorusu üzerine açıkladığım üzere kullandığı işlemci mimarisinden kaynaklanıyor ARM üzerine 10nm mimari yapıya sahip M1 işlemci kullanıyor buda daha az güç tüketimi daha az ısınma sağladığı için işlemci çok fazla kasılmıyor. Ama işine profesyonel anlamda yaklaşan büyük kesim illa apple seçiyorsa seninde dediğin gibi ya pro modellere yöneliyor mesela asus rog sadece Türkiye'de OYUN BİLGİSAYARI adı altında satılıyor ama gerek kendi sitesi gerekse avrupada kullanım amacı olarak PROGRAMLAMA ve TASARIM amaçlıdır diye satılıyor. Bilginiz olun. Oyun bilgisayarı diye de bir bilgisayar yoktur her bilgisayarda oyun oynanır sadece oyunların grafik motoru ve grafik yapısına bağlı olarak bilgisayarınızdaki ekipmanlar bunları destekliyor is minimum sistem gereksinimi olarak oturur oynarsınız desteklemiyorsa gider destekleyen oemler ile bilgisayarınızı upgrade yaparsınız. sonrada adı oyun bilgisayarına çıkıyor işte.

Apple M1 işlemcisine yeni işletim sistemi Big Sur ile giriş yaptı. Uzunca yıllardır bildiğiniz üzere Intel işlemciler ile çalışıyorlar. Yani stabil çalışmasının nedeni processor den çok unix tabanlı işletim sisteminden kaynaklanıyor.

Intel e geçiş öncesindeki gibi piyasada olmayan kendine özel ürettiği ya da ürettirdiği işlemcilere doğru geçiş yapmaya başladılar ve Intel ile yolları orta uzun vadede ayıracaklar.

Intel e geçiş yaptığı zaman “Hackintosh” denilen ve uyumlu donanımlara bu MacOS u kurmak mümkün olmuştu. Ben de yaklaşık 12-13 yıldır profesyonel anlamda bu tip donanımları kullanıyorum kendi işimde. Çok memnunum. Üstte bahsedildiği Audio işlerinde verimli ve sorunsuz.

Burada çok bahsetmek doğru olmasa da yazılım bulması da doğru yerlerde aramayı bilirseniz oldukça kolay. Bu arada kullandığım yazılımların çoğu lisanslı ücret ödenmiş yazılımlar..

Bu konuda yetkin biri sayılmam. Hayatımda hiç PC toplamadım. Parçaların teknik detayına hiç hakim değilim. Coding desen ucundan az R biliyorum sadece. Fakat bu sistemler arasında yakın zamanda geçiş yapmak zorunda kalmış biri olarak kendi tecrübemi aktarayım.

Yaklaşık 9 yıldır Apple bilgisayar kullanıyorum. İşyerim öyle veriyor. Bir adet 2012 Macbook Air, bir de 2018 Macbook Air kullandım. Air modellerin epey yerildiğini görmeme rağmen ben pek sorun yaşamadım. Oyun pek oynayan biri değilim o ayrı ama gerek Photoshop gerekse Logic kullandım. Bilgisayarın bu uygulamalarda epey zorlandığını görmeme rağmen takılma, kitlenme vs. karşılaşmadım. Ha ama bu işleri profesyonel yapan biri olsam kesinlikle adı üstünde pro modelleri tercih ederdim. Apple sisteminin bana göre en büyük avantajı streamlining ve kullanıcı dostu olması. Değiştirmem gerekmese değiştirmezdim.

Gelelim Apple sistemleri sevmeme nedenime. Bence de Apple sistemler haddinden fazla pahalı. Bu konuda sayısız araştırma var zaten, maliyet konusunda öyle aman aman farklar olmamasına rağmen Apple o elma premium'unu satıyor. Bunu kenara koyalım. Bir ikinci sebep ise Apple ekosisteminin agresif bir şekilde kapalı olması. Buradan yakın zamanda neden tekrar PC'ye geçtiğime geleyim. Pandemiden hemen önce bir gün tatil günü ofiste çalışıyordum ve saat 14:30 sularında fark ettim ki şarj aletini unutmuşum. Saat 15:00'da ise erteleyemeyeceğim bir toplantım var tee dünyanın öbür ucu ile. Telefondan vs. de giremiyorum, sunum yapacağım. Normal şartlarda ofiste birinden şarj, bilgisayar vs. bulur işime bakarım ama dedim ya tatil günü. Lanet gibi kimse de ne şarj aleti ne bilgisayar bırakmış etrafta. Yapabileceğim tek şey çıkıp mahalleden bir şarj bulmak. Elbette etrafta Apple ürünü satan mağaza yok. Bir tane yan sanayi satan bir yer var. Adam yan sanayi mal satıyor ama kalitesiz diyemem. Ürünler belkin mi ne ve öyle ucuz da sayılmaz hani. Elinde de benim işimi görecek şarj cihazı var. Voltajı amperi vs. kontrol ettim aldım. İşimi gördü.

Fakat benim bilgisayarın pili o günden sonra ölmeye başladı. Şu an hiç şarj tutumuyor. Fişi çekince kapanıyor. İstanbul'da değilim bilgisayarı tamire yollamak minimum 10 gün. Baktım internetten pil alıp kendim değiştirebilir miyim, olur duruyor ama pilin gelmesi haftalar sürer. Gümrüğü osu busu... Kafam attı bir tane Monster bilgisayar aldım. İ7, 32GB Ram. DAW, plug in, fotoşok, vs. aslanlar gibi çalşıyorum. Aynı Apple gibi basar basmaz açılıyor. Takılmaca etmece yok. Sadece browser kullandığımda dahi uçak motoru gibi ses yapıyor. Olsun. Apple'ı da üşenmediğim bir vakit tamir edeceğim/ettireceğim. Geri döner miyim bilmiyorum.

Yazılım meselesine gelince. İtiraf etmeliyim ki bu konuda gelgitler yaşadım. Beş param olmadığı dönemlerde korsan yazılım kullanımına daha farklı bakardım elbette. Bunu kendi kullanımımdan bağımsız söylüyorum. Ancak, o dönemlerde alternatif yazılım bulmak çok zordu. Günümüzde ise genelgeçer yazılımların hemen hepsinin ücretsiz veya uygun fiyatlı alternatifleri mevcut. Çok özelleşmiş yazılımları kullanıyor iseniz zaten yüksek ihtimal o işten para kazanıyorsunuz. Yine kendimden bir örnek vereyim: Bir podcastim var. Apple gidene kadar Logic bile değil, Garageband ile hallediyordum işimi. Fakat PC'ye geçince bir audio edit programı ihtiyacı doğdu. Seneler önce Adobe Audition kullanıyordum. O dönem çalıştığım yer lisanslamıştı. Tekrar baktım ayda 130 TL diyor. Benim kısıtlı kullanımım için çok gereksiz bir masraf. Bir google araması sonucu Audacity'i buldum. Bir ikinci google araması ile 15 dakikalık bir video buldum. Gayet memnunum. Demek istediğim şu biraz arayınca alternatif bulmak kolayken korsana gerek var mı? Öte yandan fikri mülkiyet konusuna çok daha sert baktığım dönemlere göre şu an farklı bir yerdeyim. Mesela Hindistan'da ya da burada olanı biteni görünce ilaç firmalarının aşı IPO'larına çok fena ifrit oluyorum. Kamu yararı olan yerde IPO kaldırılabilmeli/askıya alınabilmeli. Bu da benim görüşüm, naçizane.
IPO yazmışım. Halka arz değil elbette kastım. Yanlış yazmışım. IP olacak doğrusu.

AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler