Neden Akım Korumalı Priz kullanılmalı işte cevabı

Abilerim, ablalarım, kardeşlerim ;

Şimdi akım korumalı prizler malumunuz. Kimi çevre bir işe yaramadığını ancak tam korumanın dağıtım panosunda alçak ve yüksek akım gerilim koruma sistemi kurulması gerektiği ancak en güvenli korumanın bu şekilde olduğunu beyan edenlere bugün bizzat yaşadığım ve bu karantina günlerinde beni büzük büzük ettiren soğuk terler döktüren olayımı buradan sizlerle de paylaşma ihtiyacı hissettim. Niye ? çünkü ben vatana millete hayırlı bir evlat olarak yetiştirildim.

Öğle saatleri evde sıkıntıdan aldım gitarı elime öyle işte kendimce tıngırdatıyordum. Lay lay lom falan derken çat paat bam falan bir sesler çıktı prizden ışıklar v.s. ardından duman. Olayın şoku ile bir baktım etrarafa evin genelinde elektrik yok. Sonra geldim gitarın başına. Abilerim priz olmuş simsiyah. Başladım ana avrat soy sop adlı adınca sövmeye. o hışımla cam kenarına geldim birde ne göreyim. anasını avradını neyse belediye meydanı boş bulmuş gelmiş yolu kazıyor kazanken ana elektrik kablolarını yardırmış. neyse bekle allah bekle bekle allah bekle. yapıldı. yapılır yapılmaz elektrikçimi çağırdım. ona bak buna bak derken;
Elektrikçim : Müdür iyiki böyle bir priz kullanmışsın yoksa şuan bu odada ki elektroniklerin hepsi mefta (Amfi, pedal, pedal için adaptör, Ps5, TV, Masaüstü pc, modem, digiturk reciever) hemen bunun aynısında al bir tane bu artık resetlenmez patlatmış kendini bu tamamen dedi.
Sebebine gelince o odaya gelen kablolama zayıf çekilmiş olduğundan kaynaklı olduğunu da böylece tespit edebildik. evin başka bir kısmında sorun çıkmadı allahtan.

Özetle akım korumalı prizler hakkında şüphesi olan yada bir işe yaramadığını sanan yada ona bu şekilde anlatılan kişiler varsa, buyrun bugün bizzat yaşadığım olay. Hemen anında 2.100 joule olanında bir tane daha sipariş verdim. Haftasonuda elektrikçi ile odada ki tüm sıva altını kırıp odanın kablo tesisatını da yenilettireceğim. Hani aklınızın bir köşesinde bulunsun istedim.
Hangi priz markası derseniz schneider pm8-gr vardı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evin girişinde (dairenin, bina değil) regülatör var. O da iyi bir önlem. Priz bir yere kadar.
abi bir yere kadar iki yere kadar bilemem orasını :) ama beni anlık kurtaran priz olmuş elektriçimin söylediği bu. Evet senin dediğin şekli falan anlattı bana da. inşallah haftasonu hem kablolama hemde o regülatör mü ne karın ağrısı ise hepsini yapacakmış. Yani gitar amfi falan zerre umurumda değil yanarsa yanarda abi masaüstü pc ve tv yansaydı anoooovvv vay vay vay 1 aylık milli yas ilan ettirirdim yani

Bende de böyle bir hikaye var;
Arkadaşımla ben referans monitörü aldık ikimize de. Dışarda yağmur yağıyor. Benimkini taktık denedik gayet güzel hoş sonra dedik hemen seninkini de deneyelim nasıl olsa kablolar aynı uğraşmayalım benim monitörlerin üzerine koyduk taktık açtık bi şarkı dinliyoruz. Paaaat bir şimşek çaktı. PC kapandı referans monitörlerinin birinden yanık kokusu geliyor ışıkları yanmıyor. Daha yeni aldığımız cihaz gitti. Tabi ertesi gün hemen gittik 3000 joule priz aldık ama olan olmuştu. O günden beri pahalı ekipmanları asla takmam basit prize

Bende de böyle bir hikaye var;
Arkadaşımla ben referans monitörü aldık ikimize de. Dışarda yağmur yağıyor. Benimkini taktık denedik gayet güzel hoş sonra dedik hemen seninkini de deneyelim nasıl olsa kablolar aynı uğraşmayalım benim monitörlerin üzerine koyduk taktık açtık bi şarkı dinliyoruz. Paaaat bir şimşek çaktı. PC kapandı referans monitörlerinin birinden yanık kokusu geliyor ışıkları yanmıyor. Daha yeni aldığımız cihaz gitti. Tabi ertesi gün hemen gittik 3000 joule priz aldık ama olan olmuştu. O günden beri pahalı ekipmanları asla takmam basit prize
Yanlız şöyle bir durum var. Her ne kadar o pizlerin klavuzunda yıldırım koruma v.s. yazsada yıldırıma karşı hiç bir koruyuculuğu yok. Kuzenimle sabittir bu deneyim.
3 yıl önce kuzenimin bulunduğu binaya yıldırım düştü. Akım korumalı prizde takılı bulunan cihazlar dahil evde ne var ne yok yandı. Siz yinede dikkatli olun. Kuzenimin bu tecrübesinden sonra ne zaman şimşekli bir hava durumuna rastlasam buzdolabı dışında evde ki tüm cihazları prizden çekerim. uydu recieverlara çanak entenden gelen kabloları da sökerim ki çanak antene isabet edip o kablolarla tvye v.s. akım gelmesin diye.

Beyler öncelikle geçmiş olsun. Şu aldığınız akım korumalı prizleri buraya paylaşında bizde nasiplenelim
Yazımda mevcut benim kullandığım. Kullandığım ve yanan schneider pm8-gr yeni sipariş verdiğim ise de schneider pm8-gr bu yani yine aynısı. Ha burada birde en çok dikkat etmeniz gereken JOULE değeri. Bu değer ne kadar yüksek olursa koruma açısından o kadar güvenilir.

Ben stüdyo ekipmanları ve bilgisayar için master/slave ve koruma özelliklerine sahip aşağıdaki ürünü kullanıyorum:

Brennenstuhl Secure Tec Serisi Master / Slave Özellikli 8 Soketli 3 Metre 19.500 mAh Akım Korumalı Priz 1159490936 4007123611867

Master/slave özelliği sayesinde üzerinde bulunan 5 giriş master girişine bağlı olan alet kapandığında akımı otomatik olarak kesiyor, diğer 2 giriş ise sürekli akım sağlamaya devam ediyor.
Eyvallah hocam Alman yapmış

Geri