6 telli gitara 7 telli tel takmak???

Arkadaşlar öncelikle selamlar 6 telli elektro gitar sahibiyim. 7 telli bi tel takımı alıp 7. Teli 6. tel yuvasına, 6yı 5e şeklinde taksam sonra en altta kalan teli çöpe atsam baya kalın bir tel düzenim olacak. Elixir marka 9-52 telleri alıp bu şekilde taksam standard E akord edebilir miyim?

Telleri takmasına takabilirsin de E standarda akort edebilir misin, bence zor. Şimdi bizzat denemediğim için %100 konuşmak istemem ama birincisi teller aşırı gerileceğinden özellikle inceler kopabilir. E için .52mm belki idare eder ama ince teller için zor. İkincisi, kopmasa bile sapına inanılmaz bir yük binecek, hiç sağlıklı bir durum olacağını sanmıyorum. Hadi bir şekilde bu iki sorunu da çözdün diyelim, çalma keyfin hiç iyi olmayacak. Vibrato ve bend gibi teknikleri uygulamaya çalışmak işkenceye döner. Sonuç olarakC# standard'dan daha ileri bir düzene akortlamayacaksan yapabilirsin ama E ve D standard için ince tellere .11mm'den fazlası sağlıklı değil.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Telleri takmasına takabilirsin de E standarda akort edebilir misin, bence zor. Şimdi bizzat denemediğim için %100 konuşmak istemem ama birincisi teller aşırı gerileceğinden özellikle inceler kopabilir. E için .52mm belki idare eder ama ince teller için zor. İkincisi, kopmasa bile sapına inanılmaz bir yük binecek, hiç sağlıklı bir durum olacağını sanmıyorum. Hadi bir şekilde bu iki sorunu da çözdün diyelim, çalma keyfin hiç iyi olmayacak. Vibrato ve bend gibi teknikleri uygulamaya çalışmak işkenceye döner. Sonuç olarakC# standard'dan daha ileri bir düzene akortlamayacaksan yapabilirsin ama E ve D standard için ince tellere .11mm'den fazlası sağlıklı değil.
Eyvallah reis,bir de şuan ernie ball kullanıyorum ve çok çabuk paslanıyor. Elixire geçmek istiyorum acaba fret eritme sıkıntısı olduğu doğru mu bu konuda bilgin var mı. Ayrıca elixir dışında kolay kolay paslanmayan tel var mı bildiğin?

Çok büyük fark yaratan bir sete geçersen sap ayarı şart olur ... bak şuradan toplam basıncı hesapla... gitarın ne bilmiyorum ama kaliteli bir sap ve Truss Rod değilse büyük farkları karşılamayacaktır...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
10-46 dünyada en yaygın stdE tel seti herhalde... anlamadım sıkıntını... 11 sete geçsen?
Zaten amacım o, şimdi ben 11 takıma geçmek istersem elixir tellerde 11 48 var ama kalında 48 bana az geliyor kalını 52 inceyi 11 yapacağım bu şekilde 7 telli set alırsam elixirde 11 52 set yok o yüzden 9 52 (7 telli) alıp böyle bişey yapmak geldi aklıma

Zaten amacım o, şimdi ben 11 takıma geçmek istersem elixir tellerde 11 48 var ama kalında 48 bana az geliyor kalını 52 inceyi 11 yapacağım bu şekilde 7 telli set alırsam elixirde 11 52 set yok o yüzden 9 52 (7 telli) alıp böyle bişey yapmak geldi aklıma
Teller bana az geliyor ne demek anlamadım. Bend vs atarken kolay atıyorsanız bundan güzel bir şey yok galiba. Ama illa işleri zorlaştırıcam diyorsanız, 11 numara Elixir'e geçin. Telleri de çalınabilecek en yüksek düzeye getirin. Ben şu anda bu şekilde kullanıyorum, belli sebeplerden dolayı işime geldiğini düşünüyorum. Ama amacım asla bend atarken zorlanmaya çalışmak değil.

Teller bana az geliyor ne demek anlamadım. Bend vs atarken kolay atıyorsanız bundan güzel bir şey yok galiba. Ama illa işleri zorlaştırıcam diyorsanız, 11 numara Elixir'e geçin. Telleri de çalınabilecek en yüksek düzeye getirin. Ben şu anda bu şekilde kullanıyorum, belli sebeplerden dolayı işime geldiğini düşünüyorum. Ama amacım asla bend atarken zorlanmaya çalışmak değil.
Bend yapmasam da teller oynuyor çok rahatsız oluyorum çok yumuşak oluyor onu kastettim dediğin gibi 11 takıma geçersem de üst tel 48 oluyor ben üstü 52 altı 10 olan 10 52 setten alsam daha mantıklı olacak gibi görünüyor, fikirleriniz için teşekkür ederim.

Rica ederim.
Bend yapmasam da teller oynuyor çok rahatsız oluyorum çok yumuşak oluyor
Ne zamandan beri gitar çalıyorsunuz bilmiyorum ama bunun tuşe becerinizle ilgili olduğunu söyleyebilirim. Normalde mümkün olan minimum kuvvetle ve dik basmanız gerekir. Teknik doğru olursa saç teline de bassanız, 52 ye de bassanız fark eden bir şey olmaz. 10-52 de sap ve entenasyon ayarı gerektirecektir.

Geri