Amfi potansiyometresi yaşadığım sorun ve çözümü

Selamlar, daha önce mekaniği berbat durumda olan ve çıtırtı/cızırtı şeklinde gürültü/noise yapan bir bir wah pedalını nasıl düzelttiğimden bahsetmiştim.

Amfimin bir tane potu çevirirken gürültü/noise yapıyordu. Amfi yaşlı biraz, dedim herhalde pot değiştirme vakti geliyor hatta gelmiş. Ama son bir şans vermek istedim.

Amfiyi demonte ettim ve devresine ulaştım. Başta sorunlu potans olmak üzere tüm potansiyometrelere her açıdan "Devre temizleyici yağsız kontak sprey" sıktım. Sıkarken potansiyometreleri sağa sola çevirdim ki iyice her yerine sprey işlesin.
Genel olarak, tüm devreye biraz sprey sıktım ve amfiyi topladım tekrar.

Sonra 30 dakika bekledim
(Sprey uçucu zaten ama yine de 30 dakika kadar beklemekte yarar var bence).

Sonuç=Pot gürültüsü gitti. Ama Potanslar biraz kolay dönüyor eskiye oranla, sanki bi gevşeme oldu. İleride ne olur ne biter bilemem ama şimdilik sıkıntıyı çözdüm

Son düzenleme:
Sizin adınıza sevindim. Pot düğmeleri bir iki hafta içinde eski haline dönüyor, en azından bende öyle olmuştu. Başta tabii biraz garip hissettiriyor.

Selamlar, daha önce mekaniği berbat durumda olan ve çıtırtı/cızırtı şeklinde gürültü/noise yapan bir bir wah pedalını nasıl düzelttiğimden bahsetmiştim.

Amfimin bir tane potu çevirirken gürültü/noise yapıyordu. Amfi yaşlı biraz, dedim herhalde pot değiştirme vakti geliyor hatta gelmiş. Ama son bir şans vermek istedim.

Amfiyi demonte ettim ve devresine ulaştım. Başta sorunlu potans olmak üzere tüm potansiyometrelere her açıdan "Devre temizleyici yağsız kontak sprey" sıktım. Sıkarken potansiyometreleri sağa sola çevirdim ki iyice her yerine sprey işlesin.

Sonra 30 dakika bekledim

Sonuç=Pot gürültüsü gitti. Ama Potanslar biraz kolay dönüyor eskiye oranla, sanki bi gevşeme oldu. İleride ne olur ne biter bilemem ama şimdilik sıkıntıyı çözdüm
Ben de can sıkıntısından wd 40 sıkmıştım sonra yağ gibi kayan potanslara dayanamayıp değiştirdim tabii 😂

wd 40, devre kartını zamanla eritebilir aman dikkat ayrıca yağlı olduğu için zamanla toz toplar yine temassızlık olur. yağsız kontak spreyi en iyisi, boyasız alanlarda, açılmayan somunlarda(truss rod nut gibi), pas kir yağ temizlemek için wd 40 iyi ayrıca wd40 boyayı da eritebiliyor krom nikel kaplama veya gitar gövdesine sıkmayın.

Sonra 30 dakika bekledim

Best El-200 Devre Temizleyici Kontak Sprey Format Yağsız 200 Ml
https://www.hepsiburada.com/best-el...t-yagsiz-200-ml-p-HBV000008WTAV?magaza=argosy
bu ürünlerden bahsediyorsunuz değil mi? Emin olmak adına soruyorum.

AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler