Seymour Duncan Manyetik Değişimi sonrası?

Arkadaşlar selamlar, 3-4 gün önce schecter omen extreme 6 gitarım için Seymour duncan sh-4 ve sh-2n set manyetik satın aldım. Seymour duncan kendi sitesindeki wiring diagrama göre yeşil kablo ile beyazı birbirine, siyah kabloyu hot olarak, kırmızı ve beyazı da birbirine bağlayarak push pull anahtarına bağladım. Gitarın orijinal manyetikleri nereye bağlandıysa aynı yerlere bağlantımı yaptım. Fakat içime sinmeyen bir şey var. Clean tonlarda hiçbir sıkıntı yok normal bir şekilde sesi alıyorum. Fakat gain verdiğimde power chord basınca bile bütün sesler iç içe geçiyor çamurlu bir ses alıyorum resmen. Sadece kalın mi teline vurduğumda bile bir gariplik bir farklılık olduğunu hissedebiliyorum. Eski manyetiklerde hiç böyle bir sorunum yoktu. Yükseklikleri de ayarladım her şeyi denedim sorunun yükseklikte olmadığını anladım. Şimdi aklımda iki adet düşüncem var

1) Ya manyetiklerin bağlantısında bir hata yaptım, ama clean seste herhangi bir bozulma vs olmuyor anlamadım.
2) Sorun potanslardan kaynaklanıyor olabilir mi? Birkaç yerde çamurlanma yapan sesin potanslardan kaynaklandığı hakkında birkaç şey okumuştum. Eski manyetiklerle bir sorun yoktu fakat yeni manyetiklerin çıkış gücü vs farklı olduğundan dolayı potanslar yetersiz kalıyor olabilir mi?

Tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada gitarın orijinal manyetiklerinin bağlantı şemasını internette bulamadım. Sökmeden önce incelediğimde neck manyetiği için yeşil ve beyaz kabloyu birleştirip push pull anahtarının bir bacağına, kırmızı kabloyu hot wire olarak neck volume potansının sol bacağına, siyah kablonun da potansın üstüne ground olarak lehimlendiğini gördüm. Seymour duncan şemasında ise siyah kablo hot wire, kırmızı ve beyaz birleştirilip push pull anahtarının bir bacağına, yeşil ve gri kablo da potansın üzerine ground olarak bağlandığını gördüm ben de o şekilde bağlantıları yaptım

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kolayi var, potlari devreden çıkar. Switchten cikip pota giren kabloyu direk jackin sinyal ayagina (tip) bagla. Pottan mi degil mi anlarsin.
Bunu deneyeceğim, bu şekilde kurduğumda sanırım normal şartlarda potansın sonuna kadar açık olduğu durumdaki gibi çıkması gerekiyor sesin. Eğer dediğiniz gibi yaptığımda ses düzelirse güzel bir potans seti alacağım

Sırf bu lehimleme kablolama işleri yüzünden manyetik değişimi yapamıyorum, liberator diye kolay bir yolu var ama o da çok pahalı.

Gitarınızın orjinal potanslarının değerlerini biliyor musunuz ve bir de lehim bağlantılarını kontrol etmenizi öneriyorum.

Sırf bu lehimleme kablolama işleri yüzünden manyetik değişimi yapamıyorum, liberator diye kolay bir yolu var ama o da çok pahalı.

Gitarınızın orjinal potanslarının değerlerini biliyor musunuz ve bir de lehim bağlantılarını kontrol etmenizi öneriyorum.
Liberatoru şimdi sizden görünce araştırdım vay be, daha neler öğreneceğim acaba :) Teşekkürler

2 adet B500K volume potum var. tone potunun de değeri aynıdır diye düşünüyorum push pull switchi olduğu için üstünde göremedim değerini

Gitarın fabrika çıkışı olarak üstüne koyduğu potanslar alpha b500k potanslar. Baktım şimdi de 20 liraya satılıyor. Hiçbir sorun olmasa bile kaliteli bir potans takmak manyetiklere ihanet etmemek açısından iyi olur 😀

Eğer aktif / pasif çevrimi gibi majör bir değişiklik yapmayacaksanız size bir alternatif sunabilirim.
Büyük ihtimalle kontrol kavitesinde yer vardır. Benim Soloist'in kavitesi uçak hangarı gibi mesela. (KV'ninkini bilmiyorum gerçi). Elektronikçilerden minik vidalı klemensler alın. Hiç bir lehimli bağlantıyı bozmayın henüz. Manyetiklerden switche gelen kablodan bir miktar bırakın switch üzerinde. Bıraktığınız kısmın ucunu sıyırıp klemensten geçirip sıkın. Diğer ucuna da yeni manyetikten gelen kabloyu sıyırıp sıkın. Ground kablosunu da bir şekilde hallederseniz lehimsiz çözme şansınız olur. Şık bir çözüm değil ama hiç yoktan iyidir.

Son düzenleme:
Elinizde multimetre varsa olcebilirsiniz. Bir de genelde Volume potansi icin logaritmik A tip daha fazla tercih edilir. Bu bir kanun değil, aksini de gördüm ve duydum. Ancak hatirlatayim dedim.
Evet bunu biliyorum fabrika çıkışında lineer pot kullanmışlar ama değiştirdiğim zaman dediğiniz gibi A tip bir potans takacağım. Birazdan da potanstan direkt kısa devre yaptırarak deneyeceğim ilk mesajınızda yazdığınız gibi. Sonucu buraya yazarım :)

Eğer aktif / pasif çevrimi gibi majör bir değişiklik yapmayacaksanız size bir alternatif sunabilirim.
Büyük ihtimalle kontrol kavitesinde yer vardır. Benim Soloist'in kavitesi uçan hangarı gibi mesela. (KV'ninkini bilmiyorum gerçi). Elektronikçilerden minik vidalı klemensler alın. Hiç bir lehimli bağlantıyı bozmayın henüz. Manyetiklerden switche gelen kablodan bir miktar bırakın switch üzerinde. Bıraktığınız kısmın ucunu sıyırıp klemensten geçirip sıkın. Diğer ucuna da yeni manyetikten gelen kabloyu sıyırıp sıkın. Ground kablosunu da bir şekilde hallederseniz lehimsiz çözme şansınız olur. Şık bir çözüm değil ama hiç yoktan iyidir.

Evet, geçen benim de aklıma soket sistemi gelmişti ama iş güç yoğunluktan üzerine edilemedim. Dediğiniz gibi aktif pasif çevrimi haricinde manyetikler arasında geçiş çok kolay olacaktır bu şekilde.

Daha önce potanslar normal olarak çalışıyordu ise ve siz de abartı derecede yüksek havya sıcaklığı yapmadıysanız muhtemelen sorun potanslarda değildir. Gitarı amfiye mi ses kartına mı bağlıyorsunuz? Ses kartına bağlıyorsanız input gain yüksek olabilir mi? Buraya bir kayıt yükleseniz aslında çok daha iyi olur.

Alpha potanslar pek çok gitarda var ve uzun yıllar SD manyetikler de dahil olmak üzere hiç sorun çıkarmadan kullandığım çok gitar oldu. Potanslar ile manyetiklerin çıkış güçleri arasında bir ilişki yok (yetersiz kalma sözünüze cevap olarak yazıyorum). Ayrıca gitarınızın switch ve potları standart ürünler olduğundan siz SD veya Dimarzionun sitesinden bağlantı şemalarını bulup (Dimarzio ile SD kablo renk farklılıklarını gözeterek) bağlantınızı tekrar inceleyin bence.

Daha önce potanslar normal olarak çalışıyordu ise ve siz de abartı derecede yüksek havya sıcaklığı yapmadıysanız muhtemelen sorun potanslarda değildir. Gitarı amfiye mi ses kartına mı bağlıyorsunuz? Ses kartına bağlıyorsanız input gain yüksek olabilir mi? Buraya bir kayıt yükleseniz aslında çok daha iyi olur.

Alpha potanslar pek çok gitarda var ve uzun yıllar SD manyetikler de dahil olmak üzere hiç sorun çıkarmadan kullandığım çok gitar oldu. Potanslar ile manyetiklerin çıkış güçleri arasında bir ilişki yok (yetersiz kalma sözünüze cevap olarak yazıyorum). Ayrıca gitarınızın switch ve potları standart ürünler olduğundan siz SD veya Dimarzionun sitesinden bağlantı şemalarını bulup (Dimarzio ile SD kablo renk farklılıklarını gözeterek) bağlantınızı tekrar inceleyin bence.
Prosesör, ses kartı, amfi, hepsi ile denedim. Clean çalarken veya notalara tek tek bastığımda bir sıkıntı olmuyor zaten. Ne zaman ki power akor tarzı bir şey bassam o zaman çamurlaşmış bir dist sesi alıyorum.

Az önce bir şey farkettim. Gitarıma jak kablosunu takıp diğer boşta olan ucuna multimetre dokundurarak uç kısmının gitarın içinde hangi kabloya denk geldiğini bulmaya çalışıyordum. Yanlışlıkla diğer probu ground ucuna değdirdim ve kısa devre sesi geldi :) Sanırım bu işte bir şeyler var 🧐

Az önce bir şey farkettim. Gitarıma jak kablosunu takıp diğer boşta olan ucuna multimetre dokundurarak uç kısmının gitarın içinde hangi kabloya denk geldiğini bulmaya çalışıyordum. Yanlışlıkla diğer probu ground ucuna değdirdim ve kısa devre sesi geldi :) Sanırım bu işte bir şeyler var 🧐
Volume 0'da ise gelir, çünkü tüm sinyal toprağa aktarılır. Volume 0'da değilse gelmemesi lazım.

Üstte bahsetmeyi unuttum ama justaperfectday üstad bahsetmiş. Alpha'lar güzel potanslardır. F/P oranı da iyidir. Favorim kendileri.

Geri