Elektrik gitar amplifikatörüne bas gitar

Selamlar, bütün forumlarda elektrik gitar amplifikatörüne bas gitar bağlayınca sorunlar olacağından bahsediliyor bu sorunlar nelerdir? Biraz önce elektrik gitar amplifikatörüme bas gitar taktım ve clean kanalında dipses normalinden fazla gelmeye başladı. Oysa volumede 6 w ı geçmemiştim.. Bu dipses probleminin sebebi bas gitar olabilir mi?

Özetle amfiyi patlatırsın yüksek soundda çalarsan. Elektro gitar amfisinde bass gitardan ince sesleri alabilirsin ama kalın seslerde frekans aralığından dolayı amfiyi zorlayacaksın ve hatta patlatacaksın. Zaten bass gitardan istenen de nedir ? Kalın seslerdir.
Ama Elektro gitarı bass gitar amfisine bağlayabilir ve çalabilirsin tabi alacağın ses tatmin edici olur mu bilinmez.
Birde büyüklerimiz bir baksın konuya.

Amplifikator yukseltec demektir. Yani kullanildigi amaca yonelik gelen sinyali yukseltir. Temel fark buradan kaynaklanmaktadir. Bas amplisi (amfi diyecegim bundan sonra daha kolay) bas frekanslari cesitlendirmek ve ayarlamak uzere dizayn edilir. Kullanilan devre elemanlari da ona goredir. Elektro gitar amfisi ise yine amaci dahilinde daha tiz frekanslari kontrol icin dizayn edilir.
Bunun yani sira kabin ve hoparlorlerde de kullanilan malzeme diyafram caplari vb bir cok malzeme istenilen hizmete gore farklilik gosterecektir.
Ozetle ikisi ayni sey degildir.
Peki kullanirsak ne olur?
Kisa donemde bir sey olmaz. Fakat elektro gitar amfisine bagladigin bir bas gitardan yada tam tersinden tatmin edici bir ses elde edemezsin.
Mekanik ve elektronik olarak zarar verir mi bilmem. Elektronik olarak zarar vermeyecegini dusunmekle beraber, hoparlor uzerinde gereksiz bir baski yaratabilir.
Bunu soyle dusun, 2 tekerlek var elinde biri yazlik biri kislik. Ikiside arabani goturur ama yazin kislik takarsan gurultu yapar benzin masrafi acar lastigi cabuk eritirsin, kisin yaz lastigi takarsan duz yolda bile 8 cizerek gidersin.
Zamaninda deneyip ne oluyor diye denedigim oldu ama dip gurultusu sikayetim hic olmadi, bunun yaninda bas amfisine elektro bagladigimda boguk, koyu itici bir ses, elektro amfisine bas bagladigimda da ciliz yapay hacimden uzak sesler elde etmistim.
Her ses ekipmaninin maksimum verimde calisabilecegi bir deger vardir. Bunun yaninda cevap vermedigi calisamadigi alanlarda vardir. Sektor ise uretimlerini bu farklara ve ihtiyaca gore yapar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Amplifikator yukseltec demektir. Yani kullanildigi amaca yonelik gelen sinyali yukseltir. Temel fark buradan kaynaklanmaktadir. Bas amplisi (amfi diyecegim bundan sonra daha kolay) bas frekanslari cesitlendirmek ve ayarlamak uzere dizayn edilir. Kullanilan devre elemanlari da ona goredir. Elektro gitar amfisi ise yine amaci dahilinde daha tiz frekanslari kontrol icin dizayn edilir.
Bunun yani sira kabin ve hoparlorlerde de kullanilan malzeme diyafram caplari vb bir cok malzeme istenilen hizmete gore farklilik gosterecektir.
Ozetle ikisi ayni sey degildir.
Peki kullanirsak ne olur?
Kisa donemde bir sey olmaz. Fakat elektro gitar amfisine bagladigin bir bas gitardan yada tam tersinden tatmin edici bir ses elde edemezsin.
Mekanik ve elektronik olarak zarar verir mi bilmem. Elektronik olarak zarar vermeyecegini dusunmekle beraber, hoparlor uzerinde gereksiz bir baski yaratabilir.
Bunu soyle dusun, 2 tekerlek var elinde biri yazlik biri kislik. Ikiside arabani goturur ama yazin kislik takarsan gurultu yapar benzin masrafi acar lastigi cabuk eritirsin, kisin yaz lastigi takarsan duz yolda bile 8 cizerek gidersin.
Zamaninda deneyip ne oluyor diye denedigim oldu ama dip gurultusu sikayetim hic olmadi, bunun yaninda bas amfisine elektro bagladigimda boguk, koyu itici bir ses, elektro amfisine bas bagladigimda da ciliz yapay hacimden uzak sesler elde etmistim.
Her ses ekipmaninin maksimum verimde calisabilecegi bir deger vardir. Bunun yaninda cevap vermedigi calisamadigi alanlarda vardir. Sektor ise uretimlerini bu farklara ve ihtiyaca gore yapar.
Uzun uzun açıkladığınız için teşekkürler. Yeni bir bas gitar aldım ve yanımda bas gitar amplisi olmadığı için elektrik gitar amplisine takmak zorunda kaldım manyetik ve aksamlarında sorun olup olmadığını anlamak için yani soundun leş olacağının farkındayım..

Bas gitar ile elektro gitar amfileri arasındaki farklar tamamen frekans aralığı ile alakalı. Farklı frekans aralıkları sebebiyle elektronik komponentlerin ve speaker'ların farklı olması gerekiyor.

1. Elektronik (Bas amfiler çok daha fazla güç çekerler, low frekansları yükseltmek daha zordur, elektronik komponentler de buna göre değişir)
2. Speakers (Bas amfiler low frekanslara karşı duyarlı iken, elektro amfiler daha yüksek frekanslara karşı duyarlıdırlar.)

Zarar verme konusunu ise ikiye ayırırsak, elektronik ve speaker. Öncelikle elektronik olarak elektro amfisi, low frekansları yükseltmekte zaten yetersiz kalacağından , elektronik komponentlere bir zarar söz konusu olacağını düşünmüyorum. Tehlikeli olan konu Speaker konusu.. Low frekanslara göre dizayn edilmemiş bir speaker'ı , bu frekanslarda fazla güç vererek patlatabiliriz. Ama ilk durumda elektro amfisinin düşük frekanslardaki sinyali fazla yükseltememesinden ötürü , bu zararın bir şekilde önüne geçilmiş oluyor.
Örneğin deneysel olarak bir şekilde bas gitar kafa amp'ini elekro amfi speaker'a bağlayıp sesin genliğini açsaydık, o speaker'ı öldürmek yüksek olasılık olurdu. Bunların hepsi marka model güçlere göre değişecek farazi konular. Genel olarak söylersek, o speaker'ı patlatmak için perfect stormu yakalamak gerekebilir:) Ben de denemek için bağlamıştım zamanında sesin rezalet olması haricinde bir sorun yaşamamıştım, lakin sesi çok açmamakta her zaman fayda var.

En önemlisi sound olarak da low frekanslara cevap vermesi beklenmeyen elektro amfisine bas gitar bağladığımız zaman cılız bir ses duyarız. Tam tersini yaptığımız zamanda mid ve high frekanslara cevap veremeyecek bas gitar amfisinde sesler bas karakterli boğuk gelir. Hem elektronik hem de speaker olarak uygunsuzluk mevcut.

Özetle: Frekans her şeydir :)

Arkadaşlar yeterince detay vermişler gibi görünüyor , zaman ayırıp yorum yapan tüm arkadaşlara ben de teşekkür ederim.
Kisaca şunu belirteyim.
Bass frekanslara düzgün yanıt alamazsınız tonal olarak bu Problem olur , alt Frekanslar için amfinizi zorlarsanız ses i de açıp yük altına sokarsanız
1- Besleme organlarından özellikle besleme transformatöründen karsilayabileceginden fazla yük çekersiniz bu da kısa zamanda sıkıntı yaratabilir .
2- Fazla ses e yüklenmeden kullanirsaniz bir sorun olmayacaktır .
3- Ses için zorladiginizda muhtemelen alt frekanslara duyarlı olmayan hoparlöre hasar verme olasılığınız çok yüksek olur.

Gitar amfinizi zorlamadan kullanirsaniz hiçbir Problem cikartmayacaktir ancak tondan ziyade çalışma amfisi olarak kullanabilirsiniz ...

Geri