Makale/Tutorial Rosewood klavyeyi Ebony renk yapmak

Arkadaşlar merhaba;

Giriş:
Uzun zamandır abanoz klavyeli gitar kullanıyordum. 6 ay önce kelepir aldığım LTD M200-FM'nin gülağacı(rosewood) klavyesi gözüme çok batıyordu. Ben de klavyeyi nasıl koyulaştırırım diye araştırmaya başladım. Bunun için özellikle Stewmac'te satılan bir klavye boyası öneriliyordu. Ancak bildiğim kadarıyla yurtdışından boya sipariş edemiyoruz. Bu yüzden bu işi biraz askıya almıştım. Daha sonra youtube'dan klavye ebonizing yapan arkadaşların videolarına baktım. Çoğu ahşap ya da deri boyası kullanmış. Özellikle deri boyası daha tehlikeli görünüyor dikkat.
Ben stewmac'te satılan boyanın fountain ink yani dolma kalem mürekkebi olduğunu sonradan farkettim :) Hatta india ink olarak bile geçiyor. Bu mürekkebi Türkiyede biz indian ink ya da çini mürekkebi diye bulabiliyoruz. Fazla uzatmadan Malzemelere ve yapılış sürecine geçiyorum.

Öncelikle belirtmek isterim ki burda vereceğim markalarla hiç bir bağım yok tamamen elimde olan malzemeler ve fiyat performans gördüğüm ürünleri aldım.
Yoksa 5 katı daha pahalı boyalar da mevcuttu.

Gerekli Malzemeler:

- Winsor Newton Liquid Indian ink, Non-waterproof olanı (çini mürekkebimiz)
- 600 grit zımpara
- Kumaş bez bolca
- Kulak çöpü
- Maskeleme bandı
- Eldiven
- Temizlik keçesi (bulaşık süngerinin sert kısmı)
ya da
- Steel Wool 0000 denilen malzeme ancak Türkiyede bulamadım.
- Jim Dunlop Fingerboard Deep Conditioner
ya da
- Her hangi elinizde olan bir Limon Yağı (alternatif)

IMG_4453.jpg
167002_f.jpg

Hazırlık;

-Arkadaşlar stewmac'in sitesinde klavyeyi boyamadan önce temizlemek için Naptha denen bir şeyle temizleyin diyor ama açıkçası ben onu bulamadım. Ne olduğunu bile anlamadım.
O yüzden temizlik işini biraz suyla yaptım.

- Klavyenin kenarlarına maskeleme yaptım.

- 600'lük zımparayla klavyeyi ince ince zımparaladım. Burası dikkat edilmesi gereken bir yer. Klavyede inlayleriniz benimki gibiyse(büyük) daha hassas olmalısınız. Kullanmadığınız bir otobüs kartı vs varsa onu 3 cm genişliğinde kesip zımparayı ona sarıp yapabilirsiniz ben öyle yaptım.
Bu işlem hem klavyenin üzerindeki pisliği alıyor hem de gözenekleri açıyor boyayı emmesi için önemli bir aşama. Korkmadan yapabilirsiniz.

012754C7-D6BF-4C11-A071-3858168D9E10.JPG

Boyama;

Fret demirleri ve inlayler boya olsa da kolaylıkla çıkıyor. Korkmaya gerek yok.

Elinize eldiven giyin kesinlikle. Sıvı mürekkep olduğu için tırnak aralarına girince çıkmıyor.
Kulak çöpüyle boyayı 5-6 perde boyunca sürün bol bol sürün çekinmeyin. Islak ıslak gözükebilir.
Sonra ufak bir bez parçası koparıp boyayı güzelce yayıyoruz. Daha sonra üzerine tekrar kulak çöpüyle boya sürüp ıslak şekilde bırakıyoruz.
Boya aslında 15-20dk da kuruyor. Ancak ben akşam yapıp sabah 2.kata geçtim. Sitede de bir gece bekletin diyordu.

Boya kuruduktan sonra biraz su alın. Temiz bir bez parçasını suya batırıp kuruyan boyayı temizleyin. Bu ilk katımız oldu.

Kat 1: Boyalı / Temizlenmiş

IMG_4296.jpg
IMG_4297.jpg

Kat 3: Boyalı / Temizlenmiş

IMG_4303.jpg
IMG_4313.jpg

Aynı işlemi ben 4 kez yaptım. Ancak her seferinde o kadar uzun beklemedim. En az 4-5 saatlik beklemelerle tamamladım. (5.katı atsaymışım keşke diyorum)

Boyama aşaması bittikten ve iyice temizledikten sonra. Temizlik keçesiyle klavyenin her yerini temizliyoruz. Bu işlem kalan artık parçaları alacaktır. Özellikle fret diplerinde biriken boyaları kontrol edin; gerekirse kürdanla dipleri kazıyın.

Şimdi geldik en güzel bölüme;

Gitar klavyesini deep conditioner'le yağladım. Ama gerçekten çok yağ :) Yağ sürdükten sonra en az 2-3 saat gitarı yatık bir şekilde beklettim.(Dik koyarsam yağı akıyordu)

IMG_4451.jpg

Yağı çektikten bir bezle yine temizlik yaptım.
Daha sonra tekrar aynı şekilde yağlayıp 3 saat bekleyip temizledim. Daha sonra gitarı 1 gün daha işlem yapmadan beklettim. Çok yağ kullandığım için tamamen çekmesini istedim.(Acelem de yoktu 😁 )

Tüm bu beklemeden sonra tekrar bezle son temizliği yaptım.

Ve sonuç ;

IMG_4326.jpg
IMG_4327.jpg

Eski Hali / Yeni hali

IMG_4290.jpg
IMG_4378.jpg

IMG_4291.jpg

IMG_4379.jpg

IMG_4371.jpg

IMG_4373.jpg

Oldukça memnunum şu an. Şimdiye kadar neden yapmamışım diye düşünüp durdum. Yakından baktığınızda yer yer koyu kızıl kahve gibi duruyor ancak genel olarak çok daha koyu bir halde şu an.

Aklınıza takılan bir şey varsa sorabilirsiniz. Buraya kadar sıkılmadan okuduğunuz için teşekkürler.

Dosyalar

• IMG_4298.jpg
    IMG_4298.jpg
    300.7 KB · Gösterim: 176
  • IMG_4378.jpg
    IMG_4378.jpg
    518.4 KB · Gösterim: 157
Kullandiginiz boya icin internette suyla inceltilebilir diyorlar. Yani muhtemelen su bazli bir boya. Buda suyla ve nemle temasa girdiginde etrafa dagilacagi anlamina geliyor. Her neyse, gule gule kullanin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kullandiginiz boya icin internette suyla inceltilebilir diyorlar. Yani muhtemelen su bazli bir boya. Buda suyla ve nemle temasa girdiginde etrafa dagilacagi anlamina geliyor. Her neyse, gule gule kullanin.
Evet zaten bilerek bu boyayı aldım. Suya dayanıklı versiyonu da vardı aynı ürünün. Amaç klavyenin içine erişip, boyanmasını istemediğimiz yerleri suyla silmek. Bu yüzden su bazlı kullanılıyor genelde. Şimdilik aksi bir durum oluşmadı ancak oluşursa yazarım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Instagramda takip ettim tüm aşamaları. ^^ Gayet güzel oldu eline sağlık. Rosewood görüntüsü bana da pek hoş gelmiyor ama böyle bir işe kalkışabileceğimi sanmıyorum.
Teşekkür ederim Kemal. Pahalı bir gitar olsaydı muhtemelen ben de yapamazdım ama bu gitarı öyle durumda aldım ki çöpten aldım gibi bir durumdu resmen o yüzden biraz cesaretim vardı :)

Şu işi sorduğum ne kadar lüthier varsa hepsi 3 - 5 limon yağı ile temizliği sonrası tekrar eski haline dönüyor diye vazgeçirdi beni. Ayrıca yıllar boyunca birçok yerde fretboardın limon yağı vb ürünlerle temizlenmesini tavsiye etmeyen gitar satıcılarının bunu sattıkları "ebonized rosewood" gitarların sıkıntı çıkarmaması için söylediğini anlatan yazılar, yorumlar okudum.

Temizleme periyodu ve metodu da kısaca bahsedilerek 6 ay ve 1 sene sonraki halini görmek güzel olur.

Şu işi sorduğum ne kadar lüthier varsa hepsi 3 - 5 limon yağı ile temizliği sonrası tekrar eski haline dönüyor diye vazgeçirdi beni. Ayrıca yıllar boyunca birçok yerde fretboardın limon yağı vb ürünlerle temizlenmesini tavsiye etmeyen gitar satıcılarının bunu sattıkları "ebonized rosewood" gitarların sıkıntı çıkarmaması için söylediğini anlatan yazılar, yorumlar okudum.

Temizleme periyodu ve metodu da kısaca bahsedilerek 6 ay ve 1 sene sonraki halini görmek güzel olur.

Hocam ben de söylediğin şeyi düşünerek. Elimde limon yağı olmasına karşın farklı bir yağ ile yağladım. Limonun boyayı çözeceğini düşündüm. Zamanla oluşan durumları aktaracağım. Şimdilik hala siyah görünüyor. Elime boya gelmiyor. Zaten klavye iyice kurudu.

Elinize sağlık. Çok güzel gözüküyor. Bazen gitar üreticileri abanoz klavyelerini de karartmak için bu şekilde boyuyor olabilirler. Ben de açık renkli klavyesi olan proje gitarımda uygulayacağım.
Faydalı paylaşımınız için çok teşekkür ederim, mürekkebi en kısa zamanda ben de alacağım.

Saygılarımla.

Elinize sağlık. Çok güzel gözüküyor. Bazen gitar üreticileri abanoz klavyelerini de karartmak için bu şekilde boyuyor olabilirler. Ben de açık renkli klavyesi olan proje gitarımda uygulayacağım.
Faydalı paylaşımınız için çok teşekkür ederim, mürekkebi en kısa zamanda ben de alacağım.

Saygılarımla

Teşekkür ederim. Yaptıktan sonra buraya sonucu paylaşırsan memnun olurum.

Elinize sağlık.

Stewmac'te temizlik için naphta diye önerdikleri şey solvent, yani çözücü. Gaz yağı, tiner, çakmak gazı gibi şeyler de benzer işlevde. Su yerine bunların kullanılmasının nedeni suyun buharlaşma hızının az olması ve ağaç tarafından emilmesi. Dolayısıyla dikkat edilmez ise su ile temizlikte suyun fret aralarına girip cilasız ağacı şişirme gibi sıkıntıya yol açması mümkün. O tarz solventler çok uçucu oldukları için sürerken buharlaşmaya başlıyorlar, dolayısıyla ağacı şişirme gibi sorunlar olmuyor temizlik yaparken.

Suya dayanıklı çini mürekkebi daha uzun ömürlü olur, el terleyince parmaklarda iz bırakmaz, çıkmaz diye düşünüyorum. Veya üstüne parlak olmayan bir finish yaparsanız elinize boya gelmez, koruyucu bir katman olur.

yağ bazlı deri boyası ve üstüne finishing oil de tercih ediliebiliyor. Tru-Oil veya teak, danish oil vs gibi. Tabi bu yağların bazıları renksize yakınken bazıları sarıya yakın oluyor.

Elinize sağlık.

Stewmac'te temizlik için naphta diye önerdikleri şey solvent, yani çözücü. Gaz yağı, tiner, çakmak gazı gibi şeyler de benzer işlevde. Su yerine bunların kullanılmasının nedeni suyun buharlaşma hızının az olması ve ağaç tarafından emilmesi. Dolayısıyla dikkat edilmez ise su ile temizlikte suyun fret aralarına girip cilasız ağacı şişirme gibi sıkıntıya yol açması mümkün. O tarz solventler çok uçucu oldukları için sürerken buharlaşmaya başlıyorlar, dolayısıyla ağacı şişirme gibi sorunlar olmuyor temizlik yaparken.

Suya dayanıklı çini mürekkebi daha uzun ömürlü olur, el terleyince parmaklarda iz bırakmaz, çıkmaz diye düşünüyorum. Veya üstüne parlak olmayan bir finish yaparsanız elinize boya gelmez, koruyucu bir katman olur.

yağ bazlı deri boyası ve üstüne finishing oil de tercih ediliebiliyor. Tru-Oil veya teak, danish oil vs gibi. Tabi bu yağların bazıları renksize yakınken bazıları sarıya yakın oluyor.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Naptha olayı çok ikilemde bırakmıştı. Tineri kullanmaktan çekindim aslında. Suyu da çok az kullandım sadece üzerindeki pislikleri almak için. Yapacak arkadaşlar sizin verdiğiniz tavsiyelere göre yaparsa daha risksiz olur.

Çok teşekkürler tekrar

Geri