Bluetooth hoparlör ve ses kartlarının headphone çıkışları ile ilgili soru

Merhabalar. Bir iki hafta içinde ses kartı alacağım, daha önce ses kartlarıyla ilgili forumdaşlardan da bilgi almak için bir konu açmıştım, gayet tatmin edici cevaplar aldım.

Yalnız şu sıralar aklıma bir şey takıldı. Teknik bilgim çok az olduğu için sormak durumundayım. Tamam ses kartı aldım, referans monitörlerini de hallettim. Benim elimde çok sevdiğim 30W stereo bluetooth hoparlörüm var AUX girişi de olan. Ayrıca 9 bant eq ayarı yapılabiliyor. Şu covid dönemi bittikten sonra eşe dosta pikniğe vs giderken ses kartı ve hoparlörü atsam çantaya, gitarı da istediğim yerde çıkarıp çalabilsem ne iyi olur diye düşündüm. Tabii ki referans monitörü sonuçlarını beklemiyorum ama açık havada backing track üstüne takılabiliyor olmak bile cazip geliyor. İşte tam bu noktada ses kartını da henüz almamışken aklıma takılanları sorayım.

1-Aklımdaki ses kartı modellerinin hiçbirinde RCA output yok (Focusrite 2i2, Motu M2, SSL 2, Steinberg UR22C). Yani bu durumda bu iş için headphone outputunu kullanmak durumundayım. Kalite farkı olur mu? Bütçeyi biraz daha arttırıp RCA çıkışı da olan modellere bakmam gerekir mi?

2-Daha da merak ettiğim, araştırıp durduğum fakat anlayamadığım sorun şöyle. Eğer RCA'dan sinyali yollasaydım ses yüksekliğini hoparlör üstünden ayarlayabilecektim. Empedans değeriyle vs işim olmayacaktı (galiba). Ama headphone'dan hoparlöre yollarsam sinyali, bu sefer kulaklık preampından geçip öyle hoparlöre gelecek. Ben bu 30W hoparlörü besleyip besleyemeyeceğimi nasıl anlayabilirim? Kulaklıklardaki gibi bir empedans değerine de rastlayamadım (kitapçıkta da, internette de). Yani bilgim de yetmiyor, düşünüyorum diyorum bu hoparlör bluetooth modunda kendi kendini zaten besliyor. Headphone çıkış empedansının bu zincirde rolü ne olabilir hala beynim almadı. Yoksa burada kilit nokta AUX girişi kalitesi mi? Mesela Solid State Logic'in sitesinde SSL 2 modeli için, headphone preamp empedans değeri 10 ohm diyor. Ve de bu çıkıştan verim alabilmek için en az 80 ohm empedans değerinde kulaklık kullanın diyor, bu ilişkiye de değinebilecek olan olursa çok memnun olurum. Bilgim de az kafam çorba oldu.

Bu da hoparlörümün linki:

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Forumdaşlar sorunumu hala çözemedim, birçok yerden cevap bekliyorum ve araştırırken şu bilgiyi öğrendim, bilmeyenlerin işine yarayabilir.
Mesela Solid State Logic'in sitesinde SSL 2 modeli için, headphone preamp empedans değeri 10 ohm diyor. Ve de bu çıkıştan verim alabilmek için en az 80 ohm empedans değerinde kulaklık kullanın diyor, bu ilişkiye de değinebilecek olan olursa çok memnun olurum.
Öncelikle ses kartının headphone output çıkışının düşük empedanslısı makbülmüş. Neye göre, takacağımız kulaklığa göre. Ne kadar düşük, güvenli alanda kalmamız için teorik olarak en kötü 1/8'i kadar düşük. Kulaklık 80 ohm ise ses kartının 10 ohm ve aşağısı olması gerekiyor. Ya da tam tersi 10 ohm bir ses kartımız varsa 80 ohm'dan yukarı kulaklık kullanmamız gerekiyor. Peki neden böyle yapıyoruz, yapmazsak en önemlisi frekans tepkisi sapıtıyor çünkü. Flat bir görüntüden çok uzaklaşıyor. İkinci olarak da voltaj, dolayısıyla da desibel kaybı yaşıyoruz. Gerçi frekans tepkisi de bununla ilintili olsa gerek. Neyse sonuç olarak bu böyle ama ben hala kendi sorunumu çözemedim. Üstte çok uzatmışım kısaca bir daha sorayım
!-Ses kartının headphone outputuyla 30W kendinden bataryalı hoparlör sağlıklı çalışır mı?
2-Bataryalı bir hoparlörde, kulaklıklardaki gibi bir empedanstan bahsedebilir miyiz?

daha yüksek güç veren kulaklık çıkışları daha düşük volümlerde bile daha yüksek enerjili sinyal gönderir. pilli hoparlörünüzün erken clip e girmesine neden olabilir (siz hoparlerden sesi açmasanız bile). kulaklık çıkışını yüzde 50 açıp kalan ayarı hoparlörünüz üzerindne yaparsanız her şeyi garantiye almış olursunuz bir problem yaşamazsınız

daha yüksek güç veren kulaklık çıkışları daha düşük volümlerde bile daha yüksek enerjili sinyal gönderir. pilli hoparlörünüzün erken clip e girmesine neden olabilir (siz hoparlerden sesi açmasanız bile). kulaklık çıkışını yüzde 50 açıp kalan ayarı hoparlörünüz üzerindne yaparsanız her şeyi garantiye almış olursunuz bir problem yaşamazsınız
Yanıtınız için teşekkür ederim, tavsiyenizi dikkate alacağım. Daha yüksek güç veren çıkış, anladığım kadarıyla güç burada akım oluyor, empedansı en düşük olan çıkış dolayısıyla. Peki mevzu benim 30w hoparlör değil de , binlerce wattlık aux bağlantılı bir sistem olsaydı bu basit headphone çıkışı tüm sisteme yetebilir miydi? Bu soru bende şuraya çıkıyor:
bir hoparlörde, kulaklıklardaki gibi bir empedanstan bahsedebilir miyiz?
Dolayısıyla, ses kartımla hoparlörüm arasında,
teorik olarak en kötü 1/8'i kadar düşük
Bu denklemi oluşturabilir miyim?

Yanıtınız için teşekkür ederim, tavsiyenizi dikkate alacağım. Daha yüksek güç veren çıkış, anladığım kadarıyla güç burada akım oluyor, empedansı en düşük olan çıkış dolayısıyla. Peki mevzu benim 30w hoparlör değil de , binlerce wattlık aux bağlantılı bir sistem olsaydı bu basit headphone çıkışı tüm sisteme yetebilir miydi? Bu soru bende şuraya çıkıyor:

Dolayısıyla, ses kartımla hoparlörüm arasında,

Bu denklemi oluşturabilir miyim?
1000 lerce wattlık bir sistem auxtan değil kendi binlerce wattlık amfilerinden beslenir. sizin hoparlörünüzün amfisi de pilden besleniyor, kulaklık çıkışından, aux girişinin headroom u ne kadar geniş ise o kadar yüksek güç girebilirsin ve clipping olmaz. pro cihazların üzerinde + kaç db ye kadar desteklediği yazar. ötesine geçerseniz bozulmalar olur. binlerce wattlık sisteme aux tan girilir o oradan sesi amfilere iletir ve amfiler gerekli ohm ve watt ile hoparlörlere iletir. aynı aux girişini hem sizin küçük hop. hem de PA sistem için kullanablirsiniz. beslemesini kendi amfilerinden alacakladır. sesi kulaklık çıkışından yarıya kadar açın dememin sebebi belki aux girişinin headroom u düşüktür ve erken clip e girebilir diye. e o zmaan clip e girmesin diye en kısığa alıyım derseniz bu sefer hop üzeründeki amfinin gücünü arttırarak ses açmanız lazım. bu sefer de hop üzerindeki amfinin dip gürültüsünü çok yükseltmiş olursunuz. umarım açıklayabilmişimdir

1000 lerce wattlık bir sistem auxtan değil kendi binlerce wattlık amfilerinden beslenir. sizin hoparlörünüzün amfisi de pilden besleniyor, kulaklık çıkışından, aux girişinin headroom u ne kadar geniş ise o kadar yüksek güç girebilirsin ve clipping olmaz. pro cihazların üzerinde + kaç db ye kadar desteklediği yazar. ötesine geçerseniz bozulmalar olur. binlerce wattlık sisteme aux tan girilir o oradan sesi amfilere iletir ve amfiler gerekli ohm ve watt ile hoparlörlere iletir. aynı aux girişini hem sizin küçük hop. hem de PA sistem için kullanablirsiniz. beslemesini kendi amfilerinden alacakladır. sesi kulaklık çıkışından yarıya kadar açın dememin sebebi belki aux girişinin headroom u düşüktür ve erken clip e girebilir diye. e o zmaan clip e girmesin diye en kısığa alıyım derseniz bu sefer hop üzeründeki amfinin gücünü arttırarak ses açmanız lazım. bu sefer de hop üzerindeki amfinin dip gürültüsünü çok yükseltmiş olursunuz. umarım açıklayabilmişimdir
Gerçekten çok net bilgi eksikliğim olan kısımları çok iyi doldurmuşsunuz elinize sağlık. Bluetooth bağlı kullanırken sesi hoparlör üzerinden en yükseğe aldığımda dahi minimal bir dipses oluyor zaten. Ben o dengeyi yakalarım o zaman hiç problem değil. Ben aptalca bir konuyu atlamışım kendi adıma, ses kartı seçeneklerimin hiçbirinde RCA çıkışı yokmuş gibi davranmışım ama Motu M2'de varmış. Bu durumda galiba en mantıklı olanı bu ses kartını alıp RCA'dan ses almak bu hoparlörde. Zaten övülen bir ses kartı. Çok teşekkür ederim gerçekten.

Geri