pedalboard

Görüntülere aldanıp paranızı boşa harcamış olmayın. Bence önce ikinci el ve temiz olarak güzel bir amfi edinin. Ya da ses kartı ve hoparlör... Zamanla tarziniza ve isteğinize gore, analog setupınız veya prosesörünüz olacaktir. Önce sesi bir duyalım yani...

bencede pedalboard işine girme, bütçe zaten çok sıkıntı, max 3-4 pedal alırsınız ve amfinizde yok. Eğer efekt kullanmaya çok meraklıysan da bi prosesör ya da Boss Katana tarzı şeylere bakabilirsin.

Duş sahneleri geldiğinde reverbi attırıyorum amfiden ben de. Patlama sahnelerinde bassı açiyorum, dinamik ekolayzır.

Edit : Gitar amfisi herhangi bir hoparlör değildir.
Herhangi bi hoparlörden dezavantajı nedir? Var mı bize ekstra tüyolarınız? O zaman bilgisayara ses kartıyla gitar bağlayanlara da şey diyebilir miyiz; "bilgisayara gitar bir şartla bağlanabilir. Gitar sesi alalade bir hoparlörden gelmez, bu yüzden lütfen bilgisayarları bir ucunu gitara, diğer ucunu gitar amfisine bağlayın. Ayrıca gitar amfisinin line in girişine ne olursa olsun mp3 player bağlamayın, çünkü mp3lerin içinde gitar harici sesler olabilir ve bilinmelidir ki gitar amfisi alalade bir hoparlör değildir...

Herhangi bi hoparlörden dezavantajı nedir? Var mı bize ekstra tüyolarınız? O zaman bilgisayara ses kartıyla gitar bağlayanlara da şey diyebilir miyiz; "bilgisayara gitar bir şartla bağlanabilir. Gitar sesi alalade bir hoparlörden gelmez, bu yüzden lütfen bilgisayarları bir ucunu gitara, diğer ucunu gitar amfisine bağlayın. Ayrıca gitar amfisinin line in girişine ne olursa olsun mp3 player bağlamayın, çünkü mp3lerin içinde gitar harici sesler olabilir ve bilinmelidir ki gitar amfisi alalade bir hoparlör değildir...

Will Using An Amp As A Speaker Damage It?

So as I mentioned above, you could technically use your guitar amp as a speaker, but if you do not know what you are doing, blowing the amp is a possibility.

Yazıyı okudum ve yazılanlara bakarak ben bi sorun göremedim, kaldı ki kişisel tecrübem de bu yönde.

Herhalde Dali, B&W, Harman vs. performansı vermez, (en alttaki yazıda adam üst düzey speaker kullanıyorum genelde diyor) bu markaların ortalama bookshelfleri amfiden iki kat pahalı zaten ama gayet de duşlarda reverbi köklemeden kullanabilirsiniz. Laptopun dandik hoparlörlerinden on kat iyi performans alacağınızı rahatlıkla iddaa edebilirim.

Bu konuda şu an evimdeki bu 6 amfinin arasında kişisel favorim arkadaki Acoustic Chorus 100, iki tane tweeter da var, hatta harici aux girişinin ayarları bile var. Güzel ses veriyor baya. Tavsiye ederim.

IMG_4282.JPG

Dediğim şey kesinlikle kullanılamayacağı değil. Ben de kullandım zamanında. Basit teneke sesli laptoplardan elbette daha iyi geliyor ses ama normal bir ses sisteminden daha boğuk ve kötü. Deneme amaçlı meraktan hi gain kanalına bile bağlamıştım zamanında, ses alınsa da, kesinlikle memnun kalmadım ses kalitesinden.
Malum frekans aralıkları farklı (6khz vs 20khz), alınan ses epey değişiyor. Geçen gün benzer bir şekilde bas amfisi vs gitar amfisi karşılaştırılması yapılmıştı, onun gibi.

Selamlar,

Bu tarz öneri başlıklarında ihtiyacınızı net olarak belirtirseniz daha isabetli önerilerde bulunulabilir. Müzik tarzınızı ve kullanım amacınızı bilmek gerekir.

İhtiyaç net olarak belirtilmediği için haliyle arkadaşlar genel kullanımı baz alarak pedal yerine amfi önermişler.

Ben ev kullanımı esnasında pedalı amfiye tercih edenlerdenim. Amfim de var ancak gerek kayıt esnasındaki sağladığı özgürlükten, gerekse kullanım pratikliğinden, apartman koşullarında ses sorunu oluşturmamasından dolayı kabin ve amfi simülasyon pedallarını amfiye oranla çok daha sık kullanıyorum. Pedal dizilimimde en son sırada Mooer Radar var ve ayrıca kulaklık çıkışı olmasından dolayı kulaklık ile verimli bir şekilde kullanabiliyorum. Tabi bu sistemle dışarıya ses verme imkanı olmuyor. Dışarıya ses vermek istersem yerine göre amfi ya da referans monitörleri tercih ediyorum ama dediğim gibi ev kullanımı için amfi mi pedal mı derseniz ben pedalı tercih ederim. (Bu tercihte çok sık kayıt almamın etkisi büyük.) Bu arada belirtmek isterim ki modülasyon ve reverb efektlerini pedaldan değil DAW'dan alıyorum.

Tarzınızı bilmediğim için isim isim pedal önermek mümkün değil ancak benim kullandığım pedalların ikinci ellerini sanırım 2000 TL civarında toplamak mümkün. Bu nedenle örnek olması amacıyla görsel olarak ekliyorum.

Dosyalar

• IMG_20210526_201321.jpg
    IMG_20210526_201321.jpg
    403.9 KB · Gösterim: 107

Will Using An Amp As A Speaker Damage It?

So as I mentioned above, you could technically use your guitar amp as a speaker, but if you do not know what you are doing, blowing the amp is a possibility.

Yazıyı okudum ve yazılanlara bakarak ben bi sorun göremedim, kaldı ki kişisel tecrübem de bu yönde.

Herhalde Dali, B&W, Harman vs. performansı vermez, (en alttaki yazıda adam üst düzey speaker kullanıyorum genelde diyor) bu markaların ortalama bookshelfleri amfiden iki kat pahalı zaten ama gayet de duşlarda reverbi köklemeden kullanabilirsiniz. Laptopun dandik hoparlörlerinden on kat iyi performans alacağınızı rahatlıkla iddaa edebilirim.
Dali ses sistemi konusunda benim tek favorimdir. Uzun zaman önce topladığım bir sinema ses sistemimde DALI L/R front ve center kullanmıştım. yani sadece centerdan gelen çıkış mükemmeldi. Marantz SR7500 ile THX filmlerde (Lucas dönemine ait Star Warslarda) mükemmel di. DTS te fena değildi. Definitive sub vardı 150w o sesleri görünce DALI sub getirtmiştim 250wlik koltuğun altına koymuştum :) süperdi.

Geri