Black Metal çalmayı düşünüyorum ne almalıyım

Black Metal çalmak istiyorum fakat gitarım yok ve çalmayı bilmiyorum, alıp öğreneceğim. Yeni başlayan birisi hangi gitarı almalı ve amfi olarak ne almalı hiç bilmiyorum. Pahalı olmaması iyi olur çünkü yeni başladığımdan ne yapacağımı tam bilmiyorum.

Olay makyaj ve saçta. Gitarın tonunu onlar veriyor :D Bütçe düşük ise Ibanez'in 2 bin, 1 arası başlangıç super-strat'ları var bakabilirsiniz. Black Metal için iş görür diye düşünüyorum. Ama sadece gitar yetmez. Dandik de olsa ekstradan bir distortion pedal'ı almanız Black Metal tonunu yakalamanıza yardımcı olacaktır. Sadece amfinin overdrive channel'ı bazen tek başına işe yaramıyor o tür için.

Black Metal için gitara pedala ihtiyaç var mı ?
Tabi var. Black Metal çoğunluk olarak fazlaca distortion kullanır. Sadece amfinin overdrive'ı yetmez. Dediğim gibi, öyle aşırı kalite bir şeye ihtiyaç yok, sonuçta Black Metal bu. Kötü kalite istiyoruz biz. Ucuz 100 - 200 Tl'lik bir pedal bile iş görür. Tabi önce denemek lazım pedalı. 2 aya bozulmasın sonra.
Black Metal içimizde ? :)
Baba 400'ü verdik KDV?

Tabi var. Black Metal çoğunluk olarak fazlaca distortion kullanır. Sadece amfinin overdrive'ı yetmez. Dediğim gibi, öyle aşırı kalite bir şeye ihtiyaç yok, sonuçta Black Metal bu. Kötü kalite istiyoruz biz. Ucuz 100 - 200 Tl'lik bir pedal bile iş görür. Tabi önce denemek lazım pedalı. 2 aya bozulmasın sonra.
Kesinlikle katılmıyorum. Bir kere amfi ve gitar bile belli değil. Piyasada bincelerce amfi var ve her birinin özellikleri birbirinden farklı. Bazıları overdrive seviyesinde kalıyor bazıları ise pedal ihtiyaç duymadan canavar gibi kükrüyor. Pedal işi tamamen göreceli. Bu işin EQ kısmı var daha. Ve çalacak tür olarak kendini Black Metal ile kısıtlamak çok mantıksız. Ne yani hiç mi death metal olmaz bu? Hiç mi rock n roll çalayım olmaz? :)

Kesinlikle katılmıyorum. Bir kere amfi ve gitar bile belli değil. Piyasada bincelerce amfi var ve her birinin özellikleri birbirinden farklı. Bazıları overdrive seviyesinde kalıyor bazıları ise pedal ihtiyaç duymadan canavar gibi kükrüyor. Pedal işi tamamen göreceli. Bu işin EQ kısmı var daha. Ve çalacak tür olarak kendini Black Metal ile kısıtlamak çok mantıksız. Ne yani hiç mi death metal olmaz bu? Hiç mi rock n roll çalayım olmaz? :)
Arkadaş Black çalmak istiyorum demiş ağırlıkla, ben de ona göre tavsiye verdim. Dediğiniz doğru katılıyorum, ki zaten kötü bir gitarın ton açığını iyi bir amfi hayli hayli kapatır, ama arkadaşın bütçesini bilmediğimiz, ve böyle iyi amfiler de ucuz olmadığı için ekstra bir pedalın yardımcı olabileceğini söyledim.

Black metal çalınacaksa herşeyden önce dikkat edilmesi gereken gitarın entonasyon konusunda ortalama bir gitardan çok daha tutarlı olması gerektiği. Aksi halde disonant akorların çok yoğun kullanıldığı bu tarzın icrasında ekstra problemler yaşanır.

Bununla birlikte genelde kullanılan drive karakteri wanna-be yüronimausların genelinin düşündüğünün aksine kötü değil kontrollü ancak hi-gaine olabildiğince yüklenilmiş olması beklenir. Bu da gitar tonunun mid - high mid bölgesinin normalden çok daha öne çıkmasına sebep olur. Bu nedenle Les Paul benzeri, daha gövdeli, kontrollü bir low-end'e sahip, çok parlak olmayan (Poplar, Alder ve bunların EMG 81 gibi manyetiklerle kullanıldığı durumların aksine) gitarlar tercih edilirse hem fazlasıyla yüksek bir yoğunlukta drive hem de mixin içine, çalanın kulağına daha iyi yerleşen, ulaşan bir gitar tonu elde edebilirsiniz.

Epiphone Les Paul Custom Pro gibi bir gitara öncelikli olarak yatırım yapıp tecrübe kazandıkça amfi ve pedal seçeneklerini deneyerek karar vermek en mantıklısı olur. Yoksa bir amfi ile diğer amfiyi boostlayan da var, yan yana 4 tane DS1 bağlayan da.

Ayrıca tüm bu ekipmanların yanında sağ el kontrol ve staminasını geliştirecek egzersizlere belki ekipmana kafa yorulduğunun 5 katı vakit harcanmalı.

Kolaylıklar!

Black metal külliyatına çok hakim değilim ama Immortal, Dark Throne gibi bir şey çalmak istiyorsan, çok bütçeye gerek yok. Dissection, Dimmu Borgır gibi daha eli yüzü düzgün bir müzik için bir tık daha kaliteli alet edevat olabilir.

Çok da derin düşünmeye gerek yok... öncelikle çalmaya öğrenmeye odaklan.... evet çok klasik ve şablon cevap olacak ama önce çalış ve yine standart cevap ton parmaklardadır cihazlarda değil. Neden mi?
Dissection çok severim, Jon Nödveidt uzun süre Les Paul Custom, Marshall JCM veya TSL ve Metal Zone ile çaldı - hani neredeyse batı dünyasında her evde olan şeyler. Aynı ekipmanla (pedal hariç) blues çalan da var pop-rock çalan da var...

Selamlar, Dissection'ı reinkaos albümündeki ritim tonlarına benzer tonlar için hangi pedalı önerirsiniz? Ht metal 5 amfi aldım ama biraz fazla parlak ve vintage geldi drive'ı. Severek kullanıyorum ama asıl amacım biraz daha koyu, dolgun ton almaktı. Araştırdım sanırım peavey 6505 kullanmışlar bu albümde ritim gitar için. ben de peavey invective tonlarını almak istiyorum açıkçası ama bir çözüm bulamadım. Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Selamlar, Dissection'ı reinkaos albümündeki ritim tonlarına benzer tonlar için hangi pedalı önerirsiniz? Ht metal 5 amfi aldım ama biraz fazla parlak ve vintage geldi drive'ı. Severek kullanıyorum ama asıl amacım biraz daha koyu, dolgun ton almaktı. Araştırdım sanırım peavey 6505 kullanmışlar bu albümde ritim gitar için. ben de peavey invective tonlarını almak istiyorum açıkçası ama bir çözüm bulamadım. Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.
Hocam o amfinin aynısını da alsanız severek dinlediğiniz o albümdeki tonları duyamayacaksınız. Çünkü o tonlar mikrofonlama ile kaydedildi. Yani sizin duyduğunuz ses mikrofondan geliyor. Ve üzerine mastering yapıldı. Bir sürü frekans traşlandı.

Eğer bir tona aşık olduysanız onu birebir amfi ile almak çok çok zor. Plug inleri ya da kaliteli prosesörleri deneyin.

Hocam o amfinin aynısını da alsanız severek dinlediğiniz o albümdeki tonları duyamayacaksınız. Çünkü o tonlar mikrofonlama ile kaydedildi. Yani sizin duyduğunuz ses mikrofondan geliyor. Ve üzerine mastering yapıldı. Bir sürü frekans traşlandı.

Eğer bir tona aşık olduysanız onu birebir amfi ile almak çok çok zor. Plug inleri ya da kaliteli prosesörleri deneyin.
Teşekkürler yanıtınız için. Ben profesyonel olarak aynı tonu alamayacağımı biliyorum, söylemek istediğim benzer tatta tonlar aslında. Heves ettim bi amfi aldım onda da alakasız tonlar çıktı. Eq pedalı sipariş ettim belki işimi görür. Bazen tahmin edilmedik kombinasyonlar gayet tatmin edici, isteğe yakın tonlar verebiliyor. Misal, ht distx pedalım vardı, takas ile elime geçen mxr fullbore'u önüne koydum, clean boost gibi kullandım, çok tatlı, mid focused tonlar aldım. Ht metal amfinin karakteri çok başka ama. Biraz kirli geliyor drive'ı. Iron maiden, eski metallica kafalarına uygun ama modern metal tonları yok.

Headrush, Mooer gibi processorler ile çok rahat alırsın. Tek başına amfi yetmez. Ben Headrush ile istedigim tüm tonları alabiliyorum. Içindeki efekt, amfi, kabin ve mikrofon modelleri her türe uygun. Ekstra ir dosyaları ile kalite daha da artıyor

Teşekkürler öneri için, ama şu an processor almayı düşünmüyorum. Zaten amfiye yatırım yaptım, kablosuydu jakıydı eq'suydu boost'uydu derken semeriyle seksene mal oldu. Preamp tarzı bir şey deneyebilirim belki mooer'ın.

Amt pedalları ve mooer amfi preampları hakkında bilginiz var mı? Biri analog diğeri dijital sanırım. Hangisinden daha iyi sonuç alınır acaba? Amt b1, p1, e1 ya da mooer 12 us gold var aklımda.

Teşekkürler yanıtınız için. Ben profesyonel olarak aynı tonu alamayacağımı biliyorum, söylemek istediğim benzer tatta tonlar aslında. Heves ettim bi amfi aldım onda da alakasız tonlar çıktı. Eq pedalı sipariş ettim belki işimi görür. Bazen tahmin edilmedik kombinasyonlar gayet tatmin edici, isteğe yakın tonlar verebiliyor. Misal, ht distx pedalım vardı, takas ile elime geçen mxr fullbore'u önüne koydum, clean boost gibi kullandım, çok tatlı, mid focused tonlar aldım. Ht metal amfinin karakteri çok başka ama. Biraz kirli geliyor drive'ı. Iron maiden, eski metallica kafalarına uygun ama modern metal tonları yok.
Teşekkürler öneri için, ama şu an processor almayı düşünmüyorum. Zaten amfiye yatırım yaptım, kablosuydu jakıydı eq'suydu boost'uydu derken semeriyle seksene mal oldu. Preamp tarzı bir şey deneyebilirim belki mooer'ın.

Amt pedalları ve mooer amfi preampları hakkında bilginiz var mı? Biri analog diğeri dijital sanırım. Hangisinden daha iyi sonuç alınır acaba? Amt b1, p1, e1 ya da mooer 12 us gold var aklımda.

Söylediğiniz grubun albümünü 15 dakika dinledim. O tonlara blackstar ile yaklaşırsınız. Ancak burda gitar da önemli. Gibson kullanıyorlar galiba gördüğüm kadarıyla. Gidin Gibson alın demiyorum ama 498T gibi bir manyetik deneyebilirsiniz. Gitarların akort düzeni bile cidden fark ediyor.

Modern tonları seviyorsanız misha mansoor, Ola videoları da izleyin. Çok tüyo veriyorlar.

Geri