Gitar temizliği hakkında biraz yardım lazım

Herkese iyi ramazanlar yeni aldığım 2. El gitarın temizliği hakkında soru sorucam şimdiden cevaplayan herkese teşekkür ederim
Bu gitarın sapı gül ağacı ve ben bunun rengini koyulaştırmak istiyorum sapta oksitlerde var bunu nasıl galledebilirim ve perdeler parlaklığını yitirmiş onlarıda parlatmak istiyorum bunun için ne kullanabilirim

pena korumalığımda aşırı çizik var. Ben bunu parlatmak için pasta cila kullanabilirmiyim yada buna özel bi ürün varmı

manyetiklerimim arasındaki boşluk hiç temiz gibi gözükmğyo bunun için ne kullanabilirim

ve son olarak gitarımın gövdesi mat siyah fakat bazı yerleri parlamaya başlamış bunu nasıl halledebilirim
Şimdiden çok telekkğr ederim
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg

sağıyla soluyla fazla uğraşma otur çal gitarını bence. Bir sorunu yok, perdeler biraz erimiş gibi duruyor sadece. Klavye ve pickguarda yapacağın her işlem birkaç gün sonra gene şuanki haline döndürecek görüntüyü. Bir fark olmayacak. Gitarlar bolca toz çeker, ara sıra temiz ve kuru bir bezle silip tozunu ve çalım izlerini temizlemen yeterli. Yılda bir kere de limon yağı sürersin klavyeye tamam.
İşi biraz daha ciddi boyutlara getirdiğinde daha kaliteli bir gülağacı klavyeye sahip gitar alırsın.

Herkese iyi ramazanlar yeni aldığım 2. El gitarın temizliği hakkında soru sorucam şimdiden cevaplayan herkese teşekkür ederim
Bu gitarın sapı gül ağacı ve ben bunun rengini koyulaştırmak istiyorum sapta oksitlerde var bunu nasıl galledebilirim ve perdeler parlaklığını yitirmiş onlarıda parlatmak istiyorum bunun için ne kullanabilirim

pena korumalığımda aşırı çizik var. Ben bunu parlatmak için pasta cila kullanabilirmiyim yada buna özel bi ürün varmı

manyetiklerimim arasındaki boşluk hiç temiz gibi gözükmğyo bunun için ne kullanabilirim

ve son olarak gitarımın gövdesi mat siyah fakat bazı yerleri parlamaya başlamış bunu nasıl halledebilirim
Şimdiden çok telekkğr ederim148788 eklentisini görüntüle148789 eklentisini görüntüle148790 eklentisini görüntüle148791 eklentisini görüntüle
Sen de benim gibi kozmetik takıntılısın sanırım :)
Öncelikle bunlara çok takılmamaya çalış sonra benim gibi gitaristlikten ev tipi luthierliğe doğru kayıp gidersin :)

Gitardaki tozlar için :
Yumuşak ve temiz allık fırçası (kadınların makyaj için kullandığından ) ya da benzeri çok yumuşak kıllı ve kılları dökülmeyecek bir fırça, ve toz bırakmayan bir mikrofiber bez

Pickguard çizikleri için :
Pickguard boyalı değil kendi rengi ise pasta cila ve mikrofiber bez ya da tercihen dremel/şarjlı matkap + polisaj tekeri/keçesi

Fretleri parlatmak için :
Manyetikleri tamamen maskeleme bandı ile kapatıp koruduktan sonra, klavyenin fretler dışındaki kısımlarını da maskeleyerek 0000 steel wool (çok ince çelik yün) ile parlatabilirsin.

Keşke 2. kez başlık açmak yerine önceki başlıkta sorsaydın tekrar sorularını. Gitar dediğin şey gözlük gibidir asla tozlanmasın sürekli temiz kalsın diye bir şey yok. Sen her 3 ayda 1 tellerini değiştirip her değişimde bakımını yaparsan , arada bir de üzerindeki tozları silersen yeterli olur.

Geri