midi bas yazma tekniği konusunda yardım lütfen

merhaba
evimdeki stüdyoda şarkıları klavyeden sampler sesler kullanarak yazıyorum
herşeyi yapıyorum ama şarkıda bir eksiklik oluyor .çok geç farkına vardım ama sorun bass larda ben bass yazamıyorum
bass yazmanın bir tekniği varmıdır.
mesela şarkının akorlarının notaları arasındamı dolaşıcaz veya bass lar kicklerin vuruşlarına göremi yazılacak.yani bass yazamıyorum o yüzdende yaptığım işlerden keyif almıyorum

lütfen bu mesajı okuyanlar bana bir yardım etsin
teşekkürler

Fazla vaktim yok o yüzden eskisi gibi destan yazamayacağım ama başlangıç olarak:

1) Evet, basların kick'leri takip etsin.

2) Sağlama gitmek istiyorsan Mezur başlarında o anda basılan akorun kök sesini ver, akor boyunca o notayı tut, akor değiştiğinde yeni akorun kök sesini bas.

3) Bas duygusunu biraz daha ilerletmek için ilk vuruşta kök ses prensibini uygula ama akor değişimlerinde akorun değiştiği vuruştan bir önceki vuruşta iki kök ses arasında gama/duyguya uygun bir geçiş notası bul, onun üzerine basıp yeni kök notaya atla.

4) Daha da ilerletmek için ilk vuruşta kök notayı bul ama sonraki vuruşlarda 3-5-7-Oktav notalarında dolaş.

Bunları yaptıktan sonra kendine yeterli güveni sağladıysan son aşama olarak müzik matematiğini bir kenara bırak, kafandan basları duymaya, hissetmeye çalış. Kendini bir basçının yerine koy, "basçı olsaydım orada ne çalardım"a gir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
BASS TEKNİÐİ

valla yazdıkların baya işime yarayacak .verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.iyiki bu forumu keşfetmişim .senin gibi iyi müzisyenleri tanımak
ve bilgi almak belkide parayla bile elde edilecek bir durum değil
çok sağol

Yapmak istediğin müzik türlerinden örnekler indir dinle incele bak adamlar ne yapmış, güçlü zamanda kök seslemi gelmiş tension mu kullanmış incele, en mantıklısı bu olur

skatheist demiş ki:
Yapmak istediğin müzik türlerinden örnekler indir dinle incele bak adamlar ne yapmış, güçlü zamanda kök seslemi gelmiş tension mu kullanmış incele, en mantıklısı bu olur

kesinlikle katılıyorum bass teknikleri sayısız kök notalar kullanmak bu işilem için çok kullanın temel bir teknik.Ama jazz şarkılarını dinlersen çok daha uçuk bass kalıpları ile karşılaşırsın.Sample bass yazmak istiyorsan sequencerine aynı sample kök alarak farklı tonda ve efektler kullanarak bir kaç bass kanalı açmanı önerirm.Ben bunun için nature studio bass samplelarını kullanıyorum(sf2 file)burada aynı gitardan farklı tonlarda kayıt edilmiş bir çok ses mevcut.Soft hard soft fx hard fx slap gibi bunların hepsini şarkının gereken yerlerinde ayrı ayrı kullanıyorum.Bildiğin gibi bass gitaristler şarkının heryerinde aynı tonda ve şekilde bass çalmazlar bu duyguyu vermen için bu yöntemi kullan.Bass sesini ön plana almak istediğin zaman daha hard tonlar ve reverbsüz (mümkünse kullanma ama bazen gerekebiliyor) bir kanal aç.burada bass gitarist gibi düşünmek gerekiyor.Başlangıç için orginal şarkıların bass kalıplarını taklit etmek en iyi yöntem.Ardından elin alışıveriyor...kendi yöntemini yaratıyorsun

kolay gelsin...

...

ben natural studyo ns-bass sound fontlarını kullanıyorum sitesinde free indirmen lazım ama değişmişte olabilir.

bunun yanında akai bass legands sample cdsini satın alabilirsin gayet başarılı.vst olarak bilemiyorum :D

kolay gelsin...

Geri