Nedir bu duman hastalığı 😂

Beğendikleri de Duman'ın iyi şarkıları değil ki. Tek bildikleri Yürek, Bal fln. Duman kötü bir grup değil. Güzel şarkıları var. Ama Pentagram yerine Duman? Yok daha neler...
Yeni nesil Rock dinleyenler çoğunlukla poser. Maalesef bu bir gerçek. Ama yeni nesil metal severler harbi biliyor işi. Ben metalden ümitliyim. Ki şunu da belirteyim, ben de yeni nesildenim. Etrafımda gayet içinde olan yaşıtlarım var metalde. Veya bilemiyorum, belki benim çevrem iyidir .d

Yeni nesil Rock dinleyenler çoğunlukla poser.
1950'lerin ortasında rock'n roll'u başlatan adamlardan biri Chuck Berry diyebiliriz. O günden beri 70 yıldır her rock'çı kendinden sonra gelene yani yaklaşık 5-6 jenerasyondur milyonlarca rock'çı birileri için bu lafı söyledi. Duman kadar kadim geyiktir bu da. Kaset-CD dönemlerinde Akmar'a gider CD alırdık, Piccatura 'dan (o zaman D&R yok) alanlara bunlar poser aaaabiii yeaaahh filan derdik veletken.

Beğendikleri de Duman'ın iyi şarkıları değil ki. Tek bildikleri Yürek, Bal fln. Duman kötü bir grup değil. Güzel şarkıları var. Ama Pentagram yerine Duman? Yok daha neler...
Yeni nesil Rock dinleyenler çoğunlukla poser. Maalesef bu bir gerçek. Ama yeni nesil metal severler harbi biliyor işi. Ben metalden ümitliyim. Ki şunu da belirteyim, ben de yeni nesildenim. Etrafımda gayet içinde olan yaşıtlarım var metalde. Veya bilemiyorum, belki benim çevrem iyidir .d
Poser dediğin kişiler her yerde var. Bundan hiç bahsetmedim ama bizim dönemimizde sürü psikolojisi çok fazla. Bir uygulama çıkar sohbete dahil olabilmek için kullanmaya başlar , aptal bir ünlü bir şey yapınca hemen aynılarını yapmaya çalışırlar... Tiktok böyle ünlendi mesela ya da yabancı diziler hiç izlenmezdi ama ne oldu etti Netflix çıkınca herkes bir dizi hayranı çıktı , garip. Poser meselesine gelirsek metal dinleyenlerde de "Moruk metal ya sadece siyah giyiniyorum kalbim de öyle bro evet ailemle aram bozuk napayım düşünürken anksiyetem arttı bak" diyenler var ama bu Pentagram'ı kötü yapmaz ya da metal dinleyenleri. Mesela metal dinleyen ama Pentagram dinlemeyen çok arkadaşım var onlar da diyor ki "Abi Penta dinleyenler de ne kadar poser yhaaa" :D ? Yaşıtımızdakiler kendini üstün görme peşinde ve bu çok gereksiz. Klasik müzik dinleyenler herkese poser desin , blues dinleyenler herkese poser desin , rock dinleyenler herkese poser desin... Nereye kadar gidecek bu ? Zaten son cümlelerinde sen de metali , çevreni , kendini tatmin etme çabasındasın bence. Şu an yazdığım bu yazıyı tek bir fotoğrafla özetleyeyim ki siz de anlayın.
tumblr_153fb71530ce8f5fcc0f4248a2d67f7f_f12e65c0_1280.jpg

Herkesin kulak zevki, hissettikleri ve dolayısıyla sevdikleri farklı.
İsteyen Aleyna Tilki, isteyen Ajdar dinlesin, isteyen Mozart isteyen Cacophony. Kimine kanarya tipi kapı zili en güzel melodi, kimine göre Comfortably Numb solosu.
Bu birini ötekinden iyi yapmaz. İyi müzik olayı özneldir.

Poser dediğin kişiler her yerde var. Bundan hiç bahsetmedim ama bizim dönemimizde sürü psikolojisi çok fazla. Bir uygulama çıkar sohbete dahil olabilmek için kullanmaya başlar , aptal bir ünlü bir şey yapınca hemen aynılarını yapmaya çalışırlar... Tiktok böyle ünlendi mesela ya da yabancı diziler hiç izlenmezdi ama ne oldu etti Netflix çıkınca herkes bir dizi hayranı çıktı , garip. Poser meselesine gelirsek metal dinleyenlerde de "Moruk metal ya sadece siyah giyiniyorum kalbim de öyle bro evet ailemle aram bozuk napayım düşünürken anksiyetem arttı bak" diyenler var ama bu Pentagram'ı kötü yapmaz ya da metal dinleyenleri. Mesela metal dinleyen ama Pentagram dinlemeyen çok arkadaşım var onlar da diyor ki "Abi Penta dinleyenler de ne kadar poser yhaaa" :D ? Yaşıtımızdakiler kendini üstün görme peşinde ve bu çok gereksiz. Klasik müzik dinleyenler herkese poser desin , blues dinleyenler herkese poser desin , rock dinleyenler herkese poser desin... Nereye kadar gidecek bu ? Zaten son cümlelerinde sen de metali , çevreni , kendini tatmin etme çabasındasın bence. Şu an yazdığım bu yazıyı tek bir fotoğrafla özetleyeyim ki siz de anlayın.148882 eklentisini görüntüle
Ben pentagram dinlemeyen poser demedim ki. Ayrıca ne kadar değişiyem metal dinliyom da demedim. Sadece metal dinleyen arkadaşlarımın bu konuda kültürlü olduklarından bahsetmek istemiştim. Yani konuyu biliyor adamlar, onu demek istedimdi. Öyle çok geniş bir metal çevrem yok tabi, olanlar da kötü değil. Oturup Death metal muhabbeti yapabiliyor, Alexi Laiho'nun ardından üzülebiliyoruz. (Mekanı cennet olsun diyeceğim ama? :D) Ama bir poser'la konuşsan Nothing Else Matters diye sayıklar durur. Şu konuda sana katılıyorum; herkes kendi zevkine göre olanı dinlesin. Kimse havalı olmak için dinliyormuş gibi yapmasın. Ama işte benim 1 tane bile grup shirt'üm yokken okulda Metallica t-shirt ile dolaşıp ne dinliyorsun deyince Unforgiven (eğer bordo bereli ise), veya Nothing Else. Şunu da belirtmek istiyorum, bunlar kötü şarkılar değil bence. Ama Metallica'da değil. Metal değil bunlar. Bu konuyu uzun uzadıya tartışabiliriz tabi.

@gokmengzsr siz bizim nesil dönem de, benim yaşlarda mısınız anlamadım?

Son düzenleme:
1950'lerin ortasında rock'n roll'u başlatan adamlardan biri Chuck Berry diyebiliriz. O günden beri 70 yıldır her rock'çı kendinden sonra gelene yani yaklaşık 5-6 jenerasyondur milyonlarca rock'çı birileri için bu lafı söyledi. Duman kadar kadim geyiktir bu da. Kaset-CD dönemlerinde Akmar'a gider CD alırdık, Piccatura 'dan (o zaman D&R yok) alanlara bunlar poser aaaabiii yeaaahh filan derdik veletken.
Yanlış anlaşılmışım sanırsam, ben gelene geçene poser diyen birisi değilim. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi sürü psikolojisinden bahsetmek istemiştim, herkesin Duman dinleyip, sadece en popüler şarkılarını dinlediklerini.

Kişileri boş verelim. Bu mevzu oralardan tartışılmayacak kadar derin bence:)

Rock müziği besleyen iki ana damar vardır: Klasik batı müziği ve blues. (Deep Purple ve Led Zeppelin diyelim....)
Bu damarların ikisinin de ne yazık ki Türkiye'de karşılığı son derece sınırlıdır.
Bunların her ikisine de meydan okuyan ve müzikten ziyade sosyolojik bir unsur olan underground/punk unsurları da, bir yandan bu damarlara eklenmiştir. Ama işin komiği, bunlar aslında birbirleri ile pek de geçinemeyen unsurlardır:) 90'lardaki alternatif-grunge akımı bunun en iyi kanıtıdır: underground-punk etkilenimli bu müzikler piyasaya çıkınca, 80'ler hard rock-heavy metal grupları ortadan kayboldu.
Duman gibi gruplar, ama özellikle de Duman, rock müziğin içine söz konusu üçüncü tipteki sosyolojik unsurları (bkz: Arabesk tınılar...) en iyi entegre eden grup olduğu için, Türkiye'de kitleler tarafından sevildi. Eğer Duman da ağırlıklı olarak ilk iki unsurla şarkılar yapsaydı, bugünkü popülaritesine erişemezdi.

"Duman hastalığı" deyip geçmeyin, çünkü ortada şöyle somut bir durum var: Hayatında Hendrix ve blues-rock dinlememiş bir sürü genç. bu soundu ilk defa Duman ile keşfetti. Ama Hendrix'in neyi değiştirdiğini/yarattığını bilmediği için, o halen sevdiği şeyin Duman olduğunu zannediyor. Ve tabii bir gram blues rock için bir dünya Duman'a maruz kalıyor (sözcük oyunu kasıtlıdır...).
Bu gençlerin, metroya binip Kadıköy'e gelince de "Aaa... Buralar ne güzel yerlermiş ya !!" diyen gençler olması da muhtemel tabii:)

Son olarak da şunu söyleyeyim: Duman gibi gruplar piyasaya çıkınca, alternatif gruplarından nefret eden ben, o grupları mumla arar olmuştum.
O yüzden, bugün müzik diye yapılan saçmalıkları görünce, şunu da söylemeden geçmeyeyim: Yakında Dumanı MUMLA ararsınız:)))

Kişileri boş verelim. Bu mevzu oralardan tartışılmayacak kadar derin bence:)

Rock müziği besleyen iki ana damar vardır: Klasik batı müziği ve blues. (Deep Purple ve Led Zeppelin diyelim....)
Bu damarların ikisinin de ne yazık ki Türkiye'de karşılığı son derece sınırlıdır.
Bunların her ikisine de meydan okuyan ve müzikten ziyade sosyolojik bir unsur olan underground/punk unsurları da, bir yandan bu damarlara eklenmiştir. Ama işin komiği, bunlar aslında birbirleri ile pek de geçinemeyen unsurlardır:) 90'lardaki alternatif-grunge akımı bunun en iyi kanıtıdır: underground-punk etkilenimli bu müzikler piyasaya çıkınca, 80'ler hard rock-heavy metal grupları ortadan kayboldu.
Duman gibi gruplar, ama özellikle de Duman, rock müziğin içine söz konusu üçüncü tipteki sosyolojik unsurları (bkz: Arabesk tınılar...) en iyi entegre eden grup olduğu için, Türkiye'de kitleler tarafından sevildi. Eğer Duman da ağırlıklı olarak ilk iki unsurla şarkılar yapsaydı, bugünkü popülaritesine erişemezdi.

"Duman hastalığı" deyip geçmeyin, çünkü ortada şöyle somut bir durum var: Hayatında Hendrix ve blues-rock dinlememiş bir sürü genç. bu soundu ilk defa Duman ile keşfetti. Ama Hendrix'in neyi değiştirdiğini/yarattığını bilmediği için, o halen sevdiği şeyin Duman olduğunu zannediyor. Ve tabii bir gram blues rock için bir dünya Duman'a maruz kalıyor (sözcük oyunu kasıtlıdır...).
Bu gençlerin, metroya binip Kadıköy'e gelince de "Aaa... Buralar ne güzel yerlermiş ya !!" diyen gençler olması da muhtemel tabii:)

Son olarak da şunu söyleyeyim: Duman gibi gruplar piyasaya çıkınca, alternatif gruplarından nefret eden ben, o grupları mumla arar olmuştum.
O yüzden, bugün müzik diye yapılan saçmalıkları görünce, şunu da söylemeden geçmeyeyim: Yakında Dumanı MUMLA ararsınız:)))
1) Nihayet düzgün bir yorum. Müzikalite olarak bana hitap etmese de gençliğimi hatırlattığı için arada açar dinlerim bazı şeyler anılar ve hisler ile ilgili. Eminim benim gibi olan 20lerin sonu 30ların başı bir sürü insan da benimle aynı fikirdedir. Arkadaşa katılıyorum arabesk tınıları güzel harmanladıkları için bu noktaya geldiler nihayetinde sevsen de sevmesen de tarzları orjinal. Mesela virtüöz grubu dream theater vs Kirk Hammett'lı Metallica? Vallahi kıyaslarken bile kendi kendime gülüyorum :D . Aradaki fark o denli (kitlelerce bilinmesi açısından)
2) Saygı duymak tercih meselesi değildir. İnsanlara, yaptıkları işlere saygı duymak ve sınırlarınızı bilmek zorundasınız.
3) Bir de arkadaşlar duman kim yeaa, Batuhan kim yeaaa gibi yorumlar gerçekten çok komik lütfen yapmayın.
O Batuhan Mutlugil, sen kimsin?

Geri